Cieslik takes bunch gallop on stage four

Novikov ticks another day off with lead in GC

Results

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pawel Cieslik (Pol) Bank BGZ3:52:59 
2Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team  
3Andriy Khripta (Ukr) Kolss Cycling Team  
4Ariel Maximiliano Richeze (Arg) D`Angelo Antenucci-Nippo  
5Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
6Konrad Czajkowski (Pol) Bank BGZ  
7Alexander Zdanov (Rus) D`Angelo Antenucci-Nippo  
8Eugeny Bakhin (Rus) Russia National Team  
9Zico Waeytens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
10Bartusevics Rihards (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille  
11Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool-Author  
12Artur Detko (Pol) Bank BGZ  
13Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha  
14Joachim Tolles (Ger) TT Raiko Argon 18  
15Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha  
16Jovan Zekavica (Srb) Serbia National Team  
17Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team  
18Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
19Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool-Author  
20Pavel Kochetkov (Rus) Itera-Katusha  
21Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin-Merida  
22Volodymyr Gomenyuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
23David Dvorsky (Cze) PSK Whirlpool-Author  
24Lukasz Modzelewski (Pol) Legia-Felt  
25Daniel Vesely (Cze) Czech National Team U23  
26Dariusz Wozniak (Pol) Legia-Felt  
27Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
28Marek Cichosz (Pol) Legia-Felt  
29Robert Gavenda (Svk) Slovakia National Team  
30Roman Kolstov (Rus) Russia National Team  
31Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team  
32Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) D`Angelo Antenucci-Nippo  
33Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team  
34Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
35Jindrich Dlask (Cze) Czech National Team U23  
36Nikita Novikov (Rus) Itera-Katusha  
37Manuel Fedele (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo  
38Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool-Author  
39Petr Vakoc (Cze) Czech National Team U23  
40Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin-Merida  
41Marcin Urbanowski (Pol) Bank BGZ  
42Roman Zrelica (Svk) Slovakia National Team  
43Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
44Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha  
45Jakub Ehrenberger (Cze) Czech National Team U23  
46Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 18  
47Piotr Sztobryn (Pol) Bank BGZ  
48Dragan Spasic (Srb) Serbia National Team  
49Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha  
50Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin-Merida  
51Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool-Author  
52Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team  
53Sergey Firsanov (Rus) Itera-Katusha  
54Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team  
55Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team  
56Davide Torosantucci (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo  
57Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha  
58Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team  
59Marek Canecky (Svk) Slovakia National Team  
60Radoslaw Romianik (Pol) Bank BGZ  
61Willem Wauters (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
62Robert Nagy (Svk) Dukla Trencin-Merida  
63Aleksey Velikanov (Rus) Russia National Team  
64Jozef Palcak (Svk) Slovakia National Team  
65Brian Bulgac (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo  
66Mathias Belka (Ger) TT Raiko Argon 18  
67Sergei Rudaskov (Rus) Itera-Katusha  
68Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool-Author  
69Evgeny Reshetko (Rus) Russia National Team  
70Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 18  
71Ladislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha  
72Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team  
73Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin-Merida  
74Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
75Ryohei Komori (Jpn) D`Angelo Antenucci-Nippo  
76Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin-Merida  
77Vadim Maslennikov (Rus) Russia National Team0:00:13 
78Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team  
79Josef Manousek (Cze) Czech National Team U23  
80Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 180:00:18 
81Mariusz Woznicki (Pol) Legia-Felt0:14:08 
82Jiri Nesveda (Cze) AC Sparta Praha  
83Raivis Skujinš (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille  
84Martin Frano (Svk) Slovakia National Team0:22:28 
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nikita Novikov (Rus) Itera-Katusha15:03:46 
2Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team0:00:10 
3Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team0:00:14 
4Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) D`Angelo Antenucci-Nippo0:02:51 
5Pawel Cieslik (Pol) Bank BGZ0:02:59 
6Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team0:03:05 
7Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha0:03:08 
8Petr Vakoc (Cze) Czech National Team U230:03:09 
9Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool-Author  
10Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha  
11Mathias Belka (Ger) TT Raiko Argon 18  
12Andriy Khripta (Ukr) Kolss Cycling Team0:03:10 
13Brian Bulgac (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo0:03:15 
14Ariel Maximiliano Richeze (Arg) D`Angelo Antenucci-Nippo0:03:45 
15Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool-Author0:03:49 
16Pavel Kochetkov (Rus) Itera-Katusha0:03:54 
17Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha  
18Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 18  
19Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool-Author  
20Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:03:55 
21Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team  
22Sergey Firsanov (Rus) Itera-Katusha  
23Marek Canecky (Svk) Slovakia National Team  
24Robert Nagy (Svk) Dukla Trencin-Merida  
25Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team  
26Radoslaw Romianik (Pol) Bank BGZ  
27Davide Torosantucci (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo  
28Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool-Author0:03:59 
29Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha0:04:05 
30Vadim Maslennikov (Rus) Russia National Team0:04:08 
31Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:04:49 
32Sergei Rudaskov (Rus) Itera-Katusha0:04:50 
33Zico Waeytens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:04:53 
34Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin-Merida  
35Eugeny Bakhin (Rus) Russia National Team0:04:54 
36Artur Detko (Pol) Bank BGZ0:04:55 
37David Dvorsky (Cze) PSK Whirlpool-Author  
38Jindrich Dlask (Cze) Czech National Team U23  
39Lukasz Modzelewski (Pol) Legia-Felt  
40Jakub Ehrenberger (Cze) Czech National Team U23  
41Daniel Vesely (Cze) Czech National Team U23  
42Roman Kolstov (Rus) Russia National Team  
43Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team  
44Marcin Urbanowski (Pol) Bank BGZ  
45Willem Wauters (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
46Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team  
47Evgeny Reshetko (Rus) Russia National Team  
48Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team0:05:03 
49Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team0:05:39 
50Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin-Merida0:06:52 
51Bartusevics Rihards (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:06:54 
52Dragan Spasic (Srb) Serbia National Team  
53Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin-Merida0:07:34 
54Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:08:46 
55Konrad Czajkowski (Pol) Bank BGZ0:08:48 
56Alexander Zdanov (Rus) D`Angelo Antenucci-Nippo  
57Manuel Fedele (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo  
58Jozef Palcak (Svk) Slovakia National Team0:09:29 
59Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool-Author0:09:45 
60Jovan Zekavica (Srb) Serbia National Team0:12:21 
61Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin-Merida0:12:29 
62Josef Manousek (Cze) Czech National Team U230:13:53 
63Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:18:38 
64Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:20:30 
65Aleksey Velikanov (Rus) Russia National Team0:20:37 
66Piotr Sztobryn (Pol) Bank BGZ0:20:56 
67Volodymyr Gomenyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:22:31 
68Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
69Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 18  
70Ladislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha  
71Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team0:26:56 
72Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 180:27:16 
73Dariusz Wozniak (Pol) Legia-Felt0:34:35 
74Robert Gavenda (Svk) Slovakia National Team0:41:50 
75Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin-Merida0:41:51 
76Ryohei Komori (Jpn) D`Angelo Antenucci-Nippo  
77Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha0:44:32 
78Joachim Tolles (Ger) TT Raiko Argon 180:44:34 
79Marek Cichosz (Pol) Legia-Felt  
80Roman Zrelica (Svk) Slovakia National Team  
81Raivis Skujinš (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:52:34 
82Jiri Nesveda (Cze) AC Sparta Praha0:58:52 
83Mariusz Woznicki (Pol) Legia-Felt1:02:07 
84Martin Frano (Svk) Slovakia National Team1:10:26 
Back to top