TechPowered By

More tech

BC Bike Race 2014

Date range:
June 29 - July 5

July 04, Day 6: Squamish 48km

Wicks and Davison win penultimate BC Bike stage

By:
Cycling News
Published:
July 05, 2014, 21:55 BST,
Updated:
July 06, 2014, 16:19 BST

Davison takes over women's lead as Sneddon defends men's lead

Lea Davison shreds the gnar on her way to victory.

Lea Davison shreds the gnar on her way to victory.

view thumbnail gallery

Stage 6 of the BC Bike Race in Squamish was a day for fireworks as the trails exploded with riders. It was also Industry Day for friends of the BCBR. Eighty-six riders from the cycling industry and friends of the race from across the province joined in the journey of the 600 racers on the course that is most often voted the riders' favorite.

It's a day where the fastest riders love the opportunity to test each other's climbing or descending abilities while the rest of the pack enjoys the reward of dropping into some of the most well maintained and crafted trails in the world.

Barry Wicks (Kona) took the opportunity to take a stage win while Lea Davison (Specialized) did the same but snagged the yellow jersey as a bonus.

The Squamish trails combine technical features, fast chunky trails, flow trails and flat and bermed corners. The riding is faster on a wider variety of surfaces than any of the previous stages. It's easier to keep flow and roll with the terrain, but it also means obstacles come up quicker and braking reaction time is a little slower as the tires start to skid around a bit more.

Women

This year's race has been one of the most exciting women's races the BC Bike Race has ever had. Three different riders have won a stage with everyone having good days and bad. Today, Lea Davison (Specialized Bicycles) started by trailing Wendy Simms (Kona) by over five minutes and she needed a serious gap to put on the yellow jersey before Whistler. Sonya Looney (Topeak Ergon) and Kim Hurst (Mud Cycles) had each ebbed and flowed throughout the days, but had spent a lot of time on the podiums.

Davison attacked early as she has done every day and got a gap on the rest of the women going up the first climbs.

"About a third of the way in, going up the switchbacks I looked and saw the Luna Chix, Wendy, Kim, and Sonya and realized I didn't have that much of a gap," said Davison. She needed to punch it and when the Luna Chix, who were on their own mission, caught her, she fed off their energy and pace to start putting time into the field. She motored on her own after being dropped by the women's duo team and crossed the line with over nine minutes on Simms for the win and the leader's jersey.

"Lea had some serious USA power today on July 4th. I kept them all in sight for the first climbing section, but didn't have the legs today for the climbs," said Simms.

Looney bounced back from her lackluster stage 5 and crossed the line next only two minutes back. Hurst was another minute back to and scored a third place finish.

Men

Today was Barry Wicks' day to take a win after playing the faithful lieutenant to Kona Bicycles teammate Kris Sneddon.

"The Rocky Mountain guys went pretty early. I attacked going up to Half Nelson and got away from the other group and then I bridged to those guys by the end of Pseudo-Tsuga," said Wicks. "I jumped ahead of them going into Hoods and stayed ahead of them pretty much, then we got into Crumpet, and I was kinda waiting to go up the gnarly power lines we used to go up. But we didn't do it. So those guys caught me on the flats coming into the finish."

Tristan Uhl has been battling against the Kona trio all week and had a podium in sight before hitting the deck hard in the closing kilometers.

"Eventually it was just Spencer (Paxson), Kris (Sneddon) and me, and they were drilling it. With four or five kilometers to go, the front wheel must have hit a rock with some dust on top," said Uhl. "I got up quickly, but that was all they needed to get away. I battled back and got to about 10 seconds. I really wanted to get on the podium."

Sneddon and Paxson took second and third behind their teammate to dominate the podium for Kona once again.

Duo categories

It was a historic day for the duo teams in the open men and women's categories. Greg Day and Quinn Molberg of Rocky Mountain cycles and Catherine Pendrel with her Luna Chix teammate Maghalie Rochette. Both teams won not only their category but each beat the entire field of men and women.

Both teams had a stage overall win on their wish list.

"We certainly didn't hold anything back all week but we did have this stage in the back of our mind," said Molberg.

"I had to leave it to Maghalie to decide what we had. Two nights ago, she said I think we should go for the win tomorrow," said Pendrel. "We fought very hard and finished pretty close but didn't have enough. Today we were just tearing through the field. It was one of those times when we realized we were off the front and went okay, this is our day and we went for it."

Enduro

The enduro portion of the BC Bike Race got off to a slow start this year after a reduction in the number of stages from 13 in 2013 to six for this year's event, and a timing chip defect caused unforeseen issues. Still, the enthusiasm for the category shined through.

Squamish Day 6 h264 from BC Bike Race on Vimeo.

Results

Solo men stage 6
# Rider Name (Country) Team Result
1 Team Barry Barry Wicks (United States) 2:39:13  
2 Team Kris Kris Sneddon (Canada) 0:01:00  
3 Team Spencer Spencer Paxson (None) 0:01:01  
4 Team Tristan Tristan Uhl (United States) 0:01:09  
5 Team Erik Erik Skovgaard Knudsen (Denmark) 0:02:03  
6 Team Oliver Oliver Zurbruegg (None) 0:04:44  
7 Team Nico Nico Pfitzenmaier (South Africa) 0:05:21  
8 Team Toby Toby Swanson (United States) 0:11:24  
9 Team Garett Garett Heitman (United States)    
10 Team Chris Chris Benson (Canada) 0:14:08  
11 Team Peter Peter Reid (Canada) 0:15:16  
12 Team Aaron Aaron Wilson (United States) 0:16:36  
13 Team Nick Nick Gould (United States) 0:17:31  
14 Team James James Porter (United Kingdom) 0:18:38  
15 Team Travis Travis Hauck (Canada) 0:19:00  
16 Team Logan Logan Wetzel (United States) 0:19:22  
17 Team Michael Michael Robinson (Canada)    
18 Team Shawn Shawn Bunnin (Canada) 0:19:40  
19 Team Brian Brian Cooke (Canada) 0:20:18  
20 Team David David Voll (Germany) 0:20:53  
21 Team YT Sven Kilander (Norway) 0:21:25  
22 Team Geir Ottar Geir Ottar Kvernstuen (Norway) 0:21:51  
23 Team William William Geor (Australia) 0:22:30  
24 Team Joel Joel Harwood (Canada) 0:22:33  
25 Team Eric Eric Tourville (Canada) 0:23:31  
26 Team Jason Jason Sager (United States) 0:27:20  
27 Team Benjamin Benjamin Perin (United States) 0:27:39  
28 Team Damian Damian Gonzalez (United States) 0:27:41  
29 Team Erik Erik Bakke (Canada) 0:28:16  
30 Team Carlos Carlos Lizalde (Mexico) 0:29:01  
31 Team Robb Robb Parsons (United States) 0:29:21  
32 Team Tim Tim Olson (United States) 0:31:49  
33 Team Thiago Thiago Fernandes (Brazil) 0:33:30  
34 Team Robert Robert Biard (United States) 0:33:35  
35 Team Dave Dave Jetz (Canada) 0:36:18  
36 Team Bjarke Bjarke Refslund (Denmark) 0:36:31  
37 Team Ben Ben Sigston (Canada) 0:36:33  
38 Team Ross Ross Wilkinson (Australia) 0:38:33  
39 Team Gian Gian Malaer (Switzerland) 0:38:36  
40 Team Ryan Ryan Keesey (Canada) 0:39:21  
41 Team Andreas Andreas Hestler (Canada) 0:41:36  
42 Team Stephen Stephen Dempsey (United States) 0:42:27  
43 Team Buchanan Buchanan Elliott (Canada) 0:43:31  
44 Team Nick Nick Hendrickson (United States) 0:43:37  
45 Team Raimu Raimu Sonobe (Canada) 0:43:44  
46 Team Dave Dave Sutton (Canada) 0:43:46  
47 Team Mike Mike Levy (None) 0:43:49  
48 Team Mark Mark Dunlop (New Zealand) 0:46:32  
49 Team Raz Raz Dana (Israel) 0:47:38  
50 Team Axel Axel Duennwald (Switzerland) 0:48:02  
51 Team Matthew Matthew Boulcott (New Zealand) 0:49:35  
52 Team Jonathan Jonathan Nutbrown (Canada) 0:49:40  
53 Team Mads Mads Hoffmann (Denmark) 0:50:34  
54 D & J David Anderson (Canada) 0:50:38  
55 Team Ofer Ofer Rubin (United States) 0:50:42  
56 Team Jeff Jeff Beeston (Canada) 0:51:06  
57 Team Justin Justin Grow (United States) 0:53:46  
58 Team Gustavo Gustavo Astolphi (Brazil) 0:55:27  
59 Team David David Stringer (Canada) 0:55:43  
60 Team Delvis Delvis Gomez (United States) 0:57:59  
61 Team Brandon Brandon Thomson (Canada) 0:59:20  
62 Team Kent Kent Allison (New Zealand) 0:59:21  
63 Team James James Maebus (Australia) 1:02:04  
64 Team Pedro Pedro Ferolla (Brazil) 1:02:24  
65 Team Ãëœystein Ãëœystein Nesse (Norway) 1:03:38  
66 Team Lyell Lyell Woloschuk (Canada)    
67 Team Adam Adam Dewitt (United States) 1:03:59  
68 Team Chris Chris Pauls (Germany) 1:04:04  
69 Team Charles Charles Kim Jr. (United States) 1:04:05  
70 Team Peter Peter Gierlich (Netherlands) 1:04:43  
71 Team Joe Joe Johnson (Canada) 1:06:17  
72 Team Nick Nick Bedford (New Zealand) 1:09:49  
73 Team David David Smyth (Australia) 1:10:26  
74 Team Richard Richard Hemmings (United Kingdom) 1:11:07  
75 Team Mulvey Mulvey Kelly (New Zealand) 1:12:06  
76 Team Motoshi Motoshi Kadota (Japan) 1:15:44  
77 Team Ico Ico Schutte (None) 1:18:31  
78 Team Ted Ted Hahn (United States) 1:19:35  
79 Team David David Whybrew (Australia) 1:20:35  
80 Team Tim Tim Hogan (Canada) 1:23:46  
81 Team Stefan Stefan Kendel (Canada) 1:23:51  
82 Boodookie Racing Le Le (United States) 1:25:54  
83 Team Jamie Jamie Dool (Canada) 1:26:12  
84 Team Tim Tim Schafer (Canada) 1:27:04  
85 Team Julio Alfredo Julio Alfredo Wanderer (Brazil) 1:31:22  
86 Team Chris Chris Watts (United States) 1:31:49  
87 Team Shiva Shiva Mayer (United States) 1:33:59  
88 Team Nik Nik Wolfgramm (Switzerland) 1:36:06  
89 Team Travis Travis Goodrich (United States) 1:38:02  
90 Team Ricardo Ricardo Purri (Brazil) 1:41:10  
91 Team Frantz Frantz Noel (Canada) 1:43:18  
92 Team Michael Michael Wolf (Canada) 1:44:00  
93 Team Andrew Andrew Dutton (United States) 1:44:36  
94 Team Pete Pete Tabor (United States) 1:46:06  
95 Team Daniel Daniel Ferraz (Brazil) 1:51:45  
96 Team Leonardo Leonardo Moraes (Brazil) 1:51:47  
97 Team Trevor Trevor Poth (Canada) 1:54:53  
98 Team Cody Cody Howitt (Canada)    
99 Team David David Fast (Canada) 1:54:57  
100 D & J Julius Von Bieberstein (Canada) 1:55:45  
101 Team Scott Scott Zuk (Canada) 1:55:47  
102 Team Stevie Stevie Cullinan (United States) 1:56:52  
103 Team James James Gibbins (Canada) 2:00:50  
104 Team Aaron Aaron Chamberlain (None) 2:06:29  
105 Team Andrew Andrew Boulton (Canada) 2:06:31  
106 Team Mauricio Mauricio Gonzalez (Costa Rica) 2:07:33  
107 Team Christopher Christopher Rampton (United States) 2:08:40  
108 Team Jeremy Jeremy Larsen (United States) 2:09:59  
109 Team Matt Matt Del Nin (Canada) 2:12:03  
110 Boodookie Racing Ryan Moore (United States) 2:13:38  
111 Team Matthew Matthew Perry (Canada) 2:14:16  
112 Team Jeff Jeff Sears (Canada) 2:14:54  
113 Team Dan Dan Hendricks (United States) 2:15:28  
114 Team Christian Christian Palzer (United States) 2:17:52  
115 Team Armando Armando Murga (Canada) 2:19:50  
116 Team Tom Tom Place (United States) 2:27:23  
117 Team Ugo Ugo Pallavicini (Brazil) 2:27:47  
118 Team Jed Jed Salazar (United States) 2:28:43  
119 Team Charles Charles Hagman (United States) 2:36:48  
120 Team Ruy Ruy Cunha Filho (Brazil) 2:39:09  
121 Team Russell Russell Van Der Beeck (United Kingdom) 2:41:33  
122 Team Chris Chris Hollett (Canada) 2:41:56  
123 Team Dan Dan Rach (Canada) 2:44:24  
124 Team David David Artusi (United States) 2:45:08  
125 Team Zachary Zachary Schneider (United States) 2:46:20  
126 Team David David Kinnear (United Kingdom) 2:46:25  
127 Team Mike Mike Whitbread (United Kingdom) 2:51:19  
128 Team Ryan Ryan Sweeney (Canada) 3:01:20  
129 Team Simon Simon Ross (Australia) 3:05:13  
130 Team Robert Robert Stephenson (Australia) 3:12:04  
131 Team Shawn Shawn Graver (Sweden) 3:14:28  
132 Team Michael Michael Molloy (Australia) 3:14:31  
133 Team Dave Dave Herrick (United States) 3:16:39  
134 Team Philip Philip Evans (United States) 3:18:46  
135 Team Michael Michael Grant-Orser (Canada) 3:24:07  
136 Team Omer Omer Shapira (United States) 3:28:15  
137 Team Michael Michael Kirkpatrick (Canada) 3:48:19  
Solo women stage 6
# Rider Name (Country) Team Result
1 Team Lea Lea Davison (United States) 3:09:27  
2 Team Sonya Sonya Looney (United States) 0:01:58  
3 Team Kim Kim Hurst (New Zealand) 0:03:13  
4 Team Wendy Wendy Simms (Canada) 0:09:47  
5 Team Amanda Amanda Sin (Canada) 0:19:36  
6 Team Terri Terri Rhodes (Australia) 0:26:16  
7 Team Margaret Margaret Leyland (New Zealand) 0:35:13  
8 Team Sarah Sarah Greenwood (Canada) 0:37:49  
9 Team Karen Karen Mann (Canada) 0:44:01  
10 Team Emilie Emilie Thy (Canada) 0:46:26  
11 Team Natalie Natalie Nohra (Canada) 1:10:38  
12 Team Cindy Cindy Bakke (Canada) 1:13:16  
13 Team Genevieve Genevieve Baril (Canada) 1:13:27  
14 Team Deborah Deborah Motsch (France) 1:27:50  
15 Team Melanie Melanie Gabanna (Canada) 1:29:06  
16 Team Megan Megan Blackett (New Zealand) 1:31:22  
17 Team Niki Niki Milleson (United States) 1:39:44  
18 Team Elizabeth Elizabeth Vezina (Canada) 1:40:22  
19 Team Anisse Anisse Chami (Brazil) 1:54:03  
20 Team Carolina Carolina Pereira (Brazil) 1:54:36  
21 Valhalla Pure Outfitters Nanaimo - Partners in Grime Christina Sharun (Canada) 2:17:33  
22 Team Siobhan Siobhan Fox (Canada) 2:33:00  
23 Team Tiffany Tiffany Watts (United States) 2:33:58  
24 Team Izabela Izabela Rudol (Australia) 2:45:54  
25 Dirt Girls Tracy Watkin (Canada) 3:00:41  
26 Team Danielle Danielle Petancic (United States) 3:10:12  
27 Team Lynda Lynda Lawrence (Canada) 3:34:57  
Duo men stage 6
# Rider Name (Country) Team Result
1 Rocky Mountain Bicycles Greg Day (Canada) Quinn Moberg (Canada) 2:39:12  
2 Bike Barn/Jakroo Samuel Kummrow (Switzerland) Aart Van Kooy (Canada) 0:27:38  
3 Bike4Life Joerg Franke (Switzerland) Ruben Wey (Switzerland) 0:29:04  
4 Rocky Mountain Christian Gauvin (Canada) Ian Carbonneau (Canada) 0:38:35  
5 Homies for Life Christopher Beardsley (United States) Scott Keller (United States) 0:40:24  
6 Team NZ Graham Norman (New Zealand) Tony Innes (New Zealand) 0:56:47  
7 Jabali Diego Grasa Yago (Spain) Marc Gasch Navarro (Spain) 0:56:49  
8 Van Mercer Mike Mercer (Canada) Bill Van Beek (Canada) 0:59:04  
9 Cern FB Lionel Peyrard (France) Mika Kinnunen (Switzerland) 1:01:15  
10 Team Jean-Francois Gelinas (Canada) Jean-Francois Gelinas (Canada) Jerome (Canada) 1:01:42  
11 The Norwegians Ketil Heggtveit (Norway) Christian Coll (Norway) 1:06:58  
12 PowerWatts Nord Rejean Rochette (Canada) David Gagnon (Canada) 1:13:48  
13 Beachwood bikes Adam Davison (United States) Alexander Murray (United States) 1:18:34  
14 Gizbin Etienne Lessard (Canada) Samuel Bouchard (Canada) 1:19:23  
15 Wallace Boys Steven Wallace (United States) Brian Wallace (United States) 1:20:18  
16 Lekka Loops Henk Van Zyl (Canada) Lennard Pretorius (Canada) 1:41:08  
17 Team AH Joshua Simpson (United States) Nicholas Adsero (United States) 1:45:50  
18 Team ValBerg Brian Valverde (United States) Derek Melberg (United States) 2:10:46  
19 Poivre et Sel Yapo Alle-Ando (Canada) Denis Vachon (Canada) 2:25:10  
20 The Swizzly Grizzlys Marco Baer (Switzerland) Dieter Baer (Switzerland) 2:26:14  
21 Pinch Flats Bruce Mcknight (Canada) Jamie Sproule (Canada) 2:29:24  
22 Leatherstocking Cutters Jens Foehrenbach (United States) James Bernard (United States) 2:50:08  
23 Slow Poke Nick Bitar (Australia) Patrick Cooper (Australia) 2:52:51  
24 oldbutslow Charles Whiting (United States) Scot Jones (United States) 2:55:55  
25 FT26 Nicolas Lemoing (Germany) Steffen Schraegle (Germany) 3:15:15  
26 Pil Piles 1 Xujie Yang (Spain) Pablo Beltran (Spain) 4:01:36  
27 Pil Piles 2 Weibin Ruan Ye (Spain) Carlos Shan Wen Ruan (Spain) 4:37:27  
Duo women stage 6
# Rider Name (Country) Team Result
1 LUNA Chix Maghalie Rochette (Canada) Catharine Pendrel (Canada) 3:07:48  
2 TaG Team Lesley Tomlinson (Canada) Gretchen Reeves (Canada) 0:44:46  
3 Golden Bay Kayaks NZ Mary Jowett (New Zealand) Lisa Savage (New Zealand) 0:52:57  
4 Saddle tramps Karin Grubb (Canada) Saravie Brewer (Canada) 1:26:23  
5 AwesomeX2 Tricia Davis (United States) Debbie Hunter (United States) 1:51:45  
6 Kristi 'n Jane Jane Guyer (United States) Kristi Stump (United States) 2:20:31  
Men general classification after stage 6
# Rider Name (Country) Team Result
1 Team Kris Kris Sneddon (Canada) 14:03:39  
2 Team Spencer Spencer Paxson (None) 0:02:40  
3 Team Tristan Tristan Uhl (United States) 0:08:27  
4 Team Barry Barry Wicks (United States) 0:21:15  
5 Team Erik Erik Skovgaard Knudsen (Denmark) 0:33:20  
6 Team Oliver Oliver Zurbruegg (None) 0:36:49  
7 Team Nico Nico Pfitzenmaier (South Africa) 0:43:48  
8 Team Jason Jason Sager (United States) 0:44:04  
9 Team Toby Toby Swanson (United States) 1:09:10  
10 Team Garett Garett Heitman (United States) 1:16:57  
11 Team Travis Travis Hauck (Canada) 1:22:48  
12 Team YT Sven Kilander (Norway) 1:23:07  
13 Team Logan Logan Wetzel (United States) 1:24:53  
14 Team Chris Chris Benson (Canada) 1:28:40  
15 Team Aaron Aaron Wilson (United States) 1:29:15  
16 Team Shawn Shawn Bunnin (Canada) 1:33:45  
17 Team Nick Nick Gould (United States) 1:34:08  
18 Team Peter Peter Reid (Canada) 1:34:26  
19 Team Geir Ottar Geir Ottar Kvernstuen (Norway) 1:44:26  
20 Team William William Geor (Australia) 1:48:46  
21 Team James James Porter (United Kingdom) 1:52:31  
22 Team Brian Brian Cooke (Canada) 2:00:07  
23 Team David David Voll (Germany) 2:02:31  
24 Team Joel Joel Harwood (Canada) 2:30:19  
25 Team Erik Erik Bakke (Canada) 2:32:39  
26 Team Damian Damian Gonzalez (United States) 2:37:56  
27 Team Tim Tim Olson (United States) 2:44:27  
28 Team Stephen Stephen Dempsey (United States) 2:48:15  
29 Team Robb Robb Parsons (United States) 2:51:22  
30 Team Motoshi Motoshi Kadota (Japan) 2:53:41  
31 Team Andreas Andreas Hestler (Canada) 2:55:04  
32 Team Bjarke Bjarke Refslund (Denmark) 2:58:34  
33 Team Carlos Carlos Lizalde (Mexico) 3:00:06  
34 Team Eric Eric Tourville (Canada) 3:08:04  
35 Team Benjamin Benjamin Perin (United States) 3:14:23  
36 Team Ben Ben Sigston (Canada) 3:15:40  
37 Team Dave Dave Jetz (Canada) 3:16:05  
38 Team Thiago Thiago Fernandes (Brazil) 3:18:58  
39 Team Robert Robert Biard (United States) 3:23:07  
40 Team Raimu Raimu Sonobe (Canada) 3:26:44  
41 Team Ryan Ryan Keesey (Canada) 3:32:56  
42 Team Jeff Jeff Beeston (Canada) 3:37:37  
43 Team Jonathan Jonathan Nutbrown (Canada) 3:39:28  
44 Team Gian Gian Malaer (Switzerland) 3:40:45  
45 Team Axel Axel Duennwald (Switzerland) 3:43:43  
46 Team Nick Nick Hendrickson (United States) 3:44:44  
47 Team Ofer Ofer Rubin (United States) 3:51:08  
48 Team Ross Ross Wilkinson (Australia) 4:00:57  
49 Team Buchanan Buchanan Elliott (Canada) 4:05:06  
50 Team Mike Mike Levy (None) 4:12:40  
51 Team Dave Dave Sutton (Canada) 4:14:32  
52 Team Gustavo Gustavo Astolphi (Brazil) 4:37:24  
53 Team Kent Kent Allison (New Zealand) 4:47:34  
54 Team Mads Mads Hoffmann (Denmark) 4:51:32  
55 Team James James Maebus (Australia) 4:52:10  
56 Team David David Stringer (Canada) 4:55:36  
57 Team Mark Mark Dunlop (New Zealand) 4:55:49  
58 Team Matthew Matthew Boulcott (New Zealand) 5:01:33  
59 Team Pedro Pedro Ferolla (Brazil) 5:06:26  
60 Team Ãëœystein Ãëœystein Nesse (Norway) 5:15:52  
61 Team Adam Adam Dewitt (United States) 5:17:30  
62 Team Raz Raz Dana (Israel) 5:20:27  
63 Team Peter Peter Gierlich (Netherlands) 5:22:59  
64 Team Justin Justin Grow (United States) 5:24:01  
65 Team Delvis Delvis Gomez (United States) 5:32:38  
66 Team Brandon Brandon Thomson (Canada) 5:34:50  
67 Team Nick Nick Bedford (New Zealand) 5:49:54  
68 Team Ricardo Ricardo Purri (Brazil) 5:52:50  
69 Team David David Smyth (Australia) 6:20:41  
70 Team Joe Joe Johnson (Canada) 6:23:36  
71 Team Stevie Stevie Cullinan (United States) 6:23:45  
72 Team David David Whybrew (Australia) 6:30:53  
73 Team Ted Ted Hahn (United States) 6:39:58  
74 Team Tim Tim Schafer (Canada) 6:47:32  
75 Team Chris Chris Pauls (Germany) 6:51:04  
76 Team Mulvey Mulvey Kelly (New Zealand) 7:07:07  
77 Team Ico Ico Schutte (None) 7:13:31  
78 Team Richard Richard Hemmings (United Kingdom) 7:13:47  
79 Team Chris Chris Watts (United States) 7:17:07  
80 Team Charles Charles Kim Jr. (United States) 7:28:41  
81 Team Tim Tim Hogan (Canada) 7:45:33  
82 Team Nik Nik Wolfgramm (Switzerland) 7:54:15  
83 Team Matthew Matthew Perry (Canada) 8:02:36  
84 Team Shiva Shiva Mayer (United States) 8:17:56  
85 Team Pete Pete Tabor (United States) 8:20:24  
86 Team Jamie Jamie Dool (Canada) 8:21:56  
87 Team Stefan Stefan Kendel (Canada) 8:27:53  
88 Team Frantz Frantz Noel (Canada) 8:30:24  
89 Team Julio Alfredo Julio Alfredo Wanderer (Brazil) 8:35:28  
90 Team Travis Travis Goodrich (United States) 8:47:36  
91 Team Michael Michael Wolf (Canada) 8:53:28  
92 Team Leonardo Leonardo Moraes (Brazil) 9:13:47  
93 Team Andrew Andrew Dutton (United States) 9:26:55  
94 Team Daniel Daniel Ferraz (Brazil) 9:30:11  
95 Team Aaron Aaron Chamberlain (None) 9:58:53  
96 Team Christopher Christopher Rampton (United States) 10:01:10  
97 Team Chris Chris Hollett (Canada) 10:06:10  
98 Team Mauricio Mauricio Gonzalez (Costa Rica) 10:10:18  
99 Team James James Gibbins (Canada) 10:23:20  
100 Team Matt Matt Del Nin (Canada) 11:21:05  
101 Team David David Fast (Canada) 11:25:50  
102 Team Charles Charles Hagman (United States) 11:27:33  
103 Team Trevor Trevor Poth (Canada) 11:53:45  
104 Team Cody Cody Howitt (Canada) 11:53:49  
105 Team Jeremy Jeremy Larsen (United States) 12:01:43  
106 Team Dan Dan Hendricks (United States) 12:30:33  
107 Team Christian Christian Palzer (United States) 12:32:14  
108 Boodookie Racing Ryan Moore (United States) 12:37:05  
109 Team Jeff Jeff Sears (Canada) 12:39:05  
110 Team Armando Armando Murga (Canada) 12:46:28  
111 Team Scott Scott Zuk (Canada) 12:49:13  
112 Team Tom Tom Place (United States) 12:54:12  
113 Team Andrew Andrew Boulton (Canada) 12:59:42  
114 Team David David Artusi (United States) 13:31:51  
115 Team Mike Mike Whitbread (United Kingdom) 13:53:19  
116 Team Dan Dan Rach (Canada) 14:10:20  
117 Team Russell Russell Van Der Beeck (United Kingdom) 14:15:08  
118 Team Robert Robert Stephenson (Australia) 14:30:45  
119 Team Ugo Ugo Pallavicini (Brazil) 14:33:02  
120 Team Simon Simon Ross (Australia) 15:12:24  
121 Team David David Kinnear (United Kingdom) 15:28:30  
122 Team Michael Michael Molloy (Australia) 16:50:00  
123 Team Shawn Shawn Graver (Sweden) 16:54:23  
124 Team Philip Philip Evans (United States) 16:56:30  
125 Team Ryan Ryan Sweeney (Canada) 17:04:12  
126 Team Michael Michael Grant-Orser (Canada) 17:35:08  
127 Team Omer Omer Shapira (United States) 17:40:27  
128 Team Zachary Zachary Schneider (United States) 17:42:48  
129 Team Ruy Ruy Cunha Filho (Brazil) 17:49:41  
130 Team Michael Michael Kirkpatrick (Canada) 18:08:43  
131 Team Leighton Leighton Stocker (United Kingdom) 4:25:24  
132 Team Shane Shane Helwer (Canada) 5:12:50  
133 Team Aaron Aaron Ufferman (United States) 6:54:05  
Women general classification after stage 6
# Rider Name (Country) Team Result
1 Team Lea Lea Davison (United States) 16:56:44  
2 Team Wendy Wendy Simms (Canada) 0:04:19  
3 Team Sonya Sonya Looney (United States) 0:18:08  
4 Team Kim Kim Hurst (New Zealand) 0:33:22  
5 Team Amanda Amanda Sin (Canada) 1:22:31  
6 Team Terri Terri Rhodes (Australia) 2:15:52  
7 Team Margaret Margaret Leyland (New Zealand) 3:25:07  
8 Team Sarah Sarah Greenwood (Canada) 3:33:13  
9 Team Emilie Emilie Thy (Canada) 3:58:54  
10 Team Karen Karen Mann (Canada) 4:14:18  
11 Team Natalie Natalie Nohra (Canada) 5:32:20  
12 Team Cindy Cindy Bakke (Canada) 6:43:53  
13 Team Genevieve Genevieve Baril (Canada) 6:49:40  
14 Team Deborah Deborah Motsch (France) 7:10:09  
15 Team Megan Megan Blackett (New Zealand) 7:17:26  
16 Team Melanie Melanie Gabanna (Canada) 7:27:19  
17 Team Niki Niki Milleson (United States) 9:08:44  
18 Team Elizabeth Elizabeth Vezina (Canada) 9:12:15  
19 Team Anisse Anisse Chami (Brazil) 10:06:13  
20 Team Carolina Carolina Pereira (Brazil) 10:07:35  
21 Valhalla Pure Outfitters Nanaimo - Partners in Grime Christina Sharun (Canada) 10:53:57  
22 Team Siobhan Siobhan Fox (Canada) 13:12:56  
23 Team Tiffany Tiffany Watts (United States) 14:57:35  
24 Team Danielle Danielle Petancic (United States) 16:40:16  
25 Dirt Girls Tracy Watkin (Canada) 18:17:18  
26 Team Lynda Lynda Lawrence (Canada) 18:37:13  
Duo men general classification after stage 6
# Rider Name (Country) Team Result
1 Rocky Mountain Bicycles Greg Day (Canada) Quinn Moberg (Canada) 14:59:22  
2 Bike4Life Joerg Franke (Switzerland) Ruben Wey (Switzerland) 1:40:08  
3 Bike Barn/Jakroo Samuel Kummrow (Switzerland) Aart Van Kooy (Canada) 1:49:26  
4 Rocky Mountain Christian Gauvin (Canada) Ian Carbonneau (Canada) 2:06:21  
5 Homies for Life Christopher Beardsley (United States) Scott Keller (United States) 3:13:59  
6 Jabali Diego Grasa Yago (Spain) Marc Gasch Navarro (Spain) 4:10:31  
7 Team Jean-Francois Gelinas (Canada) Jean-Francois Gelinas (Canada) Jerome (Canada) 4:13:20  
8 Van Mercer Mike Mercer (Canada) Bill Van Beek (Canada) 4:27:45  
9 The Norwegians Ketil Heggtveit (Norway) Christian Coll (Norway) 4:44:26  
10 PowerWatts Nord Rejean Rochette (Canada) David Gagnon (Canada) 4:45:23  
11 Team NZ Graham Norman (New Zealand) Tony Innes (New Zealand) 4:49:47  
12 Cern FB Lionel Peyrard (France) Mika Kinnunen (Switzerland) 4:51:35  
13 Wallace Boys Steven Wallace (United States) Brian Wallace (United States) 5:53:07  
14 Beachwood bikes Adam Davison (United States) Alexander Murray (United States) 6:37:07  
15 Gizbin Etienne Lessard (Canada) Samuel Bouchard (Canada) 7:10:30  
16 Team AH Joshua Simpson (United States) Nicholas Adsero (United States) 7:20:19  
17 Lekka Loops Henk Van Zyl (Canada) Lennard Pretorius (Canada) 8:17:53  
18 Team ValBerg Brian Valverde (United States) Derek Melberg (United States) 10:18:20  
19 The Swizzly Grizzlys Marco Baer (Switzerland) Dieter Baer (Switzerland) 10:37:56  
20 Poivre et Sel Yapo Alle-Ando (Canada) Denis Vachon (Canada) 11:10:47  
21 FT26 Nicolas Lemoing (Germany) Steffen Schraegle (Germany) 12:47:00  
22 Pinch Flats Bruce Mcknight (Canada) Jamie Sproule (Canada) 13:17:41  
23 oldbutslow Charles Whiting (United States) Scot Jones (United States) 15:31:14  
24 Slow Poke Nick Bitar (Australia) Patrick Cooper (Australia) 16:11:35  
25 Leatherstocking Cutters Jens Foehrenbach (United States) James Bernard (United States) 16:18:04  
26 Pil Piles 1 Xujie Yang (Spain) Pablo Beltran (Spain) 18:18:08  
27 Pil Piles 2 Weibin Ruan Ye (Spain) Carlos Shan Wen Ruan (Spain) 20:10:38  
Duo women general classification after stage 6
# Rider Name (Country) Team Result
1 penny Simon Blythe (Canada) Tamara Blythe (Canada) 19:30:00  
2 Team Liv9 Joel Bragdon (Canada) Anna Healy (Canada) 0:09:21  
3 Singletrack Minds Ryan Parsons (Canada) Ashley Ramsden-Wood (Canada) 0:37:04  
4 Moxie Racers Brian Keogh (Ireland) Sarah Galligan (Ireland) 1:36:03  
5 Team KA Heidi King (Canada) Andrew Arsenault (Canada) 1:50:40  
6 Team Newlyweds Gavin Rossouw (South Africa) Sara Muhl (South Africa) 2:15:34  
7 Leisure Lakes / A Quick Release / Cotic Rachel Sokal (United Kingdom) Anthony Jordan (United Kingdom) 2:46:46  
8 Gin and Tonic Richard Greaves (Canada) Lisa Pearson (Canada) 3:29:25  
9 Corazon-RockyMountain Caroline Pinard (Canada) Daniel Thauvette (Canada) 3:33:59  
10 Team HammerCraft Damon Ferrari (United States) Lindsay Dwyer (United States) 3:43:54  
11 Team Daffodil Charlotte Davies (United Kingdom) Rhodri Davies (United Kingdom) 3:58:01  
12 Valleycliffe Divorce Ryan Letchford (Canada) Julie Miller (Canada) 4:26:33  
13 Uppers and Downers David Carbonell (United States) Margaret Shirley (United States) 4:55:01  
14 Joder Jeffrey Ziegler (United States) Rebecca Mccann (United States) 6:13:09  
15 Lost Gatos Liia Sarjakoski (United States) Tommi Ylamurto (United States) 7:25:00  
16 WCXC Rachel Beck (United States) Chris Beck (United States) 7:43:28  
17 The Yowies Tim Jackson (Australia) Carolyn Haupt (Australia) 8:07:05  
18 Adley Hadley Trotter (United States) Adrien Robenhymer (United States) 8:13:51  
19 From Chile Maria Lizama (Chile) Eugenio Parra (Chile) 8:33:49  
20 Team StUe Steve Cooke (Canada) Ute Eppinger (Canada) 8:47:57  
21 Mountain Goats Marisa Bertoia (Australia) Gregory Langtip (Australia) 9:30:50  
22 Sidetracked Barry Waugh (Australia) Nancy Caceres (Australia) 10:08:29  
23 PMBC Jason Chiodo (United States) Wendy Tien (United States) 11:44:22  
24 Soca Warriors Ryan Abraham (United States) Tifini Abraham (United States) 14:35:56