Caddeo wins by four seconds

Caddeo in lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Manuele Caddeo (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima2:56:21 
2Sander Armee (Bel) Beveren 2000 – Quick Step0:00:04 
3Maciej Parterski (Pol) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:00:21 
4Christphe Goutille (Fra) Rhône-Alpes  
5Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 – Quick Step  
6Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs  
7Brian Bulgac (Ned) Beveren 2000 – Quick Step  
8Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team  
9Yannick Eijssen (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team  
10Alexandre Geniez (Fra) French National Team - Espoirs0:00:26 
11David Rösch (Ger) German National Team Road  
12Adriano Malori (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:00:29 
13Angelo Pagani (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
14Matthieu Converset (Fra) C.C. Nogent / Oise  
15Arnaud Courteille (Fra) French National Team - Espoirs  
16Andrea Vaccher (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:00:43 
17Moreno Zanchetta (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:01:19 
18Thomas Girard (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:01:59 
19Egor Silin (Rus) Russian National Team  
20Cayetano-José Sarmiento (Col) Colombian National team  
21Cristiano Colombo (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:02:04 
22Martin Hacecky (Cze) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:02:05 
23Jean-Pablo Villegas (Col) Colombian National team0:02:12 
24Antonio Santoro (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:02:14 
25Nicolas Edet (Fra) French National Team - Espoirs0:02:15 
26Thomas Tiozzo (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:02:19 
27Tommaso Salvetti (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa  
28Moreno Moser (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta  
29Axel Domont (Fra) Rhône-Alpes0:02:24 
30Daniele Ratto (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:02:28 
31Luca Dodi (Ita) G.S. Podenzano  
32Ricardo Pichetta (Ita) Team Limpida0:02:31 
33Pavel Kochetkov (Rus) Russian National Team0:02:32 
34Thomas Lebas (Fra) AVC Aix En Provence0:02:35 
35Aurélien Ribet (Fra) AVC Aix En Provence0:02:42 
36Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 – Quick Step0:02:45 
37Ian Bibby (GBr) British National Team  
38Frederiek Verkinderen (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:02:55 
39Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:02:57 
40Steve Bekaert (Bel) Beveren 2000 – Quick Step0:03:03 
41Gianluca Brambilla (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
42Mirko Battaglini (Ita) Promociclo Neri Sottoli  
43Eldar Dzhabrailov (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:03:57 
44Pietro Tedesco (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:04:46 
45John Degenkolb (Ger) German National Team Road0:06:23 
46Dominik Nerz (Ger) German National Team Road  
47Diego Ulissi (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima0:06:57 
48Adrien Bonnefoy (Fra) Rhône-Alpes0:09:09 
49Reno Dekeulenaer (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto  
50Yoann Barbas (Fra) French National Team - Espoirs  
51Stefano Pirazzi (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:10:22 
52Nicola Boem (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:10:25 
53Davide Orrico (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:11:06 
54Stéfano Locatelli (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:11:14 
55Kim Borry (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:11:16 
56Stig Broeckx (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team  
57Jeroen Hoorne (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:11:24 
58Giorgio Cecchinel (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
59Julien Ballieu (Fra) C.C. Nogent / Oise0:11:40 
60Maurizio Gorato (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa  
61Mattia Barabesi (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima  
62Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent / Oise  
63Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille  
64Jonathan Balbuena (Fra) AVC Aix En Provence  
65Yannick Marie (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:11:43 
66Nicolas Morel (Fra) AVC Aix En Provence  
67Frédéric Brun (Fra) Rhône-Alpes0:11:45 
68Thierry Moret (Ita) Team Limpida  
69Andréa Di Corrado (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:11:52 
70Daniele Bettinsoli (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta  
71Luca Benedetti (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta  
72Tomas Alberio (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
73Jérémy Laby (Fra) Team Haute-Savoie  
74Kristijan Koren (Slo) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
75Efrem Salvi (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack  
76Luke Rowe (GBr) British National Team  
77Sacha Modolo (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
78Ben Gastauer (Lux) Chambéry Cyclisme Formation  
79Artur Tarasau (Blr) G.S. Podenzano  
80Julian Kern (Ger) German National Team Road  
81Alberto Contoli (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:11:57 
82Matteo Collodel (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
83Patrick Facchini (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta  
84Peter Kennaugh (GBr) British National Team  
85Sanchez-Edison Mahecha (Col) Colombian National team  
86Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent / Oise  
87Césare Benedetti (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:12:07 
88Patrick Gretsch (Ger) German National Team Road0:12:23 
89Fabio Chinello (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:15:13 
90Florian Rosillo (Fra) Team Haute-Savoie  
91Adram Canzini (Ita) G.S. Podenzano  
92Enrico Montanari (Ita) G.S. Podenzano  
93Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent / Oise  
94Mathieu Delaroziere (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
95Alfredo Balloni (Ita) Promociclo Neri Sottoli  
96Alberto Nardin (Ita) Team Limpida  
97Steven Le Hyaric (Fra) Rhône-Alpes  
98Baptiste Planckaert (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond  
99Mirko Tedeschi (Ita) Promociclo Neri Sottoli  
100Morgan Kneisky (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
101Aléxis Guerbois (Fra) Team Haute-Savoie  
102Clinton Avery (NZl) PWS-EIJSSEN Cycling Team  
103Adrien Muffat (Fra) Team Haute-Savoie  
104Mauro Durbano (Ita) Team Limpida  
105Thomas Damuseau (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
106Niels Van Dijck (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto  
107Damiano Margutti (Ita) G.S. Podenzano  
108Andréi Nechita (Rom) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas  
109Jonathan Mc Evoy (GBr) British National Team  
110Michele Gobbi (Ita) S.C.F.W.R. BATA  
111Mattia Magnaldi (Ita) Team Limpida  
112Michele Simoni (Ita) Promociclo Neri Sottoli  
113Paavo Paajanen (Fin) AVC Aix En Provence  
114Mattia Pozzo (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa  
115Enrico Barbin (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta  
116Davide Cimolai (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas  
117Mark Christian (GBr) British National Team  
118Fabio Aru (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago  
119Alexey Tsatevitch (Rus) Russian National Team0:18:13 
120Laurent Van Den Bak (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:19:45 
121Carmelo Marchetta (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa  
122Quintana Nairo (Col) Colombian National team  
123Kess Heytens (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond  
124Saroen Lepla (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond  
125Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:23:57 
126Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto  
127Marco Lanotte (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:25:55 
DNSHendrik Van Den Bossche (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team  
DNSGianluca Randazzo (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima  
DNFAlexandre Dupouhet (Fra) Team Haute-Savoie  
DNFMathieu Fabry (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
DNFJonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
DNFDmitriy Sokolov (Rus) Russian National Team  
DNFSergey Alekhin (Rus) Russian National Team  
DNFAlessio Taliani (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Manuele Caddeo (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima15 pts
2Sander Armee (Bel) Beveren 2000 – Quick Step12 
3Maciej Parterski (Pol) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas10 
4Christphe Goutille (Fra) Rhône-Alpes8 
5Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 – Quick Step6 
6Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs5 
7Brian Bulgac (Ned) Beveren 2000 – Quick Step4 
8Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team3 
9Yannick Eijssen (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team2 
10Alexandre Geniez (Fra) French National Team - Espoirs1 
Sprints
#Rider Name (Country) TeamResult
Sprint 1 - km 40.35 - St Jean d'Aulps
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alfredo Balloni (Ita) Promociclo Neri Sottoli5 pts
2Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs3 
3Ricardo Pichetta (Ita) Team Limpida1 
Sprint 2 - km 73.8 - Supermarché
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs5 pts
2Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team3 
3Christphe Goutille (Fra) Rhône-Alpes1 
Mountains
#Rider Name (Country) TeamResult
Mountain 1 - km 52.8 - Col de l'Ecrenaz
#Rider Name (Country) TeamResult
1Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team8 pts
2Ricardo Pichetta (Ita) Team Limpida6 
3Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs4 
4Jean-Pablo Villegas (Col) Colombian National team2 
Mountain 2 - km 87.2 - Col du Corbier
#Rider Name (Country) TeamResult
1Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team8 pts
2Christphe Goutille (Fra) Rhône-Alpes6 
3Manuele Caddeo (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima4 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Beveren 2000 - Quick Step8:49:49 
2Equipe de France Espoirs0:00:30 
3National Team Colombia0:03:46 
4S.C.F.W.R. BATA0:07:38 
5U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:07:43 
6Rhône-Alpes0:11:08 
7Bottoli Nordelettrica Ramonda0:12:04 
8Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:12:14 
9German National Team Road0:12:26 
10G.S. Zalf Desiree Fior0:14:24 
11G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:15:18 
12Chambéry Cyclisme Formation0:16:02 
13AVC Aix En Provence0:16:11 
14Team Hoppla’ Seano Bellissima0:17:51 
15Nazionale Russa0:21:58 
16C.C. Nogent / Oise0:23:03 
17Arvedi Lucchini Unidelta0:25:17 
18Great Britain National Team0:25:48 
19PWS-EIJSSEN Cycling Team0:26:04 
20Jong Vlaanderen - Bauknecht - Lotto0:26:31 
21Team Limpida0:28:43 
22G.S. Podenzano0:28:47 
23Promociclo Neri Sottoli0:32:43 
24De Nardi Bergamasca Colpack0:33:26 
25W.C. Soenens-Yawado-Germond0:37:07 
26V.C. La Pomme Marseille0:37:50 
27Team Haute-Savoie0:41:32 
General classification after stage 1b
#Rider Name (Country) TeamResult
1Adriano Malori (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda3:13:28 
2Angelo Pagani (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
3Manuele Caddeo (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima0:00:23 
4Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs0:00:36 
5David Rösch (Ger) German National Team Road0:00:39 
6Alexandre Geniez (Fra) French National Team - Espoirs0:00:41 
7Arnaud Courteille (Fra) French National Team - Espoirs0:00:44 
8Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team0:00:49 
9Maciej Parterski (Pol) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:01:00 
10Sander Armee (Bel) Beveren 2000 – Quick Step0:01:08 
11Yannick Eijssen (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:01:24 
12Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 – Quick Step0:01:25 
13Brian Bulgac (Ned) Beveren 2000 – Quick Step  
14Andrea Vaccher (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:40 
15Matthieu Converset (Fra) C.C. Nogent / Oise0:01:41 
16Christphe Goutille (Fra) Rhône-Alpes0:02:01 
17Moreno Zanchetta (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:02:10 
18Cayetano-José Sarmiento (Col) Colombian National team0:02:27 
19Nicolas Edet (Fra) French National Team - Espoirs0:02:30 
20Cristiano Colombo (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:02:38 
21Moreno Moser (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:02:44 
22Egor Silin (Rus) Russian National Team0:02:49 
23Antonio Santoro (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:02:53 
24Jean-Pablo Villegas (Col) Colombian National team0:02:54 
25Daniele Ratto (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:03:02 
26Ian Bibby (GBr) British National Team0:03:05 
27Martin Hacecky (Cze) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:03:09 
28Thomas Tiozzo (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:03:10 
29Luca Dodi (Ita) G.S. Podenzano0:03:17 
30Pavel Kochetkov (Rus) Russian National Team0:03:22 
31Tommaso Salvetti (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:03:23 
32Thomas Girard (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:03:28 
33Thomas Lebas (Fra) AVC Aix En Provence0:03:41 
34Aurélien Ribet (Fra) AVC Aix En Provence0:03:48 
35Gianluca Brambilla (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:04:00 
36Axel Domont (Fra) Rhône-Alpes0:04:04 
37Steve Bekaert (Bel) Beveren 2000 – Quick Step0:04:07 
38Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:04:26 
39Eldar Dzhabrailov (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:04:31 
40Frederiek Verkinderen (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto  
41Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 – Quick Step  
42Ricardo Pichetta (Ita) Team Limpida0:04:32 
43Mirko Battaglini (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:04:43 
44Pietro Tedesco (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:06:35 
45Dominik Nerz (Ger) German National Team Road0:06:36 
46John Degenkolb (Ger) German National Team Road  
47Diego Ulissi (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima0:07:20 
48Yoann Barbas (Fra) French National Team - Espoirs0:10:31 
49Adrien Bonnefoy (Fra) Rhône-Alpes0:10:49 
50Stefano Pirazzi (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:10:56 
51Nicola Boem (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:11:04 
52Reno Dekeulenaer (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:11:05 
53Stéfano Locatelli (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:11:24 
54Alberto Contoli (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:11:28 
55Davide Orrico (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:11:43 
56Efrem Salvi (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:12:02 
57Mattia Barabesi (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima0:12:03 
58Luke Rowe (GBr) British National Team0:12:12 
59Césare Benedetti (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:12:17 
60Peter Kennaugh (GBr) British National Team  
61Stig Broeckx (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:12:19 
62Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille0:12:20 
63Patrick Facchini (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:12:22 
64Yannick Marie (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:12:23 
65Sanchez-Edison Mahecha (Col) Colombian National team0:12:33 
66Giorgio Cecchinel (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
67Andréa Di Corrado (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:12:40 
68Artur Tarasau (Blr) G.S. Podenzano0:12:41 
69Maurizio Gorato (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:12:44 
70Jonathan Balbuena (Fra) AVC Aix En Provence0:12:46 
71Sacha Modolo (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:12:49 
72Julien Ballieu (Fra) C.C. Nogent / Oise0:12:52 
73Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent / Oise  
74Kim Borry (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:13:01 
75Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent / Oise0:13:09 
76Jeroen Hoorne (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond  
77Daniele Bettinsoli (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:13:12 
78Luca Benedetti (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta  
79Tomas Alberio (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:13:13 
80Kristijan Koren (Slo) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
81Frédéric Brun (Fra) Rhône-Alpes0:13:25 
82Nicolas Morel (Fra) AVC Aix En Provence0:13:27 
83Ben Gastauer (Lux) Chambéry Cyclisme Formation0:13:47 
84Jérémy Laby (Fra) Team Haute-Savoie0:13:52 
85Julian Kern (Ger) German National Team Road0:13:54 
86Matteo Collodel (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:14:03 
87Thierry Moret (Ita) Team Limpida0:14:17 
88Patrick Gretsch (Ger) German National Team Road0:14:39 
89Enrico Barbin (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:15:38 
90Fabio Aru (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:15:47 
91Mark Christian (GBr) British National Team0:15:50 
92Mathieu Delaroziere (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:15:53 
93Damiano Margutti (Ita) G.S. Podenzano0:16:02 
94Michele Gobbi (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:16:04 
95Davide Cimolai (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:16:07 
96Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent / Oise0:16:25 
97Adram Canzini (Ita) G.S. Podenzano0:16:27 
98Mattia Pozzo (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:16:35 
99Thomas Damuseau (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:16:42 
100Niels Van Dijck (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:16:49 
101Alfredo Balloni (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:16:53 
102Steven Le Hyaric (Fra) Rhône-Alpes  
103Mirko Tedeschi (Ita) Promociclo Neri Sottoli  
104Andréi Nechita (Rom) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:16:55 
105Baptiste Planckaert (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:17:02 
106Fabio Chinello (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:17:06 
107Morgan Kneisky (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:17:08 
108Florian Rosillo (Fra) Team Haute-Savoie0:17:13 
109Aléxis Guerbois (Fra) Team Haute-Savoie  
110Alberto Nardin (Ita) Team Limpida0:17:14 
111Mauro Durbano (Ita) Team Limpida  
112Mattia Magnaldi (Ita) Team Limpida  
113Enrico Montanari (Ita) G.S. Podenzano0:17:15 
114Clinton Avery (NZl) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:17:32 
115Jonathan Mc Evoy (GBr) British National Team0:17:33 
116Paavo Paajanen (Fin) AVC Aix En Provence0:17:56 
117Michele Simoni (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:18:53 
118Adrien Muffat (Fra) Team Haute-Savoie0:18:59 
119Alexey Tsatevitch (Rus) Russian National Team0:19:03 
120Quintana Nairo (Col) Colombian National team0:20:13 
121Laurent Van Den Bak (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:20:48 
122Kess Heytens (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:21:30 
123Saroen Lepla (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:22:15 
124Carmelo Marchetta (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:23:18 
125Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:25:33 
126Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:26:56 
127Marco Lanotte (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:29:35 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Manuele Caddeo (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima10 pts
2Sander Armee (Bel) Beveren 2000 – Quick Step8 
3Maciej Parterski (Pol) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas6 
4Christphe Goutille (Fra) Rhône-Alpes5 
5Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 – Quick Step12 
6Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs4 
7Brian Bulgac (Ned) Beveren 2000 – Quick Step3 
8Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team2 
9Yannick Eijssen (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team1 
10Alexandre Geniez (Fra) French National Team - Espoirs15 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs8 pts
2Alfredo Balloni (Ita) Promociclo Neri Sottoli5 
3Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team3 
4Christphe Goutille (Fra) Rhône-Alpes1 
5Ricardo Pichetta (Ita) Team Limpida1 
Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team16 pts
2Christphe Goutille (Fra) Rhône-Alpes6 
3Ricardo Pichetta (Ita) Team Limpida6 
4Manuele Caddeo (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima4 
5Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs4 
6Jean-Pablo Villegas (Col) Colombian National team2 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Adriano Malori (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda3:13:28 
2Angelo Pagani (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
3Thibault Pinot (Fra) French National Team - Espoirs0:00:36 
4David Rösch (Ger) German National Team Road0:00:39 
5Alexandre Geniez (Fra) French National Team - Espoirs0:00:41 
6Arnaud Courteille (Fra) French National Team - Espoirs0:00:44 
7Carlos-Alberto Betancour (Col) Colombian National team0:00:49 
8Yannick Eijssen (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:01:24 
9Brian Bulgac (Ned) Beveren 2000 – Quick Step0:01:25 
10Andrea Vaccher (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:40 
11Matthieu Converset (Fra) C.C. Nogent / Oise0:01:41 
12Moreno Zanchetta (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:02:10 
13Cayetano-José Sarmiento (Col) Colombian National team0:02:27 
14Nicolas Edet (Fra) French National Team - Espoirs0:02:30 
15Moreno Moser (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:02:44 
16Egor Silin (Rus) Russian National Team0:02:49 
17Antonio Santoro (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:02:53 
18Jean-Pablo Villegas (Col) Colombian National team0:02:54 
19Daniele Ratto (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:03:02 
20Martin Hacecky (Cze) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:03:09 
21Thomas Tiozzo (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:03:10 
22Luca Dodi (Ita) G.S. Podenzano0:03:17 
23Tommaso Salvetti (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:03:23 
24Thomas Girard (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:03:28 
25Gianluca Brambilla (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:04:00 
26Axel Domont (Fra) Rhône-Alpes0:04:04 
27Steve Bekaert (Bel) Beveren 2000 – Quick Step0:04:07 
28Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:04:26 
29Frederiek Verkinderen (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:04:31 
30Ricardo Pichetta (Ita) Team Limpida0:04:32 
31Mirko Battaglini (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:04:43 
32Pietro Tedesco (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:06:35 
33Dominik Nerz (Ger) German National Team Road0:06:36 
34John Degenkolb (Ger) German National Team Road  
35Diego Ulissi (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima0:07:20 
36Yoann Barbas (Fra) French National Team - Espoirs0:10:31 
37Adrien Bonnefoy (Fra) Rhône-Alpes0:10:49 
38Stefano Pirazzi (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:10:56 
39Nicola Boem (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:11:04 
40Reno Dekeulenaer (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:11:05 
41Stéfano Locatelli (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:11:24 
42Alberto Contoli (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:11:28 
43Davide Orrico (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:11:43 
44Efrem Salvi (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:12:02 
45Mattia Barabesi (Ita) Team Hoppla’ Seano Bellissima0:12:03 
46Luke Rowe (GBr) British National Team0:12:12 
47Césare Benedetti (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:12:17 
48Peter Kennaugh (GBr) British National Team  
49Stig Broeckx (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:12:19 
50Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille0:12:20 
51Patrick Facchini (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:12:22 
52Sanchez-Edison Mahecha (Col) Colombian National team0:12:33 
53Giorgio Cecchinel (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
54Andréa Di Corrado (Ita) De Nardi Bergamasca Colpack0:12:40 
55Artur Tarasau (Blr) G.S. Podenzano0:12:41 
56Maurizio Gorato (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:12:44 
57Sacha Modolo (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:12:49 
58Julien Ballieu (Fra) C.C. Nogent / Oise0:12:52 
59Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent / Oise  
60Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent / Oise0:13:09 
61Jeroen Hoorne (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond  
62Daniele Bettinsoli (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:13:12 
63Luca Benedetti (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta  
64Tomas Alberio (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:13:13 
65Frédéric Brun (Fra) Rhône-Alpes0:13:25 
66Nicolas Morel (Fra) AVC Aix En Provence0:13:27 
67Ben Gastauer (Lux) Chambéry Cyclisme Formation0:13:47 
68Jérémy Laby (Fra) Team Haute-Savoie0:13:52 
69Julian Kern (Ger) German National Team Road0:13:54 
70Matteo Collodel (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:14:03 
71Thierry Moret (Ita) Team Limpida0:14:17 
72Patrick Gretsch (Ger) German National Team Road0:14:39 
73Enrico Barbin (Ita) Arvedi Lucchini Unidelta0:15:38 
74Fabio Aru (Ita) U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:15:47 
75Mark Christian (GBr) British National Team0:15:50 
76Davide Cimolai (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:16:07 
77Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent / Oise0:16:25 
78Mattia Pozzo (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:16:35 
79Thomas Damuseau (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:16:42 
80Niels Van Dijck (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:16:49 
81Alfredo Balloni (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:16:53 
82Mirko Tedeschi (Ita) Promociclo Neri Sottoli  
83Andréi Nechita (Rom) Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:16:55 
84Baptiste Planckaert (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:17:02 
85Fabio Chinello (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:17:06 
86Morgan Kneisky (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:17:08 
87Florian Rosillo (Fra) Team Haute-Savoie0:17:13 
88Aléxis Guerbois (Fra) Team Haute-Savoie  
89Alberto Nardin (Ita) Team Limpida0:17:14 
90Mattia Magnaldi (Ita) Team Limpida  
91Clinton Avery (NZl) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:17:32 
92Jonathan Mc Evoy (GBr) British National Team0:17:33 
93Paavo Paajanen (Fin) AVC Aix En Provence0:17:56 
94Michele Simoni (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:18:53 
95Adrien Muffat (Fra) Team Haute-Savoie0:18:59 
96Alexey Tsatevitch (Rus) Russian National Team0:19:03 
97Quintana Nairo (Col) Colombian National team0:20:13 
98Laurent Van Den Bak (Bel) PWS-EIJSSEN Cycling Team0:20:48 
99Saroen Lepla (Bel) W.C. Soenens-Yawado-Germond0:22:15 
100Carmelo Marchetta (Ita) G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:23:18 
101Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht - Lotto0:26:56 
102Marco Lanotte (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:29:35 
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Equipe de France Espoirs9:42:27 
2Beveren 2000 - Quick Step0:01:55 
3National Team Colombia0:03:53 
4U.C. Palazzago Sesto Autovelcoli Colnago0:08:08 
5S.C.F.W.R. BATA0:08:54 
6Bottoli Nordelettrica Ramonda0:09:22 
7German National Team Road0:11:50 
8Marchiol Pasta Montegrappa Site Liquigas0:12:54 
9Rhône-Alpes0:14:51 
10G.S. Zalf Desiree Fior0:16:00 
11G.S. Brunero-Pedalando In Langa0:17:13 
12Team Hoppla’ Seano Bellissima0:17:43 
13AVC Aix En Provence0:18:13 
14Chambéry Cyclisme Formation0:19:12 
15Nazionale Russa0:23:11 
16Arvedi Lucchini Unidelta0:25:16 
17C.C. Nogent / Oise0:25:23 
18Great Britain National Team0:25:32 
19PWS-EIJSSEN Cycling Team0:27:57 
20G.S. Podenzano0:29:59 
21Jong Vlaanderen - Bauknecht - Lotto0:30:02 
22De Nardi Bergamasca Colpack0:32:41 
23Team Limpida0:33:30 
24Promociclo Neri Sottoli0:36:26 
25V.C. La Pomme Marseille0:38:35 
26W.C. Soenens-Yawado-Germond0:41:07 
27Team Haute-Savoie0:46:17 
Back to top