TechPowered By

More tech

Critérium du Dauphiné 2010

Date range:
June 6-13, 2010

June 08, Stage 2: Annonay - Bourg-Saint-Andéol 177km

Haedo blasts to sprint win

By:
Cycling News
Published:
June 08, 2010, 15:25 BST,
Updated:
June 08, 2010, 18:05 BST

Contador stays in yellow

Haedo blasted from the back to the stage win like he had a rocket booster.

Haedo blasted from the back to the stage win like he had a rocket booster.

view thumbnail gallery

Juan José Haedo of Team Saxo Bank turned on the afterburners to win the field sprint deciding stage two's finish in Bourg-Saint-Andéol. The 29-year-old Argentinean found a gap along the left edge of the road and took a clear victory over Martin Reimer (Cervelo TestTeam) and stage one winner Grega Bole (Lampre-Farnese Vini).

The victory was Haedo's fourth of the season, after the Mumbai Cyclothon, a stage in the Volta a Catalunya and his win in the Rund um Köln in April.

"It was a great sprint in the end, but thanks to my team - they prepared me perfectly and I've got to dedicate this to my team. This is a big one though and there was a lot of pressure. It was a pleasure," said Haedo. "The sprint was pretty hectic as we hit the headwind on the finish line but I found a perfect spot in the left side of the road and I could pass everyone and take a team victory."

Prologue winner Alberto Contador remains in the yellow jersey and leads Tejay Van Garderen (HTC-Columbia) by two seconds and Janez Brajkovic (Team RadioShack) by five seconds on general classification.

While stage two was considered the only stage favourable to the peloton's sprinters, a five-man break made a spirited attempt to steal the day for themselves. Bram Tankink (Rabobank), Guillaume Bonnafond (AG2R-La Mondiale), Stéphane Augé (Cofidis), Inaki Isasi (Euskaltel) and Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) attacked early in the 177km journey from Annonay to Bourg-Saint-Andéol after the field crossed the first of four categorised climbs, the category 4 Côte de Saint-Jeure-d'Ay, at kilometre 11.

The five escapees soon reached their maximum advantage, more than eight minutes, after 35km of racing. Astana, the team of race leader Alberto Contador, had decided not to defend their yellow jersey and the squads with sprinters, primarily Team Saxo Bank and Milram, took up the pace-making duties at the head of the peloton.

Ever so gradually, the quintet's lead began to decrease and after topping the category 2 Col du Benas, the stage's final climb, the break's lead dropped inside of four minutes for the first time with 53km remaining to the finish.

After making the gradual descent from the Col du Benas's summit, the break now had to fend off a motivated peloton itching for a field sprint. Team Sky, Quick Step and Cervelo TestTeam began to assist Saxo Bank and Milram in the chase over the stage's final 35km of rolling terrain. The break refused to concede and continued to work smoothly approaching Bourg-Saint-Andéol. Inaki Isasi (Euskaltel-Euskadi) had additional impetus to maintain their advantage as he was the virtual leader on the road, having started the day 34 seconds behind Contador on general classification.

Despite the quintet's best efforts, the peloton's desire for a field sprint was too much to counter and the five leaders were swept up in sight of the flamme rouge. Team Sky led the peloton under the 1km-to-go banner, Cervelo TestTeam unseated the British ProTour squad at the front, then Sky fought back to head the charge to the line. Saxo Bank's Juan José Haedo, however, rocketed up the left hand side of the road along the barriers with an impressive burst of speed to take stage honours.

The efforts of Bram Tankink (Rabobank) did not go un-rewarded on the day as the 31-year-old Dutchman out-dueled breakaway companion Guillaume Bonnafond (AG2R-La Mondiale) for the mountains classification lead, earning 23 points to the Frenchman's 22.

Tomorrow will be a day for the GC contenders as the peloton faces a lengthy 49km individual time trial from Monteux to Sorgues.

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 4:24:10  
2 Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team    
3 Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini    
4 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux    
5 Roger Kluge (Ger) Team Milram    
6 Andreas Stauff (Ger) Quick Step    
7 Jeremie Galland (Fra) Saur - Sojasun    
8 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne    
9 Geraint Thomas (GBr) Sky Professional Cycling Team    
10 Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions    
11 Nikolai Trusov (Rus) Team Katusha    
12 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom    
13 Davide Appollino (Ita) Cervelo Test Team    
14 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini    
15 Christian Knees (Ger) Team Milram    
16 Jurgen Roelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto    
17 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana    
18 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Footon-Servetto    
19 Aleksejs Saramotins (Lat) Team HTC - Columbia    
20 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha    
21 Ivan Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi    
22 Christian Meier (Can) Garmin - Transitions    
23 Sebastiaan Langeveld (Ned) Rabobank    
24 Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto    
25 Roy Sentjens (Ned) Team Milram    
26 Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo    
27 Enrique Mata Cabello (Spa) Footon-Servetto    
28 Marco Bandiera (Ita) Team Katusha    
29 Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha    
30 Russell Downing (GBr) Sky Professional Cycling Team    
31 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank    
32 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram    
33 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo    
34 Jean-Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun    
35 Fredrik Kessiakoff (Swe) Garmin - Transitions    
36 Andrey Zeits (Kaz) Astana    
37 Gert Dockx (Bel) Team HTC - Columbia    
38 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto    
39 Julien El Farès (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne    
40 Laurent Lefevre (Fra) Bbox Bouygues Telecom    
41 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom    
42 Christophe Kern (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne    
43 Bert Grabsch (Ger) Team HTC - Columbia    
44 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack    
45 Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo Test Team    
46 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun    
47 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha    
48 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi    
49 Reine Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit en Ligne    
50 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto    
51 Paolo Tiralongo (Ita) Astana    
52 Staf Scheirlinckx (Bel) Omega Pharma-Lotto    
53 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne    
54 Lars Ytting Bak (Den) Team HTC - Columbia    
55 David De La Fuente Rasilla (Spa) Astana    
56 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Astana    
57 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana    
58 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana    
59 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team HTC - Columbia    
60 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi    
61 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-Farnese Vini    
62 Christopher Horner (USA) Team Radioshack    
63 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux    
64 Dominik Roels (Ger) Team Milram    
65 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne    
66 Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team    
67 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia    
68 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Transitions    
69 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale    
70 Thomas Peterson (USA) Garmin - Transitions    
71 Ruben Plaza Molina (Spa) Caisse d'Epargne    
72 Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne    
73 Rémy Di Grégorio (Fra) Française Des Jeux    
74 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux    
75 Branislau Samoilau (Blr) Quick Step    
76 Vincent Jérôme (Fra) Bbox Bouygues Telecom    
77 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom    
78 Patrick Gretsch (Ger) Team HTC - Columbia    
79 Stefan Denifl (Aut) Cervelo Test Team    
80 Tomas Vaitkus (Ltu) Team Radioshack    
81 Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team Saxo Bank    
82 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo    
83 Danny Pate (USA) Garmin - Transitions    
84 Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto    
85 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi    
86 Dario Cataldo (Ita) Quick Step    
87 Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team    
88 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale    
89 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini    
90 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step    
91 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun    
92 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
93 David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale    
94 Kevin De Weert (Bel) Quick Step    
95 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi    
96 Artem Ovechkin (Rus) Team Katusha    
97 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne    
98 Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun    
99 Baden Cooke (Aus) Team Saxo Bank    
100 Geoffroy Lequatre (Fra) Team Radioshack    
101 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale    
102 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana    
103 Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions    
104 Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux    
105 Enrico Magazzini (Ita) Lampre-Farnese Vini    
106 Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi    
107 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne    
108 Pierrick Fédrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom    
109 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne    
110 Egor Silin (Rus) Team Katusha    
111 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Doimo    
112 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team    
113 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne    
114 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale    
115 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank    
116 Adriano Malori (Ita) Lampre-Farnese Vini    
117 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto    
118 Pierre Rolland (Fra) Bbox Bouygues Telecom    
119 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank    
120 Arkaitz Duran Daroca (Spa) Footon-Servetto    
121 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale    
122 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Caisse d'Epargne    
123 Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun    
124 Brian Vandborg (Den) Liquigas-Doimo    
125 Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Footon-Servetto    
126 Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale    
127 Mauro Facci (Ita) Quick Step    
128 Laszlo Bodrogi (Hun) Team Katusha    
129 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun    
130 Thibault Pinot (Fra) Française Des Jeux    
131 David Millar (GBr) Garmin - Transitions    
132 Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto    
133 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne    
134 Markel Irizar Aranburu (Spa) Team Radioshack    
135 Peter Kennaugh (GBr) Sky Professional Cycling Team    
136 Juan Mauricio Soler Hernandez (Col) Caisse d'Epargne    
137 Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo    
138 Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini    
139 Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank    
140 Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team    
141 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Radioshack    
142 Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun    
143 Ben Hermans (Bel) Team Radioshack    
144 Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team    
145 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi    
146 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom    
147 John-Lee Augustyn (RSA) Sky Professional Cycling Team 0:00:22  
148 Denis Menchov (Rus) Rabobank    
149 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team 0:00:24  
150 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:30  
151 Nicolas Portal (Fra) Sky Professional Cycling Team    
152 Aitor Perez Arrieta (Spa) Footon-Servetto 0:00:41  
153 David Gutierrez Palacios (Spa) Footon-Servetto 0:00:54  
154 Bram Tankink (Ned) Rabobank 0:01:05  
155 Kévin Van Impe (Bel) Quick Step    
156 Pierre Cazaux (Fra) Française Des Jeux 0:01:31  
157 Benoït Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux    
158 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 0:01:58  
159 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step 0:02:06  
160 David Gutierrez Palacios (Spa) Footon-Servetto 0:03:29  
161 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia    
162 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank 0:04:10  
163 André Steensen (Den) Team Saxo Bank    
164 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank    
165 Markus Eichler (Ger) Team Milram    
166 Thomas Fothen (Ger) Team Milram    
167 Wim De Vocht (Bel) Team Milram    
168 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo    
169 Jurgen Van Goolen (Bel) Omega Pharma-Lotto    
170 Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo Test Team 0:12:11  
Sprint 1 - Le Cheylard, km. 63.0
# Rider Name (Country) Team Result
1 Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun 3  pts
2 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 2  
3 Bram Tankink (Ned) Rabobank 1  
Sprint 2 - Privas, km. 109.0
# Rider Name (Country) Team Result
1 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 3  pts
2 Bram Tankink (Ned) Rabobank 2  
3 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi 1  
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 25  pts
2 Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team 22  
3 Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini 20  
4 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux 18  
5 Roger Kluge (Ger) Team Milram 16  
6 Andreas Stauff (Ger) Quick Step 15  
7 Jeremie Galland (Fra) Saur - Sojasun 14  
8 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 13  
9 Geraint Thomas (GBr) Sky Professional Cycling Team 12  
10 Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions 11  
11 Nikolai Trusov (Rus) Team Katusha 10  
12 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom 9  
13 Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team 8  
14 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini 7  
15 Christian Knees (Ger) Team Milram 6  
16 Jurgen Roelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto 5  
17 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana 4  
18 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Footon-Servetto 3  
19 Aleksejs Saramotins (Lat) Team HTC - Columbia 2  
20 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha 1  
Côte de Saint-Jeure-d'Ay - 11.0 Km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Marco Bandiera (Ita) Team Katusha 3  pts
2 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom 2  
3 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi 1  
Col des Nonières - 54.0 Km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 4  pts
2 Bram Tankink (Ned) Rabobank 3  
3 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi 2  
4 Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun 1  
Col du Moulin-à-Vent - 102.0 Km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Bram Tankink (Ned) Rabobank 10  pts
2 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 9  
3 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi 8  
4 Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun 7  
5 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 6  
6 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom 5  
Col du Benas - 124.0 Km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Bram Tankink (Ned) Rabobank 10  pts
2 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 9  
3 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi 8  
4 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 7  
5 Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun 6  
6 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom 5  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Team Milram 13:12:30  
2 Katusha Team    
3 Cervelo Test Team    
4 Garmin - Transitions    
5 Lampre - Farnese    
6 Omega Pharma - Lotto    
7 Saur-Sojasun    
8 Cofidis Le Credit En Ligne    
9 Bbox Bouygues Telecom    
10 Footon-Servetto    
11 Team HTC - Columbia    
12 Astana    
13 Team Sky    
14 Euskaltel - Euskadi    
15 Francaise Des Jeux    
16 Liquigas-Doimo    
17 Quick Step Cycling Team    
18 Rabobank    
19 Team Saxo Bank    
20 Team Radioshack    
21 Caisse d'Epargne    
22 Ag2R-La Mondiale    
General classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 9:20:08  
2 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia 0:00:02  
3 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack 0:00:05  
4 Geraint Thomas (GBr) Sky Professional Cycling Team 0:00:10  
5 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 0:00:12  
6 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne    
7 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 0:00:14  
8 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale    
9 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:00:15  
10 David Millar (GBr) Garmin - Transitions    
11 Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini    
12 Christian Knees (Ger) Team Milram 0:00:16  
13 Ruben Plaza Molina (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:17  
14 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo    
15 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto    
16 Christopher Horner (USA) Team Radioshack 0:00:18  
17 Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne    
18 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:00:19  
19 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha    
20 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia 0:00:20  
21 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:21  
22 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux 0:00:23  
23 Stefan Denifl (Aut) Cervelo Test Team 0:00:24  
24 Fredrik Kessiakoff (Swe) Garmin - Transitions 0:00:25  
25 David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale    
26 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step    
27 Reine Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit en Ligne 0:00:26  
28 Pierre Rolland (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:00:28  
29 Egor Silin (Rus) Team Katusha 0:00:29  
30 Arkaitz Duran Daroca (Spa) Footon-Servetto 0:00:30  
31 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 0:00:31  
32 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Doimo    
33 Peter Kennaugh (GBr) Sky Professional Cycling Team    
34 Kevin De Weert (Bel) Quick Step 0:00:32  
35 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale    
36 Laurent Lefevre (Fra) Bbox Bouygues Telecom    
37 Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions    
38 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana 0:00:33  
39 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi    
40 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:00:34  
41 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:00:35  
42 Thibault Pinot (Fra) Française Des Jeux    
43 Paolo Tiralongo (Ita) Astana 0:00:36  
44 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:00:37  
45 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:00:38  
46 Rémy Di Grégorio (Fra) Française Des Jeux    
47 Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo Test Team    
48 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 0:00:39  
49 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto 0:00:40  
50 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 0:00:46  
51 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:47  
52 Christophe Kern (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne    
53 Julien El Farès (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 0:00:49  
54 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun    
55 David De La Fuente Rasilla (Spa) Astana    
56 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Astana 0:01:14  
57 Adriano Malori (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:01:23  
58 Patrick Gretsch (Ger) Team HTC - Columbia 0:01:24  
59 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne 0:01:26  
60 Branislau Samoilau (Blr) Quick Step 0:01:27  
61 Juan Mauricio Soler Hernandez (Col) Caisse d'Epargne 0:01:33  
62 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Transitions    
63 Artem Ovechkin (Rus) Team Katusha 0:01:34  
64 Danny Pate (USA) Garmin - Transitions 0:01:37  
65 Aleksejs Saramotins (Lat) Team HTC - Columbia    
66 Andrey Zeits (Kaz) Astana 0:01:39  
67 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne 0:01:40  
68 Thomas Peterson (USA) Garmin - Transitions 0:01:41  
69 Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale    
70 Jurgen Roelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto    
71 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-Farnese Vini 0:01:44  
72 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:01:45  
73 Roger Kluge (Ger) Team Milram 0:01:46  
74 Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi 0:01:47  
75 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux    
76 Bert Grabsch (Ger) Team HTC - Columbia    
77 Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions 0:01:49  
78 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:50  
79 Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team 0:01:51  
80 Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team 0:01:53  
81 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini    
82 Gert Dockx (Bel) Team HTC - Columbia 0:01:54  
83 Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun 0:01:55  
84 Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team Saxo Bank 0:01:56  
85 Davide Appollino (Ita) Cervelo Test Team    
86 Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto    
87 Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha    
88 Laszlo Bodrogi (Hun) Team Katusha    
89 Denis Menchov (Rus) Rabobank 0:01:57  
90 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 0:01:58  
91 Jeremie Galland (Fra) Saur - Sojasun    
92 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini    
93 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne 0:02:03  
94 Sebastiaan Langeveld (Ned) Rabobank    
95 Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team 0:02:04  
96 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux 0:02:05  
97 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 0:02:06  
98 Staf Scheirlinckx (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:02:07  
99 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo 0:02:08  
100 Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:02:13  
101 Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Footon-Servetto 0:02:14  
102 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:18  
103 Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team 0:02:19  
104 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team HTC - Columbia 0:02:22  
105 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana 0:02:25  
106 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 0:02:26  
107 John-Lee Augustyn (RSA) Sky Professional Cycling Team 0:02:30  
108 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 0:02:32  
109 Russell Downing (GBr) Sky Professional Cycling Team 0:02:33  
110 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 0:02:37  
111 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Footon-Servetto 0:02:44  
112 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team 0:02:50  
113 Enrique Mata Cabello (Spa) Footon-Servetto 0:02:57  
114 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 0:03:05  
115 Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto 0:03:13  
116 Pierrick Fédrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:03:24  
117 Brian Vandborg (Den) Liquigas-Doimo 0:03:26  
118 Bram Tankink (Ned) Rabobank 0:03:34  
119 Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo 0:03:43  
120 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 0:03:53  
121 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step 0:03:59  
122 David Gutierrez Palacios (Spa) Footon-Servetto 0:04:12  
123 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun 0:04:47  
124 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:05:01  
125 Mauro Facci (Ita) Quick Step    
126 Marco Bandiera (Ita) Team Katusha 0:05:06  
127 Jean-Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun    
128 Roy Sentjens (Ned) Team Milram    
129 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:05:07  
130 Ivan Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:05:09  
131 Dominik Roels (Ger) Team Milram 0:05:13  
132 Nicolas Portal (Fra) Sky Professional Cycling Team 0:05:27  
133 Andreas Stauff (Ger) Quick Step 0:05:32  
134 Kévin Van Impe (Bel) Quick Step 0:05:56  
135 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo 0:05:58  
136 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne 0:06:08  
137 Baden Cooke (Aus) Team Saxo Bank 0:06:09  
138 Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank 0:06:10  
139 Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo 0:06:11  
140 Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun 0:06:17  
141 Christian Meier (Can) Garmin - Transitions 0:06:22  
142 Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team 0:06:25  
143 Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun 0:06:27  
144 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team 0:06:30  
145 Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux    
146 Enrico Magazzini (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:06:34  
147 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha 0:06:42  
148 Pierre Cazaux (Fra) Française Des Jeux 0:06:43  
149 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:06:52  
150 Wim De Vocht (Bel) Team Milram 0:07:00  
151 Aitor Perez Arrieta (Spa) Footon-Servetto 0:07:08  
152 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank 0:07:23  
153 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Radioshack 0:07:40  
154 Benoït Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux 0:07:41  
155 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Caisse d'Epargne 0:07:42  
156 Tomas Vaitkus (Ltu) Team Radioshack    
157 Geoffroy Lequatre (Fra) Team Radioshack 0:07:51  
158 Markus Eichler (Ger) Team Milram 0:09:01  
159 Thomas Fothen (Ger) Team Milram 0:09:16  
160 David Gutierrez Palacios (Spa) Footon-Servetto 0:10:07  
161 Ben Hermans (Bel) Team Radioshack 0:10:19  
162 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank 0:10:44  
163 Jurgen Van Goolen (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:10:52  
164 Lars Ytting Bak (Den) Team HTC - Columbia 0:12:25  
165 Vincent Jérôme (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:12:26  
166 Markel Irizar Aranburu (Spa) Team Radioshack    
167 Nikolai Trusov (Rus) Team Katusha 0:12:37  
168 Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:12:40  
169 André Steensen (Den) Team Saxo Bank 0:16:53  
170 Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo Test Team 0:25:32  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini 52  pts
2 Geraint Thomas (GBr) Sky Professional Cycling Team 50  
3 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom 27  
4 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 26  
5 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 25  
6 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 25  
7 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 25  
8 Christian Knees (Ger) Team Milram 25  
9 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia 22  
10 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia 22  
11 Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team 22  
12 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack 20  
13 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux 18  
14 Roger Kluge (Ger) Team Milram 16  
15 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 15  
16 Andreas Stauff (Ger) Quick Step 15  
17 Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team 14  
18 Stefan Denifl (Aut) Cervelo Test Team 14  
19 Adriano Malori (Ita) Lampre-Farnese Vini 14  
20 Jeremie Galland (Fra) Saur - Sojasun 14  
21 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 13  
22 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale 13  
23 Patrick Gretsch (Ger) Team HTC - Columbia 13  
24 Arkaitz Duran Daroca (Spa) Footon-Servetto 12  
25 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 11  
26 David Millar (GBr) Garmin - Transitions 11  
27 Julien El Farès (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 11  
28 Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions 11  
29 Pierre Rolland (Fra) Bbox Bouygues Telecom 10  
30 Nikolai Trusov (Rus) Team Katusha 10  
31 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi 9  
32 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi 8  
33 Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne 7  
34 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini 7  
35 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom 6  
36 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 6  
37 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 6  
38 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 5  
39 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 5  
40 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne 5  
41 Jurgen Roelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto 5  
42 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux 4  
43 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana 4  
44 Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun 3  
45 Branislau Samoilau (Blr) Quick Step 3  
46 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Footon-Servetto 3  
47 Bram Tankink (Ned) Rabobank 3  
48 Ruben Plaza Molina (Spa) Caisse d'Epargne 2  
49 Aleksejs Saramotins (Lat) Team HTC - Columbia 2  
50 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 2  
51 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi 1  
52 Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo Test Team 1  
53 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha 1  
54 Ben Hermans (Bel) Team Radioshack 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Bram Tankink (Ned) Rabobank 23  pts
2 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 22  
3 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom 20  
4 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi 18  
5 Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun 14  
6 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 13  
7 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 9  
8 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 4  
9 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 3  
10 Marco Bandiera (Ita) Team Katusha 3  
11 Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo Test Team 3  
12 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 2  
13 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi 2  
14 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 2  
15 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 2  
16 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 1  
17 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi 1  
18 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne 1  
19 Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team 1  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Quick Step Cycling Team 28:01:17  
2 Astana 0:00:08  
3 Garmin - Transitions 0:00:09  
4 Ag2R-La Mondiale 0:00:16  
5 Cofidis Le Credit En Ligne 0:00:19  
6 Bbox Bouygues Telecom 0:00:24  
7 Euskaltel - Euskadi 0:00:29  
8 Francaise Des Jeux 0:00:38  
9 Team HTC - Columbia 0:00:42  
10 Caisse d'Epargne 0:01:08  
11 Omega Pharma - Lotto 0:01:26  
12 Team Sky 0:01:28  
13 Katusha Team 0:01:29  
14 Liquigas-Doimo    
15 Team Milram 0:01:34  
16 Saur-Sojasun 0:01:37  
17 Cervelo Test Team 0:01:48  
18 Footon-Servetto 0:02:18  
19 Lampre - Farnese 0:02:29  
20 Rabobank 0:02:44  
21 Team Saxo Bank 0:04:48  
22 Team Radioshack 0:06:50