Mizbani takes the spoils in Huzhu

Mizurov fires his last shot to clinch the overall title

A race can often be won or lost in a split second. Not being able to follow an attack at a decisive moment of a race or making an error in judgement while descending. The overall win at the 2009 Tour of Qinghai Lake was not won or lost in a split second, it happened over the course of the past nine days, but today it was set in stone.

Nine days ago in a small town nestled at the foot of some of the world's tallest mountains, Andrey Mizurov blasted his way around the short prologue circuit to take an early lead and the first yellow jersey on offer. Since that day Mizurov has not let that jersey out of his sight. He didn't just defend his small margin gained in the prologue by simply following wheels, he attacked the race and built on his advantage at each and every opportunity he could.

Today the Kazakh came full circle, for the finish line of the eight stage was the very same one used as the start line for the prologue, and once again it was Mizurov who crossed the line with the fastest time. He didn't win the stage – that honour went to his Tabriz Petrochemicals teammate Ghadar Mizbani Iranagh, as the finished side-by-side - but his efforts in today's stage did secure him the overall win, barring any accidents in tomorrow's final street race in Xining, that is.

Yesterday, Mizurov expressed his disappointment with the long flat run into the finish after the hors category climb which he dominated, but hinted that today's stage profile suited him better. So as the race approached the final climb of the tour, each and every rider in the race knew which wheel to be on if they harboured any hopes of a stage win.

But there was nothing anyone could do, except of course Mizbani, when Mizurov dropped the hammer and rode off into the distance on the hairpins at the base of the climb.

The pair of teammates knew what they had to do. With Mizbani sitting in fourth overall, just 40 seconds off second place, they had to drive the pace on the climb, descend like demons before driving it to the finish. And do so at least 40 seconds clear of Mitja Mahoric.

This is exactly what they did.

As Mizbani crossed the line in first, Mizurov on his wheel, there was no time for a victory salute as the second ticked away. "We were thinking only about the seconds, not the victory," Mizbani said afterwards.

Next, they waited. In the distance Mahoric and his Slovenian team-mate Jure Kocjan were driving it as fast as they could. Earlier, there were four, but an untimely crash, just three kilometres into the descent, involving Radoslav Rogina (Loborika) and Niklas Axelsson (Utensilnord) meant that the race would come down to an even two-on-two battle.

Mahoric crossed the line in third, 38 seconds in arrears. It was close, so close in fact that if Mizbani hadn't crossed the line first and received the 10 second time bonus, Mahoric would have held onto his second place. But Mizbani did, and Mahoric didn't.

Mizurov had set his win in stone, and Mizbani made it a historic one-two for the Iranian team, which has been close, but never the winner of the Tour of Qinghai Lake. Mahoric was left contemplating what could have been if only Rogina and Axelsson hadn't crashed.

"Today's second consecutive stage in the mountains was good for our team. The team worked for me, and I worked for the team – for second place," Mizurov explained.

Mizbani, who sat next to his leader waiting for the presentation, was nowhere near as good at concealing his happiness in a job well done.

"Last year the team also won the teams classification, but this year we have the teams classification, the mountains jersey, the Asian riders jersey and the overall win.

"We are happy, very happy," the veteran of seven Tour's of Qinghai Lake and new leader in the mountains classification explained.

Indeed they should be. The Iranian Tabriz Petrochemicals team hadn't made a wrong move in the past nine days. They attacked the race at every opportunity and were dully awarded for their efforts.

Mahoric had also ridden a brilliant race, but unfortunately the Slovenian and his team were unable to get the better of an in-form Tabriz team.

"I am very disappointed," he said, sitting dejectedly waiting for the stage presentation."We climbed with Rogina tactically. We knew that when Mizurov attacked, that our team is strong and that we could catch them on the descent. But just three kilometres into the descent Rogina and Axelsson fell. It was at that point that the race was over."

Still, with two stage wins, and a strong showing in all of the stages, the Slovenian team can hold their heads high.

All done bar the shouting

A depleted peloton of just 104 riders will line up tomorrow for the final stage, a circuit race around the city of Xining, but for all intents and purposes, the final stage is a mere formality; an opportunity for the general public to cheer on the heroes of the eighth edition of the Tour.

It is possible that things can change, but as with most of the world's biggest stage races, etiquette dictates that changes in the overall classification are unlikely.

That's not to say that there won't be any real racing.

With a number of intermediate sprints and corresponding points on offer, we may well see Kocjan (Slovenia) attempt to wrestle the green jersey from Rogina's shoulders.

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team3:40:52 
2Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
3Mitja Mahoric (Slo) Slovenia0:00:38 
4Jure Kocjan (Slo) Slovenia  
5Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec0:00:42 
6Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author0:02:22 
7Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia  
8Radoslav Rogina (Cro) Loborika  
9Lucas Persson (Swe) Team Capinordic  
10Matej Stare (Slo) Slovenia  
11Pawel Cieslik (Pol) Poland  
12Bostjan Rezman (Slo) Slovenia  
13Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan  
14Serhiy Honchar (Ukr) Team Corratec  
15Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine  
16Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan  
17Hossein Askari (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
18Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:03:57 
19Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan0:03:58 
20Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author  
21Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan  
22Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team  
23Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan  
24Sven De Weerdt (Bel) Cinelli - Down Under0:05:00 
25Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine  
26Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
27Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
28Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan  
29Adrian Honkisz (Pol) Poland  
30James Perry (RSA) Team Stegcomputer - Neotel  
31Ben Grenda (Aus) Praties0:06:47 
32Han Feng (Chn) Skil-Shimano  
33Carlo Corra (Ita) Team Corratec0:06:49 
34Andrej Omulec (Slo) Slovenia  
35Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine  
36Kristian Sobota (Den) Team Capinordic  
37Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
38Mateusz Mroz (Pol) Poland  
39Zhang Ruisong (Chn) Max Success Sports0:08:20 
40Sun Lei (Chn) Max Success Sports0:08:31 
41Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:08:37 
42Ma Haijun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:08:48 
43Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:08:56 
44Zhang Hui (Chn) Max Success Sports0:10:09 
45Wei Kui (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:10:16 
46Nick Reistad (USA) Jelly Belly Cycling Team  
47Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano  
48Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano  
49Tom Southam (GBr) Rapha Condor  
50Nathan Earle (Aus) Praties  
51Peter Ronsse (Bel) Cinelli - Down Under  
52Hui Guo (Chn) Max Success Sports  
53Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic  
54Wong Kan Po (HKg) Hong Kong  
55Liu Peng (Chn) China  
56Jakub Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
57Bert Roesems (Bel) Cinelli - Down Under  
58Wojciech Dybel (Pol) Poland  
59Lukasz Osiecki (Pol) Poland  
60Vid Ogris (Slo) Loborika  
61Xu Gang (Chn) Max Success Sports  
62Bruno Rizzi (Ita) Team Corratec0:10:32 
63Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine  
64Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan0:10:16 
65Tu Yue (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:11:59 
66Cheung King Wai (HKg) Hong Kong0:13:00 
67Hossein Jahabanian (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:17:01 
68Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine0:18:31 
69Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team  
70Liu Yilin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team  
71Logan Dennis Hutchings (NZl) Cinelli - Down Under  
72Peng Kuei Hsiang (Tpe) Giant Asia Racing Team  
73Liu Bo (Chn) China  
74Zhao Yujian (Chn) Max Success Sports  
75Jacobus Venter (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team  
76Jeremy Powers (USA) Jelly Belly Cycling Team  
77Michael Fitzgerald (Aus) Cinelli - Down Under  
78Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine  
79Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team  
80Morten Hoberg (Den) Team Capinordic  
81Lai Kuan Hua (Tpe) Giant Asia Racing Team  
82Darko Blazevic (Cro) Loborika  
83Niki Ostergaard (Den) Team Capinordic  
84Andreas Linden (Swe) Team Capinordic  
85Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika  
86Song Baoqing (Chn) China  
87Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine  
88Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author  
89Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
90Medhi Fahridi Kovij (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
91Matthew Rice (Aus) Jelly Belly Cycling Team  
92Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor  
93Tang Wang Yip (HKg) Hong Kong  
94Dan Craven (Nam) Rapha Condor  
95Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong  
96Emiliano Donadello (Ita) Team Corratec  
97Kristian House (GBr) Rapha Condor0:25:26 
98Christopher Stevenson (Swe) Team Capinordic  
99Christopher D'Amelio (Aus) Cinelli - Down Under  
100Liu Hao (Chn) Max Success Sports  
101Tomislav Danculovic (Cro) Loborika  
102Kristjan Durasek (Cro) Loborika  
103Vojtech Dlouhy (Cze) PSK Whirlpool - Author  
104Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano  
DNSLiam Holohan (GBr) Rapha Condor  
DNFRoger Beuchat (Swi) Team Stegcomputer - Neotel  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team5 pts
2Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano3 
3Liu Bo (Chn) China1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team16 pts
2Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team14 
3Mitja Mahoric (Slo) Slovenia13 
4Jure Kocjan (Slo) Slovenia12 
5Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec11 
6Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author10 
7Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia9 
8Radoslav Rogina (Cro) Loborika8 
9Lucas Persson (Swe) Team Capinordic7 
10Matej Stare (Slo) Slovenia6 
11Pawel Cieslik (Pol) Poland5 
12Bostjan Rezman (Slo) Slovenia4 
13Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan3 
14Serhiy Honchar (Ukr) Team Corratec2 
15Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine1 
Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team9 pts
2Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team7 
3Bostjan Rezman (Slo) Slovenia5 
4Mitja Mahoric (Slo) Slovenia3 
5Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec2 
6Radoslav Rogina (Cro) Loborika1 
Asian teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petr.11:04:58 
2Kazakhstan0:06:20 
3Qinghai Tyd0:13:24 
4Max Success Sports0:24:38 
5Hong Kong0:39:25 
6China0:44:56 
7Trek-Mp0:53:11 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petr.11:04:58 
2Slovenia0:01:16 
3Kazakhstan0:06:20 
4Team Utensilnord0:07:31 
5Psk Whirlpool-Author0:08:58 
6Ukraine0:11:49 
7Poland  
8Qinghai Tyd0:13:24 
9Team Capinordic0:17:05 
10Cinelli-Down Under0:23:10 
11Max Success Sports0:24:38 
12Skil-Shimano0:24:57 
13Loborika0:28:47 
14Trek-Mp0:38:38 
15Hong Kong0:39:25 
16Jelly Belly0:44:56 
17China  
18Rapha-Condor  
General classification after stage 8
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team28:02:44 
2Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:01:36 
3Mitja Mahoric (Slo) Slovenia0:01:40 
4Radoslav Rogina (Cro) Loborika0:03:31 
5Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan0:04:27 
6Jure Kocjan (Slo) Slovenia0:04:28 
7Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec0:05:26 
8Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan0:06:37 
9Lucas Persson (Swe) Team Capinordic0:06:42 
10Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine0:08:56 
11Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author0:09:47 
12Matej Stare (Slo) Slovenia0:09:50 
13Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia0:11:01 
14Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan0:11:15 
15Andrej Omulec (Slo) Slovenia0:11:34 
16Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine0:12:02 
17Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team0:12:05 
18Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan0:12:17 
19Hossein Askari (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:13:17 
20Pawel Cieslik (Pol) Poland  
21Bostjan Rezman (Slo) Slovenia0:13:25 
22Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine0:19:52 
23Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan0:20:26 
24James Perry (RSA) Team Stegcomputer - Neotel0:21:03 
25Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:22:29 
26Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:27:04 
27Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author0:27:24 
28Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan0:27:57 
29Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:31:55 
30Mateusz Mroz (Pol) Poland0:32:32 
31Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:33:59 
32Adrian Honkisz (Pol) Poland0:37:09 
33Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika0:39:12 
34Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:42:26 
35Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:44:46 
36Wong Kan Po (HKg) Hong Kong0:45:03 
37Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author0:45:21 
38Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan0:45:37 
39Han Feng (Chn) Skil-Shimano0:46:21 
40Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine0:51:29 
41Carlo Corra (Ita) Team Corratec0:52:38 
42Kristjan Durasek (Cro) Loborika0:54:53 
43Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:55:49 
44Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:57:24 
45Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano1:00:32 
46Nick Reistad (USA) Jelly Belly Cycling Team1:00:42 
47Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic1:00:49 
48Ma Haijun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1:01:37 
49Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor1:02:34 
50Sven De Weerdt (Bel) Cinelli - Down Under1:03:27 
51Sun Lei (Chn) Max Success Sports1:05:12 
52Vid Ogris (Slo) Loborika1:05:24 
53Tomislav Danculovic (Cro) Loborika1:05:30 
54Song Baoqing (Chn) China1:06:55 
55Hui Guo (Chn) Max Success Sports1:07:05 
56Tom Southam (GBr) Rapha Condor1:07:08 
57Hossein Jahabanian (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team1:07:27 
58Dan Craven (Nam) Rapha Condor1:08:53 
59Bruno Rizzi (Ita) Team Corratec1:09:24 
60Wei Kui (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1:09:35 
61Kristian Sobota (Den) Team Capinordic1:09:37 
62Tang Wang Yip (HKg) Hong Kong1:10:14 
63Ben Grenda (Aus) Praties  
64Liu Peng (Chn) China1:12:24 
65Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine1:13:26 
66Emiliano Donadello (Ita) Team Corratec1:13:59 
67Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team1:14:24 
68Nathan Earle (Aus) Praties1:16:12 
69Serhiy Honchar (Ukr) Team Corratec1:17:03 
70Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine1:20:31 
71Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano1:21:17 
72Jakub Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author1:21:20 
73Jacobus Venter (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team1:21:56 
74Zhang Ruisong (Chn) Max Success Sports1:23:31 
75Bert Roesems (Bel) Cinelli - Down Under1:24:29 
76Wojciech Dybel (Pol) Poland1:26:06 
77Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano1:27:48 
78Zhang Hui (Chn) Max Success Sports1:28:37 
79Kristian House (GBr) Rapha Condor1:31:39 
80Niki Ostergaard (Den) Team Capinordic1:33:22 
81Peter Ronsse (Bel) Cinelli - Down Under1:34:01 
82Matthew Rice (Aus) Jelly Belly Cycling Team1:35:43 
83Xu Gang (Chn) Max Success Sports1:37:07 
84Jeremy Powers (USA) Jelly Belly Cycling Team1:37:31 
85Liu Bo (Chn) China1:37:49 
86Darko Blazevic (Cro) Loborika1:39:35 
87Medhi Fahridi Kovij (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team1:39:47 
88Andreas Linden (Swe) Team Capinordic1:44:29 
89Logan Dennis Hutchings (NZl) Cinelli - Down Under1:44:33 
90Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong1:45:12 
91Michael Fitzgerald (Aus) Cinelli - Down Under1:45:53 
92Liu Yilin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team1:46:34 
93Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine1:47:49 
94Lukasz Osiecki (Pol) Poland1:49:55 
95Christopher Stevenson (Swe) Team Capinordic1:50:00 
96Cheung King Wai (HKg) Hong Kong1:55:09 
97Christopher D'Amelio (Aus) Cinelli - Down Under1:58:09 
98Tu Yue (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1:59:58 
99Zhao Yujian (Chn) Max Success Sports2:00:24 
100Morten Hoberg (Den) Team Capinordic2:18:47 
101Vojtech Dlouhy (Cze) PSK Whirlpool - Author2:25:19 
102Peng Kuei Hsiang (Tpe) Giant Asia Racing Team2:25:54 
103Liu Hao (Chn) Max Success Sports2:26:15 
104Lai Kuan Hua (Tpe) Giant Asia Racing Team2:51:13 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Radoslav Rogina (Cro) Loborika95 pts
2Jure Kocjan (Slo) Slovenia88 
3Mitja Mahoric (Slo) Slovenia83 
4Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author78 
5Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan69 
6Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team68 
7Matej Stare (Slo) Slovenia57 
8Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team51 
9Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan50 
10Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team42 
11Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec36 
12Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan32 
13Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team30 
14Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine26 
15Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano25 
16Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine24 
17Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team21 
18Lucas Persson (Swe) Team Capinordic21 
19Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic20 
20Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine19 
21Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine19 
22James Perry (RSA) Team Stegcomputer - Neotel17 
23Wong Kan Po (HKg) Hong Kong10 
24Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano10 
25Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia9 
26Pawel Cieslik (Pol) Poland9 
27Emiliano Donadello (Ita) Team Corratec9 
28Andrej Omulec (Slo) Slovenia7 
29Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author7 
30Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor7 
31Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan6 
32Hui Guo (Chn) Max Success Sports5 
33Bruno Rizzi (Ita) Team Corratec5 
34Bostjan Rezman (Slo) Slovenia4 
35Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author4 
36Vid Ogris (Slo) Loborika4 
37Liu Bo (Chn) China4 
38Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine3 
39Song Baoqing (Chn) China3 
40Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team2 
41Serhiy Honchar (Ukr) Team Corratec2 
42Kristian House (GBr) Rapha Condor2 
43Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1 
44Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1 
45Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team1 
46Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine1 
Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team37 pts
2Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team36 
3Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team21 
4Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan13 
5Bostjan Rezman (Slo) Slovenia12 
6Lucas Persson (Swe) Team Capinordic7 
7Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine7 
8Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team6 
9Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team5 
10Song Baoqing (Chn) China5 
11Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team5 
12Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan5 
13Hui Guo (Chn) Max Success Sports5 
14Mitja Mahoric (Slo) Slovenia4 
15Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan3 
16Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec3 
17Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine3 
18Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan2 
19Radoslav Rogina (Cro) Loborika1 
20Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan1 
Asian riders classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team28:02:44 
2Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:01:36 
3Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan0:04:27 
4Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan0:06:37 
5Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan0:11:15 
6Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan0:12:17 
7Hossein Askari (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:13:17 
8Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan0:20:26 
9Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:27:04 
10Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan0:27:57 
11Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:31:55 
12Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:33:59 
13Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:42:26 
14Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:44:46 
15Wong Kan Po (HKg) Hong Kong0:45:03 
16Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan0:45:37 
17Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:55:49 
18Ma Haijun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1:01:37 
19Sun Lei (Chn) Max Success Sports1:05:12 
20Song Baoqing (Chn) China1:06:55 
21Hui Guo (Chn) Max Success Sports1:07:05 
22Hossein Jahabanian (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team1:07:27 
23Wei Kui (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1:09:35 
24Tang Wang Yip (HKg) Hong Kong1:10:14 
25Liu Peng (Chn) China1:12:24 
26Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team1:14:24 
27Zhang Ruisong (Chn) Max Success Sports1:23:31 
28Zhang Hui (Chn) Max Success Sports1:28:37 
29Xu Gang (Chn) Max Success Sports1:37:07 
30Liu Bo (Chn) China1:37:49 
31Medhi Fahridi Kovij (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team1:39:47 
32Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong1:45:12 
33Liu Yilin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team1:46:34 
34Cheung King Wai (HKg) Hong Kong1:55:09 
35Tu Yue (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1:59:58 
36Zhao Yujian (Chn) Max Success Sports2:00:24 
37Peng Kuei Hsiang (Tpe) Giant Asia Racing Team2:25:54 
38Liu Hao (Chn) Max Success Sports2:26:15 
39Lai Kuan Hua (Tpe) Giant Asia Racing Team2:51:13 
Asian team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petr.84:15:32 
2Kazakhstan0:14:35 
3Qinghai Tyd1:20:25 
4Hong Kong2:58:08 
5Max Success Sports3:04:26 
6Trek-Mp3:25:38 
7China3:26:22 
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petr.84:15:32 
2Slovenia0:05:24 
3Kazakhstan0:14:35 
4Ukraine0:33:23 
5Psk Whirlpool-Author0:34:04 
6Poland0:50:07 
7Team Utensilnord0:53:00 
8Loborika0:54:25 
9Qinghai Tyd1:20:25 
10Skil-Shimano1:42:09 
11Trek-Mp1:50:42 
12Team Capinordic1:53:00 
13Rapha-Condor2:35:30 
14Jelly Belly2:50:25 
15Hong Kong2:58:08 
16Max Success Sports3:04:26 
17China3:26:22 
18Cinelli-Down Under3:35:52 
Back to top