Eichler tops prologue

German leads by five seconds

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Markus Eichler (Ger) Team NSP0:08:29 
2Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand - LRO0:00:05 
3Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:06 
4Dale Parker (Aus) Trek Livestrong U23  
5Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:09 
6Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
7Rasmus Christian Quaade (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
8Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
9Bob Jungels (Lux) Luxembourg0:00:10 
10Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:12 
11Clément Lhotellerie (Fra) Royale Pédale St Martin Tournai  
12Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation0:00:13 
13Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:15 
14Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team  
15Carter Jones (USA) Trek Livestrong U230:00:16 
16Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand - LRO  
17Alexei Markov (Rus) Russian Federation  
18Lawrence Warbasse (USA) United States Of America0:00:17 
19Jacob Rathe (USA) United States Of America0:00:18 
20Joseph Lewis (Aus) Trek Livestrong U230:00:19 
21Kristian Haugaard Jensen (Den) Team Energi Fyn  
22Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal0:00:21 
23Rasmus Sterebo (Den) Team Energi Fyn0:00:22 
24Markus Fothen (Ger) Team NSP  
25Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal0:00:23 
26Anders Newbury (USA) United States Of America  
27Tom Thill (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
28Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal0:00:25 
29Joe Dombroski (USA) Trek Livestrong U23  
30George Bennett (NZl) Trek Livestrong U230:00:27 
31Alexander Serov (Rus) Russian Federation0:00:28 
32Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal  
33Niki Ostergaard (Den) Glud & Marstrand - LRO0:00:29 
34Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:00:30 
35Deon Locke (Aus) Champion System  
36Sven Nooytens (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line  
37Llewwellyn Kinch (GBr) Terra Footwear - Bicycle Line0:00:31 
38Tom Goovaerts (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line  
39Steve Fries (Lux) LC Tetange0:00:33 
40Quentin Bertholet (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai  
41Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team0:00:34 
42Michael Vink (NZl) Trek Livestrong U23  
43Fabian Bruno (Ger) Team NSP0:00:35 
44Martin Weiss (Aut) Tyrol Team  
45Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal0:00:37 
46Marc Obkircher (Aut) Tyrol Team  
47Pit Schlechter (Lux) Luxembourg0:00:38 
48Daniel Bintz (Lux) LC Tetange0:00:39 
49Lachlan Norris (Aus) Drapac  
50Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
51Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:40 
52Joel Zangerle (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
53Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP0:00:41 
54Carson Miller (USA) United States Of America  
55Maximilian Kuen (Aut) Tyrol Team  
56Thomas Opteynde (Bel) CTTOMACC  
57Victor Manakov (Rus) Russian Federation0:00:42 
58Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
59Clemens Fankhauser (Aut) Champion System0:00:44 
60Benjamin Höber (Ger) Team Schwalbe Trier  
61Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
62John Bennett (USA) United States Of America  
63Matthias Mortka (Ger) Team NSP0:00:45 
64Stefan Cohnen (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:00:46 
65Ivo Lux (Lux) LG Bertrange  
66Christian Jersild Jensen (Den) Team Energi Fyn  
67Floris Goesinnen (Ned) Drapac0:00:47 
68Olivier Laterza (Lux) LG Bertrange  
69Adam Semple (Aus) Drapac  
70Kim Michely (Lux) LC Tetange0:00:48 
71Morten Ollegaard (Den) Team Energi Fyn0:00:50 
72Thomas Palmer (Aus) Drapac  
73Benn Würth (Lux) LC Kayl0:00:51 
74Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:52 
75Jesper Hansen (Den) Team Energi Fyn  
76Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP  
77Adam Phelan (Aus) Drapac0:00:53 
78Thomas Guldhammer (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:54 
79Andreas Fließgarten (Ger) Team Schwalbe Trier  
80Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Drapac0:00:55 
81Harm Bronkhorst (Ned) RWC Ahoy Rotterdam  
82Philippe Herman (Lux) LC Tetange0:00:56 
83Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation  
84Jens Van Bijlen (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line0:00:57 
85Brian Megens (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:58 
86Tom Kohn (Lux) Luxembourg  
87Stefan Probst (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:00:59 
88Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation0:01:00 
89Nicolaj Olesen (Den) Team Energi Fyn  
90Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
91Claude Wolter (Lux) LC Kayl0:01:01 
92Jerome Theis (Lux) Luxembourg0:01:02 
93Tom Weyer (Lux) LC Kayl  
94Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System  
95Daniel Reiter (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
96Tom Wecker (Lux) Terra Footwear - Bicycle Line0:01:03 
97Marcel Delisser (USA) United States Of America  
98Stefan Fettes (Ger) LG Bertrange0:01:04 
99Roger Beuchat (Swi) Champion System  
100Norbert Durauer (Aut) Tyrol Team0:01:06 
101Tom Schanen (Lux) Luxembourg0:01:07 
102Man Chau Wai (HKg) Champion System0:01:08 
103Xavier Weyland (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai  
104Philipp Becker (Ger) Team Schwalbe Trier  
105Jorne Videler (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:01:11 
106Gusty Bausch (Lux) LC Kayl  
107Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
108André Benoit (Ger) Team Schwalbe Trier0:01:12 
109Hubert Jacques (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai0:01:13 
110Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:01:14 
111Christian Moberg Jörgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
112Ludovic Capelle (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai0:01:15 
113Jeroen Socquet (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line  
114Karsten Keuneche (Ger) Team Schwalbe Trier0:01:19 
115Sean Joyce (NZl) CTTOMACC0:01:21 
116Ragnar Wirths (Ger) Team Schwalbe Trier  
117Philip Schinagl (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:01:22 
118Pieter Sheerens (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:01:23 
119Jacques Dahm (Lux) LC Kayl0:01:25 
120Derreck Taber (USA) LG Bertrange0:01:26 
121Kelian Lankester (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:01:27 
122Robert Berk (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:01:28 
123Quentin Tanis (Fra) Royale Pédale St Martin Tournai  
124Roeland Dijshoorn (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:01:29 
125Simon Finucane (NZl) CTTOMACC0:01:30 
126Lars Pria (Rom) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:01:31 
127Christoph Täubel (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:01:32 
128Yu Takenouchi (Jpn) CTTOMACC0:01:36 
129Jérôme Junker (Lux) LC Tetange0:01:38 
130Steven Wong (HKg) Champion System0:01:56 
131Nelson Luis (Lux) LC Kayl0:01:59 
132Pascal Moureaud (Lux) LG Bertrange0:02:18 
General classification after prologue
#Rider Name (Country) TeamResult
1Markus Eichler (Ger) Team NSP0:08:29 
2Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand - LRO0:00:05 
3Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:06 
4Dale Parker (Aus) Trek Livestrong U23  
5Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:09 
6Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
7Rasmus Christian Quaade (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
8Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
9Bob Jungels (Lux) Luxembourg0:00:10 
10Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:12 
11Clément Lhotellerie (Fra) Royale Pédale St Martin Tournai  
12Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation0:00:13 
13Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:15 
14Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team  
15Carter Jones (USA) Trek Livestrong U230:00:16 
16Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand - LRO  
17Alexei Markov (Rus) Russian Federation  
18Lawrence Warbasse (USA) United States Of America0:00:17 
19Jacob Rathe (USA) United States Of America0:00:18 
20Joseph Lewis (Aus) Trek Livestrong U230:00:19 
21Kristian Haugaard Jensen (Den) Team Energi Fyn  
22Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal0:00:21 
23Rasmus Sterebo (Den) Team Energi Fyn0:00:22 
24Markus Fothen (Ger) Team NSP  
25Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal0:00:23 
26Anders Newbury (USA) United States Of America  
27Tom Thill (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
28Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal0:00:25 
29Joe Dombroski (USA) Trek Livestrong U23  
30George Bennett (NZl) Trek Livestrong U230:00:27 
31Alexander Serov (Rus) Russian Federation0:00:28 
32Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal  
33Niki Ostergaard (Den) Glud & Marstrand - LRO0:00:29 
34Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:00:30 
35Deon Locke (Aus) Champion System  
36Sven Nooytens (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line  
37Llewwellyn Kinch (GBr) Terra Footwear - Bicycle Line0:00:31 
38Tom Goovaerts (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line  
39Steve Fries (Lux) LC Tetange0:00:33 
40Quentin Bertholet (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai  
41Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team0:00:34 
42Michael Vink (NZl) Trek Livestrong U23  
43Fabian Bruno (Ger) Team NSP0:00:35 
44Martin Weiss (Aut) Tyrol Team  
45Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal0:00:37 
46Marc Obkircher (Aut) Tyrol Team  
47Pit Schlechter (Lux) Luxembourg0:00:38 
48Daniel Bintz (Lux) LC Tetange0:00:39 
49Lachlan Norris (Aus) Drapac  
50Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
51Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:40 
52Joel Zangerle (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
53Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP0:00:41 
54Carson Miller (USA) United States Of America  
55Maximilian Kuen (Aut) Tyrol Team  
56Thomas Opteynde (Bel) CTTOMACC  
57Victor Manakov (Rus) Russian Federation0:00:42 
58Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
59Clemens Fankhauser (Aut) Champion System0:00:44 
60Benjamin Höber (Ger) Team Schwalbe Trier  
61Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
62John Bennett (USA) United States Of America  
63Matthias Mortka (Ger) Team NSP0:00:45 
64Stefan Cohnen (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:00:46 
65Ivo Lux (Lux) LG Bertrange  
66Christian Jersild Jensen (Den) Team Energi Fyn  
67Floris Goesinnen (Ned) Drapac0:00:47 
68Olivier Laterza (Lux) LG Bertrange  
69Adam Semple (Aus) Drapac  
70Kim Michely (Lux) LC Tetange0:00:48 
71Morten Ollegaard (Den) Team Energi Fyn0:00:50 
72Thomas Palmer (Aus) Drapac  
73Benn Würth (Lux) LC Kayl0:00:51 
74Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:52 
75Jesper Hansen (Den) Team Energi Fyn  
76Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP  
77Adam Phelan (Aus) Drapac0:00:53 
78Thomas Guldhammer (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:54 
79Andreas Fließgarten (Ger) Team Schwalbe Trier  
80Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Drapac0:00:55 
81Harm Bronkhorst (Ned) RWC Ahoy Rotterdam  
82Philippe Herman (Lux) LC Tetange0:00:56 
83Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation  
84Jens Van Bijlen (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line0:00:57 
85Brian Megens (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:58 
86Tom Kohn (Lux) Luxembourg  
87Stefan Probst (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:00:59 
88Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation0:01:00 
89Nicolaj Olesen (Den) Team Energi Fyn  
90Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
91Claude Wolter (Lux) LC Kayl0:01:01 
92Jerome Theis (Lux) Luxembourg0:01:02 
93Tom Weyer (Lux) LC Kayl  
94Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System  
95Daniel Reiter (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
96Tom Wecker (Lux) Terra Footwear - Bicycle Line0:01:03 
97Marcel Delisser (USA) United States Of America  
98Stefan Fettes (Ger) LG Bertrange0:01:04 
99Roger Beuchat (Swi) Champion System  
100Norbert Durauer (Aut) Tyrol Team0:01:06 
101Tom Schanen (Lux) Luxembourg0:01:07 
102Man Chau Wai (HKg) Champion System0:01:08 
103Xavier Weyland (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai  
104Philipp Becker (Ger) Team Schwalbe Trier  
105Jorne Videler (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:01:11 
106Gusty Bausch (Lux) LC Kayl  
107Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
108André Benoit (Ger) Team Schwalbe Trier0:01:12 
109Hubert Jacques (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai0:01:13 
110Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:01:14 
111Christian Moberg Jörgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
112Ludovic Capelle (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai0:01:15 
113Jeroen Socquet (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line  
114Karsten Keuneche (Ger) Team Schwalbe Trier0:01:19 
115Sean Joyce (NZl) CTTOMACC0:01:21 
116Ragnar Wirths (Ger) Team Schwalbe Trier  
117Philip Schinagl (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:01:22 
118Pieter Sheerens (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:01:23 
119Jacques Dahm (Lux) LC Kayl0:01:25 
120Derreck Taber (USA) LG Bertrange0:01:26 
121Kelian Lankester (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:01:27 
122Robert Berk (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:01:28 
123Quentin Tanis (Fra) Royale Pédale St Martin Tournai  
124Roeland Dijshoorn (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:01:29 
125Simon Finucane (NZl) CTTOMACC0:01:30 
126Lars Pria (Rom) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:01:31 
127Christoph Täubel (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:01:32 
128Yu Takenouchi (Jpn) CTTOMACC0:01:36 
129Jérôme Junker (Lux) LC Tetange0:01:38 
130Steven Wong (HKg) Champion System0:01:56 
131Nelson Luis (Lux) LC Kayl0:01:59 
132Pascal Moureaud (Lux) LG Bertrange0:02:18 

Related Articles

Back to top