Sijmens wins stage 2

Pichon leads GC

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Nico Sijmens (Bel) CofidisLe Crédit en Ligne4:17:27 
2Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek C.T.  
3Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller0:00:03 
4Angelo Tulik (Fra) Team Europcar  
5Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun  
6Damien Gaudin (Fra) Team Europcar  
7Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Métropole0:00:06 
8Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:07 
9Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis Le Crédit en Ligne0:00:39 
10Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun  
11Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U  
12Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha  
13Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Métropole  
14Franck Bouyer (Fra) Team Europcar  
15Pierre Luc Perrichon (Fra) La Pomme Marseille  
16Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller0:00:43 
17Marcel Meisen (Ger) BKCP Powerplus0:00:48 
18David Lelay (Fra) Saur - Sojasun  
19Samuel Dumoulin (Fra) COFIDIS Le Crédit en Ligne0:00:52 
20Bryan Coquard (Fra) Vendée U - Pays de Loire0:00:57 
21Saïd Haddou (Fra) Team Europcar  
22Benjamin Le Montagner (Fra) Comité de Bretagne  
23Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Métropole  
24Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team  
25Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha  
26Eugénio Alafaci (Ita) Leopard - Trek C.T.  
27Benoît Jarrier (Fra) Veranda Rideau - Super U  
28Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team  
29Romain Matheou (Fra) Veranda Rideau - Super U  
30Pablo Torres Muino (Spa) Burgos BH - Castilla Y Leon  
31Mathieu Delaroziere (Fra) La Pomme Marseille  
32Etienne Briard (Fra) Team U Nantes Atlantique  
33Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental  
34Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
35Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent / Oise  
36Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank C.T.  
37Florian Le Corre (Fra) Roubaix Lille Métropole  
38Alex Kirsch (Lux) Leopard - Trek C.T.  
39Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank C.T.  
40Kévin Van Hoovels (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team  
41Jesus Ezquerra (Spa) Leopard - Trek C.T.  
42Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Métropole  
43Ivar Slik (Ned) Rabobank C.T.  
44Romain Cardis (Fra) Vendée U - Pays de Loire  
45Renaud Dion (Fra) Bretagne - Schuller  
46Olivier Lefrancois (Fra) E.C. Armée De Terre C.S.A.D.L.  
47Jan Ghyselinck (Bel) COFIDIS Le Crédit en Ligne  
48Bryan Nauleau (Fra) Vendée U - Pays de Loire  
49Carlos Barbero Cuesta (Spa) Orbea Continental  
50Franck Charrier (Fra) Team U Nantes Atlantique  
51Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun  
52Flavien Maurelet (Fra) C.C. Nogent / Oise  
53Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller  
54Christophe Laborie (Fra) Saur - Sojasun  
55Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun  
56Niels Albert (Bel) BKCP Powerplus  
57Romain Guillemois (Fra) Vendée U - Pays de Loire  
58Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau - Super U  
59Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP Powerplus  
60Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller  
61Jenning Huizenga (Ned) Rabobank C.T.  
62Florian Auberger (Fra) Comité de Bretagne  
63Giorgio Brambilla (Ita) Leopard - Trek C.T.  
64Francisco Manuel Anton Marin (Spa) Burgos BH - Castilla Y Leon  
65Mark Christian (GBr) An Post - Sean Kelly  
66Alexis Bodiot (Fra) E.C. Armée De Terre C.S.A.D.L.  
67Philipp Walsleben (Ger) BKCP Powerplus  
68Blaise Sonnery (Fra) Bridgestone Anchor  
69Kévin Denis (Fra) Veranda Rideau - Super U  
70Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller  
71Fabien Schmidt (Fra) Roubaix Lille Métropole  
72Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar  
73Julien Gonnet (Fra) E.C. Armée De Terre C.S.A.D.L.  
74Nicolas Capdepuy (Fra) Burgos BH - Castilla Y Leon  
75Yann Guyot (Fra) E.C. Armée De Terre C.S.A.D.L.  
76Andréi Solomennikov (Rus) Itera - Katusha  
77Martijn Tusveld (Ned) Rabobank C.T.  
78Alexander Rybakov (Rus) Itera - Katusha  
79Jens Vandenbogaerde (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team  
80Edouard Louyest (Fra) Team U Nantes Atlantique  
81Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post - Sean Kelly  
82Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal - Jakroo  
83Pieter Ghyllebert (Bel) An Post - Sean Kelly  
84Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal - Jakroo  
85Benoit Poitevin (Fra) Team U Nantes Atlantique  
86Alexandre Aulas (Fra) E.C. Armée De Terre C.S.A.D.L.  
87Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental  
88Klaas Sys (Bel) Bridgestone Anchor  
89Ludovic Poilvet (Fra) Comité de Bretagne  
90Mathieu Cloarec (Fra) Team U Nantes Atlantique0:03:08 
91Illart Zuazubiskar Gallastegui (Spa) Orbea Continental0:03:47 
92Maxim Pokidov (Rus) Itera - Katusha0:04:39 
93Stijn Ennekens (Bel) An Post - Sean Kelly0:05:29 
94Julien Morice (Fra) Vendée U - Pays de Loire  
95Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille0:06:08 
96Haritz Orbe Urrutia (Spa) Orbea Continental  
97David Chopin (Fra) Comité de Bretagne0:10:07 
98Ludwig Laffille (Fra) C.C. Nogent / Oise0:10:46 
99Michael Baer (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
100Daniel Henggeler (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
101Nicolas Winter (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
102Omar Fraile Matarranz (Spa) Orbea Continental  
103Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos BH - Castilla Y Leon  
104Niko Eeckhout (Bel) An Post - Sean Kelly0:20:58 
105Morgan Lamoisson (Fra) Vendée U - Pays de Loire  
106Mattéo Pelucchi (Ita) Team Europcar  
107Sam Bennett (Ire) An Post - Sean Kelly  
108Damien Branaa (Fra) Burgos BH - Castilla Y Leon0:22:21 
109Alexandre Lemair (Fra) Bridgestone Anchor  
DNFJean-Eudes Demaret (Fra) COFIDIS Le Crédit en Ligne  
DNFAdrien Petit (Fra) COFIDIS Le Crédit en Ligne  
DNFBenjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille  
DNFYannick Martinez (Fra) La Pomme Marseille  
DNFBert Van Lerberghe (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team  
DNFSteve Schets (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team  
DNFMiyataka Shimizu (Jap) Bridgestone Anchor  
DNFHayato Yoshida (Jap) Bridgestone Anchor  
DNFAlexandre Defretin (Fra) C.C. Nogent / Oise  
DNFMathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent / Oise  
DNFRonan Dequippe (Fra) Team U Nantes Atlantique  
DNFLuis Mas Bonet (Spa) Burgos BH - Castilla Y Leon  
DNFWesley Kreder (Ned) Rabobank C.T.  
DNFOlivier Hofstetter (Swi) Leopard - Trek C.T.  
DNFErwann Corbel (Fra) Comité de Bretagne  
DNFVincent Ragot (Fra) Comité de Bretagne  
DNFBenoît Sinner (Fra) E.C. Armée De Terre C.S.A.D.L.  
Mountain 1 - Mont du Saule, 10.8km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Métropole8 pts
2Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller6 
3Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal - Jakroo4 
4Philipp Walsleben (Ger) BKCP Powerplus2 
5Damien Gaudin (Fra) Team Europcar1 
Mountain 2 - Montaigu, 36.3km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent / Oise8 pts
2David Lelay (Fra) Saur - Sojasun6 
3Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank C.T.4 
4Niels Albert (Bel) BKCP Powerplus2 
5Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha1 
Mountain 3 - Mont Rochard, 45.6km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U8 pts
2David Lelay (Fra) Saur - Sojasun6 
3Omar Fraile Matarranz (Spa) Orbea Continental4 
4Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Métropole2 
Mountain 4 - D146, 97.2km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Métropole6 pts
2Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos BH - Castilla Y Leon4 
3Haritz Orbe Urrutia (Spa) Orbea Continental2 
4Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek C.T.1 
Mountain 5 - Le Mont des Avaloirs, 115.7km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Métropole8 pts
2Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos BH - Castilla Y Leon6 
3Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek C.T.4 
4Haritz Orbe Urrutia (Spa) Orbea Continental2 
5Nico Sijmens (Bel) COFIDIS Le Crédit en Ligne1 
Mountain 6 - Villepai, 129.6km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank C.T.6 pts
2Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Métropole4 
3Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos BH - Castilla Y Leon2 
4Nico Sijmens (Bel) COFIDIS Le Crédit en Ligne1 
Sprint 1 - Champgeneteux, 25.3km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U5 pts
2Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha3 
3Jenning Huizenga (Ned) Rabobank C.T.2 
4Bryan Coquard (Fra) Vendée U - Pays de Loire1 
Sprint 2 - Courcite, 74.1km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Métropole5 pts
2Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U3 
3Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Métropole2 
4Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek C.T.1 
Sprint 3 - - St Pierre Des Nids, 104.1km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Haritz Orbe Urrutia (Spa) Orbea Continental5 pts
2Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek C.T.3 
3Nico Sijmens (Bel) COFIDIS Le Crédit en Ligne2 
4Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos BH - Castilla Y Leon1 
Sprint 4 - Villaines La Juhel, 147.8km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nico Sijmens (Bel) COFIDIS Le Crédit en Ligne5 pts
2Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Métropole3 
3Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek C.T.2 
4Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal - Jakroo1 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nico Sijmens (Bel) COFIDIS Le Crédit en Ligne25 pts
2Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek C.T.20 
3Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller16 
4Angelo Tulik (Fra) Team Europcar14 
5Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun12 
6Damien Gaudin (Fra) Team Europcar10 
7Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Métropole9 
8Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent / Oise8 
9Aleksejs Saramotins (Lat) COFIDIS Le Crédit en Ligne7 
10Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun6 
11Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U5 
12Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha4 
13Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Métropole3 
14Franck Bouyer (Fra) Team Europcar2 
15Pierre Luc Perrichon (Fra) La Pomme Marseille1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Europcar12:53:06 
2Saur - Sojasun0:00:45 
3Cofidis Le Crédit en Ligne0:00:46 
4Roubaix Lille Métropole0:00:57 
5Bretagne - Schuller0:00:58 
6Leopard - Trek C.T.0:01:09 
7C.C. Nogent / Oise0:01:16 
8Veranda Rideau - Super U0:01:48 
9Itera - Katusha  
10BKCP Powerplus0:01:57 
11Jong Vlaanderen Cycling Team0:02:06 
12Vendée U - Pays de Loire  
13Rabobank C.T.  
14Team U Nantes Atlantique  
15Burgos BH - Castilla Y Leon  
16Orbea Continental  
17Comité de Bretagne  
18E.C. Armée De Terre C.S.A.D.L.  
19Atlas Personal - Jakroo  
20An Post - Sean Kelly  
21La Pomme Marseille0:06:59 
22Bridgestone Anchor0:23:30 
General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller8:55:14 
2Nico Sijmens (Bel) COFIDIS Le Crédit en Ligne0:00:04 
3Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek C.T.0:00:13 
4Angelo Tulik (Fra) Team Europcar0:00:20 
5Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Métropole0:00:24 
6Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun0:00:25 
7Aleksejs Saramotins (Lat) COFIDIS Le Crédit en Ligne0:00:37 
8Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Métropole0:00:49 
9Samuel Dumoulin (Fra) COFIDIS Le Crédit en Ligne0:00:51 
10David Lelay (Fra) Saur - Sojasun0:00:52 
11Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
12Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank C.T.  
13Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha  
14Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun0:00:53 
15Bryan Coquard (Fra) Vendée U - Pays de Loire0:00:55 
16Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Métropole0:00:57 
17Romain Guillemois (Fra) Vendée U - Pays de Loire0:00:58 
18Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team  
19Pierre Luc Perrichon (Fra) La Pomme Marseille0:00:59 
20Niels Albert (Bel) BKCP Powerplus  
21Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun0:01:00 
22Jan Ghyselinck (Bel) COFIDIS Le Crédit en Ligne0:01:01 
23Fabien Schmidt (Fra) Roubaix Lille Métropole0:01:02 
24Bryan Nauleau (Fra) Vendée U - Pays de Loire  
25Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post - Sean Kelly0:01:04 
26Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller0:01:07 
27Etienne Briard (Fra) Team U Nantes Atlantique0:01:08 
28Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal - Jakroo  
29Romain Matheou (Fra) Veranda Rideau - Super U0:01:09 
30Andréi Solomennikov (Rus) Itera - Katusha  
31Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent / Oise0:01:10 
32Romain Cardis (Fra) Vendée U - Pays de Loire  
33Marcel Meisen (Ger) BKCP Powerplus  
34Renaud Dion (Fra) Bretagne - Schuller0:01:12 
35Damien Gaudin (Fra) Team Europcar0:01:13 
36Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau - Super U  
37Jenning Huizenga (Ned) Rabobank C.T.0:01:14 
38Franck Charrier (Fra) Team U Nantes Atlantique0:01:15 
39Jesus Ezquerra (Spa) Leopard - Trek C.T.  
40Christophe Laborie (Fra) Saur - Sojasun0:01:16 
41Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha0:01:18 
42Eugénio Alafaci (Ita) Leopard - Trek C.T.  
43Yann Guyot (Fra) E.C. Armée De Terre C.S.A.D.L.  
44Giorgio Brambilla (Ita) Leopard - Trek C.T.0:01:19 
45Mathieu Delaroziere (Fra) La Pomme Marseille0:01:20 
46Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal - Jakroo  
47Olivier Lefrancois (Fra) E.C. Armée De Terre C.S.A.D.L.0:01:21 
48Saïd Haddou (Fra) Team Europcar  
49Benjamin Le Montagner (Fra) Comité de Bretagne0:01:22 
50Alexander Rybakov (Rus) Itera - Katusha0:01:23 
51Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller0:01:27 
52Carlos Barbero Cuesta (Spa) Orbea Continental0:01:31 
53Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental0:01:32 
54Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team  
55Pablo Torres Muino (Spa) Burgos BH - Castilla Y Leon0:01:34 
56Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller0:01:37 
57Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller0:01:38 
58Flavien Maurelet (Fra) C.C. Nogent / Oise0:01:40 
59Franck Bouyer (Fra) Team Europcar0:01:46 
60Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U0:01:47 
61Philipp Walsleben (Ger) BKCP Powerplus0:01:51 
62Ivar Slik (Ned) Rabobank C.T.0:02:02 
63Kévin Van Hoovels (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team  
64Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Métropole0:02:03 
65Alex Kirsch (Lux) Leopard - Trek C.T.0:02:06 
66Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank C.T.0:02:11 
67Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental0:02:12 
68Edouard Louyest (Fra) Team U Nantes Atlantique0:02:14 
69Pieter Ghyllebert (Bel) An Post - Sean Kelly0:02:16 
70Benoit Poitevin (Fra) Team U Nantes Atlantique  
71Martijn Tusveld (Ned) Rabobank C.T.0:02:17 
72Kévin Denis (Fra) Veranda Rideau - Super U0:02:19 
73Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun0:02:40 
74Ludovic Poilvet (Fra) Comité de Bretagne0:02:43 
75Alexandre Aulas (Fra) E.C. Armée De Terre C.S.A.D.L.0:02:52 
76Klaas Sys (Bel) Bridgestone Anchor0:02:59 
77Mark Christian (GBr) An Post - Sean Kelly0:03:06 
78Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar0:03:22 
79Francisco Manuel Anton Marin (Spa) Burgos BH - Castilla Y Leon0:03:52 
80Mathieu Cloarec (Fra) Team U Nantes Atlantique0:04:26 
81Maxim Pokidov (Rus) Itera - Katusha0:05:52 
82Julien Morice (Fra) Vendée U - Pays de Loire0:06:28 
83Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille0:06:34 
84Haritz Orbe Urrutia (Spa) Orbea Continental0:06:44 
85Julien Gonnet (Fra) E.C. Armée De Terre C.S.A.D.L.0:06:51 
86Benoît Jarrier (Fra) Veranda Rideau - Super U  
87Jens Vandenbogaerde (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team0:08:47 
88David Chopin (Fra) Comité de Bretagne0:10:33 
89Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP Powerplus0:10:37 
90Michael Baer (Swi) Atlas Personal - Jakroo0:11:18 
91Daniel Henggeler (Swi) Atlas Personal - Jakroo0:12:01 
92Nicolas Winter (Swi) Atlas Personal - Jakroo0:12:07 
93Ludwig Laffille (Fra) C.C. Nogent / Oise0:12:20 
94Florian Le Corre (Fra) Roubaix Lille Métropole0:13:03 
95Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent / Oise0:13:12 
96Alexis Bodiot (Fra) E.C. Armée De Terre C.S.A.D.L.0:13:14 
97Blaise Sonnery (Fra) Bridgestone Anchor0:13:31 
98Illart Zuazubiskar Gallastegui (Spa) Orbea Continental0:15:53 
99Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos BH - Castilla Y Leon0:17:14 
100Stijn Ennekens (Bel) An Post - Sean Kelly0:17:27 
101Florian Auberger (Fra) Comité de Bretagne0:19:19 
102Nicolas Capdepuy (Fra) Burgos BH - Castilla Y Leon0:19:31 
103Niko Eeckhout (Bel) An Post - Sean Kelly0:21:07 
104Morgan Lamoisson (Fra) Vendée U - Pays de Loire0:21:19 
105Omar Fraile Matarranz (Spa) Orbea Continental0:22:03 
106Mattéo Pelucchi (Ita) Team Europcar0:27:31 
107Damien Branaa (Fra) Burgos BH - Castilla Y Leon0:34:00 
108Alexandre Lemair (Fra) Bridgestone Anchor0:34:41 
109Sam Bennett (Ire) An Post - Sean Kelly0:39:05 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Métropole28 pts
2Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos BH - Castilla Y Leon26 
3Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank C.T.22 
4Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U13 
5David Lelay (Fra) Saur - Sojasun12 
6Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank C.T.6 
7Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller6 
8Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek C.T.5 
9Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha5 
10Renaud Dion (Fra) Bretagne - Schuller5 
11Bryan Nauleau (Fra) Vendée U - Pays de Loire4 
12Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal - Jakroo4 
13Haritz Orbe Urrutia (Spa) Orbea Continental4 
14Omar Fraile Matarranz (Spa) Orbea Continental4 
15Nico Sijmens (Bel) COFIDIS Le Crédit en Ligne2 
16Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal - Jakroo2 
17Niels Albert (Bel) BKCP Powerplus2 
18Philipp Walsleben (Ger) BKCP Powerplus2 
19Damien Gaudin (Fra) Team Europcar1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U21 pts
2Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha19 
3Nico Sijmens (Bel) COFIDIS Le Crédit en Ligne7 
4Renaud Dion (Fra) Bretagne - Schuller7 
5Mark Christian (GBr) An Post - Sean Kelly6 
6Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek C.T.6 
7Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Métropole5 
8Haritz Orbe Urrutia (Spa) Orbea Continental5 
9Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Métropole3 
10Jenning Huizenga (Ned) Rabobank C.T.2 
11Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Métropole2 
12Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos BH - Castilla Y Leon2 
13Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal - Jakroo1 
14Bryan Coquard (Fra) Vendée U - Pays de Loire1 
15Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal - Jakroo1 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nico Sijmens (Bel) COFIDIS Le Crédit en Ligne25 pts
2Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal - Jakroo25 
3Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun24 
4Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller20 
5Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek C.T.20 
6Renaud Dion (Fra) Bretagne - Schuller20 
7Aleksejs Saramotins (Lat) COFIDIS Le Crédit en Ligne16 
8Bryan Coquard (Fra) Vendée U - Pays de Loire16 
9Angelo Tulik (Fra) Team Europcar14 
10Saïd Haddou (Fra) Team Europcar14 
11Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun13 
12Samuel Dumoulin (Fra) COFIDIS Le Crédit en Ligne12 
13Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun10 
14Damien Gaudin (Fra) Team Europcar10 
15Carlos Barbero Cuesta (Spa) Orbea Continental10 
16Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Métropole9 
17Etienne Briard (Fra) Team U Nantes Atlantique9 
18Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank C.T.8 
19Romain Guillemois (Fra) Vendée U - Pays de Loire8 
20Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent / Oise8 
21Marcel Meisen (Ger) BKCP Powerplus8 
22Niko Eeckhout (Bel) An Post - Sean Kelly7 
23Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Métropole5 
24Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U5 
25Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha4 
26Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team4 
27Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Métropole3 
28Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post - Sean Kelly3 
29Franck Bouyer (Fra) Team Europcar2 
30Pierre Luc Perrichon (Fra) La Pomme Marseille1 
31Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team1 
32Sam Bennett (Ire) An Post - Sean Kelly1 
Best young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Angelo Tulik (Fra) Team Europcar8:55:34 
2Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank C.T.0:00:32 
3Bryan Coquard (Fra) Vendée U - Pays de Loire0:00:35 
4Romain Guillemois (Fra) Vendée U - Pays de Loire0:00:38 
5Etienne Briard (Fra) Team U Nantes Atlantique0:00:48 
6Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:50 
7Romain Cardis (Fra) Vendée U - Pays de Loire  
8Jesus Ezquerra (Spa) Leopard - Trek C.T.0:00:55 
9Eugénio Alafaci (Ita) Leopard - Trek C.T.0:00:58 
10Carlos Barbero Cuesta (Spa) Orbea Continental0:01:11 
11Flavien Maurelet (Fra) C.C. Nogent / Oise0:01:20 
12Ivar Slik (Ned) Rabobank C.T.0:01:42 
13Alex Kirsch (Lux) Leopard - Trek C.T.0:01:46 
14Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank C.T.0:01:51 
15Benoit Poitevin (Fra) Team U Nantes Atlantique0:01:56 
16Martijn Tusveld (Ned) Rabobank C.T.0:01:57 
17Mark Christian (GBr) An Post - Sean Kelly0:02:46 
18Mathieu Cloarec (Fra) Team U Nantes Atlantique0:04:06 
19Julien Morice (Fra) Vendée U - Pays de Loire0:06:08 
20Haritz Orbe Urrutia (Spa) Orbea Continental0:06:24 
21Jens Vandenbogaerde (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team0:08:27 
22Ludwig Laffille (Fra) C.C. Nogent / Oise0:12:00 
23Illart Zuazubiskar Gallastegui (Spa) Orbea Continental0:15:33 
24Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos BH - Castilla Y Leon0:16:54 
25Omar Fraile Matarranz (Spa) Orbea Continental0:21:43 
26Sam Bennett (Ire) An Post - Sean Kelly0:38:45 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Saur - Sojasun26:47:13 
2Cofidis Le Crédit en Ligne0:00:01 
3Roubaix Lille Métropole0:00:27 
4Team Europcar0:00:40 
5Bretagne - Schuller0:00:44 
6Leopard - Trek C.T.0:01:20 
7Vendée U - Pays de Loire0:01:30 
8Itera - Katusha0:01:52 
9Atlas Personal - Jakroo0:01:59 
10Orbea Continental0:02:16 
11An Post - Sean Kelly0:02:27 
12BKCP Powerplus0:02:28 
13Veranda Rideau - Super U  
14Jong Vlaanderen Cycling Team0:02:34 
15Rabobank C.T.0:02:40 
16Team U Nantes Atlantique0:03:06 
17C.C. Nogent / Oise0:03:10 
18E.C. Armée De Terre C.S.A.D.L.0:03:42 
19Comité de Bretagne0:03:46 
20La Pomme Marseille0:07:03 
21Burgos BH - Castilla Y Leon0:10:56 
22Bridgestone Anchor0:49:33 
Back to top