Vogt the victor of stage and overall

German breaks up all-French final podium

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Vogt (Ger) Ghost Junior Team Road2:59:37 
2Jens Adams (Bel) Avia Cycling Team0:02:01 
3Romain Guyot (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon  
4Pierre-Roger Latour (Fra) Comité Rhône-Alpes0:02:04 
5Grant Ferguson (GBr) Scotland National team0:02:07 
6Pierre Almeida (Fra) Comité Auvergne0:02:22 
7Aléxis Todeschini (Fra) Comité de l`Isère0:04:18 
8Louis Vervaeke (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike0:04:22 
9Clément Brossais (Fra) Comité de la Haute-Garonne0:04:23 
10Thomas Barnes (GBr) Pole Espoirs de la Roche/Yon0:04:24 
11David Desmecht (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike  
12Nicolas Thomasson (Fra) Comité Auvergne  
13Dries Heylen (Bel) Team Wallonie Juniors0:04:28 
14Emiel Wastyn (Bel) Belgian National Team0:04:31 
15Brecht Ruyters (Bel) Belgian National Team0:04:35 
16Emil Olsen (Den) Danish National Team0:05:11 
17Mathias Perret (Fra) Comité de l`Isère0:05:29 
18Francis Genetier (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial0:05:31 
19Joren Touquet (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen0:05:40 
20Thomas Vanbesien (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen  
21Guillaume Thevenot (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon0:05:44 
22Aurélien Lapalus (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial0:05:47 
23Julien Banier (Fra) Comité Rhône-Alpes0:05:50 
24Joeri Persoon (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen0:05:53 
25Yvan Callaou (Fra) Comité Auvergne0:06:36 
26Bryan Kouwenberg (Bel) Avia Cycling Team0:07:40 
27Stéphane Brun (Fra) Comité de Haute-Savoie0:07:43 
28Théo Guillaume (Fra) Comité de Haute-Savoie0:07:45 
29Renaud Lequeux (Bel) Team Verandas Willems  
30Pierre Moncorge (Fra) Comité Rhône-Alpes0:07:50 
31Andy Voisey (Fra) Comité de Haute-Savoie  
32Emanuel Buchmann (Ger) LV Wurttemberg0:07:53 
33Michiel Janssen (Bel) Kon Balen BC  
34Alban Comparat (Fra) Comité de Haute-Savoie  
35Nick Wijnants (Bel) Kon Balen BC0:07:56 
36Taylor Johnstone (GBr) Scotland National team0:08:01 
37Nicolas Rigaud (Fra) Comité de la Seine et Marne0:09:39 
38Thomas Raeymaekers (Bel) Avia Cycling Team0:10:21 
39Maxime Vekeman (Bel) Team Wallonie Juniors0:10:42 
40Julien Bernard (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy  
41Bastien Duculty (Fra) Comité de l`Isère  
42Elias Van Breussegem (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike0:11:27 
43Lucas Chirpaz (Fra) Comité de l`Isère0:11:40 
44Clément Venturini (Fra) Comité Rhône-Alpes  
45Maxim Panis (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen0:11:57 
46Nick Van Stappen (Bel) Avia Cycling Team0:15:39 
47Geoffrey Bouchard (Fra) Comité Rhône-Alpes0:17:07 
48Ludwig De Winter (Bel) Team Verandas Willems0:17:38 
49Thorsten Marth (Ger) LV Wurttemberg0:17:39 
50Jean-Albert Carnevali (Bel) Team Verandas Willems  
51Quentin Planche (Fra) Comité Auvergne  
52Nico Knab (Ger) LV Wurttemberg  
53Fabio Nappa (Ger) LV Wurttemberg  
54Jef Van Meirhaeghe (Bel) Cube Fintro CT  
55Mickaël Stilite (Bel) Team Wallonie Juniors0:18:03 
56Dieter Bouvry (Bel) Avia Cycling Team0:18:15 
57Antoine Herin (Fra) Comité de la Seine et Marne0:21:22 
58Maxence Mondeme (Fra) Comité de la Seine et Marne0:24:44 
59Vincent Dragoni (Fra) Comité de la Seine et Marne0:24:45 
60Stéfan Jørgensen (Den) Danish National Team0:27:20 
61Jonas Demulder (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike0:33:47 
62Grégory Canon (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy0:34:25 
DNFGeoffrey Sudre (Fra) Comité de la Haute-Garonne  
DNFMathieu Decock (Bel) Cube Fintro CT  
DNFSam Vanspeybroeck (Bel) Kon Balen BC  
DNFMaxime Ruphy (Fra) Comité de Haute-Savoie  
DNFLudwik Fernandes (Fra) Comité de l`Isère  
DNFGilles Derycke (Bel) Kon Balen BC  
DNFFlorian Kesteleyn (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike  
DNFFlorent Carette (Bel) Team Wallonie Juniors  
DNFYoann Dujardin (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy  
DNFMarius Balle (Ger) Ghost Junior Team Road  
DNFVincent Louiche (Fra) Comité de la Seine et Marne  
DNFJames Smith (GBr) Scotland National team  
DNFPieter Verbeirens (Bel) Belgian National Team  
DNFMatthew Hamilton (GBr) Scotland National team  
DNFJérémy Vincent (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial  
DNFAnthony Pozza (Fra) Comité de la Haute-Garonne  
DNFValentin Leuzy (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy  
DNFLoïc Vliegen (Bel) Belgian National Team  
DNFJonas Koch (Ger) Ghost Junior Team Road  
DNFAmandin Colvray (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial  
DNFBenoit Paulus (Bel) Team Verandas Willems  
Sprint 1 - Artemare
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jef Van Meirhaeghe (Bel) Cube Fintro CT5 pts
2Maxime Vekeman (Bel) Team Wallonie Juniors3 
3Vincent Louiche (Fra) Comité de la Seine et Marne2 
4Maxime Ruphy (Fra) Comité de Haute-Savoie1 
Sprint 2 - Virieu le Petit
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emil Olsen (Den) Danish National Team5 pts
2Thomas Barnes (GBr) Pole Espoirs de la Roche/Yon3 
3Alban Comparat (Fra) Comité de Haute-Savoie2 
4Geoffrey Bouchard (Fra) Comité Rhône-Alpes1 
Sprint 3 - Hotonnes
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emil Olsen (Den) Danish National Team5 pts
2Geoffrey Bouchard (Fra) Comité Rhône-Alpes3 
3Thomas Barnes (GBr) Pole Espoirs de la Roche/Yon2 
4Pierre-Roger Latour (Fra) Comité Rhône-Alpes1 
Sprint 4 - Hauteville
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Vogt (Ger) Ghost Junior Team Road5 pts
2Bastien Duculty (Fra) Comité de l`Isère3 
3Emil Olsen (Den) Danish National Team2 
4Geoffrey Bouchard (Fra) Comité Rhône-Alpes1 
GPM 1 - Col de Richemont
#Rider Name (Country) TeamResult
1Geoffrey Bouchard (Fra) Comité Rhône-Alpes15 pts
2Emil Olsen (Den) Danish National Team12 
3Thomas Barnes (GBr) Pole Espoirs de la Roche/Yon10 
4Clément Brossais (Fra) Comité de la Haute-Garonne8 
GPM 2 - Col de Cuvillat
#Rider Name (Country) TeamResult
1Geoffrey Bouchard (Fra) Comité Rhône-Alpes15 pts
2Emil Olsen (Den) Danish National Team12 
3Thomas Barnes (GBr) Pole Espoirs de la Roche/Yon10 
4Grant Ferguson (GBr) Scotland National team8 
GPM 3 - Col de la Rochette
#Rider Name (Country) TeamResult
1Grant Ferguson (GBr) Scotland National team15 pts
2Pierre-Roger Latour (Fra) Comité Rhône-Alpes12 
3Geoffrey Bouchard (Fra) Comité Rhône-Alpes10 
4Brecht Ruyters (Bel) Belgian National Team8 
GPM 4 - Col de la Vieille Lèbe
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Vogt (Ger) Ghost Junior Team Road15 pts
2Romain Guyot (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon12 
3Pierre-Roger Latour (Fra) Comité Rhône-Alpes10 
4Pierre Almeida (Fra) Comité Auvergne8 
General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Vogt (Ger) Ghost Junior Team Road10:50:20 
2Romain Guyot (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon0:03:10 
3Pierre-Roger Latour (Fra) Comité Rhône-Alpes0:04:50 
4Jens Adams (Bel) Avia Cycling Team0:05:07 
5Emiel Wastyn (Bel) Belgian National Team0:05:34 
6David Desmecht (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike0:06:16 
7Grant Ferguson (GBr) Scotland National team0:06:39 
8Aurélien Lapalus (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial0:07:37 
9Brecht Ruyters (Bel) Belgian National Team0:07:40 
10Emanuel Buchmann (Ger) LV Wurttemberg0:07:51 
11Clément Brossais (Fra) Comité de la Haute-Garonne0:07:56 
12Aléxis Todeschini (Fra) Comité de l`Isère0:08:31 
13Joeri Persoon (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen0:08:40 
14Mathias Perret (Fra) Comité de l`Isère0:09:06 
15Thomas Vanbesien (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen0:09:18 
16Alban Comparat (Fra) Comité de Haute-Savoie0:09:19 
17Guillaume Thevenot (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon0:09:58 
18Nicolas Thomasson (Fra) Comité Auvergne0:10:22 
19Louis Vervaeke (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike0:10:28 
20Bastien Duculty (Fra) Comité de l`Isère0:10:48 
21Michiel Janssen (Bel) Kon Balen BC0:10:56 
22Bryan Kouwenberg (Bel) Avia Cycling Team0:11:34 
23Andy Voisey (Fra) Comité de Haute-Savoie0:11:56 
24Renaud Lequeux (Bel) Team Verandas Willems0:12:19 
25Stéphane Brun (Fra) Comité de Haute-Savoie0:12:39 
26Yvan Callaou (Fra) Comité Auvergne0:14:02 
27Théo Guillaume (Fra) Comité de Haute-Savoie0:14:18 
28Julien Bernard (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy0:15:32 
29Nicolas Rigaud (Fra) Comité de la Seine et Marne0:16:38 
30Pierre Almeida (Fra) Comité Auvergne0:17:31 
31Thomas Barnes (GBr) Pole Espoirs de la Roche/Yon0:17:36 
32Joren Touquet (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen0:17:49 
33Clément Venturini (Fra) Comité Rhône-Alpes0:19:54 
34Nick Van Stappen (Bel) Avia Cycling Team0:20:09 
35Francis Genetier (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial0:20:33 
36Julien Banier (Fra) Comité Rhône-Alpes0:20:36 
37Pierre Moncorge (Fra) Comité Rhône-Alpes0:22:10 
38Maxime Vekeman (Bel) Team Wallonie Juniors0:24:14 
39Fabio Nappa (Ger) LV Wurttemberg0:24:30 
40Nick Wijnants (Bel) Kon Balen BC0:24:47 
41Emil Olsen (Den) Danish National Team0:24:57 
42Dries Heylen (Bel) Team Wallonie Juniors0:25:47 
43Elias Van Breussegem (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike0:27:08 
44Geoffrey Bouchard (Fra) Comité Rhône-Alpes0:28:07 
45Lucas Chirpaz (Fra) Comité de l`Isère0:28:08 
46Jef Van Meirhaeghe (Bel) Cube Fintro CT0:29:26 
47Dieter Bouvry (Bel) Avia Cycling Team0:29:36 
48Jean-Albert Carnevali (Bel) Team Verandas Willems0:30:56 
49Thomas Raeymaekers (Bel) Avia Cycling Team0:31:37 
50Nico Knab (Ger) LV Wurttemberg0:32:13 
51Taylor Johnstone (GBr) Scotland National team0:34:45 
52Thorsten Marth (Ger) LV Wurttemberg0:35:28 
53Antoine Herin (Fra) Comité de la Seine et Marne0:37:04 
54Quentin Planche (Fra) Comité Auvergne0:40:11 
55Maxence Mondeme (Fra) Comité de la Seine et Marne0:42:21 
56Maxim Panis (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen0:46:47 
57Stéfan Jørgensen (Den) Danish National Team0:52:53 
58Mickaël Stilite (Bel) Team Wallonie Juniors0:55:37 
59Ludwig De Winter (Bel) Team Verandas Willems0:56:04 
60Vincent Dragoni (Fra) Comité de la Seine et Marne1:06:12 
61Jonas Demulder (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike1:20:08 
62Grégory Canon (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy1:21:08 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emil Olsen (Den) Danish National Team25 pts
2Jef Van Meirhaeghe (Bel) Cube Fintro CT22 
3Mario Vogt (Ger) Ghost Junior Team Road15 
4Guillaume Sanchez (Fra) Comité de la Haute-Garonne13 
5Maxime Vekeman (Bel) Team Wallonie Juniors6 
6Francis Genetier (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial5 
7Nicolas Thomasson (Fra) Comité Auvergne5 
8Julien Banier (Fra) Comité Rhône-Alpes5 
9Thomas Barnes (GBr) Pole Espoirs de la Roche/Yon5 
10Geoffrey Bouchard (Fra) Comité Rhône-Alpes5 
11Bastien Duculty (Fra) Comité de l`Isère3 
12Vincent Dragoni (Fra) Comité de la Seine et Marne3 
13Jean-Albert Carnevali (Bel) Team Verandas Willems3 
14Max Merk (Ger) LV Wurttemberg3 
15Dieter Bouvry (Bel) Avia Cycling Team3 
16Pierre-Roger Latour (Fra) Comité Rhône-Alpes3 
17Alban Comparat (Fra) Comité de Haute-Savoie2 
18Joeri Persoon (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen2 
19Brecht Ruyters (Bel) Belgian National Team2 
20Andy Voisey (Fra) Comité de Haute-Savoie2 
21Mathias Perret (Fra) Comité de l`Isère1 
22Grant Ferguson (GBr) Scotland National team1 
23Emanuel Buchmann (Ger) LV Wurttemberg1 
24Mathias Hemmsen (Den) Danish National Team1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alban Comparat (Fra) Comité de Haute-Savoie55 pts
2Grant Ferguson (GBr) Scotland National team48 
3Geoffrey Bouchard (Fra) Comité Rhône-Alpes44 
4Joeri Persoon (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen40 
5Michiel Janssen (Bel) Kon Balen BC39 
6Dieter Bouvry (Bel) Avia Cycling Team35 
7Thomas Barnes (GBr) Pole Espoirs de la Roche/Yon28 
8Mario Vogt (Ger) Ghost Junior Team Road27 
9Jens Adams (Bel) Avia Cycling Team25 
10Andy Voisey (Fra) Comité de Haute-Savoie25 
11Emil Olsen (Den) Danish National Team24 
12Pierre-Roger Latour (Fra) Comité Rhône-Alpes23 
13Bastien Duculty (Fra) Comité de l`Isère20 
14Romain Guyot (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon16 
15Brecht Ruyters (Bel) Belgian National Team14 
16Aurélien Lapalus (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial12 
17Emanuel Buchmann (Ger) LV Wurttemberg11 
18Nick Van Stappen (Bel) Avia Cycling Team10 
19Clément Brossais (Fra) Comité de la Haute-Garonne8 
20Pierre Almeida (Fra) Comité Auvergne8 
21David Desmecht (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike4 
Best young rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pierre-Roger Latour (Fra) Comité Rhône-Alpes10:55:10 
2Grant Ferguson (GBr) Scotland National team0:01:49 
3Brecht Ruyters (Bel) Belgian National Team0:02:50 
4Aléxis Todeschini (Fra) Comité de l`Isère0:03:41 
5Thomas Vanbesien (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen0:04:28 
6Guillaume Thevenot (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon0:05:08 
7Louis Vervaeke (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike0:05:38 
8Stéphane Brun (Fra) Comité de Haute-Savoie0:07:49 
9Yvan Callaou (Fra) Comité Auvergne0:09:12 
10Théo Guillaume (Fra) Comité de Haute-Savoie0:09:28 
11Nicolas Rigaud (Fra) Comité de la Seine et Marne0:11:48 
12Joren Touquet (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen0:12:59 
13Clément Venturini (Fra) Comité Rhône-Alpes0:15:04 
14Maxime Vekeman (Bel) Team Wallonie Juniors0:19:24 
15Emil Olsen (Den) Danish National Team0:20:07 
16Lucas Chirpaz (Fra) Comité de l`Isère0:23:18 
17Jean-Albert Carnevali (Bel) Team Verandas Willems0:26:06 
18Thomas Raeymaekers (Bel) Avia Cycling Team0:26:47 
19Taylor Johnstone (GBr) Scotland National team0:29:55 
20Antoine Herin (Fra) Comité de la Seine et Marne0:32:14 
21Maxim Panis (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen0:41:57 
22Jonas Demulder (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike1:15:18 
23Grégory Canon (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy1:16:18 
Back to top