Mizbani leads Tabriz assault on high mountain stage

Mizurov hangs on to lead as Iranians go 1-2

With two big climbs looming on today's stage no one expected an attack of two riders which began on the lower slopes of the first climb to stay away until the finish. But this is exactly what happened. Ghadar Mizbani Iranagh along with his teammate and current king of the mountains leader, Ahad Kazemi Sarai, forced a pace so hard that they simply rode the rest of the field off their wheel on the first climb. They next time they would be seen was as they stood on the podium, Mizbani as winner and Sarai on the step below in second.

The Iranian pair, riding for Tabriz Petrochemicals, executed their team's plan to attack the race to perfection. Even though they already have the overall leader in their ranks, the team are here to take home as many of the prizes on offer as they can. Next on their list after the overall win is the king of the mountains prize and teams classification. After today, they have all three along with the bonus of leading the Asian rider classification.

"I am very happy with this win," explained Mizbani who is also currently leads the UCI Asian Tour.

"The stage was very difficult today, the mountains were very hard, but we can be happy as a team. We got the KOM jersey and a stage win, and now we are leading the teams classification as well as the Tour overall."

As the pair approached the line, there was no sprint for the win. Instead both riders had their arms raised, indicating that it was a win for the team. There was however a pecking order as to who would cross first as Sarai explained.

"It was very easy [to decide who would win the stage]. Mizbani was much stronger than me today. He did most of the work today, so it was logical that he would take the win today."

Mizbani and Sarai were by far the two strongest riders on the 173 kilometre stage which included a lung bursting Hors Categorie climb to over 3300 meters. As they crested that climb, they had amassed an advantage of over five minutes to the chasing peloton of around sixty riders.

But with over 40 kilometres of flat road to the finish after the final descent, it was to be a tough day in the saddle for the pair as they worked hard to hold off the chasing peloton.

As the peloton worked to reel in the five minute gap to the leaders, the 60 strong group splintered into several smaller groups as the stage and the altitude began to take its toll on some weary legs.

At the finish the pair held onto just 51 seconds of their original five minute advantage, as yesterday's second place getter Mitja Mahoric led home a group of eight riders to take third place. He reduced his deficit to the overall lead to Andrey Mizurov to just over one minute. Mizurov retained his overall lead, but lost 40 seconds on the day to Mahoric, who moved into third overall.

With Mizbani now occupying 5th overall, one minute and 34 seconds adrift of his team-mate, Tabriz now has not one but two options as they work towards the overall win. However, the team has no defined team leader, opting instead to see what happens on the road.

"For us it doesn't matter who wins, be that a stage or the yellow jersey," explained Mizbani of the teams tactics. "So long as we keep it in the team we will be happy. Before the Tour we decided that we wanted to go for the win - it doesn't matter which one of us does that, so long as we win."

Looking ahead to tomorrow's stage, which is somewhat flatter than the jagged profile of today's stage, the team will do what it needs to defend Mizurov's lead, but still they won't discount the possibility of going for another stage win.

"Tomorrow we will see what happens in the race, first we must ensure that we keep the yellow jersey, after that if we can, sure we will go for the stage win again."

As the battle for the overall win hots up, Tabriz' rivals will need to put on their thinking caps if they wish to out shine the Iranian team, who have quickly shown that they are the strongest team in the mountains.

In second overall at just 15 seconds from the lead, Niklas Axelsson (Utensilnord) is the biggest threat to Tabriz' succes. Axelsson's team showed today that they can control the front of the peloton as they did over the two climbs to limit their losses to the two leaders, who were at one stage virtual first and second on the road. We still cannot discount the tall Swede who seems to be sitting back and biding his time.

Also Slovenia's Mahoric should not be underestimated. He succeeded in moving closer to the overall lead on a day when all Mizurov needed to do was follow wheels.

With the top 10 riders all within two and a half minutes of the lead, and some very tough stages still to come, it really is still anyone's race.

Full Results
1Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team4:11:19 
2Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
3Mitja Mahoric (Slo) Slovenia0:00:51 
4Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan  
5Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine  
6James Perry (RSA) Team Stegcomputer - Neotel  
7Radoslav Rogina (Cro) Loborika0:00:54 
8Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine  
9Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author  
10Mariusz Witecki (Pol) Poland  
11Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan0:01:34 
12Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author  
13Jure Kocjan (Slo) Slovenia  
14Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team  
15Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano  
16Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
17Wong Kan Po (HKg) Hong Kong  
18Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine  
19Pawel Cieslik (Pol) Poland  
20Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly Cycling Team  
21Han Feng (Chn) Skil-Shimano  
22Roger Beuchat (Swi) Team Stegcomputer - Neotel  
23Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan  
24Lucas Persson (Swe) Team Capinordic  
25Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
26Matej Stare (Slo) Slovenia  
27Mateusz Mroz (Pol) Poland  
28Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan  
29Simon Richardson (GBr) Rapha Condor  
30Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
31Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine  
32Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec  
33Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor  
34Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
35Gasper Svab (Slo) Slovenia  
36Kristjan Durasek (Cro) Loborika  
37Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team  
38Andrej Omulec (Slo) Slovenia  
39Adrian Honkisz (Pol) Poland  
40Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika  
41Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author  
42Hossein Askari (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
43Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia  
44Bostjan Rezman (Slo) Slovenia  
45Andrea Pagoto (Ita) Team Corratec  
46Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan  
47Sun Lei (Chn) Max Success Sports0:01:41 
48Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan0:01:49 
49Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan0:12:44 
51Carlo Corra (Ita) Team Corratec  
52Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine  
53Ma Haijun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
54Medhi Fahridi Kovij (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
55William Clarke (Aus) Praties0:20:59 
56Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team  
57Ben Grenda (Aus) Praties  
58Adam Wadecki (Pol) Team Corratec  
59Wei Kui (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
60Zhao Yujian (Chn) Max Success Sports  
61Zhang Hui (Chn) Max Success Sports  
62Song Baoqing (Chn) China  
63Liu Yilin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team  
64David Maree (RSA) Team Stegcomputer - Neotel  
65Liu Hao (Chn) Max Success Sports  
66Nick Reistad (USA) Jelly Belly Cycling Team  
67Tu Yue (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
68Matthew Green (Aus) Cinelli - Down Under  
69Sven De Weerdt (Bel) Cinelli - Down Under  
70Kristian Sobota (Den) Team Capinordic  
71Liu Peng (Chn) China  
72Ji Jianhua (Chn) China  
73Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic  
74Jeremy Powers (USA) Jelly Belly Cycling Team  
75Niki Ostergaard (Den) Team Capinordic  
76Nathan Earle (Aus) Praties  
77Hui Guo (Chn) Max Success Sports  
78Michael Fitzgerald (Aus) Cinelli - Down Under  
79Tang Wang Yip (HKg) Hong Kong  
80Ben Mather (Aus) Praties  
81Ben Grieve-Johnson (Aus) Praties  
82Chan Chun Hing (HKg) Hong Kong  
83Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano  
84Hossein Jahabanian (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
85Eric Van De Meent (Ned) Trek - Marco Polo Cycling Team  
86Zhang Ruisong (Chn) Max Success Sports  
87Lai Kuan Hua (Tpe) Giant Asia Racing Team  
88Tigran Korkotyan (Arm) Team Stegcomputer - Neotel  
89Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
90Piotr Osinski (Pol) Poland  
91Wojciech Dybel (Pol) Poland  
92Kristian House (GBr) Rapha Condor  
93Andreas Linden (Swe) Team Capinordic  
94Vid Ogris (Slo) Loborika  
95Xu Gang (Chn) Max Success Sports  
96Jacobus Venter (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team  
97Dan Craven (Nam) Rapha Condor  
98Darko Blazevic (Cro) Loborika  
99Tomislav Danculovic (Cro) Loborika  
100Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine  
101Serhiy Honchar (Ukr) Team Corratec  
102Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
103Liam Holohan (GBr) Rapha Condor  
104Tom Southam (GBr) Rapha Condor  
105Bruno Rizzi (Ita) Team Corratec  
106Will Routley (Can) Jelly Belly Cycling Team  
107Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong  
108Emiliano Donadello (Ita) Team Corratec  
109Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano  
110Peter Ronsse (Bel) Cinelli - Down Under0:28:30 
111Liu Bo (Chn) China  
112Christopher Stevenson (Swe) Team Capinordic0:28:32 
113Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano  
114Leon Van Bon (Ned) Trek - Marco Polo Cycling Team  
115Peng Kuei Hsiang (Tpe) Giant Asia Racing Team  
116Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine  
117Jakub Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
118Vojtech Dlouhy (Cze) PSK Whirlpool - Author  
119Cheung King Wai (HKg) Hong Kong  
120Logan Dennis Hutchings (NZl) Cinelli - Down Under  
121Matthew Rice (Aus) Jelly Belly Cycling Team  
122Bert Roesems (Bel) Cinelli - Down Under  
123Lukasz Osiecki (Pol) Poland  
124Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano  
125Christopher D'Amelio (Aus) Cinelli - Down Under  
126Morten Hoberg (Den) Team Capinordic  
127Ji Xitao (Chn) China  
DNSKo Siu Wai (HKg) Hong Kong  
DNFSteve Houanard (Fra) Skil-Shimano  
DNFPhillip Gaimon (USA) Jelly Belly Cycling Team  
DNFDylan Newell (Aus) Praties  
DNFTiaan Kannemeyer (RSA) Team Stegcomputer - Neotel  
DNFYeung Ying Hon (HKg) Hong Kong  
Points
1Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team16pts
2Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team14 
3Mitja Mahoric (Slo) Slovenia13 
4Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan12 
5Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine11 
6James Perry (RSA) Team Stegcomputer - Neotel10 
7Radoslav Rogina (Cro) Loborika9 
8Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine8 
9Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author7 
10Mariusz Witecki (Pol) Poland6 
11Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan5 
12Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author4 
13Jure Kocjan (Slo) Slovenia3 
14Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team2 
15Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano1 
Sprint 1
1Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team5pts
2Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team3 
3Pawel Cieslik (Pol) Poland1 
Sprint 2
1Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team5pts
2Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team3 
3Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan1 
Mountain 1
1Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team7pts
2Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team5 
3Gasper Svab (Slo) Slovenia3 
4Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team2 
5Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan1 
Mountain 2
1Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team9pts
2Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team7 
3Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team5 
4Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan3 
5Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine2 
6Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan1 
Teams
1Petrochemical Tabriz Cycling Team12:35:31 
2Ukraine0:01:45 
3Kazakhstan0:02:25 
4Slovenia  
5PSK Whirlpool - Author0:02:28 
6Poland  
7Loborika  
8Qinghai Tianyoude Cycling Team0:16:29 
9Team Utensilnord  
10Team Neotel - Stegcomputer0:21:50 
11Trek - Marco Polo Cycling Team0:22:33 
12Skil-Shimano  
13Rapha Condor  
14Jelly Belly Cycling Team0:41:58 
15Team Capinordic  
16Hong Kong  
17Max Success Sports0:42:05 
18Praties1:01:23 
19China  
20Cinelli-Down Under  
Asian Teams
1Petrochemical Tabriz Cycling Team12:35:31 
2Kazakhstan0:02:25 
3Qinghai Tianyoude Cycling Team0:16:29 
4Trek - Marco Polo Cycling Team0:41:58 
5Hong Kong  
6Max Success Sports0:42:05 
7China1:01:23 
General classification after stage 3
1Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team10:53:16 
2Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec0:00:15 
3Mitja Mahoric (Slo) Slovenia0:01:03 
4Radoslav Rogina (Cro) Loborika0:01:11 
5Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:01:34 
6Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan0:02:03 
7Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine0:02:13 
8Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan0:02:21 
9Mariusz Witecki (Pol) Poland0:02:23 
10Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:02:24 
11Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine0:02:41 
12Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author0:03:08 
13Matej Stare (Slo) Slovenia0:03:13 
14Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly Cycling Team0:03:20 
15Andrea Pagoto (Ita) Team Corratec0:03:30 
16Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team0:03:40 
17Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:04:00 
18Jure Kocjan (Slo) Slovenia0:04:02 
19Lucas Persson (Swe) Team Capinordic0:04:11 
20Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia0:04:12 
21Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan0:04:19 
22Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano0:04:20 
23Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan0:04:21 
24Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine0:04:24 
25Andrej Omulec (Slo) Slovenia0:04:25 
26Kristjan Durasek (Cro) Loborika0:04:30 
27James Perry (RSA) Team Stegcomputer - Neotel0:05:45 
28Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author0:06:00 
29Hossein Askari (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:06:28 
30Pawel Cieslik (Pol) Poland0:06:34 
31Gasper Svab (Slo) Slovenia0:06:35 
32Bostjan Rezman (Slo) Slovenia0:06:36 
33Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan  
34Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:06:55 
35Wong Kan Po (HKg) Hong Kong0:06:59 
36Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika0:11:07 
37Simon Richardson (GBr) Rapha Condor0:11:43 
38Mateusz Mroz (Pol) Poland0:11:46 
39Adrian Honkisz (Pol) Poland0:11:57 
40Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author0:12:17 
41Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:13:02 
42Sun Lei (Chn) Max Success Sports0:13:09 
43Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine0:15:39 
44Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan0:16:04 
45Han Feng (Chn) Skil-Shimano0:16:09 
46Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine0:17:33 
47Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan0:19:09 
48Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:19:35 
49Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:21:05 
50Roger Beuchat (Swi) Team Stegcomputer - Neotel0:21:44 
51Bruno Rizzi (Ita) Team Corratec0:22:51 
52Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:23:56 
53Ma Haijun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:25:01 
54Tom Southam (GBr) Rapha Condor0:26:00 
55Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:27:10 
56Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor0:27:42 
57Carlo Corra (Ita) Team Corratec0:29:28 
58Emiliano Donadello (Ita) Team Corratec0:31:46 
59William Clarke (Aus) Praties0:31:58 
60Vid Ogris (Slo) Loborika0:32:20 
61Tang Wang Yip (HKg) Hong Kong0:32:25 
62Eric Van De Meent (Ned) Trek - Marco Polo Cycling Team0:32:27 
63Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:32:32 
64Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano0:34:54 
65Nathan Earle (Aus) Praties0:35:04 
66Will Routley (Can) Jelly Belly Cycling Team0:35:11 
67Jeremy Powers (USA) Jelly Belly Cycling Team0:35:20 
68Nick Reistad (USA) Jelly Belly Cycling Team0:35:25 
69Hossein Jahabanian (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
70Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano0:35:27 
71Ben Grenda (Aus) Praties  
72Dan Craven (Nam) Rapha Condor  
73Kristian House (GBr) Rapha Condor  
74Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong0:35:28 
75Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine  
76Ji Jianhua (Chn) China0:35:29 
77Tomislav Danculovic (Cro) Loborika0:35:30 
78Niki Ostergaard (Den) Team Capinordic0:35:35 
79Jacobus Venter (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team0:35:37 
80Xu Gang (Chn) Max Success Sports0:35:38 
81Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic0:35:40 
82Liu Peng (Chn) China0:35:47 
83Song Baoqing (Chn) China0:35:55 
84Zhang Ruisong (Chn) Max Success Sports  
85Liu Yilin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:36:11 
86Hui Guo (Chn) Max Success Sports0:37:28 
87Chan Chun Hing (HKg) Hong Kong0:38:50 
88Wei Kui (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:39:39 
89Piotr Osinski (Pol) Poland0:40:43 
90Ben Mather (Aus) Praties0:42:12 
91Kristian Sobota (Den) Team Capinordic0:43:08 
92Jakub Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:43:16 
93Sven De Weerdt (Bel) Cinelli - Down Under0:43:32 
94Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano0:47:29 
95Wojciech Dybel (Pol) Poland0:47:33 
96Darko Blazevic (Cro) Loborika  
97Serhiy Honchar (Ukr) Team Corratec0:47:35 
98Matthew Green (Aus) Cinelli - Down Under0:47:36 
99Tu Yue (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:47:37 
100Tigran Korkotyan (Arm) Team Stegcomputer - Neotel0:47:40 
101Medhi Fahridi Kovij (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:47:45 
102Ben Grieve-Johnson (Aus) Praties0:47:50 
103Liam Holohan (GBr) Rapha Condor0:47:57 
104Zhao Yujian (Chn) Max Success Sports0:47:59 
105Zhang Hui (Chn) Max Success Sports0:48:03 
106Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano0:49:01 
107Matthew Rice (Aus) Jelly Belly Cycling Team0:49:30 
108Lai Kuan Hua (Tpe) Giant Asia Racing Team0:49:49 
109Cheung King Wai (HKg) Hong Kong0:49:50 
110Michael Fitzgerald (Aus) Cinelli - Down Under0:51:26 
111Adam Wadecki (Pol) Team Corratec0:51:46 
112Bert Roesems (Bel) Cinelli - Down Under0:54:49 
113Logan Dennis Hutchings (NZl) Cinelli - Down Under0:55:10 
114Liu Bo (Chn) China0:56:02 
115Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine0:56:03 
116David Maree (RSA) Team Stegcomputer - Neotel0:57:35 
117Ji Xitao (Chn) China0:58:36 
118Peter Ronsse (Bel) Cinelli - Down Under0:58:38 
119Christopher D'Amelio (Aus) Cinelli - Down Under0:59:12 
120Christopher Stevenson (Swe) Team Capinordic1:01:09 
121Peng Kuei Hsiang (Tpe) Giant Asia Racing Team1:01:44 
122Lukasz Osiecki (Pol) Poland1:06:08 
123Leon Van Bon (Ned) Trek - Marco Polo Cycling Team1:09:20 
124Andreas Linden (Swe) Team Capinordic1:10:51 
125Liu Hao (Chn) Max Success Sports1:14:21 
126Vojtech Dlouhy (Cze) PSK Whirlpool - Author1:18:18 
127Morten Hoberg (Den) Team Capinordic1:18:41 
Points classification
1Radoslav Rogina (Cro) Loborika41pts
2Mitja Mahoric (Slo) Slovenia40 
3Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team38 
4Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author35 
5Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team25 
6Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team24 
7Matej Stare (Slo) Slovenia23 
8Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team22 
9Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team21 
10Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan21 
11Mariusz Witecki (Pol) Poland21 
12Jure Kocjan (Slo) Slovenia19 
13Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec19 
14Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine18 
15Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan18 
16Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine17 
17Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly Cycling Team13 
18Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan10 
19James Perry (RSA) Team Stegcomputer - Neotel10 
20Will Routley (Can) Jelly Belly Cycling Team10 
21Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine7 
22Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author7 
23Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor7 
24Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan5 
25Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano5 
26Bruno Rizzi (Ita) Team Corratec5 
27Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author4 
28William Clarke (Aus) Praties4 
29Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine3 
30Roger Beuchat (Swi) Team Stegcomputer - Neotel3 
31Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team2 
32Pawel Cieslik (Pol) Poland1 
33Wong Kan Po (HKg) Hong Kong1 
34Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine1 
Mountains classification
1Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team21pts
2Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team18 
3Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan6 
4Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team5 
5Bostjan Rezman (Slo) Slovenia5 
6Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team5 
7Gasper Svab (Slo) Slovenia3 
8Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team2 
9Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine2 
10Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan2 
11Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec1 
12Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan1 
Asian riders classification
1Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team10:53:16 
2Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:01:34 
3Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan0:02:03 
4Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan0:02:21 
5Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:02:24 
6Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:04:00 
7Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan0:04:19 
8Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan0:04:21 
9Hossein Askari (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:06:28 
10Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan0:06:36 
11Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:06:55 
12Wong Kan Po (HKg) Hong Kong0:06:59 
13Sun Lei (Chn) Max Success Sports0:13:09 
14Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan0:16:04 
15Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan0:19:09 
16Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:19:35 
17Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:21:05 
18Ma Haijun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:25:01 
19Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:27:10 
20Tang Wang Yip (HKg) Hong Kong0:32:25 
21Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:32:32 
22Hossein Jahabanian (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:35:25 
23Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong0:35:28 
24Ji Jianhua (Chn) China0:35:29 
25Xu Gang (Chn) Max Success Sports0:35:38 
26Liu Peng (Chn) China0:35:47 
27Song Baoqing (Chn) China0:35:55 
28Zhang Ruisong (Chn) Max Success Sports  
29Liu Yilin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:36:11 
30Hui Guo (Chn) Max Success Sports0:37:28 
31Chan Chun Hing (HKg) Hong Kong0:38:50 
32Wei Kui (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:39:39 
33Tu Yue (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:47:37 
34Medhi Fahridi Kovij (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:47:45 
35Zhao Yujian (Chn) Max Success Sports0:47:59 
36Zhang Hui (Chn) Max Success Sports0:48:03 
37Lai Kuan Hua (Tpe) Giant Asia Racing Team0:49:49 
38Cheung King Wai (HKg) Hong Kong0:49:50 
39Liu Bo (Chn) China0:56:02 
40Ji Xitao (Chn) China0:58:36 
41Peng Kuei Hsiang (Tpe) Giant Asia Racing Team1:01:44 
42Liu Hao (Chn) Max Success Sports1:14:21 
Teams classification
1Petrochemical Tabriz Cycling Team32:44:16 
2Kazakhstan0:03:59 
3Slovenia0:04:10 
4Ukraine0:04:38 
5PSK Whirlpool - Author0:07:58 
6Loborika0:12:01 
7Team Utensilnord0:16:08 
8Poland0:16:09 
9Qinghai Tianyoude Cycling Team0:30:17 
10Skil-Shimano0:32:57 
11Trek - Marco Polo Cycling Team0:35:18 
12Team Neotel - Stegcomputer0:46:59 
13Rapha Condor0:49:02 
14Hong Kong, China0:58:36 
15Jelly Belly Cycling Team0:59:57 
16Team Capinordic1:06:17 
17Max Success Sports1:19:42 
18Praties1:31:33 
19People's Republic of China1:42:00 
20Cinelli-Down Under2:13:46 
Asian teams classification
1Petrochemical Tabriz Cycling Team32:44:16 
2Kazakhstan0:03:59 
3Qinghai Tianyoude Cycling Team0:30:17 
4Hong Kong, China0:58:36 
5Trek - Marco Polo Cycling Team1:08:16 
6Max Success Sports1:19:42 
7People's Republic of China1:42:00 

 

Back to top