Coppa Bernocchi win aids Paolini's cause

Luca Paolini closer to place on Italian worlds team

Italian Luca Paolini (Acqua & Sapone) won the Coppa Bernocchi today in Legnano, Italy, ahead of German's Danilo Hondo (PSK Whirlpool) and Italy's Enrico Gasparotto (Lampre-NGC). Brit Steve Cummings (Barloworld) finished fourth in the sprint ahead of teammate Geraint Thomas.

"The race was fast and uncontrolled from the start, but we took it in hand," said Paolini. "Thanks to the team, they believed in me to the end. To win near home is nice, where I have lots of friends."

The 91st edition of the Coppa Bernocchi, 199.3 kilometres, started and ended in Legnano. It featured five climbs up the Morazzone.

The winning escape went free on the penultimate climb with Cummings and Thomas, Gasparotto and Enrico Magazzini (Lampre), Hondo, Paolini, Mauro Finetto (CSF Group-Navigare) and Alessandro Proni (ISD).

Thomas worked for teammate and last year's winner Cummings in the final kilometres, but Gasparotto and the others marked him. Hondo then initiated the final sprint that Paolini successfully closed for the win.

The race is an important race for selection in Italy's World Championships team. Team director Franco Ballerini will select the team September 14, 13 days before the race.

It was Paolini's second win of the season, after a stage in April's Settimana Lombarda.

Mauro Santambrogio (Lampre-NGC) won Tuesday's Tre Valli Varesine and finished second in yesterday's Coppa Agostoni, the first two of three races that make up the Trittico Lombardo. He won the overall classification thanks to his results. 

Results
1Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo4:23:48 
2Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author  
3Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.  
4Steven Cummings (GBr) Barloworld  
5Geraint Thomas (GBr) Barloworld  
6Enrico Magazzini (Ita) Lampre-N.G.C.)  
7Mauro Finetto (Ita) CSF Group - Navigare  
8Alessandro Proni (Ita) ISD0:02:23 
9Giovanni Visconti (Ita) ISD  
10Diego Caccia (Ita) Barloworld  
11Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo  
12Daniele Colli (Ita) Carmiooro - A-Style  
13Jure Kocjan (Slo) Carmiooro - A-Style  
14Daniele Callegarin (Ita) Centri della Calzatura  
15Ivan Santaromita (Ita) Liquigas  
16Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha  
17Yuri Metlushenko (Ukr) Amore & Vita - McDonald's0:05:23 
18Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
19Roberto Ferrari (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini  
20Zsolt Der (Srb) Centri della Calzatura  
21Michele Merlo (Ita) Barloworld  
22Davide D'angelo (Ita) Centri della Calzatura  
23Matic Strgar (Slo) Vorarlberg - Corratec  
24Domenico Loria (Ita) Centri della Calzatura  
25Sergio Dominguez (Spa) Contentpolis-Ampo  
26Maciej Paterski (Pol) Liquigas  
27Mauro Santambrogio (Ita) Lampre - N.G.C.  
28Marcello Pavarin (Ita) CSF Group - Navigare  
29Sven Renders (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
30Honorio Machado (Ven) Betonexpressz 2000 - Limonta  
31Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
32Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo  
33Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
34Alex Meenhorst (NZl) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
35Andrea Grendene (Ita) Lampre - N.G.C.  
36Gerhard Trampusch (Aut) ELK Haus  
37Michael Baer (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
38Claudio José Casas (Spa) Contentpolis-Ampo  
39Salvador Guardiola Tora (Spa) Contentpolis-Ampo  
40Diego Alejandro Tamayo Martinez (Col) Carmiooro - A-Style  
41Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author  
42Elias Schmäh (Swi) Vorarlberg - Corratec  
43Artur Krol (Pol) Centri della Calzatura  
44Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C.  
45Esad Hasanovic (Srb) Centri della Calzatura  
46Serguei Gretchyn (Ukr) Amore & Vita - McDonald's  
47Fabio Negri (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini  
48Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec  
49Harald Totschnig (Aut) ELK Haus  
50Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
51Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia  
52Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha  
53Daniele Di Nucci (Ita) Centri della Calzatura  
54Volodymyr Starchyk (Ukr) Amore & Vita - McDonald's  
55Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha  
56Jakub Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
57Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita - McDonald's  
58Olegs Melehs (Lat) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
59Clemens Fankhauser (Aut) ELK Haus  
60Simon Clarke (Aus) ISD  
61Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec  
62Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas  
63Gianluca Mirenda (Ita) ISD  
64Danilo Andrenacci (Ita) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
65Francesco Tomei (Ita) Lampre - N.G.C.  
66Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg - Corratec  
67Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
68Filippo Savini (Ita) CSF Group - Navigare  
69Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto  
70Marco Corsini (Ita) Team Corratec  
71Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo  
72Ivan Rovny (Rus) Team Katusha  
73Laurent Beuret (Swi) Carmiooro - A-Style  
74Tiziano Dall'antonia (Ita) CSF Group - Navigare  
75Ivan Martinez Jimenez (Spa) Contentpolis-Ampr  
76Serguei Klimov (Rus) Team Katusha  
77Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo  
78Markus Eibegger (Aut) ELK Haus  
79Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini  
80Pavel Zitta (Cze) PSK Whirlpool - Author  
81Ion Izagirre Insausti (Spa) Orbea  
82Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
83Kjell Carlström (Fin) Liquigas  
84Davide Ricci Bitti (Ita) ISD  
85Carlo Scognamiglio (Ita) Barloworld  
86Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto  
87Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto  
88Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini  
89Maxim Belkov (Rus) ISD  
90Sergio Lagana (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini  
91Steffen Radochla (Ger) ELK Haus  
92Jan Valach (Svk) ELK Haus  
93Roberto Antonio Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta  
94Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha  
95Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo  
96Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto  
97Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto  
98Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto  
99Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld  
100Pedro Merino Criado (Spa) Fuji-Servetto  
101Andrea Moletta (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia  
102Alan Marangoni (Ita) CSF Group - Navigare  
103Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
104Marco Frapporti (Ita) CSF Group - Navigare  
105Rodrigo Garcia Rena (Spa) Miche - Silver Cross - Selle Italia  
106Fabio Terrenzio (Ita) Carmiooro - A-Style  
107Vladimir Duma (Ukr) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
108Simone Stortoni (Ita) CSF Group - Navigare  
109Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
110Serhiy Honchar (Ukr) Team Corratec  
111Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas  
112Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec  
113Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
114Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
115Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
Back to top