Van Dijk tops in Arno Wallaard Memorial

Van Hummel, Flahaut round out sprinter's podium

Full Results

1Stefan van Dijk (Ned) Verandas Willems4:27:16 
2Kenny van Hummel (Ned) Skil - Shimano  
3Denis Flahaut (Fra) ISD Continental Team  
4Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels  
5Egidijus Juodvalkis (Ltu) Palmans - Cras  
6Pim Ligthart (Ned) Amical Velo Club Aixois  
7Jempy Drucker (Lux) Team Differdange  
8Christoph Pfingsten (Ger) van Vliet EBH Elshof  
9Wouter Mol (Ned) Vacansoleil Pro Cycl Tm  
10Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Tm  
11Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
12Remco Broers (Ned) Rabobank Continental Tm  
13Christian Poos (Lux) Team Differdange  
14Robin Chaigneau (Ned) Skil - Shimano  
15Nick van der Lijke (Ned) Rabobank Continental Tm  
16Jorne Videler (Hun) Line Lloyd Footwear CT  
17Mark Schreurs (Ned) Line Lloyd Footwear CT  
18Jesper Asselman (Ned) van Vliet EBH Elshof  
19Geert Dijkshoorn (Ned) Wielerploeg De Mol  
20James VanLandschoot (Bel) Verandas Willems  
21Steffen Radochla (Ger) Tm Nutrixxion Sparkasse  
22Alexandre Usov (Blr) ISD Continental Team  
23Bart van Haaren (Ned) van Vliet EBH Elshof  
24Tjarco Cuppens (Ned) Team Differdange  
25Harm van der Sanden (Ned) Baby Dump-Lemmens-Wilvo  
26Rob van der Niet (Ned) Rabo-Plieger-J v Arckel  
27Marco Brus (Ned) Line Lloyd Footwear CT  
28Peter Woestenberg (Ned) Team Specialized-WR-DJR  
29Rob van den Brand (Ned) SRAM-Wilton-C4B-AAdrink  
30Vytautas Kaupas (Ltu) Team Differdange  
31Dennis Smit (Ned) Metec Cycling Team  
32Arnoud van Groen (Ned) Vacansoleil Pro Cycl Tm  
33Johan Berk (Ned) Swabo Cycling Team  
34Frode Solberg (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
35Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Tm  
36Wout Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycl Tm  
37Jurgen Francois (Bel) Palmans - Cras  
38Bruno Guggisberg (Swi) Atlas Personal  
39Rune van der Meijden (Ned) van Vliet EBH Elshof  
40Remco te Brake (Ned) van Vliet EBH Elshof  
41Sebastian Forke (Ger) Tm Nutrixxion Sparkasse  
42Arno van der Zwet (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink  
43Gerhard Joling (Ned) Team Specialized-WR-DJR  
44Frank Monreal (Ger) Team Kuota Indeland  
45Sergej Fuchs (Ger) Tm Nutrixxion Sparkasse  
46Mitch Pluijmaekers (Ned) Parkhotel Rooding CT  
47Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest-Ridley  
48Daniël Borst (Ned) SRAM-Wilton-C4B-AAdrink  
49Niek Basten (Ned) v Hemert-de Jonge Renner  
50Aidis Kruopis (Ltu) Palmans - Cras  
51Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels  
52Roy de Waal (Ned) Parkhotel Rooding CT  
53Cheng Ji (Chn) Skil - Shimano  
54Tom-Jelte Slagter (Ned) Rabobank Continental Tm  
55Mitchell Boet (Bel) Team Worldofbike.gr  
56Daniel Mrosek (Ger) Team Kuota Indeland  
57Job Vissers (Ned) Skil - Shimano  
58Denys Karnulin (Ukr) ISD Continental Team  
59Jesse de Haan (Ned) Koopmans-Cube Cycl Team  
60Sven van den Houte (Bel) Verandas Willems  
61Michael Kurth (Ger) Team Kuota Indeland  
62Timothy Vangheel (Bel) Palmans - Cras  
63Nick Mulder (Ned) Parkhotel Rooding CT  
64Frank Dressler (Ger) Team Differdange  
65Peter van Agtmaal (Ned) Metec Cycling Team  
66David Deroo (Fra) Skil - Shimano  
67Thijs Droogmans (Ned) Baby Dump-Lemmens-Wilvo  
68Erwan Brenterch (Fra) Amical Velo Club Aixois  
69Takayuki Abe (Jpn) Parkhotel Rooding CT  
70Alexander Grad (Ger) Team Kuota Indeland  
71Fillip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
72Johan Frederik Ziesler (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
73Dennis Kreder (Ned) Line Lloyd Footwear CT  
74Arno Hartog (Ned) Team Specialized-WR-DJR  
75Romain Ramier (Fra) Amical Velo Club Aixois  
76Rob Goris (Bel) Palmans - Cras  
77Jeroen Boelen (Ned) v Hemert-de Jonge Renner  
78Rik Kavsek (Ned) Parkhotel Rooding CT  
79Dirk Finders (Ger) Team Kuota Indeland  
80Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycl Tm  
81Geert Omloop (Bel) Palmans - Cras  
82Jean Edouard Antz (Fra) Amical Velo Club Aixois  
83Frank de Reus (Ned) Rabo-Plieger-J v Arckel  
84Matthé Pronk (Ned) Vacansoleil Pro Cycl Tm  
85Arne Hassink (Ned) Metec Cycling Team  
86Long Jin (Chn) Skil - Shimano  
87Igor Abakoumov (Bel) ISD Continental Team  
88Andy Cappelle (Bel) Verandas Willems0:00:34 
89Cornelius van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels0:00:55 
90Dennis Voskuilen (Ned) SRAM-Wilton-C4B-AAdrink0:02:45 
91Mickey Kallenfels (Ned) Rabo-Plieger-J v Arckel  
92Ramon Windt (Ned) Koopmans-Cube Cycl Team  
93Grischa Janorschke (Ger) Tm Nutrixxion Sparkasse  
94Jeffrie van der Velde (Ned) Metec Cycling Team  
95Raphaël Addy (Swi) Atlas Personal  
96Bram de Kort (Ned) v Hemert-de Jonge Renner  
97Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink  
98Frank Niewold (Ned) Swabo Cycling Team  
99Danny Stam (Ned) Koopmans-Cube Cycl Team  
100Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube Cycl Team  
101Jasper Hamelink (Ned) Line Lloyd Footwear CT  
102Hakan Nilsson (Swe) Team Differdange  
103Robin van der Lijn (Ned) Rabo-Plieger-J v Arckel  
104Erik van Lakerveld (Ned) Swabo Cycling Team  
105Randy Sint Nicolaas (Ned) Team Specialized-WR-DJR  
106Remi Sarreboubee (Fra) Amical Velo Club Aixois  
107Jonathan Mouchel (Fra) Amical Velo Club Aixois  
Back to top