Boem bests break for victory

Puccio, Battaglin round out top-three

Full Results
1Nicola Boem (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior3:36:50 
2Salvatore Puccio (Ita) Team Hoppla’ Truck It. Mavo Valdarno  
3Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
4Enrico Barbin (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli  
5Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
6Gianfranco Zilioli (Ita) Team Colpack  
7Carlos Alexandre Manarelli (Bra) Team Generali Ballan  
8Jan Polanc (Slo) Radenska  
9Florian Gaugl (Aut) Tyrol Team  
10Luka Grubic (Cro) Team Brisot Gaiaplast Bibanese  
11Benjamin Dyball (Aus) Team Jayco-AIS  
12Francesco Manuel Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:00:18 
13Michele Gazzarra (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:27 
14Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha  
15Davide Villella (Ita) Team Colpack  
16Davide Gani (Ita) Team Generali Ballan  
17Damien Howson (Aus) Team Jayco-AIS  
18Mario Sgrinzato (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli  
19Axel Domont (Fra) Chambery Cyclisme  
20Clement Chevrier (Fra) Chambery Cyclisme  
21Alessio Taliani (Ita) Team Hoppla’ Truck It. Mavo Valdarno  
22Attilio Nichele (Ita) Marchiol Emisfero S.I.T.E.  
23Andrea Manfredi (Ita) Team Hoppla’ Truck It. Mavo Valdarno  
24Michele Simoni (Ita) G.S. Lucchini Maniva Ski Tre Colli0:00:34 
25Yovcho Yovchev (Bul) Cycling Team Friuli0:02:00 
26Gennadiy Tatarinov (Rus) Russian Federation0:02:10 
27Mattia Pozzo (Ita) G.S.C. Viris Vigevano  
28Ilnur Zakarin (Rus) Russian Federation  
29Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha  
30Mantas Bliakevicius (Ltu) Gragnano Sporting Club0:02:16 
31Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli0:02:20 
32Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club  
33Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha  
34Edgaras Kovaliovas (Ltu) G.S.C. Viris Vigevano  
35Stefan Mair (Aut) Tyrol Team  
36Robbie Squire (USA) United States of America  
37Samuele Conti (Ita) Team Colpack  
38David Wöhrer (Aut) Tyrol Team  
39Alessandro Stocco (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli  
40Matteo Marcolini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
41Riccardo Storti (Ita) Team Brisot Gaiaplast Bibanese  
42Luca Chirico (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli0:02:27 
43Martin Gaber (Ger) Mx1 - Union Raifeisen Radteam Tirol / Rappso - Austria0:02:28 
44Simon Pavlin (Slo) Alert-X0:03:11 
45Gernot Auer (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels  
46Gerard Hophra (Bel) Team Wallonie0:04:00 
47Roman Stricker (Swi) Velo Club Mendrisio0:04:04 
48Rémi Pelletier-Roy (Can) Canada0:04:20 
49Valentino Reginato (Ita) G.S. Termopiave-Meccanica 2P Cassolato C.  
50Antoine Duchesne (Can) Canada  
51Evan Mundy (Can) Canada  
52Jaka Bostner (Slo) Radenska  
53Rico Obkircher (Aut) Mx1 - Union Raifeisen Radteam Tirol / Rappso - Austria  
54Michal Kolár (Svk) Slovakia  
55Matteo Azzolini (Ita) G.S.C. Viris Vigevano  
56Christophe Premont (Bel) Team Wallonie  
57Alexis Dulin (Fra) Chambery Cyclisme  
58Jan Sokol (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels  
59Domink Stucki (Swi) Velo Club Mendrisio  
60Olivier Hofstetter (Swi) Velo Club Mendrisio0:04:31 
61Mattia Barabesi (Ita) Team Hoppla’ Truck It. Mavo Valdarno  
62Lukas Pöstlberger (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels0:05:00 
63Maximilian Kuen (Aut) Tyrol Team  
64Péter Palotai (Hun) Tyrol Team0:05:07 
65Federico Marchiori (Ita) Marchiol Emisfero S.I.T.E.  
66Antoine Demoitie (Bel) Team Wallonie  
67Thomas Gutmann (Aut) Mx1 - Union Raifeisen Radteam Tirol / Rappso - Austria0:05:55 
68Marco Peinhaupt (Aut) Mx1 - Union Raifeisen Radteam Tirol / Rappso - Austria  
69Nicola Martinello (Ita) Team Colpack  
70Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco-AIS  
71Jörg Thalhammer (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels  

Related Articles

Back to top