Wytinck wins Ronde van Noord-Holland

Brus, Te Brake complete podium

Full Results
1Niels Wytinck (Bel) Colba - Mercury5:05:40 
2Marco Brus (Ned) Rucanor-Line CT  
3Remco Te Brake (Ned) Cyclingteam De Rijke  
4Yoeri Havik (Ned) Cyclingteam De Rijke  
5Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
6Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal  
7Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
8Marco Bos (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
9Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team  
10Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team  
11Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team  
12Peter Schulting (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
13Jumpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team  
14Robert De Greef (Ned) Baby-Dump/Lemmens/Wilvo  
15Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team  
16Nick Mulder (Ned) Park Hotel Rooding CT  
17Floris Goesinnen (Ned) Drapac  
18Bouke Kuiper (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team  
19René Hooghiemster (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team  
20Jos Harms (Ned) Metec LSE Cycling Team  
21Frank Dressler-Lehnhof (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
22Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke  
23Wim Botman (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team0:00:12 
24Rick Ottema (Ned) Cyclingteam De Rijke  
25Stefan Vreugdenhil (Ned) Cyclingteam De Rijke  
26Johim Ariesen (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:02:52 
27Jelmer Asjes (Ned) Rucanor-Line CT  
28Wim Stroetinga (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team  
29Bruce Rayer (Ned) Baby-Dump/Lemmens/Wilvo  
30Alexander Sulimov (Rus) Russia0:03:06 
31Jeff Vermeulen (Ned) Cyclingteam De Rijke0:03:15 
32Adrik Elzing (Ned) SG Automatisering  
33Kay Welten (Ned) Park Hotel Rooding CT  
34Frank Wierstra (Ned) Rucanor-Line CT  
35Cornelius Van Ooijen (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
36Melvin Boskamp (Ned) Rabobank Continental Team  
37Jesse De Haan (Ned) Koopmans-Batavus CT  
38Steven Stenekes (Ned) Koopmans-Batavus CT  
39Raphael Addy (Swi) Atlas Personal  
40Dieter Van Lancker (Bel) Colba - Mercury  
41Elmar Reinders (Ned) Metec LSE Cycling Team  
42Philip Vandaele (Bel) Colba - Mercury  
43Lars Horring (Ned) Metec LSE Cycling Team  
44Dex Groen (Ned) Metec LSE Cycling Team  
45Jan Bos (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
46Flavio Pasquino (Ned) Restore Cycling  
47Sander Lormans (Ned) Ruiter Dakkapellen WT  
48Florian Smits (Ned) Team Amsterdam-Grontmij  
49Mike Tesselaar (Ned) Wielerver. Noord-Holland  
50Berden De Vries (Ned) Ruiter Dakkapellen WT  
51Patrick Bos (Ned) Team Amsterdam-Grontmij  
52Cody Campbell (Can) British Columbia Cycling  
53Roy De Waal (Ned) Park Hotel Rooding CT  
54Jim Van Den Berg (Ned) Rucanor-Line CT  
55Rudy Vriend (Ned) Ruiter Dakkapellen WT  
56Michel Stroosnijder (Ned) Baby-Dump/Lemmens/Wilvo  
57Emiel Klein (Ned) SG Automatisering  
58Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke  
59Bas De Haan (Ned) SG Automatisering  
60Edwin Zwaan (Ned) West Frisia  
61Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental Team  
62Gerard Windhouwer (Ned) Reg. sel. Noord-Holland  
63Guillaume Dessibourg (Swi) Atlas Personal  
64Mike Sidic (Can) British Columbia Cycling  
65Rick Beemsterboer (Ned) West Frisia  
66Coen Rijpma (Ned) SG Automatisering  
67Jurgen Francois (Bel) Colba - Mercury  
68Barry Hulzebos (Ned) SG Automatisering  
69Daniel Abraham (Eri) Marco Polo Cycling Team  
70Glenn Vandemaele (Bel) Team Worldofbike.gr  
71Rik Houwers (Ned) Restore Cycling  
72Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal  
73Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
74Andreas Keuser (Ger) Team Worldofbike.gr  
75Vladislav Talyshev (Rus) Russia  
76Alexander Matrosov (Rus) Russia  
77Jenning Huizenga (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team  
78Lars Vierbergen (Ned) Park Hotel Rooding CT  
79Geert Van Der Sanden (Ned) Baby-Dump/Lemmens/Wilvo  
80Thomas Hartog (Ned) Team Amsterdam-Grontmij  
81Harm De Vries (Ned) Ruiter Dakkapellen WT  
82Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team  
83Marc Goos (Ned) Rabobank Continental Team  
84Peter Koning (Ned) Rucanor-Line CT  
85Martial Roman (Fra) Atlas Personal  
86Rudy Lesschaeve (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
87Ivan Savitsky (Rus) Russia  
88Yannick Janssen (Ned) Park Hotel Rooding CT  
89Ramses Bekkenk (Ned) Wielerver. Noord-Holland  
90Patrick Ruckert (Ned) Rucanor-Line CT  
91Joris De Boer (Ned) Rucanor-Line CT  
92Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team  
93Phillip Schulz (Ger) Colba - Mercury  
94Marc Oostendorp (Ned) Reg. sel. Noord-Holland  
95Stefan Breemes (Ned) Koopmans-Batavus CT  
96Leander Schreurs (Ned) Koopmans-Batavus CT  
97Ruud Van Wel (Ned) Ruiter Dakkapellen WT  
98Joost Spring in t Veld (Ned) Ruiter Dakkapellen WT  
99Erik Hopman (Ned) Wielerver. Noord-Holland  
100Arno van der Zwet (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team  
101Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team  
102Dennis Smit (Ned) Metec LSE Cycling Team  
103Matheus Pronk (Ned) Marco Polo Cycling Team  
104Jasper Lenferink (Ned) Metec LSE Cycling Team  
105Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Park Hotel Rooding CT  
106Sander Kreder (Ned) Koopmans-Batavus CT  
107Dion Beukeboom (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team  
108Bart Van Haaren (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team  
109Ryota Nishizono (Jpn) Shimano Racing Team0:06:08 
110Pascal Aandewiel (Ned) Team Amsterdam-Grontmij  
Back to top