Richeze tops opening sprint

Argentinean in race lead

Full results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Ariel Maximiliano Richeze (Arg) d'Angelo & Antenucci - Nippo3:32:34 
2Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha  
3Gabor Kasa (Srb) Serbia  
4Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team  
5Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
6Mathias Belka (Ger) TT Raiko Argon 18  
7Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
8Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha  
9Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha  
10Vadim Maslennikov (Rus) Russian Federation  
11Andriy Khripta (Ukr) Kolss Cycling Team  
12Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha  
13Petr Vakoc (Cze) Czech Republic  
14Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
15Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team  
16Marek Canecky (Svk) Slovakia  
17Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha  
18Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha  
19Robert Nagy Dukla Trencin Merida  
20Radoslaw Romianik (Pol) BGZ  
21Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 18  
22Pavol Polievka (Svk) Slovakia  
23Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team  
24Esad Hasanovic (Srb) Serbia  
25Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
26Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha  
27Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
28Pawel Cieslik (Pol) BGZ  
29Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
30Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author96:00:00 
31Jimmy Janssens (Bel)0:01:00 
32Josef Manousek (Cze) Czech Republic  
33David Dvorsky (Cze) PSK Whirlpool - Author  
34Artur Detko (Pol) BGZ  
35Jakub Ehrenberger (Cze) Czech Republic  
36Daniel Vesely (Cze) Czech Republic  
37Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha  
38Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
39Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team  
40Jindrich Dlask (Cze) Czech Republic  
41Jovan Zekavica (Srb) Serbia  
42Zolt Der (Srb) Serbia  
43Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 18  
44Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team  
45Zico Waeytens (Bel)  
46Eugeny Bakhin (Rus) Russian Federation  
47Willem Wauters (Bel)  
48Lukasz Modzelewski (Pol) LEG  
49Marcin Urbanowski (Pol) BGZ  
50Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team  
51Evgeny Reshetko (Rus) Russian Federation  
52Brian Bulgac (Ned)  
53Ivan Stevic (Srb) Serbia  
54Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Merida  
55Reinbert Cornelis Wielinga (Ned) Itera - Katusha  
56Dominik Ivo (Ger) TT Raiko Argon 180:02:59 
57Aleksey Velikanov (Rus) Russian Federation  
58Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
59Bartusevics Rihards (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille  
60Dragan Spasic (Srb) Serbia  
61Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Merida  
62Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Merida  
63Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team  
64Roman Kolstov (Rus) Russian Federation0:01:00 
65Dariusz Wozniak (Pol) LEG0:04:53 
66Roman Zrelica (Svk) Slovakia  
67Volodymyr Gomenyuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
68Manuel Fedele (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
69Ladislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha  
70Joachim Tolles (Ger) TT Raiko Argon 18  
71Alexander Zdanov (Rus) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
72Piotr Sztobryn (Pol) BGZ  
73Marek Cichosz (Pol) LEG  
74Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 18  
75Jozef Palcak (Svk) Slovakia  
76Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha  
77Konrad Czajkowski (Pol) BGZ  
78Tosh Van Der Sande (Bel)  
79Thomas Sprengers (Bel)  
80Victor Sudeykin (Rus) Russian Federation  
81Raivis Skujinš (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille  
82Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
83Jiri Nesveda (Cze) AC Sparta Praha  
84Robert Gavenda (Svk) Slovakia0:08:18 
85Martin Frano (Svk) Slovakia  
86Mariusz Woznicki (Pol) LEG  
87Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Merida  
88Ryohei Komori (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
89Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Merida  
90Pawel Skrzeszewski (Pol)  
91Viktor Cerný (Cze) Czech Republic  
92Janis Stonis (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille  
93Kaspars Kupriss (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:17:31 
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ariel Maximiliano Richeze (Arg) d'Angelo & Antenucci - Nippo3:32:24 
2Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha0:00:04 
3Gabor Kasa (Srb) Serbia0:00:06 
4Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:00:07 
5Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha0:00:09 
6Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 18  
7Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:10 
8Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
9Mathias Belka (Ger) TT Raiko Argon 18  
10Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
11Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha  
12Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha  
13Vadim Maslennikov (Rus) Russian Federation  
14Andriy Khripta (Ukr) Kolss Cycling Team  
15Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha  
16Petr Vakoc (Cze) Czech Republic  
17Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team  
18Marek Canecky (Svk) Slovakia  
19Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha  
20Robert Nagy Dukla Trencin Merida  
21Radoslaw Romianik (Pol) BGZ  
22Pavol Polievka (Svk) Slovakia  
23Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team  
24Esad Hasanovic (Srb) Serbia  
25Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
26Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha  
27Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
28Pawel Cieslik (Pol) BGZ  
29Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
30Reinbert Cornelis Wielinga (Ned) Itera - Katusha  
31Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author0:00:14 
32Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha0:01:05 
33Jimmy Janssens (Bel)0:01:10 
34Josef Manousek (Cze) Czech Republic  
35David Dvorsky (Cze) PSK Whirlpool - Author  
36Artur Detko (Pol) BGZ  
37Jakub Ehrenberger (Cze) Czech Republic  
38Daniel Vesely (Cze) Czech Republic  
39Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
40Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team  
41Jindrich Dlask (Cze) Czech Republic  
42Jovan Zekavica (Srb) Serbia  
43Zolt Der (Srb) Serbia  
44Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 18  
45Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team  
46Zico Waeytens (Bel)  
47Eugeny Bakhin (Rus) Russian Federation  
48Willem Wauters (Bel)  
49Lukasz Modzelewski (Pol) LEG  
50Marcin Urbanowski (Pol) BGZ  
51Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team  
52Evgeny Reshetko (Rus) Russian Federation  
53Brian Bulgac (Ned)  
54Ivan Stevic (Srb) Serbia  
55Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Merida  
56Roman Kolstov (Rus) Russian Federation  
57Dominik Ivo (Ger) TT Raiko Argon 180:03:09 
58Aleksey Velikanov (Rus) Russian Federation  
59Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
60Bartusevics Rihards (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille  
61Dragan Spasic (Srb) Serbia  
62Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Merida  
63Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Merida  
64Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team  
65Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha0:05:01 
66Dariusz Wozniak (Pol) LEG0:05:03 
67Roman Zrelica (Svk) Slovakia  
68Volodymyr Gomenyuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
69Manuel Fedele (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
70Ladislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha  
71Joachim Tolles (Ger) TT Raiko Argon 18  
72Alexander Zdanov (Rus) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
73Piotr Sztobryn (Pol) BGZ  
74Marek Cichosz (Pol) LEG  
75Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 18  
76Jozef Palcak (Svk) Slovakia  
77Konrad Czajkowski (Pol) BGZ  
78Tosh Van Der Sande (Bel)  
79Thomas Sprengers (Bel)  
80Victor Sudeykin (Rus) Russian Federation  
81Raivis Skujinš (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille  
82Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
83Jiri Nesveda (Cze) AC Sparta Praha  
84Robert Gavenda (Svk) Slovakia0:08:28 
85Martin Frano (Svk) Slovakia  
86Mariusz Woznicki (Pol) LEG  
87Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Merida  
88Ryohei Komori (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
89Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Merida  
90Pawel Skrzeszewski (Pol)  
91Viktor Cerný (Cze) Czech Republic  
92Janis Stonis (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille  
93Kaspars Kupriss (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:17:41 
Back to top