Hans bests break companions for stage win

Germany's Hans assumes race lead

Results
1Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei3:20:56 
2Sebastian May (Ger) Thüringer Energie Team  
3Martin Gründer (Ger) LKT Team Brandenburg  
4Patrick Bercz (Ger) Seven Stones  
5Kim Lachmann (Ger) Seven Stones  
6Pascal Weerts (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
7Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team  
8Frank Lütters (Ger) Nordrhein Westfalen  
9Matthias Kizeki (Aut) Austria National Team  
10Mark Schreurs (Ned) Line Lloyd Footwear  
11Yannick Bok (Ger) Nordrhein Westfalen  
12Björn Gollhardt (Ger) Bianchi Berlin  
13Sascha Wagner (Ger) Espoirs Robert Lange  
14Lars Vierbergen (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
15Daniel Rinner (Lie) Tyrol - Team Radland Tirol  
16Mart Van Blanken (Ned) Cycling Team Jo Piels0:00:03 
17Jelmer Asjes (Ned) Line Lloyd Footwear0:01:38 
18Wesley Kreder (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
19Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
20Thomas Koep (Ger) Nordrhein Westfalen  
21Eric Pidun (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:52 
22Bastian Faltin (Ger) Bianchi Berlin  
23Sebastian Scherf (Ger) Espoirs Robert Lange  
24Jonas Brödel (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
25Marco Brus (Ned) Cycling Team Jo Piels  
26Gernot Auer (Aut) Austria National Team  
27Sebastian Herrmann (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg  
28Holger Burkhardt (Ger) Mangertseder-Bachmei  
29Selcuk Türkcetin (Tur) Turkey National Team  
30Franz Grassmann (Aut) Austria National Team  
31Marcel Kalz (Ger) Bianchi Berlin  
32Julian Tucholl (Ger) Bianchi Berlin  
33André Benoit (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
34Rolf Nyborg Broge (Den) Reelight - Dänemark  
35Florian Bodenschatz (Ger) Team Stadler  
36Maximilian Hornung (Ger) Mangertseder-Bachmei  
37Remco Te Brake (Ned) Metec Cycling Team  
38Jacob Gye Madsen (Den) Reelight - Dänemark  
39Umberto Atzori (Ned) Metec Cycling Team  
40Henk-Jaap Moorlag (Ned) Netherlands National Team  
41Rainer Rettner (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
42Nieck Busser (Ned) Netherlands National Team  
43Dominik Brändle (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol  
44Stephan Amend (Ger) Team PZ Racing RRC Endspurt  
45Mirac Kal (Tur) Turkey National Team  
46Martin V.Pateringen (Ned) Line Lloyd Footwear  
47Jacob Fiedler (Ger) Bianchi Berlin  
48Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team  
49Erik Groen (Ned) Netherlands National Team  
50Ahmet Akdilek (Tur) Turkey National Team  
51Jakob Thiemeier (Ger) Espoirs Robert Lange  
52Lars Horrig (Ned) Metec Cycling Team  
53David Hesselbarth (Ger) Heizomat Mapei  
54Jonas Schmeiser (Ger) Heizomat Mapei  
55Florian Nagel (Ger) Team PZ Racing RRC Endspurt  
56Dominik Hrinkow (Aut) Austria National Team  
57Jelle Posthuma (Ned) Cycling Team Jo Piels  
58Peter Claus (Ger) Team Stadler  
59Leon Commandeur (Ned) Line Lloyd Footwear  
60Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear  
61Maurice De Bekker (Ned) Cycling Team Jo Piels  
62Jesper Hansen (Den) Reelight - Dänemark  
63Stefan Vreudenhil (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
64Joel Zangerle (Lux) Luxembourg National Team  
65Alexander Egger (Aut) Austria National Team  
66Florenz Knauer (Ger) Mangertseder-Bachmei  
67Mathias Fiedler (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg  
68Alexander Nordhoff (Ger) Seven Stones  
69Ben Sydlik (Ger) Nordrhein Westfalen  
70Karsten Hess (Ger) Thüringer Energie Team  
71Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team  
72Robin Jose (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
73Harry Kraft (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
74Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg  
75Christopher Brand (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg  
76Florian Völk (Ger) Heizomat Mapei  
77Benjamin Thomas (Ger) Espoirs Robert Lange  
78Niek Hooghiemster (Ned) Netherlands National Team  
79Tim Lemmers (Ned) Netherlands National Team  
80Jan Oelerich (Ger) Nordrhein Westfalen  
81Sebastian Sydlik (Ger) Nordrhein Westfalen  
82Fabian Holzmeier (Ger) Mangertseder-Bachmei  
83Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels  
84Nicki Rasmussen (Den) Reelight - Dänemark  
85Soren Toft Kirkegaard Mad. (Den) Reelight - Dänemark  
86Steven Lutschka (Ger) Team Stadler  
87Benjamin Riemer (Ger) LKT Team Brandenburg  
88Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg  
89Robin V.D.Lijn (Ned) Line Lloyd Footwear  
90Mathijs Timmer (Ned) Metec Cycling Team  
91Pit Schlechter (Lux) Luxembourg National Team  
92Matthias Steinmetz (Ger) Highworks Cycling Team  
93David Heimpel (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
94Ugur Marmara (Tur) Turkey National Team  
95Felix Rinker (Ger) Heizomat Mapei  
96Heiko Breitwieser (Ger) Espoirs Robert Lange  
97Jan Moritz Müller (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
98Markus Schwarzhuber (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg  
99Stefan Mair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol0:02:04 
100Tom Wecker (Lux) Luxembourg National Team  
101Tom Kohn (Lux) Luxembourg National Team  
102Patrick Gretsch (Ger) Thüringer Energie Team  
103Nils Plötner (Ger) Heizomat Mapei  
104David Wöhrer (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol  
105Jildert Boersma (Ned) Netherlands National Team  
106Mustafa Sayar (Tur) Turkey National Team0:01:38 
107Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol0:02:16 
108Maurice Calles (Ger) Seven Stones0:05:55 
109Toni Müller (Ger) Team Stadler  
110Dennis Kreder (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
111Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels0:07:13 
112Robert Finkbeiner (Ger) Team PZ Racing RRC Endspurt0:07:20 
113Fatik Harmanci (Tur) Turkey National Team  
114Thomas Juhas (Ger) Bianchi Berlin  
115Jordy Beuker (Ned) Metec Cycling Team  
116Dex Grorn (Ned) Metec Cycling Team  
117Rafael Bossler (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
118Patrick Lichan (Ger) Highworks Cycling Team  
119Moritz Bleymehl (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
120Jarno Gmelich Meyling (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:16:37 
Sprint 1 - km 4.5 Hambach
1Felix Rinker (Ger) Heizomat Mapei3pts
2Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei2 
3Dominik Hrinkow (Aut) Austria National Team1 
Sprint 2 - km 62.5 Euerbach
1Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei3pts
2Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team2 
3Yannick Bok (Ger) Nordrhein Westfalen1 
Sprint 3 - km 111.8 Bad Königshofen
1Martin Gründer (Ger) LKT Team Brandenburg3pts
2Matthias Kizeki (Aut) Austria National Team2 
3Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei1 
Sprint 4 - Finish
1Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei5pts
2Sebastian May (Ger) Thüringer Energie Team4 
3Martin Gründer (Ger) LKT Team Brandenburg3 
4Patrick Bercz (Ger) Seven Stones2 
5Kim Lachmann (Ger) Seven Stones1 
Mountain 1 - km 51.9 Sulzthaler Berg
1Nils Plötner (Ger) Heizomat Mapei4pts
2Alexander Nordhoff (Ger) Seven Stones2 
3Dominik Hrinkow (Aut) Austria National Team1 
Mountain 2 - km 118 Sambachhof
1Kim Lachmann (Ger) Seven Stones4pts
2Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei2 
3Lars Vierbergen (Ned) Van Vliet EBH Elshof1 
Teams
1Nordrhein Westfalen10:04:26 
2Thüringer Energie Team0:00:14 
3Seven Stones  
4Van Vliet EBH Elshof0:01:38 
5Line Lloyd Footwear0:01:52 
6Austria National Team0:02:06 
7Bianchi Berlin  
8Bergstraße AC Weinheim  
9Espoirs Robert Lange  
10LKT Team Brandenburg  
11Heizomat Mapei  
12Cycling Team Jo Piels0:02:09 
13Tyrol - Team Radland Tirol0:02:18 
14Turkey National Team0:03:58 
15Metec Cycling Team  
16Mangertseder-Bachmei  
17Netherlands National Team  
18Reelight - Dänemark  
19Veloclub Ratisbona Regensburg  
20Team Stadler  
21Luxembourg National Team0:04:10 
22Team PZ Racing RRC Endspurt0:09:26 
23FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
General classification after stage 1
1Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei3:20:46 
2Sebastian May (Ger) Thüringer Energie Team0:00:04 
3Martin Gründer (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:06 
4Patrick Bercz (Ger) Seven Stones0:00:10 
5Kim Lachmann (Ger) Seven Stones  
6Pascal Weerts (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
7Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team  
8Frank Lütters (Ger) Nordrhein Westfalen  
9Matthias Kizeki (Aut) Austria National Team  
10Mark Schreurs (Ned) Line Lloyd Footwear  
11Yannick Bok (Ger) Nordrhein Westfalen  
12Björn Gollhardt (Ger) Bianchi Berlin  
13Sascha Wagner (Ger) Espoirs Robert Lange  
14Lars Vierbergen (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
15Daniel Rinner (Lie) Tyrol - Team Radland Tirol  
16Mart Van Blanken (Ned) Cycling Team Jo Piels0:00:13 
17Jelmer Asjes (Ned) Line Lloyd Footwear0:01:48 
18Wesley Kreder (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
19Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
20Thomas Koep (Ger) Nordrhein Westfalen  
21Mustafa Sayar (Tur) Turkey National Team  
22Eric Pidun (Ger) LKT Team Brandenburg0:02:02 
23Bastian Faltin (Ger) Bianchi Berlin  
24Sebastian Scherf (Ger) Espoirs Robert Lange  
25Jonas Brödel (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
26Marco Brus (Ned) Cycling Team Jo Piels  
27Gernot Auer (Aut) Austria National Team  
28Sebastian Herrmann (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg  
29Holger Burkhardt (Ger) Mangertseder-Bachmei  
30Selcuk Türkcetin (Tur) Turkey National Team  
31Franz Grassmann (Aut) Austria National Team  
32Marcel Kalz (Ger) Bianchi Berlin  
33Julian Tucholl (Ger) Bianchi Berlin  
34André Benoit (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
35Rolf Nyborg Broge (Den) Reelight - Dänemark  
36Florian Bodenschatz (Ger) Team Stadler  
37Maximilian Hornung (Ger) Mangertseder-Bachmei  
38Remco Te Brake (Ned) Metec Cycling Team  
39Jacob Gye Madsen (Den) Reelight - Dänemark  
40Umberto Atzori (Ned) Metec Cycling Team  
41Henk-Jaap Moorlag (Ned) Netherlands National Team  
42Rainer Rettner (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
43Nieck Busser (Ned) Netherlands National Team  
44Dominik Brändle (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol  
45Stephan Amend (Ger) Team PZ Racing RRC Endspurt  
46Mirac Kal (Tur) Turkey National Team  
47Martin V.Pateringen (Ned) Line Lloyd Footwear  
48Jacob Fiedler (Ger) Bianchi Berlin  
49Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team  
50Erik Groen (Ned) Netherlands National Team  
51Ahmet Akdilek (Tur) Turkey National Team  
52Jakob Thiemeier (Ger) Espoirs Robert Lange  
53Lars Horrig (Ned) Metec Cycling Team  
54David Hesselbarth (Ger) Heizomat Mapei  
55Jonas Schmeiser (Ger) Heizomat Mapei  
56Florian Nagel (Ger) Team PZ Racing RRC Endspurt  
57Dominik Hrinkow (Aut) Austria National Team  
58Jelle Posthuma (Ned) Cycling Team Jo Piels  
59Peter Claus (Ger) Team Stadler  
60Leon Commandeur (Ned) Line Lloyd Footwear  
61Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear  
62Maurice De Bekker (Ned) Cycling Team Jo Piels  
63Jesper Hansen (Den) Reelight - Dänemark  
64Stefan Vreudenhil (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
65Joel Zangerle (Lux) Luxembourg National Team  
66Alexander Egger (Aut) Austria National Team  
67Florenz Knauer (Ger) Mangertseder-Bachmei  
68Mathias Fiedler (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg  
69Alexander Nordhoff (Ger) Seven Stones  
70Ben Sydlik (Ger) Nordrhein Westfalen  
71Karsten Hess (Ger) Thüringer Energie Team  
72Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team  
73Robin Jose (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
74Harry Kraft (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
75Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg  
76Christopher Brand (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg  
77Florian Völk (Ger) Heizomat Mapei  
78Benjamin Thomas (Ger) Espoirs Robert Lange  
79Niek Hooghiemster (Ned) Netherlands National Team  
80Tim Lemmers (Ned) Netherlands National Team  
81Jan Oelerich (Ger) Nordrhein Westfalen  
82Sebastian Sydlik (Ger) Nordrhein Westfalen  
83Fabian Holzmeier (Ger) Mangertseder-Bachmei  
84Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels  
85Nicki Rasmussen (Den) Reelight - Dänemark  
86Soren Toft Kirkegaard Mad. (Den) Reelight - Dänemark  
87Steven Lutschka (Ger) Team Stadler  
88Benjamin Riemer (Ger) LKT Team Brandenburg  
89Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg  
90Robin V.D.Lijn (Ned) Line Lloyd Footwear  
91Mathijs Timmer (Ned) Metec Cycling Team  
92Pit Schlechter (Lux) Luxembourg National Team  
93Matthias Steinmetz (Ger) Highworks Cycling Team  
94David Heimpel (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
95Ugur Marmara (Tur) Turkey National Team  
96Felix Rinker (Ger) Heizomat Mapei  
97Heiko Breitwieser (Ger) Espoirs Robert Lange  
98Jan Moritz Müller (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
99Markus Schwarzhuber (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg  
100Stefan Mair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol0:02:14 
101Tom Wecker (Lux) Luxembourg National Team  
102Tom Kohn (Lux) Luxembourg National Team  
103Patrick Gretsch (Ger) Thüringer Energie Team  
104Nils Plötner (Ger) Heizomat Mapei  
105David Wöhrer (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol  
106Jildert Boersma (Ned) Netherlands National Team  
107Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol0:02:26 
108Maurice Calles (Ger) Seven Stones0:06:05 
109Toni Müller (Ger) Team Stadler  
110Dennis Kreder (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
111Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels0:07:23 
112Robert Finkbeiner (Ger) Team PZ Racing RRC Endspurt0:07:30 
113Fatik Harmanci (Tur) Turkey National Team  
114Thomas Juhas (Ger) Bianchi Berlin  
115Jordy Beuker (Ned) Metec Cycling Team  
116Dex Grorn (Ned) Metec Cycling Team  
117Rafael Bossler (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
118Patrick Lichan (Ger) Highworks Cycling Team  
119Moritz Bleymehl (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
120Jarno Gmelich Meyling (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:16:47 
Sprints classification
1Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei11pts
2Martin Gründer (Ger) LKT Team Brandenburg6 
3Sebastian May (Ger) Thüringer Energie Team4 
4Felix Rinker (Ger) Heizomat Mapei3 
5Patrick Bercz (Ger) Seven Stones2 
6Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team2 
7Matthias Kizeki (Aut) Austria National Team2 
8Kim Lachmann (Ger) Seven Stones1 
9Yannick Bok (Ger) Nordrhein Westfalen1 
10Dominik Hrinkow (Aut) Austria National Team1 
Mountains classification
1Kim Lachmann (Ger) Seven Stones4pts
2Nils Plötner (Ger) Heizomat Mapei4 
3Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei2 
4Alexander Nordhoff (Ger) Seven Stones2 
5Lars Vierbergen (Ned) Van Vliet EBH Elshof1 
6Dominik Hrinkow (Aut) Austria National Team1 
Young rider classification
1Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team3:20:56 
2Yannick Bok (Ger) Nordrhein Westfalen  
3Daniel Rinner (Lie) Tyrol - Team Radland Tirol  
4Wesley Kreder (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:01:38 
5Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
6Thomas Koep (Ger) Nordrhein Westfalen  
7Eric Pidun (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:52 
8Sebastian Scherf (Ger) Espoirs Robert Lange  
9Jonas Brödel (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
10Henk-Jaap Moorlag (Ned) Netherlands National Team  
11Erik Groen (Ned) Netherlands National Team  
12Florian Nagel (Ger) Team PZ Racing RRC Endspurt  
13Jelle Posthuma (Ned) Cycling Team Jo Piels  
14Leon Commandeur (Ned) Line Lloyd Footwear  
15Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear  
16Ben Sydlik (Ger) Nordrhein Westfalen  
17Robin Jose (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
18Harry Kraft (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
19Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg  
20Nicki Rasmussen (Den) Reelight - Dänemark  
21Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg  
22Pit Schlechter (Lux) Luxembourg National Team  
23Stefan Mair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol0:02:04 
24David Wöhrer (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol  
25Toni Müller (Ger) Team Stadler0:05:55 
26Thomas Juhas (Ger) Bianchi Berlin0:07:20 
27Dex Grorn (Ned) Metec Cycling Team  
28Patrick Lichan (Ger) Highworks Cycling Team  
Teams classification
1Nordrhein Westfalen10:04:26 
2Thüringer Energie Team0:00:14 
3Seven Stones  
4Van Vliet EBH Elshof0:01:38 
5Line Lloyd Footwear0:01:52 
6Austria National Team0:02:06 
7Bianchi Berlin  
8Bergstraße AC Weinheim  
9Espoirs Robert Lange  
10LKT Team Brandenburg  
11Heizomat Mapei  
12Cycling Team Jo Piels0:02:09 
13Tyrol - Team Radland Tirol0:02:18 
14Turkey National Team0:03:58 
15Metec Cycling Team  
16Mangertseder-Bachmei  
17Netherlands National Team  
18Reelight - Dänemark  
19Veloclub Ratisbona Regensburg  
20Team Stadler  
21Luxembourg National Team0:04:10 
22Team PZ Racing RRC Endspurt0:09:26 
23FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
Back to top