Barta benefits from long, non-threatening break

KTM Junkers rider takes the stage, Albasini holds onto lead

Czech rider Jan Barta (KTM Junkers) claimed the first win of his professional career when he attacked out of the breakaway group on the Tour of Austria's longest stage. Barta powered away to the win nine seconds ahead of Cervelo's Joaquin Novoa.

Both riders were part of a five man breakaway that escaped the field after a rapid and aggressive start to the 217.2km stage. The group, also containing Oliver Kaisen (Silence-Lotto), Reto Hollenstein (Voralberg Corratec) and Luis Angel Mate Mardones (Serramenti PVC Diquigiovanni), went clear 70km into the stage.

With none of the riders a threat to Michael Albasini's overall lead, the Columbia-HTC team was content to let the five men roll away and gain large chunks of time.  Hollenstein was the best placed on GC, some 20 minutes behind Albasini. The break was allowed to gain up to 14 minutes before the Columbia-HTC team got to work.

The five men worked together until the final mountain sprint with 20km to go, then the gloves came off. After a series of attacks and counter-attacks, Barta broke free with 4.5km to go and only Menedez continued to chase. Barta took the sprint easily, while the remaining three finished a minute behind.

The peloton was led home by Columbia's Andre Greipel nearly 11 minutes later.

Barta said the victory was amazing for his KTM Junkers Braunau team.

Results
1Jan Barta (Cze) KTM - Junkers5:20:48 
2Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam0:00:09 
3Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:01:06 
4Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec  
5Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto0:01:08 
6Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC0:10:55 
7Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
8Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto  
9Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha  
10Ben Swift (GBr) Team Katusha  
11Thomas Fothen (Ger) Team Milram  
12Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto  
13Cristiano Benenati (Ita) ISD  
14Ian Stannard (GBr) ISD  
15Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec  
16Alexander Serov (Rus) Team Katusha  
17Steffen Radochla (Ger) ELK Haus  
18Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
19Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC  
20Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
21Christopher Sutton (Aus) Garmin - Slipstream  
22Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers  
23Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step  
24Bram De Groot (Ned) Rabobank  
25Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec  
26Marco Velo (Ita) Quick Step  
27Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step  
28Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers  
29Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus  
30Stefan Denifl (Aut) ELK Haus  
31Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HTC  
32Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
33Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec  
34Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
35Pieter Weening (Ned) Rabobank  
36Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step  
37Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto  
38Rafael Serrano Fernandez (Spa) Contentpolis-Ampo  
39Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
40Graeme Brown (Aus) Rabobank  
41Dries Devenyns (Bel) Quick Step  
42Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto  
43Francesco Reda (Ita) Quick Step  
44Hannes Gründlinger (Aut) KTM - Junkers  
45Ivan Rovny (Rus) Team Katusha  
46Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD  
47Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha  
48Markus Eichler (Ger) Team Milram  
49Matthias Brändle (Aut) ELK Haus  
50Bram Tankink (Ned) Rabobank  
51Elias Schmaeh (Swi) Vorarlberg - Corratec  
52Dario Cataldo (Ita) Quick Step  
53Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo TestTeam  
54David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
55Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto  
56Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto  
57Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto  
58Serguei Klimov (Rus) Team Katusha  
59Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto  
60Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
61Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
62Kai Reus (Ned) Rabobank  
63Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
64Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec  
65Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
66Luca Mirenda G. (Ita) ISD  
67Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam  
68Hubert Schwab (Swi) Quick Step  
69Koos Moerenhout (Ned) Rabobank  
70Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha  
71Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream  
72Martin Velits (Svk) Team Milram  
73Jan Valach (Svk) ELK Haus  
74Artur Gajek (Ger) Team Milram  
75Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto  
76Luca Barla (Ita) Team Milram  
77Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto  
78Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto  
79Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec  
80Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream  
81Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC  
82Christian Kux (Ger) Team Milram  
83Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec  
84Stefan Rucker (Aut) ELK Haus  
85Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC  
86Markus Eibegger (Aut) ELK Haus  
87Edward King (USA) Cervelo TestTeam  
88Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
89Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream  
90Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-Ampo  
91Claudio Jose Casas Gallego (Spa) Contentpolis-Ampo  
92Matthias Russ (Ger) Team Milram  
93Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis-Ampo  
94Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC  
95Ruben Reig Conejero (Spa) Contentpolis-Ampo  
96Luca Solari (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
97Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto  
98Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
99Alessandro Proni (Ita) ISD  
100Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
101Emanuel Vona (Ita) ISD  
102Davide Ricci Bitti (Ita) ISD  
103Maxim Belkov (Rus) ISD  
104Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto  
105Mathew Hayman (Aus) Rabobank  
106William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream  
107Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream  
108Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo TestTeam0:11:11 
109Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam0:11:12 
110Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:11:19 
111Pedro Jose Vera Alcaraz (Spa) Contentpolis-Ampo0:12:33 
112Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam0:12:34 
113Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:13:58 
114Rick Flens (Ned) Rabobank0:14:00 
115Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
116Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers  
117Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
118Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers  
119Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
120Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
121Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:17:48 
Sprint 1, km. 54,7
1Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC4pts
2Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step2 
3Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC1 
Sprint 2, km. 86,6
1Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto4pts
2Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec2 
3Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam1 
Sprint 3, km.139,3
1Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec4pts
2Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto2 
3Jan Barta (Cze) KTM - Junkers1 
Points
1Jan Barta (Cze) KTM - Junkers15pts
2Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam12 
3Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli10 
4Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec8 
5Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto7 
6Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC6 
7Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli5 
8Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto4 
9Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha3 
10Ben Swift (GBr) Team Katusha2 
Penalties
1Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto-5 
2Edward King (USA) Cervelo TestTeam-5 
Mountain 1 (Cat. 2) km. 16,4
1Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli8pts
2Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo TestTeam6 
3Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce4 
4Martin Velits (Svk) Team Milram2 
Mountain 2 (Cat. 2) km. 155,8
1Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli8pts
2Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam6 
3Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto4 
4Jan Barta (Cze) KTM - Junkers2 
Mountain 3 (Cat. 3) km. 198,8
1Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli5pts
2Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam3 
3Jan Barta (Cze) KTM - Junkers1 
Teams
1ARBÖ - KTM - Junkers16:24:14 
2Cervelo Test Team0:00:09 
3Vorarlberg - Corratec0:01:06 
4Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
5Silence - Lotto0:01:08 
6Team Katusha0:10:55 
7Team Columbia - High Road  
8ISD  
9Quick Step  
10ELK Haus  
11Ceramica Flaminia - Bossini Docce  
12Rabobank  
13RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
14Team Milram  
15Fuji-Servetto  
16Garmin - Slipstream  
17Contentpolis-Ampo  
General classification after stage 4
1Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HTC18:10:10 
2Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:00:11 
3Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step0:00:59 
4Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD0:01:00 
5Francesco Reda (Ita) Quick Step0:01:20 
6Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step0:01:31 
7Pieter Weening (Ned) Rabobank0:02:02 
8Stefan Denifl (Aut) ELK Haus0:02:11 
9Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream0:03:43 
10Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto0:03:45 
11Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:03:50 
12Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto0:04:10 
13Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:05:04 
14Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream0:05:15 
15Bram Tankink (Ned) Rabobank0:05:57 
16Matthias Brändle (Aut) ELK Haus0:06:29 
17Alessandro Proni (Ita) ISD0:08:26 
18Dries Devenyns (Bel) Quick Step0:09:18 
19Jan Barta (Cze) KTM - Junkers0:09:29 
20Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec0:10:10 
21Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec0:10:21 
22Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream0:11:27 
23Serguei Klimov (Rus) Team Katusha0:11:35 
24Dario Cataldo (Ita) Quick Step0:13:16 
25Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto0:14:37 
26Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:14:52 
27Hubert Schwab (Swi) Quick Step0:17:28 
28Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto0:17:50 
29Matthias Russ (Ger) Team Milram0:18:14 
30Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:19:52 
31Elias Schmaeh (Swi) Vorarlberg - Corratec0:20:04 
32Maxim Belkov (Rus) ISD0:21:20 
33Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-Ampo0:21:47 
34Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus0:22:38 
35Emanuel Vona (Ita) ISD0:22:49 
36Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:23:19 
37Koos Moerenhout (Ned) Rabobank0:23:36 
38Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream0:23:42 
39Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC0:23:51 
40Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:24:05 
41Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:24:37 
42Mathew Hayman (Aus) Rabobank0:25:17 
43Davide Ricci Bitti (Ita) ISD0:25:35 
44Martin Velits (Svk) Team Milram0:25:36 
45Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha0:25:57 
46David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:26:24 
47Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto0:26:40 
48Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto0:26:59 
49Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC0:27:36 
50Kai Reus (Ned) Rabobank0:27:43 
51Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:27:57 
52Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:27:58 
53Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC0:28:13 
54Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:28:30 
55Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC0:28:46 
56Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec0:28:48 
57Marco Velo (Ita) Quick Step0:28:58 
58Stefan Rucker (Aut) ELK Haus0:29:18 
59Markus Eibegger (Aut) ELK Haus  
60Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam0:29:31 
61Jan Valach (Svk) ELK Haus0:29:32 
62Christopher Sutton (Aus) Garmin - Slipstream0:29:40 
63Bram De Groot (Ned) Rabobank  
64Luca Mirenda G. (Ita) ISD0:30:37 
65Luca Barla (Ita) Team Milram0:30:58 
66Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec  
67Thomas Fothen (Ger) Team Milram0:31:07 
68Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo TestTeam0:31:36 
69Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto0:31:39 
70Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec0:32:02 
71Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam0:32:04 
72Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto0:32:17 
73Ian Stannard (GBr) ISD0:32:22 
74Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:34:18 
75Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto0:34:39 
76Rafael Serrano Fernandez (Spa) Contentpolis-Ampo0:34:44 
77Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:35:27 
78Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo TestTeam0:35:51 
79Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto0:36:31 
80Rick Flens (Ned) Rabobank0:36:34 
81Ruben Reig Conejero (Spa) Contentpolis-Ampo0:37:06 
82Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step0:37:55 
83Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers0:38:27 
84Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:38:34 
85Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam0:39:20 
86Ben Swift (GBr) Team Katusha0:39:50 
87Ivan Rovny (Rus) Team Katusha  
88Edward King (USA) Cervelo TestTeam0:40:00 
89Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec0:40:27 
90Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:41:08 
91Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC0:41:14 
92Alexander Serov (Rus) Team Katusha0:41:17 
93Claudio Jose Casas Gallego (Spa) Contentpolis-Ampo0:42:08 
94Hannes Gründlinger (Aut) KTM - Junkers0:42:11 
95Markus Eichler (Ger) Team Milram0:42:12 
96Christian Kux (Ger) Team Milram0:43:06 
97Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec0:43:11 
98Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers0:43:24 
99Steffen Radochla (Ger) ELK Haus0:43:31 
100Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis-Ampo0:43:54 
101Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha0:44:10 
102Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto0:44:48 
103Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:45:37 
104Cristiano Benenati (Ita) ISD0:45:40 
105Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha0:46:00 
106William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream0:46:01 
107Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto0:46:37 
108Artur Gajek (Ger) Team Milram0:46:41 
109Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam0:47:53 
110Luca Solari (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:49:09 
111Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:49:56 
112Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto0:49:57 
113Graeme Brown (Aus) Rabobank0:50:10 
114Pedro Jose Vera Alcaraz (Spa) Contentpolis-Ampo0:50:21 
115Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:50:59 
116Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:51:19 
117Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto0:51:20 
118Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:54:44 
119Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:57:48 
120Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers1:00:17 
121Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers1:02:48 
Sprint classification
1Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HTC23pts
2Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC23 
3Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce18 
4Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step17 
5Jan Barta (Cze) KTM - Junkers16 
6Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli16 
7Pieter Weening (Ned) Rabobank15 
8Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli15 
9Alessandro Proni (Ita) ISD14 
10Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec14 
11Francesco Reda (Ita) Quick Step14 
12Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam14 
13Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto13 
14Martin Velits (Svk) Team Milram12 
15Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step12 
16Graeme Brown (Aus) Rabobank12 
17Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD10 
18Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli10 
19Steffen Radochla (Ger) ELK Haus8 
20Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce7 
21Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream6 
22Hubert Schwab (Swi) Quick Step6 
23Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto6 
24Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam5 
25Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream5 
26Mathew Hayman (Aus) Rabobank5 
27Bram De Groot (Ned) Rabobank5 
28Ben Swift (GBr) Team Katusha5 
29Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC4 
30Thomas Fothen (Ger) Team Milram4 
31Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto4 
32Bram Tankink (Ned) Rabobank3 
33Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto3 
34Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha3 
35Stefan Denifl (Aut) ELK Haus2 
36Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto2 
37Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto2 
38Koos Moerenhout (Ned) Rabobank2 
39Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein2 
40Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream1 
41Luca Mirenda G. (Ita) ISD1 
42Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto-1 
43Pedro Jose Vera Alcaraz (Spa) Contentpolis-Ampo-5 
44Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce-5 
45Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step-5 
46Edward King (USA) Cervelo TestTeam-5 
Mountains classification
1Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli27pts
2Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli24 
3Koos Moerenhout (Ned) Rabobank23 
4Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HTC22 
5Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream18 
6Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce15 
7Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD13 
8Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto12 
9Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo TestTeam10 
10Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam9 
11Martin Velits (Svk) Team Milram7 
12Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step6 
13Pieter Weening (Ned) Rabobank6 
14Alessandro Proni (Ita) ISD6 
15Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo TestTeam6 
16Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream5 
17Francesco Reda (Ita) Quick Step4 
18Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce4 
19Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto4 
20Jan Barta (Cze) KTM - Junkers3 
21William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream3 
22Dries Devenyns (Bel) Quick Step1 
23Bram De Groot (Ned) Rabobank1 
24Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec1 
25Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec1 
Teams classification
1Quick Step54:34:02 
2Garmin - Slipstream0:10:58 
3Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:21:02 
4ISD0:27:00 
5ELK Haus0:27:02 
6Rabobank0:27:58 
7Fuji-Servetto0:28:01 
8Vorarlberg - Corratec0:36:59 
9Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:39:59 
10Silence - Lotto0:47:02 
11Team Columbia - High Road0:47:58 
12Team Milram1:06:01 
13RC ARBÖ Wels Gourmetfein1:09:01 
14Contentpolis-Ampo1:09:03 
15Team Katusha1:13:03 
16Cervelo Test Team1:15:00 
17ARBÖ - KTM - Junkers1:24:03 

 

Related Articles

Back to top