Fischer wins Romagna in sprint

Brazilian Fischer takes Giro della Romagna sprint ahead of Rossi and Gavazzi

Brazilian Murilo Fischer (Liquigas) won the Giro della Romagna today in Lugo, Italy. He out-sprinted of Italians Enrico Rossi (Ceramica Flaminia) Rossi and Francesco Gavazzi (Lampre-NGC).

The 84th Giro della Romagna started and ended in Emilia-Romagna's Lugo, 195.6 kilometres. It covered climbs Calbane and Monte Carla twice each as part of two mid-race circuits.

The Monte Casale (494m) was the race's highest climb, at 44.1 kilometres to race. It left Calbane, for a third time, and the Vernelli climb at 18 kilometres to race.

Italy's Enrico Gasparotto (Lampre-NGC) won the race in 2008. He skipped the race this year because he is racing at the Vuelta a España.

Results


  
1Murilo Antonio Fischer (Bra) Liquigas4:43:39 
2Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
3Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C  
4Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli  
5Daniele Colli (Ita) Carmiooro - A Style  
6Giovanni Visconti (Ita) ISD Neri Sottoli  
7Federico Canuti (Ita) CSF Group - Navigare  
8Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Centri Della Calzatura  
9Fabrice Piemontesi (Ita) Fuji-Servetto  
10Daniele Pietropolli (Ita) Lpr Brakes Farnese Vini  
11Nikita Eskov (Rus) Team Katusha  
12Volodymyr Starchyk (Ukr) Amore & Vita - Mcdonald's  
13Pavel Brutt (Rus) Team Katusha  
14Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto  
15Philipp Mamos (Ger) Amore & Vita - Mcdonald's  
16Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec  
17Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo  
18Francisco José Ventoso Alberd (Spa) Carmiooro - A Style  
19Daryl Impey (RSA) Barloworld  
20Enrico Zen (Ita) CSF Group - Navigare  
21Serhiy Honchar (Ukr) Team Utensilnord  
22Matteo Montaguti (Ita) Lpr Brakes Farnese Vini  
23Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha  
24Alexandr Pliuschin (Mda) Ag2R La Mondiale  
25Gabriele Bosisio (Ita) Lpr Brakes Farnese Vini  
26Riccardo Chiarini (Ita) Lpr Brakes Farnese Vini  
27Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo  
28Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo  
29Marzio Bruseghin (Ita) Lampre - N.G.C  
30Blaise Sonnery (Fra) Ag2R La Mondiale  
31Serguei Klimov (Rus) Team Katusha  
32Niklas Axelsson (Swe) Team Utensilnord  
33Carlo Scognamiglio (Ita) Barloworld  
34Cristiano Salerno (Ita) Lpr Brakes Farnese Vini  
35Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura  
36Nicolas Roche (Irl) Ag2R La Mondiale  
37Alessandro Proni (Ita) ISD Neri Sottoli  
38Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha  
39Emanuele Sella (Ita) Carmiooro - A Style  
40Mauro Da Dalto (Ita) Lampre - N.G.C  
41Ivan Rovny (Rus) Team Katusha  
42Andriy Grivko (Ukr) ISD Neri Sottoli  
43Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas  
44Filippo Savini (Ita) CSF Group - Navigare  
45Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli  
46Hubert Dupont (Fra) Ag2R La Mondiale  
47Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo  
48Maurizio Biondo (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
49Damiano Caruso (Ita) Lpr Brakes Farnese Vini  
50Geraint Thomas (GBr) Barloworld  
51Juan Mauricio Soler Hernande (Col) Barloworld  
52Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C  
53Fabio Giglioli (Ita) Amore & Vita - Mcdonald's  
54Enrico Magazzini (Ita) Lampre - N.G.C  
55Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto  
56Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas  
57Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld  
58Luca Iattici (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
59Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli  
60Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
61Maciej Paterski (Pol) Liquigas  
62Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli  
63Frederik Willems (Bel) Liquigas  
64Marco Bandiera (Ita) Lampre - N.G.C0:00:16 
65Santo Anza (Ita) ISD Neri Sottoli0:00:27 
66Alexander Serov (Rus) Team Katusha0:00:32 
67Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:00:38 
68Ivan Santaromita (Ita) Liquigas0:00:46 
69Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec0:05:12 
70Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas  
71Olegs Melehs (Lat) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
72Roberto Ferrari (Ita) Lpr Brakes Farnese Vini  
73Nicola D'Andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
74Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo  
75Tanel Kangert (Est) Ag2R La Mondiale  
76Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura  
77Domenico Loria (Ita) Centri Della Calzatura  
78Dmitri Nikandrov (Rus) Centri Della Calzatura  
79Diego Caccia (Ita) Barloworld  
80Eugenio Loria (Ita) Centri Della Calzatura  
81Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg - Corratec  
82David Loosli (Swi) Lampre - N.G.C  
83Vladimir Efimkin (Rus) Ag2R La Mondiale  
84Laurent Beuret (Swi) Carmiooro - A Style  
85Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group - Navigare  
86Simone Stortoni (Ita) CSF Group - Navigare  
87Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas  
88Serhy Hrechyn (Ukr) Amore & Vita - Mcdonald's  
89Dario David Cioni (Ita) ISD Neri Sottoli  
Back to top