Under 23 racer Last defeats Joseph, Potter for victory

Beckingsale wins men's race

Full Results

Elite and under 23* women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annie Last* (GBr) Team Halfords Bikehut1:58:18 
2Rosara Joseph (NZl)0:01:08 
3Kate Potter (Aus) Cotic Bontrager Race Team0:01:12 
4Lily Matthews* (GBr) 100% ME0:03:49 
5Lee Craigie (GBr) Torq Performance0:03:59 
6Melanie Spath (Ger)0:04:30 
7Maddie Horton (GBr) Team Certini - McCaulays0:04:50 
8Melanie Alexander (GBr) XCracer.com0:10:18 
9Gabriella Day (GBr) Cyclefit RT0:12:41 
10Cait Elliott (Irl)0:15:07 
11Carla Haines* (GBr) WXC Mountain Bike Team UK0:17:21 
12Maxine Filby (GBr) Team Milton Keynes0:20:30 
13Lesley Ingram (GBr) Glentress Riders0:23:31 
14Morven Brown* (GBr) Rockhard Racing MTB Club0:28:35 
DNFJessie Roberts* (GBr) WXC Mountain Bike Team UK  
Elite and under 23* men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Oliver Beckingsale (GBr) Giant2:01:15 
2Lee Williams (GBr) Team Wiggle0:00:33 
3David Fletcher* (GBr) 100% ME0:01:24 
4Ola Kjoren (Nor)0:02:33 
5Adrian Lansley (GBr) Pedalon.co.uk0:02:54 
6Billy-Joe Whenman* (GBr) Wilier/Bigmaggys.com/Prendas Ciclismo0:03:05 
7Liam Killeen (GBr)0:03:44 
8Robin Seymour (Irl)0:04:07 
9Robert Wardell (GBr) The Kinesis Morvelo Project0:04:12 
10Paul Oldham (GBr) Hope Factory Racing0:05:52 
11John Whittington* (GBr)0:06:08 
12Jody Crawforth (GBr) Arctic - Premier Racing Team0:06:22 
13Ross Adams (GBr) Red Kite Cycles0:06:27 
14Sebastian Batchelor* (GBr) Infotre-lee Cougan0:07:19 
15Ben Thomas* (GBr) Torq Performance0:07:20 
16Henrik Kippernes (Nor)0:08:09 
17Jorgen Flion (Bel)0:08:36 
18Dave Henderson (GBr) Pedal Power RT0:09:55 
19Andrew Wadsworth (GBr)0:10:00 
20Timothy Dunford (GBr) Torq Performance0:10:27 
21Ryan Sherlock (Irl)0:10:38 
22Andrew Cockburn (GBr) Cambridge CC0:11:03 
23Christopher Andrews (GBr) Orange Monkey Cycling Team0:11:44 
24Stijn Van Boxstael (Bel)0:12:44 
25George Budd (GBr) Thetford MTB Racing0:13:14 
26Philip Lenney (GBr) Activ Cycles Folkestone0:13:16 
27Sion O'Boyle* (GBr) Torq Performance0:13:27 
28Nicholas Collins (GBr) Torq Performance0:14:04 
29Matthew Barrett (GBr) Raleigh Racing Team0:14:12 
30Robert Friel (GBr) Raleigh Racing Team0:15:58 
31Andrew Blair (Aus)0:17:08 
32Calum Chamberlain* (GBr) Mountain Trax RT0:17:29 
33Paul Bethell (GBr) www.Team-Elite.co.uk/Paul Bethell Electrical0:18:28 
34Steve Hambling (GBr) Activ Cycles Folkestone0:18:29 
35Christian Aucote (GBr)0:23:16 
36Darrell Upton* (GBr)0:25:03 
37Andrew Howett (GBr) Sleaford Whls CC/ The Station Fitness Centre0:27:44 
DNFDavid Collins (GBr) Hope Factory Racing  
DNFHamish Batchelor* (GBr)  
DNFChris Baddick* (GBr)  
DNFPaul Robertson (GBr)  
DNFMark Thwaites (GBr) Crosstrax  
DNFOliver Holmes (GBr) Mini Adventure - Orbea  
DNFEvan Ryan (GBr)  
DNFAnthony O'Boyle (Irl) Torq Performance  
Junior women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hannah Barnes (Motorpoint - Marshalls Pasta RT)  
2Katy Winton (Glentress Riders)  
3Hollie Bettles (WXC Mountain Bike Team UK)  
4Ruby Baker (Behind The Bikeshed)  
Junior men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Steven James (Pedalon.co.uk)  
2Grant Ferguson (Dooley's Cycles Racing Team)  
3Luke Gray (Hargroves Cycles-Trant-Next-Scott-GSI)  
4Matthew Sumpton (Mini Adventure - Orbea)  
5Hugo Humphreys (Mosquito Bikes/London Cyclesport)  
6Lewis Kirkwood (Glentress Riders)  
7Joseph Home (K Home International)  
8James Hyde (Numplumz Mountainbikers)  
9Hamish Fletcher-Cooney  
10Sam Sayers (Leicestershire Road Club)  
11Harry Smith (Shred Racing)  
12Ben Roff (Orange Monkey Cycling Team)  
13Sam Farrar  
14Aron Marshall (Sherwood Pines Cycles - The Co-Operative Motor Group)  
15Ben Sumner  
16Bradley Burbridge (www.Cyclingbargains.com-Infinis RT)  
17Jonny Bedworth (Owens Cycles)  
18Robbie Nelson (Hetton Hawks Cycling Club)  
19Joshua Senior (Barnsley RC)  
20Nathaniall Jarvis (Colnago - Microshift - Skins)  
21Elliot Harrison (South Pennine RC )  
22John MacKellar  
23Ryan Keynes  
24James Birch (Shred Racing)  
DNFJames Harman  
DNFJacob Blakemore (Solihull CC)  
DNFKenta Gallagher (Scott UK)  
Expert women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Adela Carter (Crosstrax)  
2Danielle Rider (Sherwood Pines Cycles - The Co-Operative Motor Group)  
3Lydia Gould (Torq Performance)  
4Ruth Owen-Evans  
5Sally Gabriel  
6Anna Buick (Thetford MTB Racing)  
7Malin Tindberg (WXC Mountain Bike Team UK)  
Expert men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Giles Drake  
2Douglas Shearer (Innerleithen MTB Racing/i-Cycles)  
3Matthew Page (Team Wiggle)  
4Russell Turner (Team Certini - McCaulays)  
5Llewellyn Holmes  
6Trevor Allen (University of Bath Cycling Club)  
7David Beskeen  
8Serge Hunt (Addiscombe CC)  
9Joshua Ibbett (St Ives CC)  
10Ross Mallen (RAF CC)  
11Niall Frost  
12Mateusz Wielgos (Torq Performance)  
13Graham Wadsworth  
14James Williams (mtbmarathon.co.uk)  
15Euan Adams (Red Kite Cycles)  
16Barry Marples (Ready2Ride.co.uk)  
17Daniel Eastment  
18Michael Coward (Velo29 Cycling Team)  
19Richard Doyle (Websters Cycles.co.uk/Nelsons for Cartons/Specialized)  
20Scot Easter (Royal Navy & Royal Marines CA)  
21Tom Bell (Leeds University Gryphons CC)  
22Alistair Siebert (Kenilworth Wheelers CC)  
23James Hampshire (XCracer.com)  
24Alex Kinvig (Manx MTB Club)  
25James Astbury (DHCYCLESPORT.CO.UK / COLNAGO)  
26Scott O'Neill-Gwilliams (Stourbridge Velo)  
27Scott Chappell (Behind The Bikeshed)  
28Mark Field  
29Stuart Harvey  
30Nick Evans (Beyond Mountainbikes/Rapidracer Products)  
31Sam Whittlesea (Shred Racing)  
32Gareth Hayes (Port Talbot Wheelers/CJ Construction Group)  
33Will Jansen (Team Certini - McCaulays)  
34Timothy Buckley (Velo Club Melyd)  
35Daniel Giffin  
36Chris Green (Southfork Racing.co.uk)  
37Brodie Gardias (Team Zappi's)  
DNFLuke Eggar (Southfork Racing.co.uk)  
DNFPeter Hawkins  
DNFTimothy Skinner (Extreme Sports Therapy/City College Norwich)  
DNFMatthew Robinson (All Terrain Cycles)  
DNFJason Richardson (Columbia-Bikefood)  
DNFBenjamin Price  
DNFLuke Webber  
DNFRyan Bevis (Bad Ass Bikes)  
DNFMark Davies (Cardiff JIF)  
Grand Veteran 50+ women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Debbie Burton (Activ Cycles Folkestone)  
2Jo Johnston  
3Gillian Egner  
4Karen Payton (Cycle Sport Pendle)  
DNFHorag Lamont  
Grand veteran 50+ women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ian Wright (Raleigh Racing Team)  
2Mark Hardwicke (Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood)  
3Bruce Rollinson (Team JD Cycles Ilkley)  
4Philip Buick (Thetford MTB Racing)  
5Peter Harris (Pearce Cycles RT)  
6Carl Stukenbrock (Team Corley Cycles/Cervelo/Alpha R.C)  
7Trevor Patey (Mountain High)  
8Michael Murray  
9Steve Whitehouse  
10Paul Warner (Team Darenth)  
11Tony Blackwell  
12Robert Mitchell (Numplumz Mountainbikers)  
13Greg Fitzpatrick (Malvern Cycle Sport)  
14Paul Dalton (Matlock CC)  
15Garrett Hill (UK-Biking.net)  
16Graham Kennerley (Lancaster CC)  
17Peter Payton (Cycle Sport Pendle)  
18John Nelson (Hetton Hawks Cycling Club)  
19Kevin Payton (Stourbridge CC)  
20Ian Robson (MTS Cycle Sport/ Inkland RT )  
21Francis McGhee (Elizabethan CC)  
22Michael McDermott  
23Philip Jones (Crosstrax)  
DNFStephen Johnson  
DNFTimothy Stowe  
DNFGregor Grant (Square Wheels Cycles)  
Juvenile Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lucy Grant (Peebles CC)  
2Ffion James (Abergavenny Road Club)  
3Jenna Fenwick (Stewartry Wheelers)  
4Rosie Crumpton (Halesowen A & CC)  
5Gretel Warner (WXC Mountain Bike Team UK)  
6Sarah Lomas (Matlock CC)  
7Moira Davies (Eastlands Velo)  
8Caroline Humphreys (Red Rose Olympic CC)  
Juvenile men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dylan Kerfoot-Robson (Rhos On Sea Cycling Club)  
2Billy Harding (Paul Milnes/Bradford Olympic RC)  
3Harvey Lowe (Hargroves Cycles-Trant-Next-Scott-GSI)  
4William Cheaney  
5Jack Ravenscroft (Solihull CC)  
6Arthur Green (Matlock CC)  
7Jake Poole (VC Lincoln)  
8Stuart Balfour (Peebles CC)  
9Bryn Davies (Eastlands Velo)  
10Sam Beckingsale (Abergavenny Road Club)  
11Danny Fox (Solihull CC)  
12Sean Dunlea (PCA Ciclos Uno)  
13James Shaw (Heanor Clarion CC)  
14Robert Armstrong (Ribble Valley Juniors)  
15Joshua Wells-Walling (Leicester Off Road Club)  
16David Barnes (Palmer Park Velo RT)  
17Stephen Lee (Derwentside CC)  
18Josh Sykes  
19Oliver Payton (Eastlands Velo)  
20William Gascoyne (Heanor Clarion CC)  
21Ciarum Barker  
22Gregg Booker (Matlock CC)  
23Christopher Barnes (Seacroft Whls)  
24Benjamin Morris (Welland Valley CC)  
25Duncan Fisher  
26Elliot Dudley (Sherwood Pines Cycles - The Co-Operative Motor Group)  
27Luke Bethell (www.Team-Elite.co.uk/Paul Bethell Electrical)  
DNFSam Cumming  
Master women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emma Bradley (Torq Performance)  
2Laura Sampson  
3Jo Munden (Team Cycle Kingdom)  
4Kirsty Eastwood  
5Verity Appleyard  
6Emma Birtles  
7Stephania Magri (Squadra Donne)  
8Kim Harvey (BAD Tri/Fred Baker Cycles)  
9Magali Jimenez (Ford Cycling Club)  
10Catriona Purdy  
11Laura Williams (Cardiff JIF)  
Master men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Scott Forbes (Pedalon.co.uk)  
2Paul Newnham (Team Leslie Bike Shop - Right Move Windows)  
3Simon Ernest (AW Cycles)  
4Matthew Dennis (Swinnerton Cycles)  
5Christopher Rathbone  
6Ryan Henry (Rockingham Forest Whls)  
7Neal Crampton (Crosstrax)  
8Neil Richardson (RAF CC)  
9Stuart King (Ridebike.co.uk)  
10Geoffrey Beetham (Retrobike.co.uk)  
11Charlie Evans (Wills Wheels Cycling Club)  
12James Perkins (Zenith CC)  
13Adrian Lawrence (MK Cycles/Pannone)  
14Lloyd Bettles  
15Nicholas Onslow (Pedalon.co.uk)  
16Anthony Morris (Evans Cycles Race Team)  
17Mark Spratt (Cardiff JIF)  
18Daniel Wells  
19Keith Murray (Hope Factory Racing)  
20Darren Alexander  
21Matthew Steven (Colnago - Microshift - Skins)  
22Simon Maudsley (Crosstrax)  
23Brian Macpherson  
24Simon Mears (Bournemouth Jubilee Whls)  
25Philip Holwell (Boneshakersbikes.com)  
26Peter Goode  
27Daniel Goode  
28James Gleave  
29Matthew Williams  
30Jon Barnbrook  
31Damian Baker  
32Ben Cook (Team JD Cycles Ilkley)  
33Roy Wyle Smith (Shred Racing)  
34Carl Draper  
35Matthew Lewis (XCracer.com)  
36Stephen Tebbett (Beyond Mountainbikes/Rapidracer Products)  
37Brendan Murphy (Shred Racing)  
38Jon Hayes (Ridebike.co.uk)  
39Simon Smith  
40Alexander Percival  
41Warren Bates (Mountain Trax RT)  
42Richard Lister (Team Endura-Thule-24/7-Kinesis)  
43Gareth Rowland (Clee Cycles / KCNC)  
44Julian Mills (Team Corley Cycles/Cervelo/Alpha R.C)  
45Andrew Sampson  
46Gordon Hollingworth (Cambridge CC)  
47Patrick Ferguson  
48Terry Breen-Smith (mtbmarathon.co.uk)  
49Rob Smith (Royal Navy & Royal Marines CA)  
50Neil Macleod (London Dynamo/Prologue)  
51Darren Binks (Hambleton RC)  
52Robert Rowe (Torq Performance)  
53Stephen Corbyn (Columbia-Bikefood)  
54Philip Morris (XCracer.com)  
55Steve Toze (Shred Racing)  
56Martin MacGregor (VC Lincoln)  
57Leon Rainsford  
58Steven Millar  
59Neil Halliday  
60Shane Lawton (Royal Navy & Royal Marines CA)  
61Philip Dilkes (Stockport Clarion CC)  
62Richard Bradley  
DNFLee Eaton  
DNFSteven Bloor (South Pennine RC )  
DNFHugh Lloyd  
DNFRomain Chambard  
DNFChris Rick  
DNFAllan Haagensen  
DNFKieren Jarratt (RAF CC)  
DNFJames Poole (Beyond Mountainbikes/Rapidracer Products)  
DNFIan Parker (Dinnington RC)  
DNFStephen James  
DNFAndrew Faulknall (Leicestershire Road Club)  
DNFLuke Smith (Whyte Bikes)  
DNFAlistair Lovell (Royal Navy & Royal Marines CA)  
Open women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hannah Minter  
2Emma Cook  
3Fern Henry  
DNFYim Mei Liew  
Open men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Richard Jones  
2Anthony Windle  
3Damon Manning  
4Bradley Lovell (Numplumz Mountainbikers)  
5Elliott Lawrence  
6Andrew Moore (Lincoln Wheelers CC)  
7Steve Middleton  
8Mark Allen (Orange Monkey Cycling Team)  
9Gordon Kalwak  
10Ben McCabe  
11Matthew Prior (Wyre Forest CRC)  
12Dean Smith  
13Matt Gallagher  
14Andrew Palmer  
15Tom Wright (Numplumz Mountainbikers)  
16Mike Rizan  
17Richard Hamblin  
18Andy Murrell  
19Lee Potter  
20Andrew Shenton (Lyme RC)  
21Adam Fieldsend  
22Nicholas Cord  
23Peter Hall (UK-Biking.net)  
24Jamie Green (RAF CC)  
25Kieron Wright  
26Lee Wild  
27Joe Wright  
28Richard Fearon  
29Martyn Ledger  
30Matt North  
31David McLean (Hetton Hawks Cycling Club)  
32Jonathan Gregson  
33Lee Hopkinson (Essex Roads CC)  
34Daniel Tinker  
35Jim Smith  
36Thomas Locke  
37Chris Rider  
38Warren Hoyle  
DNFMark Fisher  
DNFDean Radford  
DNFJohn Williams  
DNFAndrew Bradley  
DNFDavid Jimenez Palos (Ford Cycling Club)  
Sport women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rickie Cotter (WXC Mountain Bike Team UK)  
2Rosie Shoosmith  
Sport men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robert McCarthy (VC Meudon)  
2James Lister (Torq Performance)  
3Liam Glen (University of Bath Cycling Club)  
4Nathan Wilson (Cottingham Coureurs RT)  
5Matthew Jones (Cwmcarn Paragon RC)  
6Tim McDowell  
7Craig Stevenson (Boneshakersbikes.com)  
8David Thomas (Builth and District Cycle Club)  
9Gregg Shrosbree  
10Christopher Edwards (J.E. James RT)  
11Toby Rose (Loughborough Students CC)  
12Ian Lee (Hetton Hawks Cycling Club)  
13Martin Lenney  
14Joseph Heywood  
15Eoin Elliott  
16Matthew Greensill  
17Matthew Taylor (Pedalon.co.uk)  
18James Sanford (Army Cycling Union)  
19Simon Hodgkinson (Team Goldtec)  
20David Winter (Clee Cycles / KCNC)  
21Michael Jones  
22John Hopkinson (All Terrain Cycles)  
23James Dymond  
24Henry Benning (Southfork Racing.co.uk)  
25Mark Baines (Spirit Racing Team)  
26Steven Wood (Fatboy Racing CC)  
27Christopher Reeves (Loughborough Students CC)  
28Richard Long  
29Benjamin Brown  
30Andrew Kerr (Oxonian CC)  
31Samuel Roberts (Loughborough Students CC)  
32Raymond Honour  
33Edward Hambrey  
34David Price (Pearce Cycles RT)  
35Nick Wilkinson (Dulwich Paragon CC)  
36Timothy Robinson  
37Daniel Blackwell  
38Chris Allinson  
39Colin Pendlebury  
40Christopher White (Mountain Trax RT)  
41Lee Mallen (Bikinmotion Cycling Club)  
42Luke Cowman  
43Adam Westhead (Columbia-Bikefood)  
44Robert Finch (RAF CC)  
45Andy Warren  
46Kris Lyon  
47Andrew Johnsen  
48Stuart Skidmore  
49Jonathan Kenyon  
50David Forrest  
51Damien Corrigan (Pedalon.co.uk)  
52Stefan Goodwin  
53Edward Botty  
54Antony Greiff (Columbia-Bikefood)  
55Brian Wright  
56Kyle Aspinall  
57Steven Bowers (XCracer.com)  
58James McMahon  
DNFPatrick Lovatt (Lyme RC)  
DNFTai Daly  
DNFKyle Burleigh (Nottingham Clarion CC)  
DNFTim Register  
DNFJens Haugland  
DNFPhillip Davies (Loughborough Students CC)  
DNFDaniel Nicklin  
DNFBen Murray (Torq Performance)  
DNFPatrick Heron (Plan B Racing)  
DNFDaniel Mottishaw  
DNFPhillip Buckham-Bonnett (Cambridge University CC)  
Super veteran (60+) men
#Rider Name (Country) TeamResult
1John Lloyd (mtbmarathon.co.uk)  
2Stephen Collen  
3Patrick Buckney (North West MTB Team)  
Veteran women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jane Cumming (Southfork Racing.co.uk)  
2Anne Murray (Square Wheels Cycles)  
3Nicky Hughes (The Kinesis Morvelo Project)  
4Rachel Evans  
5Julie Phelan (Team Goldtec)  
6Ruth Thompson  
7Sally Daw  
8Averil Milligan (Cambridge CC)  
9Lorna Rider (Sherwood Pines Cycles - The Co-Operative Motor Group)  
10Serena Wood (M & D Cycles / Specialized)  
11Sara Flatt (Thetford MTB Racing)  
12Carol Tilley (Ridebike.co.uk)  
Veteran men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mark Hutt (AW Cycles)  
2Paul Hopkins (Merida UK)  
3Alex Glasgow (Nevis Cycles Racing Team)  
4Mark Chadbourne (Ridebike.co.uk)  
5Ian Jeremiah (Cardiff JIF)  
6Lewis King (Beeline Bicycles RT)  
7Richard John  
8Phil Blacker (Wyre Forest CRC)  
9Darren Shepherd (www.primera-sport.co.uk)  
10Mark Cracknell (AW Cycles)  
11Andrew Plewes (Royal Navy & Royal Marines CA)  
12Gary Lingard (Cycling Club Hackney)  
13Roland Tilley (Ridebike.co.uk)  
14John Wilkinson (Moonglu RT)  
15Dan Cook (Peak Road Club)  
16Mark James (Team Endura-Thule-24/7-Kinesis)  
17Peter Dawe (Southfork Racing.co.uk)  
18Andy Weaving (Climb On Bikes RT)  
19Stewart Coates (Team JD Cycles Ilkley)  
20Keith Sheridan (Corinium CC)  
21Tyrone Fletcher  
22John Fettis  
23Andy Jones (Clee Cycles / KCNC)  
24Andrew Cracknell (Pedalon.co.uk)  
25John McAndrew (Ben Hayward Cycles/OTH)  
26Geoff Giddings (Raleigh Racing Team)  
27Stephen Jones (AW Cycles)  
28Andrew Bone  
29Jack Peterson (Numplumz Mountainbikers)  
30Ross Porter (Team AC/DC)  
31Jason Hynd  
32Gary Andrews (Team Certini - McCaulays)  
33Paul Hudson (The Kinesis Morvelo Project)  
34Alan Green (Dursley RC)  
35David Maloney (J.E. James RT)  
36Ashley Roles  
37Lee King (Beeline Bicycles RT)  
38Michael Radburn (UK-Biking.net)  
39Neal Preston (Halesowen A & CC)  
40David Perry (Go Sports Spex RT)  
41Nick Butler (Southfork Racing.co.uk)  
42Chris Walker  
43Philip Bromwich (Evesham & District Whls CC)  
44Andrew Perry (Activ Cycles Folkestone)  
45Dean Frost (VC Meudon)  
46Adam Ward  
47Paul Gibbons (Climb On Bikes RT)  
48Patrick Stokes  
49Peter Bromwich (West Midlands Cyclo Cross League)  
50Matthew Woods (Wheelbase.co.uk/Cannondale/Gore Bike Wear)  
51Darren Moore (Team Goldtec)  
52Jon Lightfoot  
53Mark Mather (Westbrook Cycles - Team Scott)  
54Gary Strickland  
55Andrew Hilton  
56Stephen Burt (Activ Cycles Folkestone)  
57Anthony Dyment (North Hampshire RC)  
58Craig Turner (Sherwood Pines Cycles - The Co-Operative Motor Group)  
59Richard Gostick (Oxford City RC )  
60Mervyn Dudley (Sherwood Pines Cycles - The Co-Operative Motor Group)  
61Andrew Cook  
62Derek Hunter (Matlock CC)  
63John Crumpton (Halesowen A & CC)  
64Andrew Claridge (Pedalon.co.uk)  
65Jon Bell  
66Paul Simmonds  
67Chris Ware  
68Sean Connock (Southfork Racing.co.uk)  
69Colin Davies (Eastlands Velo)  
70Jonathan Allan  
DNFDavid Fraser  
DNFAndrew May  
DNFDarren Chappell (Behind The Bikeshed)  
DNFMichael Powell (Sherwood Pines Cycles - The Co-Operative Motor Group)  
DNFRobin Smith  
Youth women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alice Barnes (Palmer Park Velo RT)  
2Amy Roberts (Cardiff Ajax CC)  
3Bethany Crumpton (Halesowen A & CC)  
4Hannah Ferguson (Glentress Riders)  
5Yuka Gallagher  
6Louise Borthwick (Edinburgh RC)  
7Hannah Payton (Stourbridge CC)  
8Zoe Armstrong (Ribble Valley Juniors)  
9Imogen Buick (Thetford MTB Racing)  
10Emily Barnes (Palmer Park Velo RT)  
11Paige Coope (Sherwood Pines Cycles - The Co-Operative Motor Group)  
Youth men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ryan Fenwick (Stewartry Wheelers)  
2Edward McParland (Team JD Cycles Ilkley)  
3Martin Turton (Beyond Mountainbikes/Rapidracer Products)  
4Ross Wilcox (Innerleithen MTB Racing/i-Cycles)  
5Alexander Welburn (Lichfield City CC)  
6Alex Peters (Cycling Club Hackney)  
7Harry Franklin (VC Londres)  
8Adam Martin (Blackhawkbikes.com)  
9Ben Miller (West Highland Wheelers)  
10William Worrall (Towy Riders)  
11Cameron Balfour (Peebles CC)  
12Alex Baker (Orange Monkey Cycling Team)  
13Ross Green (Stewartry Wheelers)  
14Stuart Wilcox (Innerleithen MTB Racing/i-Cycles)  
15Michael Thompson  
16Joe Kirkham (VC Long Eaton)  
17Joe Fox (Solihull CC)  
18Jacob James (Halesowen A & CC)  
19Iain Paton (Square Wheels Cycles)  
20Thomas Armstrong (Ribble Valley Juniors)  
21Joshua Parkin (VC Londres)  
22Tom Arnstein (Equipe Velo Ecosse/Montpeliers)  
23Jack Spicer (VC Deal)  
24Jack Finch (VC Deal)  
25Liam Cowell (VC Londres)  
26Jake Womersley (Sowerby Brothers CRT)  
27Scott Lindsay (Innerleithen MTB Racing/i-Cycles)  
28Nicholas Greaves (Mammoth Lifestyle Racing Team)  
29Kieron Tennyson (Heanor Clarion CC)  
30Nicholas Corlett (Team Royal London 360 Isle Of Man)  
31Alex Minting (Planet X)  
32Jake Ledger (Norton Wheelers)  
33Nicholas Barnes (Seacroft Whls)  
34Callum Riley  
35Craig Owen (Peebles CC)  
36Benjamin Mossman  
37Jack Humphreys (Red Rose Olympic CC)  
38Tim Collins  
39Benjamin Pygott (Pedalsport Cycling Club)  
40Samuel Roper  
41Jordan Gell (VC Lincoln)  
42Andrew Nixon (Red Rose Olympic CC)  
43Alex Webb (Lyme RC)  
44James Harvey  
45Lee Dilworth (Ribble Valley Juniors)  
Back to top