Pinto and Ferreira win opening time trial in Brasil

Seven days of racing kicks off in MucugĂȘ

The third edition of Brasil Ride began on Sunday in the city of Mucugê, gateway to the National Park of Chapada Diamantina, Bahia. The first of the seven days brought 300 athletes from 19 countries and 15 different Brazilian states. Among the professional and amateur racers, a team from Portugal won the stage and became the first overall leaders.

"Today was very important not to lose time, we did a good job and we really begins tomorrow the fight for the title," said winner Luis Leão Pinto, 33, on behalf of himself and his teammate, Tiago Ferreira, 24.

The first 18km stage featured a bit of everything: rocks, sand, river crossing, singletrack and an urban section.

During the seven-day event, racers will ride more than 600km, with 11,359 meters of climbing.

Moments before the start the race, the Brasil Ride event paid tribute the "Guarinis", a title awarded to athletes who have participated in all three editions of the race thus far . The Guarinis had the opportunity to have breakfast with Olympic champion Bart Brentjens and former F1 car driver Christian Fittipaldi and last year's winners.

Full Results

Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luis Leao Pinto & Tiago Ferreira (Por) A Definir 200:53:31 
2Martin Horak & Tomas Vokrouhlik (Cze) BMC-Savo Racing0:00:55 
3Bart Brentjens & Hans Becking (Ned) Milka Superior MTB Racing Team0:01:53 
4Kohei Yamamoto & Daniel Carneiro (Jpn) A Definir 190:03:20 
5Henrique Avancini & Douglas Moi (Bra) Equipe Caloi0:04:08 
6Lukas Kauffmann & Jose Ilson Jr. (Swi) Leo Bike/Fuji-Oce Treinenet/BMC0:04:24 
7Raphael Mendes & Cesar Moura (Bra) JC Bikes0:04:38 
8Uira Ribeiro & Gustavo Santos (Bra) LM Bike/Shimano0:05:00 
9Hugo Prado Neto & Douglas Neto (Bra) Oce-Treine.Net/BMC0:05:41 
10Josemberg Pinho & Gilberto Gois (Bra) RC Bikes/JC Bikes0:05:49 
12Marco Schatzing & David Simon (Ger) Team Fuji Rockets0:06:37 
13Daniel Kauffmann & Reimann Rick (Swi) Speedy Made In Switzerland0:07:04 
14Alexandre Sousa & Anilton Rocha (Bra) Canta Galo E A/Chapada Diamantina0:09:00 
15Edicarlos Silva & Thiago Elias (Bra) Brou Tripp Aventuras0:09:22 
17Roberto Boa & Andre Guimaraes (Bra) Ice Racing B0:10:21 
22Andre Almeida & Vinicius Gon Alves Lima (Bra) Ice Racing D0:13:47 
24Luis Bonifacio & Juliano Simoes (Bra) Vm3/Pedro Barban0:15:15 
26Odair Pereira & Christian Fitipaldi (Bra) Scott-Proshock-Vzan-Santa Rita-Cateye-Co0:15:48 
27Cirineu Junior & Silas Vidal (Bra) Perdidas MTB Racing0:15:59 
28Fausto Oliveira & Anderson Oliveira (Bra) Dague Paia Bike Team0:16:33 
30Paulo Ferraz & Adriano Oliveira (Bra) A Definir 110:17:38 
31Gustavo Astolphi & Marcelo Sampaio (Bra) Pedal Urbano0:18:01 
32Marcelo Fernando & Julio Costa (Bra) Duas Rodas0:18:33 
33Felipe Tambasco & Telle Miranda (Bra) Moco Bike0:18:34 
34Paulo Araujo & Leandro Reis (Bra) Ice Racing D0:18:36 
35Alexandre Silva & Alexandre Schuter (Bra) MTB Floripa/Cicles Hoffmann0:18:46 
38Luiz Vilela & Ramon Nunes (Bra) The Ogros Team0:18:57 
40Rene Birkenfeld & Philipp Klein (Ger) Focus Bikes0:19:45 
41Huberlandy Lopes & Daniel Dias (Bra) Kchaca MTB0:19:56 
42Leandro Camargo & Victor Bardal (Bra) LB Copias E Plotagens/Odontologia Bard0:20:09 
43Giulliano Mendes & Fabio Robles (Bra) Katia Andrade0:20:20 
44Getulio Filho & Breno Franco (Bra) Oce/Arborizar0:20:39 
45Pablo Rodriguez & Nuno Jorge (Arg) Orphans Africa MTB Team0:20:45 
47Rogerio Pires & Daniel Vilela (Bra) A Definir 170:21:50 
48Diego Marques & Normando Pereira (Bra) Bike Na Midia0:21:54 
49Everton Siqueira & Vicente Souza (Bra) Trilha Capixaba/Clinifisio0:22:13 
50Manoel Venturini & Peterson Mendes (Bra) A Definir 30:22:27 
51Fabricio Colombo & Marcio Fidelix (Bra) Equipe Zumbi/Sllalom/Sesi0:22:43 
52Richard Nicolau & Rodrigo Gouvea (Bra) Adriana Nascimento0:23:38 
53Paulo Tavares & Marco Carvalho (Por) Bragactive/Songo.Info Portugal0:23:52 
55Caetano Biaggi & Sergio Borges (Bra) Ehh Nois Ribeirao0:24:08 
57Frederico Kastrup & Igor Laguens (Bra) Igor Laguens Sportstar0:25:08 
58Felipe Pais & Thiago Fernandes (Bra) Oce-Treine.Net/Ibh Negocios Imobiliarios0:25:13 
60Harry Beutetrading & Rik Zonneveld (Ned) Hak Team0:25:26 
61Frederico Bisetto & Oscar Gon Alves (Bra) Norte Sul Race Team0:25:37 
63Marcos Lima & Denilson Gaspar (Bra) Decima Terceira0:26:16 
64Jordane Nascimento & Guilherme Martins (Bra) Planeta Das Bikes0:26:30 
68Tadeu Malavazzi & Eduardo Skupien (Bra) Family Racing-Tom-Scott 29Er0:27:27 
69Angelo Hayashi & Cristiano Silva (Bra) 13 MTB Ponta Grossa0:27:29 
70Clecio Bazanelli & Adriano Cheregatti (Bra) Casavip0:27:41 
72Alberto Jara & Adilson Vasconcelos (Bra) Ice Racing C0:28:11 
79Vidal Filho & Moises Sancho (Bra) Savana 10:29:18 
82Helder Alves & Sergio Pinho (Por) A Definir 50:30:35 
83Leonardo Martins & Carlos Boaretto (Bra) Canelas Dry/Track & Feild0:30:44 
85David Holz & Emerson Fuga (Bra) Tche Bikers0:31:01 
86Erandir Junior & Marcel Santana (Bra) Br1530:31:32 
87Junio Santos & Gabriel Carneiro (Bra) MTB Bh0:31:43 
90Victor Han & Renato Gurgel (Bra) Victor E Renato0:32:24 
91Raymundo Silva & Envandro Araujo Jr (Bra) A Definir 40:32:27 
93Janio Oliveira & Narcelio Alves (Bra) Savana 80:33:28 
94Pedro Neves & Danilo Da Cruz (Bra) A Definir 120:33:43 
95Thomaz Medici & Marcelo Oranges (Bra) Racers0:34:03 
96Frederico Abreu & Daniel Beleza (Bra) Casa Verde0:34:08 
99Allan Diaz & Tiago Birschner (Bra) Igh Divisao Aventura0:35:31 
100Gustavo Mendes & Antonio Silva (Bra) Casca Grossa0:35:51 
101Celso Louzada & Thiago Lima (Bra) A Definir 90:36:11 
102Rafael Mascarenhas & Gustavo Mascarenhas (Bra) Equipe Cerrado De Pedal0:36:20 
104Valmir Andrade & Walter Becker (Bra) Race Ribeirao0:36:29 
106Nelson Rosado & Pedro Duque (Por) Bike Angels 10:37:16 
109Adriano Conceicao & Celio Souza (Bra) Madeira Mamore MTB Team0:37:56 
113Daniel Jesus & Armando Seixas (Por) Team Guia F.C.0:38:54 
114Alcir Masetti & Misael Junior (Bra) Pedal Trail0:39:27 
116Sergio Rosado & Paulo Quintans (Por) Bike Angels 20:39:59 
119Eduardo Nogueira & Raphael Chaves (Bra) MTB Serra Sert O0:40:46 
120Antonio Filho & Lucas Siqueia (Bra) Equipe Entao/Portoes Araxa0:42:17 
121Sergio Lemos & Marcos Lopes Dias (Bra) A Definir 80:42:18 
122Everton Holanda & Erick Barreira (Bra) Savana 30:42:44 
123Claudio Marinho & Jaldo Musse (Bra) Teiu/Cachorro Do Mato0:43:26 
125Filipe Pompeu & Ludijane Prado (Bra) Savana 20:44:40 
126Joaab Oliveira & Guido Santos (Bra) Calangos Adventure/Pedal Local0:45:17 
128Renato Ferreira & Thiago Araruna (Bra) Savana 50:47:52 
130Florisvaldo Cunha & Anesio Souza (Bra) Pedal Das Termas0:49:37 
133Paulo Ignacio & Juliano Lunardi (Bra) Os Pe Vermeio1:51:46 
136Bruno Coelho & Silas Costa (Bra) Bikessauros0:56:01 
138Alessandro Nunez & Diego Montecelli (Bra) Pedala Cavalo Brasil Ride0:59:13 
139Francisco Neto & Fabricio Luz (Bra) Los Carni As1:01:39 
140Adauto Belli & Alex Constancio (Bra) RC Bikes-Brasil Soul-Tandem1:03:20 
142Rodrigo Caciola & Fernando Silva (Bra) Biketoor-Viva Corpus1:05:18 
144Caio Simao & Carlos Franþa (Bra) Cabras Da Peste De Guarulhos1:15:55 
145Lucio Silva & Edson Viana (Bra) MS Epic Team1:26:04 
DNFJose Ilson Jr. & Hugo Prado Neto (Bra) Leo Bike/Fuji-Oce Treinenet/BMC  
DNFDouglas Neto & Rene Birkenfeld (Bra) Oce-Treine.Net/BMC  
DNFPhilipp Klein & Uira Ribeiro (Ger) Focus Bikes  
DNFGustavo Santos & Kohei Yamamoto (Bra) LM Bike/Shimano  
DNFDaniel Carneiro & Edicarlos Silva (Bra) A Definir 19  
DNFThiago Elias & Daniel Kauffmann (Bra) Brou Tripp Aventuras  
DNFReimann Rick & Raphael Mendes (Swi) Speedy Made In Switzerland  
DNFCesar Moura & Marco Schatzing (Bra) JC Bikes  
DNFDavid Simon & Henrique Avancini (Ger) Team Fuji Rockets  
DNFDenio Franco & Leonardo Sousa (Bra) A Definir 2  
DNFGuilherme Gusmao & Paulo Bastos (Bra) Pe De Breque  
DNFLucas Mendes & N Lio Ribeiro (Bra) Perdidas MTB Racing  
Women
#Rider Name (Country) TeamResult
75Adriana Nascimento & Daniela Genovesi (Bra) RC Bikes-Brasil Soul 11:22:18 
129Alice Leao & Susan Zorzetto (Bra) Alegria1:41:26 
134Telma Cerqueira & Alexa Diekhaus (Bra) Cara E Coragem1:46:24 
137Fabiana Gumprich & Marta Cantarino (Bra) Kchaca MTB21:52:03 
DNFSabrina Gobbo & Raiza Goulao (Bra) RC Bikes-Brasil Soul 2  
Mixed
#Rider Name (Country) TeamResult
19Mateus Ferraz & Ivonne Kraft (Bra) RC Bikes-Brasil Soul-Hb1:04:43 
21Agustina Apaza & Cesar Letolli (Arg) Argentina1:06:45 
39Annabella Stropparo & Piero Pelegrini (Ita) Amici Di Annabella1:12:45 
46Sandra Santanyes & Toni Pacios (Spa) Bicis Esteve1:14:23 
62Alan Pedreira & Diana Gomes (Bra) Gantua1:19:37 
66Ricardo Tamaoki & Viviane Favery (Bra) G/Eventos1:20:46 
78Marcio Monteiro & Raquel Gontijo (Bra) Equipe Tripp Aventura/Lider Condominios.1:22:48 
80Simon Zahnd & Yvonne (Swi) A Definir 151:23:52 
81Mircea Gustav Robert & Zsuzsa Gyurka (Rom) Energy Team1:24:00 
89Claudia Tollendal & Arthur Ferreira (Bra) A Definir 161:25:36 
103Andrea Catani & Roberto Liber (Bra) A Definir 61:29:56 
110Joana N Brega & Felipe Sobranþa (Bra) Savana 41:31:33 
115Carla Plens & Paulo Paladini (Bra) Ca1:32:58 
117Vanessa Azevedo & Jose Nascimento (Bra) A Definir 101:33:36 
132Arthur Junqueira & Graziela Takay (Bra) Ride 421:44:18 
141Claudia Franco & Marcello Ruivo (Bra) Duorum Gaia1:57:51 
143Pedro Araujo & Ana Boas (Por) Uuulaaateam1:59:05 
DNFPatrick Freire & Caroline Schneider (Por) Rapanui  
Masters
#Rider Name (Country) TeamResult
11Abraao Azevedo & Paulo Borges (Bra) RC Bikes-Brasil Soul0:59:28 
16Eduardo Soares & Alexandre Costa (Bra) Ale/Brou/Tripp1:03:10 
18Heleno Borges & Paul Romero (Bra) Ice Racing A1:04:26 
20Edward Szraucner & Axel Strauss (Ger) Hirsch Integral Global1:04:54 
23Milan Spolc & Jiri Benes (Cze) Czech Masters1:08:28 
29Arthur Rizzi & Claudinei Mouro (Bra) Ars Acquaflora Cosmeticos/Sao Francisco1:10:06 
36Pedro Neto & Daniel Aliperti (Bra) Pedal Power1:12:20 
37Ricardo Senos & Carlos Vieira (Por) Songo.Info/Portugal Team1:12:26 
54Claudio Mata & Humberto Guerra (Bra) Ptt-Pouca Telha Team1:17:28 
56Antonio Filho & Aecio Flores (Bra) A Definir 71:17:57 
59Marcio May & Gean Hoffmann (Bra) Continental/Fizik/Crankbrothers/Scott1:18:49 
65Nuno Garcia & Jose Teixeira (Por) Tuga Armada Team1:20:36 
67Art Macfarland & Trever Bushnell (Est) Arizona1:20:57 
71Marcos Junior & Paulo Souss (Bra) MTBr1:21:38 
76Luis Kuhn & Jeferson Mafra (Bra) Jpc 360 Bike Blumenau1:22:29 
77Jose Filho & Denilson Postai (Bra) Cerrado Brasil Multisport1:22:44 
84Antonio Rodrigues & Rubem Barreto (Bra) A Definir 11:24:20 
97Claudio Damme & Adilson Costa (Bra) Procorrida1:28:01 
98Nuno Margaþa & Marco Chagas (Por) Bike Angels 31:28:23 
105Nilo Junior & Mauro Gomes (Bra) Moveis Lopas1:30:30 
107Marcelo Mandetta & Rafael Roleira (Bra) Rock Man1:30:51 
111Weimar Petengil & Fabricio Bezerra (Bra) Desbrava.Com1:31:38 
112Rogerio Gomes & Sergio Rosa (Bra) Abr-Amigos Da Brasil Ride 21:31:51 
124Pedro Morganti & Gustavo Daise (Bra) T3 Iron Team1:37:07 
127Flavio Barbosa & Leonardo Barbosa (Bra) Zepelin1:38:50 
131Claudio Kligerman & Carlos Perpetuo (Bra) Jabuteam1:43:38 
135Willamy Brito & Bruno Teixeira (Bra) Savana 91:46:48 
DNFIrineu Masiero & Sem Nome (Bra) Masiero  
Grand masters
#Rider Name (Country) TeamResult
25Nico Pfitzenmaier & Carlos Cardemil (RSA) Two Continents1:09:01 
73Marco Corrado & Marco Melo (Bra) A Definir 181:22:08 
74Alfredo Montenegro & Joselito (Bra) Savana 71:22:17 
88Antonio Junior & Jose Gusmao (Bra) Fleet1:25:24 
92Dorivaldo Abreu & Sergio Bonfim (Bra) Aky Veiculos1:26:42 
DNFCarlos Cardemil & Alfredo Montenegro (Chi) Two Continents  
DNFJoselito & Lukas Kauffmann (Bra) Savana 7  
DNFPaulo Brandao & Jean Louis Dos Santos (Bra) Savana 50  
Brasilians
#Rider Name (Country) TeamResult
5Henrique Avancini & Douglas Moi (Bra) Equipe Caloi0:57:39 
7Raphael Mendes & Cesar Moura (Bra) JC Bikes0:58:09 
8Uira Ribeiro & Gustavo Santos (Bra) LM Bike/Shimano0:58:31 
9Hugo Prado Neto & Douglas Neto (Bra) Oce-Treine.Net/BMC0:59:12 
10Josemberg Pinho & Gilberto Gois (Bra) RC Bikes/JC Bikes0:59:20 
14Alexandre Sousa & Anilton Rocha (Bra) Canta Galo E A/Chapada Diamantina1:02:31 
15Edicarlos Silva & Thiago Elias (Bra) Brou Tripp Aventuras1:02:53 
17Roberto Boa & Andre Guimaraes (Bra) Ice Racing B1:03:52 
22Andre Almeida & Vinicius Gon Alves Lima (Bra) Ice Racing D1:07:18 
24Luis Bonifacio & Juliano Simoes (Bra) Vm3/Pedro Barban1:08:46 
26Odair Pereira & Christian Fitipaldi (Bra) Scott-Proshock-Vzan-Santa Rita-Cateye-Co1:09:19 
27Cirineu Junior & Silas Vidal (Bra) Perdidas MTB Racing1:09:30 
28Fausto Oliveira & Anderson Oliveira (Bra) Dague Paia Bike Team1:10:04 
30Paulo Ferraz & Adriano Oliveira (Bra) A Definir 111:11:09 
31Gustavo Astolphi & Marcelo Sampaio (Bra) Pedal Urbano1:11:32 
32Marcelo Fernando & Julio Costa (Bra) Duas Rodas1:12:04 
33Felipe Tambasco & Telle Miranda (Bra) Moco Bike1:12:05 
34Paulo Araujo & Leandro Reis (Bra) Ice Racing D1:12:07 
35Alexandre Silva & Alexandre Schuter (Bra) MTB Floripa/Cicles Hoffmann1:12:17 
38Luiz Vilela & Ramon Nunes (Bra) The Ogros Team1:12:28 
41Huberlandy Lopes & Daniel Dias (Bra) Kchaca MTB1:13:27 
42Leandro Camargo & Victor Bardal (Bra) LB Copias E Plotagens/Odontologia Bard1:13:40 
43Giulliano Mendes & Fabio Robles (Bra) Katia Andrade1:13:51 
44Getulio Filho & Breno Franco (Bra) Oce/Arborizar1:14:10 
47Rogerio Pires & Daniel Vilela (Bra) A Definir 171:15:21 
48Diego Marques & Normando Pereira (Bra) Bike Na Midia1:15:25 
49Everton Siqueira & Vicente Souza (Bra) Trilha Capixaba/Clinifisio1:15:44 
50Manoel Venturini & Peterson Mendes (Bra) A Definir 31:15:58 
51Fabricio Colombo & Marcio Fidelix (Bra) Equipe Zumbi/Sllalom/Sesi1:16:14 
52Richard Nicolau & Rodrigo Gouvea (Bra) Adriana Nascimento1:17:09 
55Caetano Biaggi & Sergio Borges (Bra) Ehh Nois Ribeirao1:17:39 
57Frederico Kastrup & Igor Laguens (Bra) Igor Laguens Sportstar1:18:39 
58Felipe Pais & Thiago Fernandes (Bra) Oce-Treine.Net/Ibh Negocios Imobiliarios1:18:44 
61Frederico Bisetto & Oscar Gon Alves (Bra) Norte Sul Race Team1:19:08 
63Marcos Lima & Denilson Gaspar (Bra) Decima Terceira1:19:47 
64Jordane Nascimento & Guilherme Martins (Bra) Planeta Das Bikes1:20:01 
68Tadeu Malavazzi & Eduardo Skupien (Bra) Family Racing-Tom-Scott 29Er1:20:58 
69Angelo Hayashi & Cristiano Silva (Bra) 13 MTB Ponta Grossa1:21:00 
70Clecio Bazanelli & Adriano Cheregatti (Bra) Casavip1:21:12 
72Alberto Jara & Adilson Vasconcelos (Bra) Ice Racing C1:21:42 
79Vidal Filho & Moises Sancho (Bra) Savana 11:22:49 
83Leonardo Martins & Carlos Boaretto (Bra) Canelas Dry/Track & Feild1:24:15 
85David Holz & Emerson Fuga (Bra) Tche Bikers1:24:32 
86Erandir Junior & Marcel Santana (Bra) Br1531:25:03 
87Junio Santos & Gabriel Carneiro (Bra) MTB Bh1:25:14 
90Victor Han & Renato Gurgel (Bra) Victor E Renato1:25:55 
91Raymundo Silva & Envandro Araujo Jr (Bra) A Definir 41:25:58 
93Janio Oliveira & Narcelio Alves (Bra) Savana 81:26:59 
94Pedro Neves & Danilo Da Cruz (Bra) A Definir 121:27:14 
95Thomaz Medici & Marcelo Oranges (Bra) Racers1:27:34 
96Frederico Abreu & Daniel Beleza (Bra) Casa Verde1:27:39 
99Allan Diaz & Tiago Birschner (Bra) Igh Divisao Aventura1:29:02 
100Gustavo Mendes & Antonio Silva (Bra) Casca Grossa1:29:22 
101Celso Louzada & Thiago Lima (Bra) A Definir 91:29:42 
102Rafael Mascarenhas & Gustavo Mascarenhas (Bra) Equipe Cerrado De Pedal1:29:51 
104Valmir Andrade & Walter Becker (Bra) Race Ribeirao1:30:00 
109Adriano Conceicao & Celio Souza (Bra) Madeira Mamore MTB Team1:31:27 
114Alcir Masetti & Misael Junior (Bra) Pedal Trail1:32:58 
119Eduardo Nogueira & Raphael Chaves (Bra) MTB Serra Sert O1:34:17 
120Antonio Filho & Lucas Siqueia (Bra) Equipe Entao/Portoes Araxa1:35:48 
121Sergio Lemos & Marcos Lopes Dias (Bra) A Definir 81:35:49 
122Everton Holanda & Erick Barreira (Bra) Savana 31:36:15 
123Claudio Marinho & Jaldo Musse (Bra) Teiu/Cachorro Do Mato1:36:57 
125Filipe Pompeu & Ludijane Prado (Bra) Savana 21:38:11 
126Joaab Oliveira & Guido Santos (Bra) Calangos Adventure/Pedal Local1:38:48 
128Renato Ferreira & Thiago Araruna (Bra) Savana 51:41:23 
130Florisvaldo Cunha & Anesio Souza (Bra) Pedal Das Termas1:43:08 
133Paulo Ignacio & Juliano Lunardi (Bra) Os Pe Vermeio2:45:17 
136Bruno Coelho & Silas Costa (Bra) Bikessauros1:49:32 
138Alessandro Nunez & Diego Montecelli (Bra) Pedala Cavalo Brasil Ride1:52:44 
139Francisco Neto & Fabricio Luz (Bra) Los Carni As1:55:10 
140Adauto Belli & Alex Constancio (Bra) RC Bikes-Brasil Soul-Tandem1:56:51 
142Rodrigo Caciola & Fernando Silva (Bra) Biketoor-Viva Corpus1:58:49 
144Caio Simao & Carlos Franþa (Bra) Cabras Da Peste De Guarulhos2:09:26 
145Lucio Silva & Edson Viana (Bra) MS Epic Team2:19:35 
Men general classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luis Leao Pinto & Tiago Ferreira (Por) A Definir 200:53:31 
2Martin Horak & Tomas Vokrouhlik (Cze) BMC-Savo Racing0:00:55 
3Bart Brentjens & Hans Becking (Ned) Milka Superior MTB Racing Team0:01:53 
4Kohei Yamamoto & Daniel Carneiro (Jpn) A Definir 191:00:59 
5Henrique Avancini & Douglas Moi (Bra) Equipe Caloi0:04:08 
6Lukas Kauffmann & Jose Ilson Jr. (Swi) Leo Bike/Fuji-Oce Treinenet/BMC1:02:33 
7Raphael Mendes & Cesar Moura (Bra) JC Bikes1:03:09 
8Uira Ribeiro & Gustavo Santos (Bra) LM Bike/Shimano1:04:12 
9Hugo Prado Neto & Douglas Neto (Bra) Oce-Treine.Net/BMC1:05:01 
10Josemberg Pinho & Gilberto Gois (Bra) RC Bikes/JC Bikes0:05:49 
12Marco Schatzing & David Simon (Ger) Team Fuji Rockets1:07:12 
13Daniel Kauffmann & Reimann Rick (Swi) Speedy Made In Switzerland1:09:35 
14Alexandre Sousa & Anilton Rocha (Bra) Canta Galo E A/Chapada Diamantina0:09:00 
15Edicarlos Silva & Thiago Elias (Bra) Brou Tripp Aventuras0:09:22 
17Roberto Boa & Andre Guimaraes (Bra) Ice Racing B0:10:21 
22Andre Almeida & Vinicius Gon Alves Lima (Bra) Ice Racing D0:13:47 
24Luis Bonifacio & Juliano Simoes (Bra) Vm3/Pedro Barban0:15:15 
26Odair Pereira & Christian Fitipaldi (Bra) Scott-Proshock-Vzan-Santa Rita-Cateye-Co0:15:48 
27Cirineu Junior & Silas Vidal (Bra) Perdidas MTB Racing0:15:59 
28Fausto Oliveira & Anderson Oliveira (Bra) Dague Paia Bike Team0:16:33 
30Paulo Ferraz & Adriano Oliveira (Bra) A Definir 110:17:38 
31Gustavo Astolphi & Marcelo Sampaio (Bra) Pedal Urbano0:18:01 
32Marcelo Fernando & Julio Costa (Bra) Duas Rodas0:18:33 
33Felipe Tambasco & Telle Miranda (Bra) Moco Bike0:18:34 
34Paulo Araujo & Leandro Reis (Bra) Ice Racing D0:18:36 
35Alexandre Silva & Alexandre Schuter (Bra) MTB Floripa/Cicles Hoffmann0:18:46 
38Luiz Vilela & Ramon Nunes (Bra) The Ogros Team0:18:57 
40Rene Birkenfeld & Philipp Klein (Ger) Focus Bikes1:33:12 
41Huberlandy Lopes & Daniel Dias (Bra) Kchaca MTB0:19:56 
42Leandro Camargo & Victor Bardal (Bra) LB Copias E Plotagens/Odontologia Bard0:20:09 
43Giulliano Mendes & Fabio Robles (Bra) Katia Andrade0:20:20 
44Getulio Filho & Breno Franco (Bra) Oce/Arborizar0:20:39 
45Pablo Rodriguez & Nuno Jorge (Arg) Orphans Africa MTB Team0:20:45 
47Rogerio Pires & Daniel Vilela (Bra) A Definir 170:21:50 
48Diego Marques & Normando Pereira (Bra) Bike Na Midia0:21:54 
49Everton Siqueira & Vicente Souza (Bra) Trilha Capixaba/Clinifisio0:22:13 
50Manoel Venturini & Peterson Mendes (Bra) A Definir 30:22:27 
51Fabricio Colombo & Marcio Fidelix (Bra) Equipe Zumbi/Sllalom/Sesi0:22:43 
52Richard Nicolau & Rodrigo Gouvea (Bra) Adriana Nascimento0:23:38 
53Paulo Tavares & Marco Carvalho (Por) Bragactive/Songo.Info Portugal0:23:52 
55Caetano Biaggi & Sergio Borges (Bra) Ehh Nois Ribeirao0:24:08 
57Frederico Kastrup & Igor Laguens (Bra) Igor Laguens Sportstar0:25:08 
58Felipe Pais & Thiago Fernandes (Bra) Oce-Treine.Net/Ibh Negocios Imobiliarios0:25:13 
60Harry Beutetrading & Rik Zonneveld (Ned) Hak Team0:25:26 
61Frederico Bisetto & Oscar Gon Alves (Bra) Norte Sul Race Team0:25:37 
63Marcos Lima & Denilson Gaspar (Bra) Decima Terceira0:26:16 
64Jordane Nascimento & Guilherme Martins (Bra) Planeta Das Bikes0:26:30 
68Tadeu Malavazzi & Eduardo Skupien (Bra) Family Racing-Tom-Scott 29Er0:27:27 
69Angelo Hayashi & Cristiano Silva (Bra) 13 MTB Ponta Grossa0:27:29 
70Clecio Bazanelli & Adriano Cheregatti (Bra) Casavip0:27:41 
72Alberto Jara & Adilson Vasconcelos (Bra) Ice Racing C0:28:11 
79Vidal Filho & Moises Sancho (Bra) Savana 10:29:18 
82Helder Alves & Sergio Pinho (Por) A Definir 50:30:35 
83Leonardo Martins & Carlos Boaretto (Bra) Canelas Dry/Track & Feild0:30:44 
85David Holz & Emerson Fuga (Bra) Tche Bikers0:31:01 
86Erandir Junior & Marcel Santana (Bra) Br1530:31:32 
87Junio Santos & Gabriel Carneiro (Bra) MTB Bh0:31:43 
90Victor Han & Renato Gurgel (Bra) Victor E Renato0:32:24 
91Raymundo Silva & Envandro Araujo Jr (Bra) A Definir 40:32:27 
93Janio Oliveira & Narcelio Alves (Bra) Savana 80:33:28 
94Pedro Neves & Danilo Da Cruz (Bra) A Definir 120:33:43 
95Thomaz Medici & Marcelo Oranges (Bra) Racers0:34:03 
96Frederico Abreu & Daniel Beleza (Bra) Casa Verde0:34:08 
99Allan Diaz & Tiago Birschner (Bra) Igh Divisao Aventura0:35:31 
100Gustavo Mendes & Antonio Silva (Bra) Casca Grossa0:35:51 
101Celso Louzada & Thiago Lima (Bra) A Definir 90:36:11 
102Rafael Mascarenhas & Gustavo Mascarenhas (Bra) Equipe Cerrado De Pedal0:36:20 
104Valmir Andrade & Walter Becker (Bra) Race Ribeirao0:36:29 
106Nelson Rosado & Pedro Duque (Por) Bike Angels 10:37:16 
109Adriano Conceicao & Celio Souza (Bra) Madeira Mamore MTB Team0:37:56 
113Daniel Jesus & Armando Seixas (Por) Team Guia F.C.0:38:54 
114Alcir Masetti & Misael Junior (Bra) Pedal Trail0:39:27 
116Sergio Rosado & Paulo Quintans (Por) Bike Angels 20:39:59 
119Eduardo Nogueira & Raphael Chaves (Bra) MTB Serra Sert O0:40:46 
120Antonio Filho & Lucas Siqueia (Bra) Equipe Entao/Portoes Araxa0:42:17 
121Sergio Lemos & Marcos Lopes Dias (Bra) A Definir 80:42:18 
122Everton Holanda & Erick Barreira (Bra) Savana 30:42:44 
123Claudio Marinho & Jaldo Musse (Bra) Teiu/Cachorro Do Mato0:43:26 
125Filipe Pompeu & Ludijane Prado (Bra) Savana 20:44:40 
126Joaab Oliveira & Guido Santos (Bra) Calangos Adventure/Pedal Local0:45:17 
128Renato Ferreira & Thiago Araruna (Bra) Savana 50:47:52 
130Florisvaldo Cunha & Anesio Souza (Bra) Pedal Das Termas0:49:37 
133Paulo Ignacio & Juliano Lunardi (Bra) Os Pe Vermeio1:51:46 
136Bruno Coelho & Silas Costa (Bra) Bikessauros0:56:01 
138Alessandro Nunez & Diego Montecelli (Bra) Pedala Cavalo Brasil Ride0:59:13 
139Francisco Neto & Fabricio Luz (Bra) Los Carni As1:01:39 
140Adauto Belli & Alex Constancio (Bra) RC Bikes-Brasil Soul-Tandem1:03:20 
142Rodrigo Caciola & Fernando Silva (Bra) Biketoor-Viva Corpus1:05:18 
144Caio Simao & Carlos Franþa (Bra) Cabras Da Peste De Guarulhos1:15:55 
145Lucio Silva & Edson Viana (Bra) MS Epic Team1:26:04 
DNFJose Ilson Jr. & Hugo Prado Neto (Bra) Leo Bike/Fuji-Oce Treinenet/BMC  
DNFDouglas Neto & Rene Birkenfeld (Bra) Oce-Treine.Net/BMC  
DNFPhilipp Klein & Uira Ribeiro (Ger) Focus Bikes  
DNFGustavo Santos & Kohei Yamamoto (Bra) LM Bike/Shimano  
DNFDaniel Carneiro & Edicarlos Silva (Bra) A Definir 19  
DNFThiago Elias & Daniel Kauffmann (Bra) Brou Tripp Aventuras  
DNFReimann Rick & Raphael Mendes (Swi) Speedy Made In Switzerland  
DNFCesar Moura & Marco Schatzing (Bra) JC Bikes  
DNFDavid Simon & Henrique Avancini (Ger) Team Fuji Rockets  
DNFDenio Franco & Leonardo Sousa (Bra) A Definir 2  
DNFGuilherme Gusmao & Paulo Bastos (Bra) Pe De Breque  
DNFLucas Mendes & N Lio Ribeiro (Bra) Perdidas MTB Racing  
Women general classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
75Adriana Nascimento & Daniela Genovesi (Bra) RC Bikes-Brasil Soul 11:22:18 
129Alice Leao & Susan Zorzetto (Bra) Alegria1:41:26 
134Telma Cerqueira & Alexa Diekhaus (Bra) Cara E Coragem1:46:24 
137Fabiana Gumprich & Marta Cantarino (Bra) Kchaca MTB21:52:03 
DNFSabrina Gobbo & Raiza Goulao (Bra) RC Bikes-Brasil Soul 2  
Mixed general classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
19Mateus Ferraz & Ivonne Kraft (Bra) RC Bikes-Brasil Soul-Hb1:04:43 
21Agustina Apaza & Cesar Letolli (Arg) Argentina1:06:45 
39Annabella Stropparo & Piero Pelegrini (Ita) Amici Di Annabella1:12:45 
46Sandra Santanyes & Toni Pacios (Spa) Bicis Esteve1:14:23 
62Alan Pedreira & Diana Gomes (Bra) Gantua1:19:37 
66Ricardo Tamaoki & Viviane Favery (Bra) G/Eventos1:20:46 
78Marcio Monteiro & Raquel Gontijo (Bra) Equipe Tripp Aventura/Lider Condominios.1:22:48 
80Simon Zahnd & Yvonne (Swi) A Definir 151:23:52 
81Mircea Gustav Robert & Zsuzsa Gyurka (Rom) Energy Team1:24:00 
89Claudia Tollendal & Arthur Ferreira (Bra) A Definir 161:25:36 
103Andrea Catani & Roberto Liber (Bra) A Definir 61:29:56 
110Joana N Brega & Felipe Sobranþa (Bra) Savana 41:31:33 
115Carla Plens & Paulo Paladini (Bra) Ca1:32:58 
117Vanessa Azevedo & Jose Nascimento (Bra) A Definir 101:33:36 
132Arthur Junqueira & Graziela Takay (Bra) Ride 421:44:18 
141Claudia Franco & Marcello Ruivo (Bra) Duorum Gaia1:57:51 
143Pedro Araujo & Ana Boas (Por) Uuulaaateam1:59:05 
DNFPatrick Freire & Caroline Schneider (Por) Rapanui  
Masters general classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
11Abraao Azevedo & Paulo Borges (Bra) RC Bikes-Brasil Soul0:59:28 
16Eduardo Soares & Alexandre Costa (Bra) Ale/Brou/Tripp1:03:10 
18Heleno Borges & Paul Romero (Bra) Ice Racing A1:04:26 
20Edward Szraucner & Axel Strauss (Ger) Hirsch Integral Global1:04:54 
23Milan Spolc & Jiri Benes (Cze) Czech Masters1:08:28 
29Arthur Rizzi & Claudinei Mouro (Bra) Ars Acquaflora Cosmeticos/Sao Francisco1:10:06 
36Pedro Neto & Daniel Aliperti (Bra) Pedal Power1:12:20 
37Ricardo Senos & Carlos Vieira (Por) Songo.Info/Portugal Team1:12:26 
54Claudio Mata & Humberto Guerra (Bra) Ptt-Pouca Telha Team1:17:28 
56Antonio Filho & Aecio Flores (Bra) A Definir 71:17:57 
59Marcio May & Gean Hoffmann (Bra) Continental/Fizik/Crankbrothers/Scott1:18:49 
65Nuno Garcia & Jose Teixeira (Por) Tuga Armada Team1:20:36 
67Art Macfarland & Trever Bushnell (Est) Arizona1:20:57 
71Marcos Junior & Paulo Souss (Bra) MTBr1:21:38 
76Luis Kuhn & Jeferson Mafra (Bra) Jpc 360 Bike Blumenau1:22:29 
77Jose Filho & Denilson Postai (Bra) Cerrado Brasil Multisport1:22:44 
84Antonio Rodrigues & Rubem Barreto (Bra) A Definir 11:24:20 
97Claudio Damme & Adilson Costa (Bra) Procorrida1:28:01 
98Nuno Margaþa & Marco Chagas (Por) Bike Angels 31:28:23 
105Nilo Junior & Mauro Gomes (Bra) Moveis Lopas1:30:30 
107Marcelo Mandetta & Rafael Roleira (Bra) Rock Man1:30:51 
111Weimar Petengil & Fabricio Bezerra (Bra) Desbrava.Com1:31:38 
112Rogerio Gomes & Sergio Rosa (Bra) Abr-Amigos Da Brasil Ride 21:31:51 
124Pedro Morganti & Gustavo Daise (Bra) T3 Iron Team1:37:07 
127Flavio Barbosa & Leonardo Barbosa (Bra) Zepelin1:38:50 
131Claudio Kligerman & Carlos Perpetuo (Bra) Jabuteam1:43:38 
135Willamy Brito & Bruno Teixeira (Bra) Savana 91:46:48 
DNFIrineu Masiero & Sem Nome (Bra) Masiero  
Grand masters general classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
25Nico Pfitzenmaier & Carlos Cardemil (RSA) Two Continents1:09:01 
73Marco Corrado & Marco Melo (Bra) A Definir 181:22:08 
74Alfredo Montenegro & Joselito (Bra) Savana 71:22:17 
88Antonio Junior & Jose Gusmao (Bra) Fleet1:25:24 
92Dorivaldo Abreu & Sergio Bonfim (Bra) Aky Veiculos1:26:42 
DNFCarlos Cardemil & Alfredo Montenegro (Chi) Two Continents  
DNFJoselito & Lukas Kauffmann (Bra) Savana 7  
DNFPaulo Brandao & Jean Louis Dos Santos (Bra) Savana 50  
Brasilians general classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
5Henrique Avancini & Douglas Moi (Bra) Equipe Caloi0:57:39 
7Raphael Mendes & Cesar Moura (Bra) JC Bikes1:56:40 
8Uira Ribeiro & Gustavo Santos (Bra) LM Bike/Shimano1:57:43 
9Hugo Prado Neto & Douglas Neto (Bra) Oce-Treine.Net/BMC1:58:32 
10Josemberg Pinho & Gilberto Gois (Bra) RC Bikes/JC Bikes0:59:20 
14Alexandre Sousa & Anilton Rocha (Bra) Canta Galo E A/Chapada Diamantina1:02:31 
15Edicarlos Silva & Thiago Elias (Bra) Brou Tripp Aventuras1:02:53 
17Roberto Boa & Andre Guimaraes (Bra) Ice Racing B1:03:52 
22Andre Almeida & Vinicius Gon Alves Lima (Bra) Ice Racing D1:07:18 
24Luis Bonifacio & Juliano Simoes (Bra) Vm3/Pedro Barban1:08:46 
26Odair Pereira & Christian Fitipaldi (Bra) Scott-Proshock-Vzan-Santa Rita-Cateye-Co1:09:19 
27Cirineu Junior & Silas Vidal (Bra) Perdidas MTB Racing1:09:30 
28Fausto Oliveira & Anderson Oliveira (Bra) Dague Paia Bike Team1:10:04 
30Paulo Ferraz & Adriano Oliveira (Bra) A Definir 111:11:09 
31Gustavo Astolphi & Marcelo Sampaio (Bra) Pedal Urbano1:11:32 
32Marcelo Fernando & Julio Costa (Bra) Duas Rodas1:12:04 
33Felipe Tambasco & Telle Miranda (Bra) Moco Bike1:12:05 
34Paulo Araujo & Leandro Reis (Bra) Ice Racing D1:12:07 
35Alexandre Silva & Alexandre Schuter (Bra) MTB Floripa/Cicles Hoffmann1:12:17 
38Luiz Vilela & Ramon Nunes (Bra) The Ogros Team1:12:28 
41Huberlandy Lopes & Daniel Dias (Bra) Kchaca MTB1:13:27 
42Leandro Camargo & Victor Bardal (Bra) LB Copias E Plotagens/Odontologia Bard1:13:40 
43Giulliano Mendes & Fabio Robles (Bra) Katia Andrade1:13:51 
44Getulio Filho & Breno Franco (Bra) Oce/Arborizar1:14:10 
47Rogerio Pires & Daniel Vilela (Bra) A Definir 171:15:21 
48Diego Marques & Normando Pereira (Bra) Bike Na Midia1:15:25 
49Everton Siqueira & Vicente Souza (Bra) Trilha Capixaba/Clinifisio1:15:44 
50Manoel Venturini & Peterson Mendes (Bra) A Definir 31:15:58 
51Fabricio Colombo & Marcio Fidelix (Bra) Equipe Zumbi/Sllalom/Sesi1:16:14 
52Richard Nicolau & Rodrigo Gouvea (Bra) Adriana Nascimento1:17:09 
55Caetano Biaggi & Sergio Borges (Bra) Ehh Nois Ribeirao1:17:39 
57Frederico Kastrup & Igor Laguens (Bra) Igor Laguens Sportstar1:18:39 
58Felipe Pais & Thiago Fernandes (Bra) Oce-Treine.Net/Ibh Negocios Imobiliarios1:18:44 
61Frederico Bisetto & Oscar Gon Alves (Bra) Norte Sul Race Team1:19:08 
63Marcos Lima & Denilson Gaspar (Bra) Decima Terceira1:19:47 
64Jordane Nascimento & Guilherme Martins (Bra) Planeta Das Bikes1:20:01 
68Tadeu Malavazzi & Eduardo Skupien (Bra) Family Racing-Tom-Scott 29Er1:20:58 
69Angelo Hayashi & Cristiano Silva (Bra) 13 MTB Ponta Grossa1:21:00 
70Clecio Bazanelli & Adriano Cheregatti (Bra) Casavip1:21:12 
72Alberto Jara & Adilson Vasconcelos (Bra) Ice Racing C1:21:42 
79Vidal Filho & Moises Sancho (Bra) Savana 11:22:49 
83Leonardo Martins & Carlos Boaretto (Bra) Canelas Dry/Track & Feild1:24:15 
85David Holz & Emerson Fuga (Bra) Tche Bikers1:24:32 
86Erandir Junior & Marcel Santana (Bra) Br1531:25:03 
87Junio Santos & Gabriel Carneiro (Bra) MTB Bh1:25:14 
90Victor Han & Renato Gurgel (Bra) Victor E Renato1:25:55 
91Raymundo Silva & Envandro Araujo Jr (Bra) A Definir 41:25:58 
93Janio Oliveira & Narcelio Alves (Bra) Savana 81:26:59 
94Pedro Neves & Danilo Da Cruz (Bra) A Definir 121:27:14 
95Thomaz Medici & Marcelo Oranges (Bra) Racers1:27:34 
96Frederico Abreu & Daniel Beleza (Bra) Casa Verde1:27:39 
99Allan Diaz & Tiago Birschner (Bra) Igh Divisao Aventura1:29:02 
100Gustavo Mendes & Antonio Silva (Bra) Casca Grossa1:29:22 
101Celso Louzada & Thiago Lima (Bra) A Definir 91:29:42 
102Rafael Mascarenhas & Gustavo Mascarenhas (Bra) Equipe Cerrado De Pedal1:29:51 
104Valmir Andrade & Walter Becker (Bra) Race Ribeirao1:30:00 
109Adriano Conceicao & Celio Souza (Bra) Madeira Mamore MTB Team1:31:27 
114Alcir Masetti & Misael Junior (Bra) Pedal Trail1:32:58 
119Eduardo Nogueira & Raphael Chaves (Bra) MTB Serra Sert O1:34:17 
120Antonio Filho & Lucas Siqueia (Bra) Equipe Entao/Portoes Araxa1:35:48 
121Sergio Lemos & Marcos Lopes Dias (Bra) A Definir 81:35:49 
122Everton Holanda & Erick Barreira (Bra) Savana 31:36:15 
123Claudio Marinho & Jaldo Musse (Bra) Teiu/Cachorro Do Mato1:36:57 
125Filipe Pompeu & Ludijane Prado (Bra) Savana 21:38:11 
126Joaab Oliveira & Guido Santos (Bra) Calangos Adventure/Pedal Local1:38:48 
128Renato Ferreira & Thiago Araruna (Bra) Savana 51:41:23 
130Florisvaldo Cunha & Anesio Souza (Bra) Pedal Das Termas1:43:08 
133Paulo Ignacio & Juliano Lunardi (Bra) Os Pe Vermeio2:45:17 
136Bruno Coelho & Silas Costa (Bra) Bikessauros1:49:32 
138Alessandro Nunez & Diego Montecelli (Bra) Pedala Cavalo Brasil Ride1:52:44 
139Francisco Neto & Fabricio Luz (Bra) Los Carni As1:55:10 
140Adauto Belli & Alex Constancio (Bra) RC Bikes-Brasil Soul-Tandem1:56:51 
142Rodrigo Caciola & Fernando Silva (Bra) Biketoor-Viva Corpus1:58:49 
144Caio Simao & Carlos Franþa (Bra) Cabras Da Peste De Guarulhos2:09:26 
145Lucio Silva & Edson Viana (Bra) MS Epic Team2:19:35 
Back to top