Greipel claims second stage victory

Confusion reigns as peloton goes off route

Andrè Greipel (Team Columbia-HTC) celebrated his second stage victory in the Tour of Austria on Friday, outsprinting Graeme Brown (Rabobank) and Sebastian Siedler (Vorarlberg - Corratec) in the bunch gallop to the finish.

While the stage victory for Greipel was a textbook affair, earlier in the day the happenings on the parcours to Horn were anything but normal. After 38 kilometres of racing the stage was neutralised after the peloton took a wrong turn and left the race route. At that time a three-man break containing Stefan Rucker (ELK Haus), Markus Eichler (Team Milram) and Maxim Belkov (ISD) held a 2:30 gap over solitary chaser Jonas Ljungblad (Silence-Lotto) and a 5:00 advantage over the peloton.

The leading four riders, who had not veered off course, were halted by race officials while the peloton made its way back onto the race route. The race was delayed for approximately 30 minutes and then the four riders once again resumed racing with the same time gaps to the field. As a result of the halt in action, the circuit at the finish in Horn was eliminated reducing the stage distance to 158.8 kilometres.

After the "second" start of the day, the peloton steadily ate into the lead of the escapees and neutralised their advantage with three kilometres remaining to the finish line.

"Andre was maybe tenth or fifteenth rider back when he started making his final acceleration about 200 metres from the line," said Columbia-HTC directeur sportif Tristan Hoffman. "But despite being his such a long way behind it all worked out ok. Andre's is so strong right now that even when he's at a bit of a disadvantage like today, he can still end up overtaking the rest of the guys."

"It was a very turbulent stage with a dangerous finale," said Greipel, who earned his twelfth victory of the season. "I had very heavy legs today, because we had to work hard for Michael Albasini in the last few days."

In the overall classification Greipel's Team Columbia-HTC teammate Michael Albasini defended his yellow jersey, maintaining an 11-second lead over Gianpaolo Caruso (Ceramica Flaminia - Bossini Docce).

"Of course I already have tired legs and I was able to rest a bit for tomorrow. I will focus for my race tomorrow and will give the maximum," said Albasini.

The peloton faces a 26.3-kilometre time trial on Saturday in Podersdorf.

"Michael’s advantage of 11 seconds in the overall is small, but it could be enough," said Hoffman. "It's not a complicated time trial, completely flat and with only a few technical sections. We'll see."

Results
1Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC3:33:11 
2Graeme Brown (Aus) Rabobank  
3Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec  
4Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
5Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
6Ben Swift (GBr) Team Katusha  
7Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
8Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto  
9Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo TestTeam  
10Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC  
11Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam  
12Thomas Fothen (Ger) Team Milram  
13Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto  
14Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam  
15Ian Stannard (GBr) ISD  
16Dries Devenyns (Bel) Quick Step  
17Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step  
18Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam  
19Marco Velo (Ita) Quick Step  
20Steffen Radochla (Ger) ELK Haus  
21Alexander Serov (Rus) Team Katusha  
22Pieter Weening (Ned) Rabobank  
23Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto  
24Bram Tankink (Ned) Rabobank  
25Francesco Reda (Ita) Quick Step  
26Martin Velits (Svk) Team Milram  
27Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto  
28Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
29Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
30Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HTC  
31Stefan Denifl (Aut) ELK Haus  
32Dario Cataldo (Ita) Quick Step  
33Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step  
34Luca Solari (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
35Edward King (USA) Cervelo TestTeam  
36Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step  
37Mathew Hayman (Aus) Rabobank  
38Koos Moerenhout (Ned) Rabobank  
39Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo TestTeam0:00:09 
40Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC  
41Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha  
42Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD0:00:12 
43Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
44Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream  
45Matthias Brändle (Aut) ELK Haus  
46Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream  
47Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
48Jan Barta (Cze) KTM - Junkers  
49Serguei Klimov (Rus) Team Katusha  
50Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream0:00:15 
51Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto  
52Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto  
53Emanuel Vona (Ita) ISD  
54Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec  
55Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers  
56Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto  
57Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
58Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto  
59Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
60Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto  
61Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
62Elias Schmaeh (Swi) Vorarlberg - Corratec  
63Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
64Markus Eibegger (Aut) ELK Haus  
65Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec0:00:31 
66Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers  
67Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec  
68Kai Reus (Ned) Rabobank  
69Matthias Russ (Ger) Team Milram  
70Christian Kux (Ger) Team Milram  
71Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec0:00:35 
72Alessandro Proni (Ita) ISD0:00:57 
73Artur Gajek (Ger) Team Milram0:01:02 
74Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto0:01:05 
75Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha  
76Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC  
77Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-Ampo0:01:26 
78Stefan Rucker (Aut) ELK Haus0:01:32 
79Markus Eichler (Ger) Team Milram  
80Maxim Belkov (Rus) ISD  
81Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto  
82Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto0:01:39 
83Ruben Reig Conejero (Spa) Contentpolis-Ampo  
84Jan Valach (Svk) ELK Haus0:01:42 
85Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers0:01:43 
86Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:02:17 
87Luca Mirenda G. (Ita) ISD  
88Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus  
89Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream  
90David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
91Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec  
92Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
93Cristiano Benenati (Ita) ISD  
94Davide Ricci Bitti (Ita) ISD  
95Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto  
96Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto  
97Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam  
98Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
99Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
100Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec  
101Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:02:22 
102Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:02:23 
103Pedro Jose Vera Alcaraz (Spa) Contentpolis-Ampo  
104Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
105Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha  
106Bram De Groot (Ned) Rabobank  
107Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:02:25 
108Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC0:02:46 
109Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers0:11:04 
110Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis-Ampo0:11:25 
111Rafael Serrano Fernandez (Spa) Contentpolis-Ampo  
Sprint 1 - km 33.5
1Maxim Belkov (Rus) ISD4pts
2Markus Eichler (Ger) Team Milram2 
3Stefan Rucker (Aut) ELK Haus1 
Sprint 2 - km 124.5
1Maxim Belkov (Rus) ISD4pts
2Stefan Rucker (Aut) ELK Haus2 
3Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto1 
Finish
1Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC15pts
2Graeme Brown (Aus) Rabobank12 
3Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec10 
4Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli8 
5Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce7 
6Ben Swift (GBr) Team Katusha6 
7Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein5 
8Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto4 
9Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo TestTeam3 
10Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC2 
Mountain 1 (Cat. IV) km 13.8
1Markus Eichler (Ger) Team Milram3pts
2Maxim Belkov (Rus) ISD2 
3Stefan Rucker (Aut) ELK Haus1 
Mountain 2 (Cat. III) km 49.0
1Stefan Rucker (Aut) ELK Haus5pts
2Maxim Belkov (Rus) ISD3 
3Markus Eichler (Ger) Team Milram1 
Teams
1Cervelo TestTeam10:39:33 
2Team Columbia - HTC  
3Rabobank  
4Quick Step  
5Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
6Team Katusha0:00:09 
7Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:00:12 
8ELK Haus  
9Silence-Lotto0:00:15 
10Fuji-Servetto  
11ISD0:00:27 
12RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
13Voralberg - Corratec0:00:30 
14Team Milram0:00:31 
15Garmin-Slipstream0:00:39 
16KTM - Junkers0:00:58 
17Contentpolis-Ampo0:05:28 
General classification after stage 6
1Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HTC25:08:21 
2Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:00:11 
3Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step0:00:59 
4Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD0:01:12 
5Francesco Reda (Ita) Quick Step0:01:20 
6Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step0:01:31 
7Pieter Weening (Ned) Rabobank0:02:02 
8Stefan Denifl (Aut) ELK Haus0:02:11 
9Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto0:03:45 
10Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream0:03:55 
11Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto0:04:10 
12Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream0:05:30 
13Bram Tankink (Ned) Rabobank0:05:57 
14Matthias Brändle (Aut) ELK Haus0:06:41 
15Dries Devenyns (Bel) Quick Step0:07:16 
16Jan Barta (Cze) KTM - Junkers0:08:21 
17Alessandro Proni (Ita) ISD0:09:23 
18Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec0:10:25 
19Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream0:11:37 
20Serguei Klimov (Rus) Team Katusha0:11:47 
21Dario Cataldo (Ita) Quick Step0:13:16 
22Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto0:14:52 
23Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:15:30 
24Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:19:32 
25Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec0:20:09 
26Elias Schmaeh (Swi) Vorarlberg - Corratec0:20:29 
27Maxim Belkov (Rus) ISD0:21:12 
28Matthias Russ (Ger) Team Milram0:22:19 
29Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:24:21 
30Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-Ampo0:25:11 
31Mathew Hayman (Aus) Rabobank0:25:17 
32Martin Velits (Svk) Team Milram0:25:36 
33Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC0:26:37 
34Emanuel Vona (Ita) ISD0:26:38 
35Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto0:26:55 
36Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha0:27:02 
37Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:27:57 
38Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC0:28:13 
39Kai Reus (Ned) Rabobank0:28:14 
40Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus0:28:29 
41Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC0:28:36 
42Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:28:45 
43Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto0:28:46 
44Marco Velo (Ita) Quick Step0:28:58 
45Markus Eibegger (Aut) ELK Haus0:29:33 
46Bram De Groot (Ned) Rabobank0:30:43 
47Stefan Rucker (Aut) ELK Haus0:30:47 
48Thomas Fothen (Ger) Team Milram0:31:07 
49Jan Valach (Svk) ELK Haus0:31:12 
50Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:31:39 
51Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam0:32:04 
52Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC0:32:15 
53Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto0:32:17 
54Ian Stannard (GBr) ISD0:32:22 
55Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto0:32:43 
56Koos Moerenhout (Ned) Rabobank0:32:53 
57Luca Mirenda G. (Ita) ISD0:33:59 
58Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream0:34:35 
59Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:34:53 
60Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo TestTeam0:35:19 
61Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:35:27 
62Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec0:35:32 
63Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:35:44 
64Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo TestTeam0:35:51 
65Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:36:22 
66Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto0:36:31 
67Davide Ricci Bitti (Ita) ISD0:37:09 
68Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step0:37:55 
69Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto0:38:33 
70Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers0:38:42 
71Ruben Reig Conejero (Spa) Contentpolis-Ampo0:38:45 
72Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam0:39:18 
73Ben Swift (GBr) Team Katusha0:39:50 
74Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec0:40:46 
75Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:41:07 
76Alexander Serov (Rus) Team Katusha0:41:17 
77David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:42:54 
78Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:43:21 
79Edward King (USA) Cervelo TestTeam0:43:34 
80Markus Eichler (Ger) Team Milram0:43:42 
81Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto0:44:11 
82Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC0:44:57 
83Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto0:45:03 
84Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec0:45:18 
85Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:45:58 
86Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam0:46:18 
87Christian Kux (Ger) Team Milram0:47:11 
88Cristiano Benenati (Ita) ISD0:47:57 
89Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha0:48:07 
90Rafael Serrano Fernandez (Spa) Contentpolis-Ampo  
91Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto0:48:09 
92Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec0:49:02 
93Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:49:23 
94Graeme Brown (Aus) Rabobank0:50:04 
95Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha0:50:07 
96Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec0:50:19 
97Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam0:50:32 
98Artur Gajek (Ger) Team Milram0:51:17 
99Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto0:52:10 
100Steffen Radochla (Ger) ELK Haus0:52:48 
101Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers0:53:01 
102Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:53:36 
103Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto0:53:37 
104Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis-Ampo0:55:17 
105Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:55:25 
106Luca Solari (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:58:26 
107Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:59:28 
108Pedro Jose Vera Alcaraz (Spa) Contentpolis-Ampo1:02:31 
109Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers1:04:22 
110Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce1:08:57 
111Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers1:21:46 
Sprint classification
1Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC38pts
2Maxim Belkov (Rus) ISD26 
3Dries Devenyns (Bel) Quick Step24 
4Jan Barta (Cze) KTM - Junkers24 
5Graeme Brown (Aus) Rabobank24 
6Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HTC23 
7Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce18 
8Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step17 
9Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli16 
10Bram De Groot (Ned) Rabobank16 
11Pieter Weening (Ned) Rabobank15 
12Alessandro Proni (Ita) ISD14 
13Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec14 
14Francesco Reda (Ita) Quick Step14 
15Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam14 
16Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce14 
17Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto13 
18Ben Swift (GBr) Team Katusha13 
19Martin Velits (Svk) Team Milram12 
20Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step12 
21Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam12 
22Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam11 
23Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream11 
24Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD10 
25Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli10 
26Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec10 
27Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli8 
28Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto8 
29Steffen Radochla (Ger) ELK Haus8 
30Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto7 
31Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein7 
32Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream5 
33Mathew Hayman (Aus) Rabobank5 
34Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC4 
35Thomas Fothen (Ger) Team Milram4 
36Jan Valach (Svk) ELK Haus4 
37Bram Tankink (Ned) Rabobank3 
38Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto3 
39Stefan Rucker (Aut) ELK Haus3 
40Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo TestTeam3 
41Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha3 
42Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis-Ampo3 
43Stefan Denifl (Aut) ELK Haus2 
44Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto2 
45Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto2 
46Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC2 
47Koos Moerenhout (Ned) Rabobank2 
48Markus Eichler (Ger) Team Milram2 
49Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream1 
50Luca Mirenda G. (Ita) ISD1 
51Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto-1 
52Elias Schmaeh (Swi) Vorarlberg - Corratec-5 
53Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce-5 
54Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step-5 
55Edward King (USA) Cervelo TestTeam-5 
Mountains classification
1Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli27pts
2Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli24 
3Koos Moerenhout (Ned) Rabobank23 
4Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HTC22 
5Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream18 
6Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce15 
7Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD13 
8Maxim Belkov (Rus) ISD13 
9Martin Velits (Svk) Team Milram13 
10Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto12 
11Dries Devenyns (Bel) Quick Step11 
12Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo TestTeam10 
13Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam9 
14Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto8 
15Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo TestTeam8 
16Stefan Rucker (Aut) ELK Haus6 
17Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step6 
18Pieter Weening (Ned) Rabobank6 
19Alessandro Proni (Ita) ISD6 
20Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream5 
21Bram De Groot (Ned) Rabobank5 
22Francesco Reda (Ita) Quick Step4 
23Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce4 
24Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto4 
25Markus Eichler (Ger) Team Milram4 
26Jan Barta (Cze) KTM - Junkers3 
27Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec1 
28Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec1 
Teams classification
1Quick Step75:27:11 
2Garmin-Slipstream0:13:08 
3Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:23:06 
4ISD0:27:52 
5Rabobank0:28:10 
6ELK Haus0:29:21 
7Fuji-Servetto0:30:14 
8Voralberg - Corratec0:42:37 
9Silence-Lotto0:49:25 
10Team Columbia - HTC0:49:30 
11Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli1:04:08 
12Team Milram1:08:28 
13RC ARBÖ Wels Gourmetfein1:13:20 
14Cervelo TestTeam1:15:18 
15Team Katusha1:15:24 
16Contentpolis-Ampo1:18:46 
17KTM - Junkers1:29:31 
Back to top