Lang sprints to win in Antwerpse Havnpijl

Te Brake and Boeve edged for second and third

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal3:57:09 
2Remco Te Brake (Ned) Cycling Team De Rijke  
3Mats Boeve (Ned) Nederland Team nationaal  
4Fabian Schnaidt (Ger) Scvcn Stalles  
5Kurt Hovelijnck (Bel) Donekers Koffie - Jcllv Bclly  
6Peter Schulting (Ned) Cvcling Team Jo Picls  
7Alex Meenhorst (NZl) Team Diffcrdangc Magie-Sportfeed  
8Gregory Habeaux (Bel) VERANDA'S WILLEMS·ACCENT  
9Sascha Weber (Ger) Team Differdange Magie-Sportfeed  
10Raphael Addy (Swi) Atlas Personal  
11Boy Van Poppel (Ned) Nederland Team nationaal  
12Steven Dedecker (Bel) VG Proraee Mclboteeh Cvling Team  
13Evcrt Verbist (Bel) VERANDA'S WILLEMS·ACCENT  
14Joris De Boer (Ned) Rueanor-Line Cvcling Team  
15Simon Van Roy (Bel) Profel-Bofrost-Prorace Cvling Team  
16Koen Barbe (Bel) LANDBOUWKREDIET  
17Patriek Bercz (Ger) Team Eddv Mcrckx - Indeland  
18Stefan Vreugdenh (Ned) Cvcling Team De Rijke  
19Christophe Premont (Bel) Wallome Bruxelles- Credit Agrieole  
20Remco Broers (Ned) Team Diffcrdangc Magie-Sportfeed  
21Gilles Devillers (Bel) Wallorrie Bruxelles - Credit Agrieole  
22Kevin Van Melesen (Bel) VERANDA'S WILLEMS·ACCENT  
23Jim Van Den Berg (Ned) Rucanor-Lino Cvcling Team  
24Jarno Gmelich (Ned) Cvcling Team Jo Picls  
25Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal  
26Dimitri Fauville (Bel) VG Proraee Mclboteeh Cvling Team  
27Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen -Baukneeht  
28Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko- Aron 183:57:13 
29Ingmar Depoortere (Bel) DOllekers Koffie - Jclly Bclly  
30Rens Te Stroet (Ned) Cvcling Team Jo Piels  
31Florlau Salzinger (Ger) Atlas Personal  
32Vincent Baestaens (Bel) LANDBOUWKREDIET3:57:18 
33Bart Van Haaren (Ned) Nederland Team nationaal3:57:22 
34David Rosci·I (Ger) Atlas Personal  
35Aidis Kruopis (Ltu) LANDBOUWKREDIET3:57:52 
36Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen -Bauknccht  
37Weiten Kay (Ned) Nederland Team nationaal  
38Robin Stenuit (Bel) Wallortic Bruxelles- Credit Agrieolc  
39Nieolas Vereecken (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog Cvclmg Team  
40Maren Brus (Ned) Rucanor-Lino Cycling Team  
41Yoeri Havik (Ned) Cycling Team De Rijke  
42Kevin Peeters (Bel) LANDBOUWKREDIET  
43David Van Der Poel (Ned) Nederland Team nationaal  
44Frank Monreal (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland  
45Timothy Stevens (Bel) Ovvta-Eijssen-Acrog Cvcling Team  
46Patriek Oeben (Ger) TT Raiko- Aron 18  
47Kevin Verwaest (Bel) Jong Vlaanderen -Bauknecht  
48Giel Van Horene (Bel) VG Prorace Melbotcch Cvlmg Team  
49Gediminas Kaupus (Ltu) Team Differdange Magie-Sportfbod  
50Jonas Vangenechten (Bel) Wallorrie Bruxelles- Credit Agricole  
51Dries Van Nevel (Bel) ILLI Bikcs C  
52Johim A.Riesen (Ned) Cyeling Team Jo Picls  
53Jan Van Aert (Bel) Roval Anrwerp Bicvele Club  
54Andrew Ydens (Bel) Team Worldofbike  
55Philip Vandaele (Bel) Colba-Mcrcurv-Dourphonic  
56Thomas Vernaeckt (Bel) VERANDA'S WILLEMS·ACCENT  
57Kevin Callebout (Bel) PWC Aliplust  
58Jori Van Steenberghen (Bel) Profel-Bofrost-Prorace Cvling Team  
59Olivier Chevalier (Bel) Wallortic Bruxelles- Credit Agricolc  
60Jonas Heymans (Bel) VG Prorace Mclbotcch Cyling Team  
61Oliver Johr (Ger) SCVCll Stoncs  
62Christian Patron (Bel) Team Eddy Mcrckx Indeland  
63Philippe Legrand (Bel) Wallome Bruxelles- Credit Agricolc  
64Dries Pauwels (Bel) VG Prorace Mclborcch Cvling Team  
65Sven Van Den Houte (Bel) VERANDA'S WILLEMS·ACCENT  
66Christian Poos (Lux) Team Diffcrdange Magie-Sportfeed  
67Matthias Vincke (Bel) Kon. Edegem Bicvele Club  
68Garrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen -Bauknccht  
69Kenny Goossen (Bel) PWC Aliplast  
70Bram Nolten (Ned) Rucanor-Lino Cvcling Team  
71Tom Vermeer (Ned) Colba-Mcrcury-Dourphouic  
72Varnh Aurimas (Ltu) PWC Aliplast  
73Jonas Ljungblad (Swe) Team Diffcrdangc Magie-Sportfood  
74Jan Kuyckx (Bel) Marco- Polo Cvcling Team  
75Joachim Bennng Hans (Ger) Scvcn Stoncs  
76Wilfried Cretskens (Bel) Donekers Koffie - Jcllv Bclly  
77Timothy Vangi-Teel (Bel) Colba-Mcrcury-Dourphonie  
78Sam Solia (Bel) VG Proraee Mclborccb Cyling Team  
79Joaquim Durant (Bel) Jong Vlaanderen -Baukneeht  
80Dieter Cappelle (Bel) VERANDA'S WILLEMS·ACCENT  
81Alexander Nordhoff (Ger) Scvcn Stones  
82Jurgen Irancois (Bel) Colba-Mcrcury-Dourphonic  
83Lautinne Tanguy (Bel) VG Proraec Mclbotcch Cvling Team  
84Jaeo Venter (RSA) VERANDA'S WILLEMS·ACCENT  
85Hans Dekkers (Ned) LANDBOUWKREDIET  
86Alex Schmitt (Ger) Team Eddv Mcrckx - Indeland  
87Glenn Van De Maele (Bel) Tcam Worldofbikc  
88Jasper Hamelink (Ned) Cycling Team Jo Picls  
89Wouter Danlels (Bel) VG Prorace Mclbotcch Cvling Team  
90Ike Groen (Ned) Cycling Team De Rijke  
91Rune Van Der Meijden (Ned) Cvcling Team De Rijke  
92Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
93Kenneth Van Bilsen (Bel) DOllekers Koffie - Jellv Belly  
94Jonathan Breyne (Bel) LANDBOUWKREDIET  
95Stefan Van Winden (Ned) Cycling Team Jo Picls  
96Daniel Abrham (Eri) Marco- Polo Cvcling Team  
97Marius Bernaton1S (Ltu) Atlas Persollal  
98Bram Dhonot (Bel) PWC Aliplast  
99Jan Oelerici-T (Ger) TT Raiko- Aron 18  
100Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen -Bauknecht  
101Maurits Lammert1Nk (Ned) Cycling Team Jo Picls  
102Glen Foubert (Bel) Profel-Bofrost-Proraee Cyling Team  
103Bram Schmltz (Ned) VERANDA'S WILLEMS·ACCENT  
104Joehem Vankerkhovene (Bel) Ovyta-Eijsscn-Acrog Cvcliug Team  
105Luc Hagenaars (Ned) Team Eddv Mcrckx - Indeland  
106Marc Franken (Bel) Profel-Bofrost-Prorace Cyling Team  
107Michael Kurth (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland  
108Ivo Stronks (Ned) Rucanor-Lino Cycling Team  
Back to top