Marie wins stage with three-second margin

Geniez in overall lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Yannick Marie (Fra) V.C. La Pomme Marseille3:52:01 
2Thomas Girard (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:00:03 
3Alexandre Geniez (Fra) French National Team - Espoirs0:00:06 
4John Degenkolb (Ger) German National Team Road0:01:16 
5Alfredo Balloni (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:01:18 
6Davide Orrico (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:01:21 
7Mattia Pozzo (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:01:27 
8Ian Bibby (GBr) British National Team  
9Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 – Quick Step  
10Arnaud Courteille (Fra) French National Team - Espoirs  
11Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team  
12Nicolas Edet (Fra) French National Team - Espoirs  
13Frederiek Verkinderen (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto  
14Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs  
15Egor Silin (Rus) Russian National Team  
16Cayetano-José Sarmiento (Col) Colombian National team  
17Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 – Quick Step0:01:37 
18Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille0:01:38 
19Pavel Kochetkov (Rus) Russian National Team  
20Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent / Oise  
21Angelo Pagani (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
22Tommaso Salvetti (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa  
23Daniele Ratto (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago  
24David Rösch (Ger) German National Team Road  
25Cristiano Colombo (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago  
26Brian Bulgac (Ned) Beveren 2000 – Quick Step  
27Quintana Nairo (Col) Colombian National team0:01:44 
28Patrick Facchini (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:01:46 
29Peter Kennaugh (GBr) British National Team0:01:48 
30Maciej Parterski (Pol) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:04:04 
31Reno Dekeulenaer (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:04:13 
32Thomas Tiozzo (Ita) S.C.F.W.R. BATA  
33Giorgio Cecchinel (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
34Yannick Eijssen (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:04:20 
35Axel Domont (Fra) Rhône-Alpes0:08:02 
36Pietro Tedesco (Ita) S.C.F.W.R. BATA  
37Sander Armee (Bel) Beveren 2000 – Quick Step  
38Stefano Pirazzi (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:08:05 
39Andrea Vaccher (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:08:08 
40Alberto Nardin (Ita) Team Limpida  
41Adriano Malori (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
42Tomas Alberio (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:08:51 
43Steve Bekaert (Bel) Beveren 2000 – Quick Step  
44Adrien Bonnefoy (Fra) Rhône-Alpes0:08:54 
45Jeroen Hoorne (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond  
46Julian Kern (Ger) German National Team Road  
47Maurizio Gorato (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:08:55 
48Ricardo Pichetta (Ita) Team Limpida  
49Niels Van Dijck (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto  
50Manuele Caddeo (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima0:08:58 
51Moreno Zanchetta (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:08:59 
52Jean-Pablo Villegas (Col) Colombian National team  
53Dominik Nerz (Ger) German National Team Road  
54Martin Hacecky (Cze) G.S. Brunero-Pedalando In Langa  
55Luca Benedetti (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta  
56Sanchez-Edison Mahecha (Col) Colombian National team  
57Frédéric Brun (Fra) Rhône-Alpes  
58Diego Ulissi (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima0:09:03 
59Jérémy Laby (Fra) Team Haute-Savoie  
60Gianluca Brambilla (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
61Eldar Dzhabrailov (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:09:04 
62Andréi Nechita (Rom) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas  
63Kristijan Koren (Slo) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:09:07 
64Matthieu Converset (Fra) C.C. Nogent / Oise  
65Aurélien Ribet (Fra) AVC Aix En Provence  
66Christphe Goutille (Fra) Rhône-Alpes  
67Ben Gastauer (Lux) Chambéry Cyclisme Formation  
68Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
69Moreno Moser (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta  
70Thomas Damuseau (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
71Artur Tarasau (Blr) G.S. Podenzano  
72Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent / Oise  
73Michele Simoni (Ita) Promociclo Neri Sottoli  
74Antonio Santoro (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas  
75Patrick Gretsch (Ger) German National Team Road0:09:19 
76Thierry Moret (Ita) Team Limpida0:12:55 
77Julien Ballieu (Fra) C.C. Nogent / Oise  
78Clinton Avery (NZl) PWS-EIJSSEN Cycling Team  
79Morgan Kneisky (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:14:23 
80Laurent Van Den Bak (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:15:55 
81Kess Heytens (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond  
82Stig Broeckx (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team  
83Kim Borry (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond  
84Alexey Tsatevitch (Rus) Russian National Team0:15:58 
85Mattia Barabesi (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima  
86Césare Benedetti (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:15:59 
87Alberto Contoli (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:16:08 
88Matteo Collodel (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
89Andréa Di Corrado (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack  
90Sacha Modolo (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
91Mathieu Delaroziere (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
92Efrem Salvi (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack  
93Stéfano Locatelli (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack  
94Mark Christian (GBr) British National Team  
95Paavo Paajanen (Fin) AVC Aix En Provence  
96Davide Cimolai (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas  
97Yoann Barbas (Fra) French National Team - Espoirs  
98Enrico Montanari (Ita) G.S. Podenzano0:17:04 
99Michele Gobbi (Ita) S.C.F.W.R. BATA  
100Mauro Durbano (Ita) Team Limpida  
101Fabio Chinello (Ita) S.C.F.W.R. BATA  
102Carmelo Marchetta (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa  
103Baptiste Planckaert (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond  
104Steven Le Hyaric (Fra) Rhône-Alpes  
105Nicolas Morel (Fra) AVC Aix En Provence0:17:54 
106Adram Canzini (Ita) G.S. Podenzano0:17:04 
107Aléxis Guerbois (Fra) Team Haute-Savoie  
108Daniele Bettinsoli (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta  
109Mattia Magnaldi (Ita) Team Limpida  
110Adrien Muffat (Fra) Team Haute-Savoie0:17:06 
111Florian Rosillo (Fra) Team Haute-Savoie  
112Jonathan Mc Evoy (GBr) British National Team  
113Luke Rowe (GBr) British National Team  
114Saroen Lepla (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond  
115Mirko Battaglini (Ita) Promociclo Neri Sottoli  
116Fabio Aru (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago  
117Mirko Tedeschi (Ita) Promociclo Neri Sottoli  
118Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent / Oise  
119Damiano Margutti (Ita) G.S. Podenzano  
120Enrico Barbin (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta  
121Nicola Boem (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas  
DNFLuca Dodi (Ita) G.S. Podenzano  
DNFJonathan Balbuena (Fra) AVC Aix En Provence  
DNFThomas Lebas (Fra) AVC Aix En Provence  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Yannick Marie (Fra) V.C. La Pomme Marseille15 pts
2Thomas Girard (Fra) Chambéry Cyclisme Formation12 
3Alexandre Geniez (Fra) French National Team - Espoirs10 
4John Degenkolb (Ger) German National Team Road8 
5Alfredo Balloni (Ita) Promociclo Neri Sottoli6 
7Mattia Pozzo (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa5 
8Ian Bibby (GBr) British National Team4 
9Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 – Quick Step3 
10Arnaud Courteille (Fra) French National Team - Espoirs2 
11Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team1 
Sprints
#Rider Name (Country) TeamResult
"
Sprint 1 - km 20.75 - Vacheresse d'Aulps
#Rider Name (Country) TeamResult
1Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent / Oise5 pts
2Mirko Tedeschi (Ita) Promociclo Neri Sottoli3 
3Matteo Collodel (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior1 
"
Sprint 2 - km 90.05 - Pas de l'Echelle
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexey Tsatevitch (Rus) Russian National Team5 pts
2Mattia Pozzo (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa3 
3Pavel Kochetkov (Rus) Russian National Team1 
Mountains
#Rider Name (Country) TeamResult
Mountain 1 - km 49.95 - Col de la Jambaz
#Rider Name (Country) TeamResult
1Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team5 pts
2Christphe Goutille (Fra) Rhône-Alpes3 
3Cayetano-José Sarmiento (Col) Colombian National team1 
Mountain 2 - km 100.75 - Col de la Croisette
#Rider Name (Country) TeamResult
1Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team14 pts
2Alexandre Geniez (Fra) French National Team - Espoirs10 
3Quintana Nairo (Col) Colombian National team7 
4Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs5 
5Nicolas Edet (Fra) French National Team - Espoirs3 
Mountain 3 - km 119.95 - Arthaz
#Rider Name (Country) TeamResult
1Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team5 pts
2Alexandre Geniez (Fra) French National Team - Espoirs3 
3Nicolas Edet (Fra) French National Team - Espoirs1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Equipe de France Espoirs11:39:03 
2National Team Colombia0:01:38 
3Beveren 2000 - Quick Step0:01:42 
4U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:08:21 
5German National Team Road0:08:48 
6G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:09:00 
7Jong Vlaanderen - Bauknecht - Lotto0:11:35 
8V.C. La Pomme Marseille0:14:46 
9Chambéry Cyclisme Formation0:15:17 
10Bottoli Nordelettrica Ramonda0:15:37 
11Nazionale Russa0:16:03 
12Great Britain National Team0:16:23 
13Arvedi Lucchini Unidelta0:16:52 
14C.C. Nogent / Oise  
15S.C.F.W.R. BATA0:18:14 
16G.S. Zalf Desiree Fior0:18:24 
17Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:19:15 
18Rhône-Alpes0:22:55 
19Promociclo Neri Sottoli0:24:31 
20Team Limpida0:26:58 
21PWS-EIJSSEN Cycling Team0:30:10 
22De Nardi Bergamasca Colpack0:30:28 
23Team Hoppla’ Seano Bellissima0:30:59 
24W.C. Soenens-Yawado-Germond0:37:44 
25AVC Aix En Provence0:40:09 
26Team Haute-Savoie0:40:13 
27G.S. Podenzano0:40:15 
General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexandre Geniez (Fra) French National Team - Espoirs7:06:16 
2Angelo Pagani (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:00:51 
3Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs0:01:16 
4Arnaud Courteille (Fra) French National Team - Espoirs0:01:24 
5Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team0:01:29 
6David Rösch (Ger) German National Team Road0:01:30 
7Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 – Quick Step0:02:05 
8Brian Bulgac (Ned) Beveren 2000 – Quick Step0:02:16 
9Thomas Girard (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:02:44 
10Cayetano-José Sarmiento (Col) Colombian National team0:03:07 
11Nicolas Edet (Fra) French National Team - Espoirs0:03:10 
12Cristiano Colombo (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:03:29 
13Egor Silin (Rus) Russian National Team  
14Ian Bibby (GBr) British National Team0:03:45 
15Daniele Ratto (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:03:53 
16Pavel Kochetkov (Rus) Russian National Team0:04:13 
17Tommaso Salvetti (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:04:14 
18Maciej Parterski (Pol) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:04:17 
19Yannick Eijssen (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:04:57 
20Frederiek Verkinderen (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:05:11 
21Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 – Quick Step0:05:21 
22Thomas Tiozzo (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:06:36 
23John Degenkolb (Ger) German National Team Road0:07:05 
24Adriano Malori (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:07:21 
25Manuele Caddeo (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima0:08:34 
26Sander Armee (Bel) Beveren 2000 – Quick Step0:08:43 
27Andrea Vaccher (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:09:01 
28Matthieu Converset (Fra) C.C. Nogent / Oise0:10:01 
29Christphe Goutille (Fra) Rhône-Alpes0:10:21 
30Moreno Zanchetta (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:10:22 
31Moreno Moser (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:11:04 
32Jean-Pablo Villegas (Col) Colombian National team0:11:06 
33Antonio Santoro (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:11:13 
34Axel Domont (Fra) Rhône-Alpes0:11:19 
35Martin Hacecky (Cze) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:11:21 
36Yannick Marie (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:11:36 
37Aurélien Ribet (Fra) AVC Aix En Provence0:12:08 
38Steve Bekaert (Bel) Beveren 2000 – Quick Step0:12:11 
39Gianluca Brambilla (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:12:16 
40Davide Orrico (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:12:17 
41Ricardo Pichetta (Ita) Team Limpida0:12:40 
42Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:12:46 
43Eldar Dzhabrailov (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:12:48 
44Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille0:13:11 
45Peter Kennaugh (GBr) British National Team0:13:18 
46Patrick Facchini (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:13:21 
47Pietro Tedesco (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:13:50 
48Reno Dekeulenaer (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:14:31 
49Dominik Nerz (Ger) German National Team Road0:14:48 
50Diego Ulissi (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima0:15:36 
51Giorgio Cecchinel (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:15:59 
52Mattia Pozzo (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:17:15 
53Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent / Oise0:17:16 
54Alfredo Balloni (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:17:24 
55Stefano Pirazzi (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:18:14 
56Adrien Bonnefoy (Fra) Rhône-Alpes0:18:56 
57Sanchez-Edison Mahecha (Col) Colombian National team0:20:45 
58Maurizio Gorato (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:20:52 
59Artur Tarasau (Blr) G.S. Podenzano0:21:01 
60Mirko Battaglini (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:21:02 
61Quintana Nairo (Col) Colombian National team0:21:10 
62Jeroen Hoorne (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:21:16 
63Tomas Alberio (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:21:17 
64Luca Benedetti (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:21:24 
65Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent / Oise0:21:29 
66Kristijan Koren (Slo) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:21:33 
67Frédéric Brun (Fra) Rhône-Alpes0:21:37 
68Julian Kern (Ger) German National Team Road0:22:01 
69Ben Gastauer (Lux) Chambéry Cyclisme Formation0:22:07 
70Jérémy Laby (Fra) Team Haute-Savoie0:22:08 
71Patrick Gretsch (Ger) German National Team Road0:23:11 
72Alberto Nardin (Ita) Team Limpida0:24:35 
73Niels Van Dijck (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:24:57 
74Julien Ballieu (Fra) C.C. Nogent / Oise0:25:00 
75Thomas Damuseau (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:25:02 
76Andréi Nechita (Rom) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:25:12 
77Yoann Barbas (Fra) French National Team - Espoirs0:25:52 
78Thierry Moret (Ita) Team Limpida0:26:25 
79Stéfano Locatelli (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:26:45 
80Alberto Contoli (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:26:49 
81Michele Simoni (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:27:13 
82Mattia Barabesi (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima0:27:14 
83Efrem Salvi (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:27:23 
84Nicola Boem (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas  
85Stig Broeckx (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:27:27 
86Césare Benedetti (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:27:29 
87Andréa Di Corrado (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:28:01 
88Kim Borry (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:28:09 
89Sacha Modolo (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:28:10 
90Luke Rowe (GBr) British National Team0:28:31 
91Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent / Oise0:29:11 
92Matteo Collodel (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:29:24 
93Daniele Bettinsoli (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:29:29 
94Clinton Avery (NZl) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:29:40 
95Nicolas Morel (Fra) AVC Aix En Provence0:30:34 
96Morgan Kneisky (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:30:44 
97Mark Christian (GBr) British National Team0:31:11 
98Mathieu Delaroziere (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:31:14 
99Davide Cimolai (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:31:28 
100Enrico Barbin (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:31:57 
101Fabio Aru (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:32:06 
102Michele Gobbi (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:32:21 
103Damiano Margutti (Ita) G.S. Podenzano  
104Adram Canzini (Ita) G.S. Podenzano0:32:44 
105Steven Le Hyaric (Fra) Rhône-Alpes0:33:10 
106Mirko Tedeschi (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:33:12 
107Paavo Paajanen (Fin) AVC Aix En Provence0:33:17 
108Baptiste Planckaert (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:33:19 
109Fabio Chinello (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:33:23 
110Aléxis Guerbois (Fra) Team Haute-Savoie0:33:30 
111Mauro Durbano (Ita) Team Limpida0:33:31 
112Mattia Magnaldi (Ita) Team Limpida  
113Enrico Montanari (Ita) G.S. Podenzano0:33:32 
114Florian Rosillo (Fra) Team Haute-Savoie  
115Jonathan Mc Evoy (GBr) British National Team0:33:52 
116Alexey Tsatevitch (Rus) Russian National Team0:34:14 
117Adrien Muffat (Fra) Team Haute-Savoie0:35:18 
118Laurent Van Den Bak (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:35:56 
119Kess Heytens (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:36:38 
120Saroen Lepla (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:38:34 
121Carmelo Marchetta (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:39:35 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Yannick Marie (Fra) V.C. La Pomme Marseille15 pts
2Manuele Caddeo (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima15 
3Thomas Girard (Fra) Chambéry Cyclisme Formation12 
4Sander Armee (Bel) Beveren 2000 – Quick Step12 
5Alexandre Geniez (Fra) French National Team - Espoirs11 
6Maciej Parterski (Pol) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas10 
7Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 – Quick Step9 
8John Degenkolb (Ger) German National Team Road8 
9Christphe Goutille (Fra) Rhône-Alpes8 
10Alfredo Balloni (Ita) Promociclo Neri Sottoli6 
11Mattia Pozzo (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa5 
12Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs5 
13Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team4 
14Brian Bulgac (Ned) Beveren 2000 – Quick Step4 
15Ian Bibby (GBr) British National Team4 
16Arnaud Courteille (Fra) French National Team - Espoirs2 
17Yannick Eijssen (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team2 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs8 pts
2Alexey Tsatevitch (Rus) Russian National Team5 
3Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent / Oise5 
4Alfredo Balloni (Ita) Promociclo Neri Sottoli5 
5Mattia Pozzo (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa3 
6Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team3 
7Mirko Tedeschi (Ita) Promociclo Neri Sottoli3 
8Ricardo Pichetta (Ita) Team Limpida1 
9Pavel Kochetkov (Rus) Russian National Team1 
10Christphe Goutille (Fra) Rhône-Alpes1 
11Matteo Collodel (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior1 
Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team40 pts
2Alexandre Geniez (Fra) French National Team - Espoirs13 
3Christphe Goutille (Fra) Rhône-Alpes9 
4Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs9 
5Quintana Nairo (Col) Colombian National team7 
6Ricardo Pichetta (Ita) Team Limpida6 
7Nicolas Edet (Fra) French National Team - Espoirs4 
8Manuele Caddeo (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima4 
9Jean-Pablo Villegas (Col) Colombian National team2 
10Cayetano-José Sarmiento (Col) Colombian National team1 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexandre Geniez (Fra) French National Team - Espoirs7:06:16 
2Angelo Pagani (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:00:51 
3Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs0:01:16 
4Arnaud Courteille (Fra) French National Team - Espoirs0:01:24 
5Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team0:01:29 
6David Rösch (Ger) German National Team Road0:01:30 
7Brian Bulgac (Ned) Beveren 2000 – Quick Step0:02:16 
8Thomas Girard (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:02:44 
9Cayetano-José Sarmiento (Col) Colombian National team0:03:07 
10Nicolas Edet (Fra) French National Team - Espoirs0:03:10 
11Egor Silin (Rus) Russian National Team0:03:29 
12Daniele Ratto (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:03:53 
13Tommaso Salvetti (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:04:14 
14Yannick Eijssen (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:04:57 
15Frederiek Verkinderen (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:05:11 
16Thomas Tiozzo (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:06:36 
17John Degenkolb (Ger) German National Team Road0:07:05 
18Adriano Malori (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:07:21 
19Andrea Vaccher (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:09:01 
20Matthieu Converset (Fra) C.C. Nogent / Oise0:10:01 
21Moreno Zanchetta (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:10:22 
22Moreno Moser (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:11:04 
23Jean-Pablo Villegas (Col) Colombian National team0:11:06 
24Antonio Santoro (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:11:13 
25Axel Domont (Fra) Rhône-Alpes0:11:19 
26Martin Hacecky (Cze) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:11:21 
27Steve Bekaert (Bel) Beveren 2000 – Quick Step0:12:11 
28Gianluca Brambilla (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:12:16 
29Davide Orrico (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:12:17 
30Ricardo Pichetta (Ita) Team Limpida0:12:40 
31Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:12:46 
32Eldar Dzhabrailov (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:12:48 
33Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille0:13:11 
34Peter Kennaugh (GBr) British National Team0:13:18 
35Patrick Facchini (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:13:21 
36Pietro Tedesco (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:13:50 
37Reno Dekeulenaer (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:14:31 
38Dominik Nerz (Ger) German National Team Road0:14:48 
39Diego Ulissi (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima0:15:36 
40Giorgio Cecchinel (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:15:59 
41Mattia Pozzo (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:17:15 
42Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent / Oise0:17:16 
43Alfredo Balloni (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:17:24 
44Stefano Pirazzi (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:18:14 
45Adrien Bonnefoy (Fra) Rhône-Alpes0:18:56 
46Sanchez-Edison Mahecha (Col) Colombian National team0:20:45 
47Maurizio Gorato (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:20:52 
48Artur Tarasau (Blr) G.S. Podenzano0:21:01 
49Mirko Battaglini (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:21:02 
50Quintana Nairo (Col) Colombian National team0:21:10 
51Jeroen Hoorne (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:21:16 
52Tomas Alberio (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:21:17 
53Luca Benedetti (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:21:24 
54Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent / Oise0:21:29 
55Frédéric Brun (Fra) Rhône-Alpes0:21:37 
56Julian Kern (Ger) German National Team Road0:22:01 
57Ben Gastauer (Lux) Chambéry Cyclisme Formation0:22:07 
58Jérémy Laby (Fra) Team Haute-Savoie0:22:08 
59Patrick Gretsch (Ger) German National Team Road0:23:11 
60Alberto Nardin (Ita) Team Limpida0:24:35 
61Niels Van Dijck (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:24:57 
62Julien Ballieu (Fra) C.C. Nogent / Oise0:25:00 
63Thomas Damuseau (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:25:02 
64Andréi Nechita (Rom) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:25:12 
65Yoann Barbas (Fra) French National Team - Espoirs0:25:52 
66Thierry Moret (Ita) Team Limpida0:26:25 
67Stéfano Locatelli (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:26:45 
68Alberto Contoli (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:26:49 
69Michele Simoni (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:27:13 
70Mattia Barabesi (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima0:27:14 
71Efrem Salvi (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:27:23 
72Nicola Boem (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas  
73Stig Broeckx (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:27:27 
74Césare Benedetti (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:27:29 
75Andréa Di Corrado (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:28:01 
76Sacha Modolo (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:28:10 
77Luke Rowe (GBr) British National Team0:28:31 
78Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent / Oise0:29:11 
79Matteo Collodel (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:29:24 
80Daniele Bettinsoli (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:29:29 
81Clinton Avery (NZl) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:29:40 
82Nicolas Morel (Fra) AVC Aix En Provence0:30:34 
83Morgan Kneisky (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:30:44 
84Mark Christian (GBr) British National Team0:31:11 
85Davide Cimolai (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:31:28 
86Enrico Barbin (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:31:57 
87Fabio Aru (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:32:06 
88Mirko Tedeschi (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:33:12 
89Paavo Paajanen (Fin) AVC Aix En Provence0:33:17 
90Baptiste Planckaert (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:33:19 
91Fabio Chinello (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:33:23 
92Aléxis Guerbois (Fra) Team Haute-Savoie0:33:30 
93Mattia Magnaldi (Ita) Team Limpida0:33:31 
94Florian Rosillo (Fra) Team Haute-Savoie0:33:32 
95Jonathan Mc Evoy (GBr) British National Team0:33:52 
96Alexey Tsatevitch (Rus) Russian National Team0:34:14 
97Adrien Muffat (Fra) Team Haute-Savoie0:35:18 
98Laurent Van Den Bak (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:35:56 
99Saroen Lepla (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:38:34 
100Carmelo Marchetta (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:39:35 
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Equipe de France Espoirs21:21:30 
2Beveren 2000 - Quick Step0:03:37 
3National Team Colombia0:05:31 
4U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:16:29 
5German National Team Road0:20:38 
6Bottoli Nordelettrica Ramonda0:24:59 
7G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:26:13 
8S.C.F.W.R. BATA0:27:08 
9Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:32:09 
10G.S. Zalf Desiree Fior0:34:24 
11Chambéry Cyclisme Formation0:34:29 
12Rhône-Alpes0:37:46 
13Nazionale Russa0:39:14 
14Jong Vlaanderen - Bauknecht - Lotto0:41:37 
15Great Britain National Team0:41:55 
16Arvedi Lucchini Unidelta0:42:08 
17C.C. Nogent / Oise0:42:15 
18Team Hoppla’ Seano Bellissima0:48:42 
19V.C. La Pomme Marseille0:53:21 
20PWS-EIJSSEN Cycling Team0:58:07 
21AVC Aix En Provence0:58:22 
22Team Limpida1:00:28 
23Promociclo Neri Sottoli1:00:57 
24De Nardi Bergamasca Colpack1:03:09 
25G.S. Podenzano1:10:14 
26W.C. Soenens-Yawado-Germond1:18:51 
27Team Haute-Savoie1:26:30 
Back to top