TechPowered By

More tech

Bremen 6-Tage-Rennen 2012

Date range:
January 12-17, 2012

January 14, Day 3:

Schep and Bartko take control

By:
Cycling News
Published:
January 15, 2012, 20:59 GMT,
Updated:
January 15, 2012, 21:11 GMT

Marvulli/Kalz, Lampater/Keisse and Hester/Muller trail one at one lap down

U23 Men - Madison
1 Maximilian Beyer / Hans Pirius (Ger) 8 pts
2 Dominik Stücki / Lionel Wüst (Swi) 8  
3 Simon Bigum / Elias Helleskov Busk (Den) 4  
4 Jonathan Dibben / Samuel Lowe (GBr) 6   -1lap
5 Michel Sandstød / Mathias Øllegaard (Den) 3  
6 Kevin Feiereisen (Lux) / Benedikt Kendler (Ger) 2  
7 Harry Kraft / Achim Burkart (Ger) 2  
8 Barry Miller / Collin Berry (USA)    
9 Phillip Zwingenberger / Sebastian Wotschke (Ger)    
10 Robert Bickelt / Nico Heßlich (Ger)     -2laps
Elite Men - Points Race
1 Peter Schep (Ned) / Robert Bartko (Ger) SWB 11 pts
2 Alois Kankovsky (Cze) / Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven 10  
3 Marc Hester (Den) / Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker 7  
4 Jack Simes (USA) / Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen 6  
5 Danny Stam (Ned) / Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda 6  
6 Milan Kadlec (Cze) / Marcel Barth (Ger) Germania 5  
7 Benjamin Edmüller (Ger) / Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz 5  
8 Leif Lampater (Ger) / Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen 5  
9 Brad Huff (USA) / Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen 5  
10 Franco Marvulli (Swi) / Marcel Kalz (Ger) ÖVB 4  
11 Christian Grasmann (Ger) / Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch 2  
Elite Men - Team Elimination
1 Alois Kankovsky (Cze) / Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven 20 pts
2 Marc Hester (Den) / Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker 12  
3 Milan Kadlec (Cze) / Marcel Barth (Ger) Germania 10  
4 Danny Stam (Ned) / Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda 8  
5 Jack Simes (USA) / Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen 6  
6 Brad Huff (USA) / Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen 4  
7 Benjamin Edmüller (Ger) / Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz    
8 Jesper Morkov (Den) / Tino Thömel (Ger) Weser Kurier    
9 Peter Schep (Ned) / Robert Bartko (Ger) SWB    
10 Franco Marvulli (Swi) / Marcel Kalz (Ger) ÖVB    
11 Leif Lampater (Ger) / Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen    
12 Christian Grasmann (Ger) / Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch    
Sprinters - Keirin
1 Sebastian Döhrer (Ger) 1  
2 Kian Emadi (GBr) 2  
3 Jean Paul (GBr) 3  
4 Lewis Olivia (GBr) 4  
5 Philipp Thiele (Ger) 5  
6 Max Niederlag (Ger) 6  
Women - Scratch Race
1 Julie Leth (Den) 1  
2 Lucy Garner (GBr) 2  
3 Michelle Lauge (Den) 3  
4 Alina Bondarenko (Rus) 4  
5 Daniela Gass (Ger) 5  
6 Mieke Kröger (Ger) 6  
7 Romy Kasper (Ger) 7  
8 Lisa Fischer (Ger) 8  
9 Hannah Walker (GBr) 9  
10 Christina Koep (Ger) 10  
11 Monia Turin (Swi) 11  
12 Simona Janke (Ger) 12  
13 Gina Haatz (Ger) 13  
Sprinters - Sprint 4-6
1 Max Niederlag (Ger) 4 pts
2 Philipp Thiele (Ger) 5  
3 Lewis Olivia (GBr) 6  
Sprinters - 1-3
1 Kian Emadi (GBr) 1  
2 Sebastian Döhrer (Ger) 2  
3 Jean Paul (GBr) 3  
Women - Points Race
1 Daniela Gass (Ger) 26 pts
2 Julie Leth (Den) 20  
3 Lucy Garner (GBr) 8  
4 Michelle Lauge (Den) 6  
5 Alina Bondarenko (Rus) 6  
6 Hannah Walker (GBr) 3  
7 Romy Kasper (Ger) 3  
8 Mieke Kröger (Ger) 3  
9 Lisa Fischer (Ger)    
10 Simona Janke (Ger)    
11 Christina Koep (Ger)    
12 Monia Turin (Swi)    
13 Gina Haatz (Ger)    
Elite Men - Derny 1
1 Danny Stam (Ned) Schmidt + Koch / Skoda 5 pts
2 Alois Kankovsky (Cze) Eisbären Bremerhaven 4  
3 Leif Lampater (Ger) Sparkasse Bremen 3  
4 Jesper Morkov (Den) Weser Kurier 2  
5 Jack Simes (USA) Lotto Bremen 1  
6 Brad Huff (USA) Radio Bremen    
Elite Men - Derny 2
1 Peter Schep (Ned) SWB 5 pts
2 Franco Marvulli (Swi) ÖVB 4  
3 Marc Hester (Den) Big Cash-Moneymaker 3  
4 Milan Kadlec (Cze) Germania 2  
5 Christian Grasmann (Ger) Becker + Brügesch 1  
6 Benjamin Edmüller (Ger) Klaus Lorenz    
Women - Australian Elimination
1 Julie Leth (Den) 1  
2 Michelle Lauge (Den) 2  
3 Lucy Garner (GBr) 3  
4 Mieke Kröger (Ger) 4  
5 Daniela Gass (Ger) 5  
6 Monia Turin (Swi) 6  
7 Romy Kasper (Ger) 7  
8 Christina Koep (Ger) 8  
9 Alina Bondarenko (Rus) 9  
10 Lisa Fischer (Ger) 10  
11 Hannah Walker (GBr) 11  
12 Simona Janke (Ger) 12  
U23 Men - Madison
1 Kevin Feiereisen (Lux) / Benedikt Kendler (Ger) 6 pts
2 Robert Bickelt / Nico Heßlich (Ger)    
3 Dominik Stücki / Lionel Wüst (Swi) 17   -1lap
4 Simon Bigum / Elias Helleskov Busk (Den) 13  
5 Maximilian Beyer / Hans Pirius (Ger) 11  
6 Michel Sandstød / Mathias Øllegaard (Den) 6  
7 Jonathan Dibben / Samuel Lowe (GBr) 1  
8 Phillip Zwingenberger / Sebastian Wotschke (Ger) 1   -2laps
9 Harry Kraft / Achim Burkart (Ger)    
10 Barry Miller / Collin Berry (USA)     -3laps
Women - Elimination
1 Julie Leth (Den) 1  
2 Daniela Gass (Ger) 2  
3 Mieke Kröger (Ger) 3  
4 Michelle Lauge (Den) 4  
5 Romy Kasper (Ger) 5  
6 Lisa Fischer (Ger) 6  
7 Lucy Garner (GBr) 7  
8 Alina Bondarenko (Rus) 8  
9 Monia Turin (Swi) 9  
10 Hannah Walker (GBr) 10  
11 Christina Koep (Ger) 11  
12 Simona Janke (Ger) 12  
Elite Men - Elimination
1 Franco Marvulli (Swi) / Marcel Kalz (Ger) ÖVB 20 pts
2 Peter Schep (Ned) / Robert Bartko (Ger) SWB 12  
3 Leif Lampater (Ger) / Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen 10  
4 Milan Kadlec (Cze) / Marcel Barth (Ger) Germania 8  
5 Jack Simes (USA) / Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen 6  
6 Jesper Morkov (Den) / Tino Thömel (Ger) Weser Kurier 4  
7 Brad Huff (USA) / Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen    
8 Benjamin Edmüller (Ger) / Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz    
9 Danny Stam (Ned) / Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda    
10 Christian Grasmann (Ger) / Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch    
11 Alois Kankovsky (Cze) / Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven    
12 Marc Hester (Den) / Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker    
Elite Men - Madison
1 Franco Marvulli (Swi) / Marcel Kalz (Ger) ÖVB 20 pts
2 Alois Kankovsky (Cze) / Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven 12  
3 Danny Stam (Ned) / Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda 10  
4 Leif Lampater (Ger) / Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen 8   -1lap
5 Brad Huff (USA) / Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen 6  
6 Peter Schep (Ned) / Robert Bartko (Ger) SWB 4  
7 Marc Hester (Den) / Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker    
8 Christian Grasmann (Ger) / Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch    
9 Jack Simes (USA) / Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen    
10 Jesper Morkov (Den) / Tino Thömel (Ger) Weser Kurier    
11 Milan Kadlec (Cze) / Marcel Barth (Ger) Germania    
12 Benjamin Edmüller (Ger) / Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz     -2laps
Sprinters - Lap Record
1 Philipp Thiele (Ger) 0:00:09.092  
2 Kian Emadi (GBr) 0:00:09.233  
3 Sebastian Döhrer (Ger) 0:00:09.259  
4 Lewis Olivia (GBr) 0:00:09.276  
5 Max Niederlag (Ger) 0:00:09.315  
6 Jean Paul (GBr) 0:00:09.347  
Women - Derny 7th-12th place
1 Romy Kasper (Ger) 1  
2 Hannah Walker (GBr) 2  
3 Monia Turin (Swi) 3  
4 Lisa Fischer (Ger) 4  
5 Simona Janke (Ger) 5  
6 Christina Koep (Ger) 6  
Sprinters - Sprint 4-6
1 Daniela Gass (Ger) 4 pts
2 Gina Haatz (Ger) 5  
3 Hannah Walker (GBr) 6  
Women - Derny 1st-6th place
1 Daniela Gass (Ger) 1  
2 Julie Leth (Den) 2  
3 Alina Bondarenko (Rus) 3  
4 Michelle Lauge (Den) 4  
5 Lucy Garner (GBr) 5  
6 Mieke Kröger (Ger) 6  
Elite Men - Team Elimination
1 Peter Schep (Ned) / Robert Bartko (Ger) SWB 20 pts
2 Leif Lampater (Ger) / Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen 12  
3 Christian Grasmann (Ger) / Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch 10  
4 Jack Simes (USA) / Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen 8  
5 Benjamin Edmüller (Ger) / Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz 6  
6 Milan Kadlec (Cze) / Marcel Barth (Ger) Germania 4  
7 Danny Stam (Ned) / Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda    
8 Marc Hester (Den) / Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker    
9 Jesper Morkov (Den) / Tino Thömel (Ger) Weser Kurier    
10 Franco Marvulli (Swi) / Marcel Kalz (Ger) ÖVB    
11 Alois Kankovsky (Cze) / Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven    
12 Brad Huff (USA) / Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen    
Sprinters - Sprint 1-3
1 Philipp Thiele (Ger) 1  
2 Kian Emadi (GBr) 2  
3 Sebastian Döhrer (Ger) 3  
Elite Men - 500m Team Time Trial
1 Franco Marvulli (Swi) / Marcel Kalz (Ger) ÖVB 0:00:28.140  
2 Alois Kankovsky (Cze) / Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven 0:00:28.647  
3 Peter Schep (Ned) / Robert Bartko (Ger) SWB 0:00:28.789  
4 Brad Huff (USA) / Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen 0:00:28.858  
5 Leif Lampater (Ger) / Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen 0:00:28.876  
6 Christian Grasmann (Ger) / Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch 0:00:29.134  
7 Marc Hester (Den) / Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker 0:00:29.191  
8 Jesper Morkov (Den) / Tino Thömel (Ger) Weser Kurier 0:00:30.073  
9 Jack Simes (USA) / Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen 0:00:30.229  
10 Benjamin Edmüller (Ger) / Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz 0:00:30.552  
11 Milan Kadlec (Cze) / Marcel Barth (Ger) Germania 0:00:30.677  
12 Danny Stam (Ned) / Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda 0:00:30.683  
Elite Men - Madison
1 Leif Lampater (Ger) / Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen 20 pts
2 Peter Schep (Ned) / Robert Bartko (Ger) SWB 12  
3 Marc Hester (Den) / Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker 10  
4 Franco Marvulli (Swi) / Marcel Kalz (Ger) ÖVB 8   -1lap
5 Danny Stam (Ned) / Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda 6  
6 Christian Grasmann (Ger) / Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch 4  
7 Milan Kadlec (Cze) / Marcel Barth (Ger) Germania     -2laps
8 Alois Kankovsky (Cze) / Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven    
9 Jesper Morkov (Den) / Tino Thömel (Ger) Weser Kurier     -3laps
10 Brad Huff (USA) / Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen     -4laps
11 Benjamin Edmüller (Ger) / Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz    
12 Jack Simes (USA) / Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen     -5laps
Sprinters - Keirin
1 Max Niederlag (Ger) 1  
2 Lewis Olivia (GBr) 2  
3 Philipp Thiele (Ger) 3  
4 Sebastian Döhrer (Ger) 4  
5 Kian Emadi (GBr) 5  
6 Jean Paul (GBr) 6  
Elite Men - Sprint
1 Alois Kankovsky (Cze) Eisbären Bremerhaven 10 pts
2 Robert Bartko (Ger) SWB 6  
3 Milan Kadlec (Cze) Germania 5  
4 Benjamin Edmüller (Ger) Klaus Lorenz 4  
5 Jack Simes (USA) Lotto Bremen 3  
6 Brad Huff (USA) Radio Bremen 2  
Sprinters - Team Sprint
1 Jean Paul (GBr) 0:00:32.386  
1 Lewis Olivia (GBr)    
1 Kian Emadi (GBr)    
2 Sebastian Döhrer (Ger) 0:00:32.502  
2 Philipp Thiele (Ger)    
2 Max Niederlag (Ger)    
Elite Men - Derny Finale 1
1 Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker 5 pts
2 Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen 4  
3 Robert Bartko (Ger) SWB 3  
4 Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven 2  
5 Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda 1  
6 Marcel Kalz (Ger) ÖVB    
Elite Men - Derny Finale 2
1 Tino Thömel (Ger) Weser Kurier 5 pts
2 Marcel Barth (Ger) Germania 4  
3 Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz 3  
4 Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch 2  
5 Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen 1  
6 Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen    
Elite Men - Overall standings after day 3
1 Peter Schep (Ned) / Robert Bartko (Ger) SWB 172 pts
2 Franco Marvulli (Swi) / Marcel Kalz (Ger) ÖVB 185   -1lap
3 Leif Lampater (Ger) / Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen 164  
4 Marc Hester (Den) / Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker 113  
5 Alois Kankovsky (Cze) / Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven 140   -2laps
6 Danny Stam (Ned) / Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda 96   -3laps
7 Milan Kadlec (Cze) / Marcel Barth (Ger) Germania 105   -5laps
8 Christian Grasmann (Ger) / Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch 72   -6laps
9 Jesper Morkov (Den) / Tino Thömel (Ger) Weser Kurier 28   -8laps
10 Jack Simes (USA) / Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen 48   -14laps
11 Benjamin Edmüller (Ger) / Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz 28  
12 Brad Huff (USA) / Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen 55   -15laps