Kluge/Bartko take over lead on day 4

Four teams on lead lap heading into weekend

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Roger Kluge / Robert Bartko (Ger)194 pts
2Franco Marvulli / Niki Terpstra (Swi/Ned)164 
3Danny Stam / Leon Van Bon (Ned)151 
4Pim Ligthart / Jens Mouris (Ned)121 
5 -1 lapWim Stroetinga / Leif Lampater (Ned/Ger)147 
6 -2 lapsYoeri Havik / Peter Schep (Ned)117 
7 -4 lapsTim Mertens / Kenny De Ketele (Bel)54 
8 -7 lapsJos Pronk / Matthe Pronk (Ned)49 
9 -8 lapsArno Van der Zwet / Nick Stöpler (Ned)54 
10Raymond Kreder / Michel Kreder (Ned)45 
11 -12 lapsMorgan Kneisky / Tristan Marguet (Fra/Swi)60 
12 -15 lapsMarc Hester / Bobbie Traksel (Den/Ned)41 
13 -17 lapsTim Veldt / Geert-Jan Jonkman (Ned)50 
14 -22 lapsTim Vermeulen / Roy Pieters (Ned)43 
Sprints
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tim Mertens / Kenny De Ketele (Bel)  
2Wim Stroetinga / Leif Lampater (Ned/Ger)  
3Tim Vermeulen / Roy Pieters (Ned)  
Team elimination
#Rider Name (Country) TeamResult
1Yoeri Havik / Peter Schep (Ned)  
2Roger Kluge / Robert Bartko (Ger)  
3Franco Marvulli / Niki Terpstra (Swi/Ned)  
Time trial
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wim Stroetinga / Leif Lampater (Ned/Ger)  
2Tim Veldt / Geert-Jan Jonkman (Ned)  
3Tim Vermeulen / Roy Pieters (Ned)  
Madison
#Rider Name (Country) TeamResult
1Danny Stam / Leon Van Bon (Ned)  
2Franco Marvulli / Niki Terpstra (Swi/Ned)  
3Roger Kluge / Robert Bartko (Ger)  
Scratch race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tim Vermeulen / Roy Pieters (Ned)  
2Arno Van der Zwet / Nick Stöpler (Ned)  
3Marc Hester / Bobbie Traksel (Den/Ned)  
Time trial
#Rider Name (Country) TeamResult
1Morgan Kneisky / Tristan Marguet (Fra/Swi)  
2Roger Kluge / Robert Bartko (Ger)  
3Yoeri Havik / Peter Schep (Ned)  
Derny 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Terpstra-Vaarten  
2Bartko-Zijlaard R  
3Bon van-Kos  
Elimination
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marc Hester / Bobbie Traksel (Den/Ned)  
2Arno Van der Zwet / Nick Stöpler (Ned)  
3Tim Vermeulen / Roy Pieters (Ned)  
Derny 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stöpler-Bakker  
2Jonkman-Kos  
3J Pronk -Stam  
Madison
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wim Stroetinga / Leif Lampater (Ned/Ger)  
2Jos Pronk / Matthe Pronk (Ned)  
3Danny Stam / Leon Van Bon (Ned)  
Women's Scratch Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Koedooder Vera  
2Roos Brigitta  
3Markus Kelly  
Women's Elimination
#Rider Name (Country) TeamResult
1Koedooder Vera  
2Markus Kelly  
3Knetemann Roxane  
Women's
#Rider Name (Country) TeamResult
1Koedooder Vera  
2Meiering Ilona  
3Knetemann Roxane  
Sprint Six Day - Keirin
#Rider Name (Country) TeamResult
1Schmidt Yondi  
2Tracey Dean  
3Buchli Matthijs  
Sprint Six Day - Sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mulder Teun  
2Massie Giddeon  
3Haak Hugo  
Back to top