Bol back on top on stage 3

Kusztor claims race lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team3:25:44 
2Kevin Cherruault (Fra) Team U Nantes Atlantique0:00:01 
3Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller  
4Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
5Anthony Vignes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
6Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal  
7Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
8Clément Mahe (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
9Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole  
10Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun  
11Stian Remme (Nor) Joker Merida  
12Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal  
13Andrew Fenn (GBr) Great Britain0:00:21 
14Julien Gonnet (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre0:00:22 
15Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun  
16César Bihel (Fra) Selection de Bretagne  
17Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller  
18Olivier Pardini (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
19Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team  
20Josef Benetseder (Aut) Team Vorarlberg  
21Jonas Vangenechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
22Frederik Verkinderen (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
23Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal  
24Sander Verhaeghe (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
25Niki Byrgesen (Den) Denmark  
26Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha  
27Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal  
28Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team  
29Florian Le Corre (Fra) Roubaix Lille Metropole  
30Alexander Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
31Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
32Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93  
33Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun  
34Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole  
35Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole  
36Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
37Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille  
38Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole  
39Olivier Lefrancois (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
40Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93  
41Dominik Hrinkow (Aut) Team Vorarlberg  
42Rene Mandri (Est) Endura Racing  
43Joël Pearson (Aus) Team U Nantes Atlantique  
44François Lancon (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
45Christer Rake (Nor) Joker Merida  
46Mikkel Mortensen (Den) Denmark  
47Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
48Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
49Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun  
50Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha  
51Fabio Polazzi (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
52Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida  
53Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93  
54Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Merida  
55Sébastien Harbonnier (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
56David Rosch (Ger) Atlas Personal  
57Toms Skujins (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille  
58Ludovic Bret (Fra) Team U Nantes Atlantique  
59Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida  
60Alexandre Aulas (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
61Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
62Olivier Chevalier (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
63Mark Christian (GBr) Great Britain  
64Simon Gouedard (Fra) Selection de Bretagne  
65Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller  
66Alexis Bodiot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
67Matthieu Jeannes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
68Vegard Breen (Nor) Joker Merida  
69Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
70Reto Hollenstein (Swi) Team Vorarlberg  
71Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93  
72Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller  
73Gwenael Simon (Fra) Selection de Bretagne  
74Alphonse Vermote (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
75Jonathan Dewitte (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
76Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller  
77Albain Cormier (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
78Benjamin Le Montagner (Fra) Selection de Bretagne  
79Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
80David Clarke (GBr) Endura Racing  
81Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller  
82Brian Bulgac (Ned) Omega Pharma Lotto Davo  
83Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha  
84Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
85Ermanno Capelli (Ita) Team Vorarlberg  
86Niels Nachtergaele (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
87Robert Partridge (GBr) Endura Racing  
88Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun  
89Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
90Flavien Maurelet (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
91Alexandre Blain (Fra) Endura Racing  
92Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole  
93Mathieu Cloarec (Fra) Team U Nantes Atlantique  
94Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
95Sam Spokes (Aus) EFC Quick Step Cycling Team  
96Carlo Scognamiglio (Ita) Team Vorarlberg  
97Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
98Vincent Ragot (Fra) Selection de Bretagne  
99Fabien Sidaner (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
100Alexander Prishpetniy (Rus) Itera - Katusha  
101Kenneth Bultynck (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
102Mathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:00:50 
103Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
104Jesper Morkov (Den) Denmark0:01:18 
105Yann Guyot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre0:01:27 
106Julien Jegou (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:01:42 
107Daniel McLay (GBr) Omega Pharma Lotto Davo0:01:58 
108Jonathan Mould (GBr) Great Britain  
109Luke Rowe (GBr) Great Britain  
110Mike Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:04:42 
111Mickaël Renou (Fra) Team U Nantes Atlantique  
112Rasmus Quaade (Den) Denmark  
113Steven Le Vessier (Fra) Team U Nantes Atlantique  
114Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team0:07:09 
115Jarno Van Guyse (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
116Christophe Laborie (Fra) Saur - Sojasun  
117James Moss (GBr) Endura Racing  
118Erick Rowsell (GBr) Great Britain  
119Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
120Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
121Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg  
122Nikias Arndt (Ger) LKT Team Brandenburg  
123Lasse Norman Hansen (Den) Denmark0:08:18 
124Christian Ranneries (Den) Denmark  
125Samuel Harrison (GBr) Great Britain  
126Barry Markus (Ned) Rabobank Continental Team  
127Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg  
128Paul Voss (Ger) Endura Racing  
129Thomas Soladay (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
130Victor Fobert (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
131Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg  
132Florian Auberger (Fra) Selection de Bretagne0:14:42 
DNFArnaud Molmy (Fra) Big Mat - Auber 93  
DNFDmitriy Mokrov (Rus) Itera - Katusha  
DNSDaniel Holloway (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal11:25:30 
2Rene Mandri (Est) Endura Racing0:00:08 
3Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille0:00:18 
4Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha0:00:29 
5Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team0:01:10 
6Kevin Cherruault (Fra) Team U Nantes Atlantique0:01:25 
7Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal  
8Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller0:01:27 
9Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
10Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun0:01:28 
11Stian Remme (Nor) Joker Merida0:01:29 
12Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:01:31 
13Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole  
14Clément Mahe (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
15Anthony Vignes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
16Andrew Fenn (GBr) Great Britain0:01:45 
17Alexandre Blain (Fra) Endura Racing0:01:48 
18Sébastien Harbonnier (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
19Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:01:49 
20Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole  
21Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 930:01:50 
22Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
23Robert Partridge (GBr) Endura Racing0:01:51 
24Julien Gonnet (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre0:01:52 
25Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun  
26Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller  
27César Bihel (Fra) Selection de Bretagne  
28Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal  
29Alexander Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
30Josef Benetseder (Aut) Team Vorarlberg  
31Olivier Pardini (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
32Sander Verhaeghe (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
33Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team  
34Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole  
35Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
36Jonas Vangenechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
37Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha  
38Florian Le Corre (Fra) Roubaix Lille Metropole  
39Dominik Hrinkow (Aut) Team Vorarlberg  
40Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal  
41Frederik Verkinderen (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
42Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun  
43Olivier Chevalier (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
44Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
45Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team  
46Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun  
47François Lancon (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
48Fabio Polazzi (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
49Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93  
50Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
51Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Merida  
52Olivier Lefrancois (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
53Mark Christian (GBr) Great Britain  
54Niki Byrgesen (Den) Denmark  
55Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
56Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
57Ludovic Bret (Fra) Team U Nantes Atlantique  
58Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole  
59Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller  
60Reto Hollenstein (Swi) Team Vorarlberg  
61David Clarke (GBr) Endura Racing  
62Christer Rake (Nor) Joker Merida  
63Alexis Bodiot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
64Mikkel Mortensen (Den) Denmark  
65Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller  
66Gwenael Simon (Fra) Selection de Bretagne  
67Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida  
68Niels Nachtergaele (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
69Alphonse Vermote (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
70Alexandre Aulas (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
71Jonathan Dewitte (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
72Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole  
73Flavien Maurelet (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
74Kenneth Bultynck (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
75Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93  
76Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida  
77Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
78Toms Skujins (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille  
79Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
80Vegard Breen (Nor) Joker Merida  
81Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
82Matthieu Jeannes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
83David Rosch (Ger) Atlas Personal  
84Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
85Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller  
86Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93  
87Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller  
88Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha  
89Mathieu Cloarec (Fra) Team U Nantes Atlantique  
90Carlo Scognamiglio (Ita) Team Vorarlberg  
91Sam Spokes (Aus) EFC Quick Step Cycling Team  
92Alexander Prishpetniy (Rus) Itera - Katusha  
93Brian Bulgac (Ned) Omega Pharma Lotto Davo  
94Albain Cormier (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
95Fabien Sidaner (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
96Ermanno Capelli (Ita) Team Vorarlberg0:02:11 
97Mathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:02:20 
98Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
99Yann Guyot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre0:02:55 
100Luke Rowe (GBr) Great Britain0:03:28 
101Mickaël Renou (Fra) Team U Nantes Atlantique0:06:12 
102Steven Le Vessier (Fra) Team U Nantes Atlantique  
103Joël Pearson (Aus) Team U Nantes Atlantique0:08:38 
104Simon Gouedard (Fra) Selection de Bretagne  
105Vincent Ragot (Fra) Selection de Bretagne  
106Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun  
107Nikias Arndt (Ger) LKT Team Brandenburg0:08:39 
108Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
109Erick Rowsell (GBr) Great Britain  
110Julien Jegou (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:09:58 
111Daniel McLay (GBr) Omega Pharma Lotto Davo0:10:14 
112Jesper Morkov (Den) Denmark0:10:36 
113Mike Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:11:03 
114Benjamin Le Montagner (Fra) Selection de Bretagne0:13:30 
115James Moss (GBr) Endura Racing0:15:25 
116Christophe Laborie (Fra) Saur - Sojasun  
117Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg  
118Florian Auberger (Fra) Selection de Bretagne0:16:10 
119Samuel Harrison (GBr) Great Britain0:16:34 
120Paul Voss (Ger) Endura Racing  
121Rasmus Quaade (Den) Denmark0:17:50 
122Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team0:18:43 
123Barry Markus (Ned) Rabobank Continental Team0:19:52 
124Christian Ranneries (Den) Denmark  
125Thomas Soladay (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
126Victor Fobert (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
127Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:21:26 
128Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg0:23:39 
129Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:23:42 
130Jarno Van Guyse (Bel) EFC Quick Step Cycling Team0:25:30 
131Lasse Norman Hansen (Den) Denmark0:25:41 
132Jonathan Mould (GBr) Great Britain0:28:04 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team50 pts
2Andrew Fenn (GBr) Great Britain45 
3Rene Mandri (Est) Endura Racing34 
4Julien Gonnet (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre34 
5Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal33 
6Nikias Arndt (Ger) LKT Team Brandenburg30 
7Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille25 
8Kevin Cherruault (Fra) Team U Nantes Atlantique23 
9Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal22 
10Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha22 
11Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller20 
12Alexandre Blain (Fra) Endura Racing20 
13Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole18 
14Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth18 
15Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller18 
16Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun17 
17Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun16 
18Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole16 
19Anthony Vignes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 200016 
20César Bihel (Fra) Selection de Bretagne16 
21Mathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent Sur Oise16 
22Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise15 
23Alexander Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth15 
24Joël Pearson (Aus) Team U Nantes Atlantique15 
25Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth14 
26Clément Mahe (Fra) Brest Iroise Cyclisme 200013 
27Barry Markus (Ned) Rabobank Continental Team13 
28Stian Remme (Nor) Joker Merida12 
29Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille12 
30Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller10 
31Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha10 
32Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma Lotto Davo10 
33Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal8 
34Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team8 
35Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole7 
36Josef Benetseder (Aut) Team Vorarlberg6 
37Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise6 
38Sébastien Harbonnier (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre4 
39Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole3 
40Olivier Pardini (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole3 
41Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 932 
42Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma Lotto Davo2 
43Olivier Chevalier (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole2 
44Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team2 
45Yann Guyot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre2 
46Florian Auberger (Fra) Selection de Bretagne2 
47Robert Partridge (GBr) Endura Racing1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal26 pts
2Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise16 
3Stian Remme (Nor) Joker Merida12 
4Yann Guyot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre10 
5Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille8 
6Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller8 
7Florian Auberger (Fra) Selection de Bretagne7 
8Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha6 
9Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth6 
10Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal5 
11Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun4 
12Rene Mandri (Est) Endura Racing4 
13Sébastien Harbonnier (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre4 
14Mark Christian (GBr) Great Britain4 
15Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha2 
16David Rosch (Ger) Atlas Personal2 
17Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller2 
18Carlo Scognamiglio (Ita) Team Vorarlberg2 
19Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg2 
20Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole1 
21Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma Lotto Davo1 
22Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team1 
23Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida1 
24Thomas Soladay (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rene Mandri (Est) Endura Racing15 pts
2Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal10 
3Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal8 
4Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole7 
5Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha7 
6Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun6 
7Sébastien Harbonnier (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre6 
8Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille6 
9Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise5 
10Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole5 
11Stian Remme (Nor) Joker Merida4 
12Florian Auberger (Fra) Selection de Bretagne4 
13Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 933 
14Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma Lotto Davo3 
15Yann Guyot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre3 
16Robert Partridge (GBr) Endura Racing2 
17Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 931 
18Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise1 
19Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller1 
20Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida1 
21Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille1 
Combination classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise3 pts
2Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal7 
3Stian Remme (Nor) Joker Merida7 
4Yann Guyot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre11 
5Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole16 
6Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller21 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team11:26:40 
2Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun0:00:18 
3Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole0:00:21 
4Andrew Fenn (GBr) Great Britain0:00:35 
5Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:00:39 
6Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole  
7Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma Lotto Davo0:00:40 
8Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team0:00:42 
9Olivier Chevalier (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
10Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
11Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team  
12Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93  
13Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
14Mark Christian (GBr) Great Britain  
15Niki Byrgesen (Den) Denmark  
16Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
17Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
18Gwenael Simon (Fra) Selection de Bretagne  
19Alphonse Vermote (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
20Flavien Maurelet (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
21Kenneth Bultynck (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
22Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida  
23Toms Skujins (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille  
24Vegard Breen (Nor) Joker Merida  
25Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
26Mathieu Cloarec (Fra) Team U Nantes Atlantique  
27Sam Spokes (Aus) EFC Quick Step Cycling Team  
28Albain Cormier (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
29Luke Rowe (GBr) Great Britain0:02:18 
30Nikias Arndt (Ger) LKT Team Brandenburg0:07:29 
31Erick Rowsell (GBr) Great Britain  
32Julien Jegou (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:08:48 
33Daniel McLay (GBr) Omega Pharma Lotto Davo0:09:04 
34Samuel Harrison (GBr) Great Britain0:15:24 
35Rasmus Quaade (Den) Denmark0:16:40 
36Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team0:17:33 
37Barry Markus (Ned) Rabobank Continental Team0:18:42 
38Victor Fobert (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
39Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg0:22:29 
40Lasse Norman Hansen (Den) Denmark0:24:31 
41Jonathan Mould (GBr) Great Britain0:26:54 
Back to top