Aguilar nabs final stage win

Soto cruises in for home tour win

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga4:02:54 
2Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC  
3Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team  
4Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas  
5Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada  
6Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa  
7Jorge Soto (Uru) Club Porongos  
8Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer  
9Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas  
10Sixto Nuñez (Uru) San Antonio  
11Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo  
12David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
13Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team  
14Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa  
15Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team  
16Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
17Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer  
18Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada  
19Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa  
20Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
21Gabriel Richard (Arg) Club Porongos  
22Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos  
23Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores  
24Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores  
25Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer  
26Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer0:00:09 
27Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga  
28Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo  
29Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas  
30Fabio Felline (Ita) Geox-TMC  
31Eduardo Sepulveda (Arg) Acme  
32Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada  
33Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada  
34Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:00:17 
35Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas  
36José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:00:20 
37Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-330:00:25 
38Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:00:30 
39Luis Martinez (Uru) Club Porongos0:05:23 
40Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla  
41Claudio Flores (Arg) Club Porongos  
42Juan Ramirez (Uru) Club Porongos  
43Alvaro Suarez (Uru) Maroñas0:11:12 
44Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur  
45Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil  
46Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
47Diego Betancourt (Uru) Maroñas0:14:36 
48Ruben Mercant (Uru) San Ramon  
49Richard Mechelk (Uru) San Ramon0:14:38 
50Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
51Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur  
52Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix  
53Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari  
54Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix  
55Wiston Tarragona (Uru) Maroñas  
56Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil  
57Alexander Acosta (Uru) Arco Iris  
58Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC  
59Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix  
60Pablo Ciancio (Arg) Acme  
61Nelson Vilugron (Arg) Acme  
62Moises Araujo (Uru) Club Rampla  
63Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris  
64Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur  
65Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
66Washington Araujo (Uru) Club Rampla  
67Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari  
68Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla  
69Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club  
70Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval  
71Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval  
72Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris  
73Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla  
74Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
75Freddy Peralta (Uru) Agraciada-33  
76Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil  
77Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil  
78Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla  
79Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla  
80Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval  
81Juan Jose Branco (Uru) Maroñas  
82Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay  
83Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer  
84Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval  
85Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
86Paulo Hernandez (Uru) Maroñas  
87Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club  
88Dario Diaz (Arg) Villa Teresa  
89Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla  
90Diego Fernandez (Uru) San Antonio  
91Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa  
92Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa  
93Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix  
94Daniel Juarez (Arg) Acme  
95Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix  
96Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur  
97Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo0:14:48 
98Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores0:14:51 
99Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores0:14:52 
100Marcos Caches (Uru) San Ramon  
101Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores  
102Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari  
103Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo  
104Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas  
105Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-33  
106Marcos Acuña (Uru) San Ramon  
107Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval  
108Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur0:18:28 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga15 pts
2Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC12 
3Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team10 
4Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas8 
5Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada7 
6Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa6 
7Jorge Soto (Uru) Club Porongos5 
8Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer4 
9Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas3 
10Sixto Nuñez (Uru) San Antonio2 
Mountain 1 (Cat. 3), km. 133.5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil3 pts
2Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga2 
3Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla1 
Mountain 2 (Cat. 3), km. 152.7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team3 pts
2Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas2 
3Eduardo Sepulveda (Arg) Acme1 
Sprint 1, km. 51,60
#Rider Name (Country) TeamResult
1Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga3 pts
2Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil2 
3Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga1 
Sprint 2, km. 104,40
#Rider Name (Country) TeamResult
1Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga3 pts
2Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla2 
3Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Chipotle Development12:08:42 
2C.C. Alas Rojas  
3Andalucia-Caja Granada  
4Villa Teresa  
5Club Porongos  
6C.S.D. Amanecer  
7Geox-TMC0:00:26 
8Funvic-Pindamonhangaba0:11:21 
9C.C. Dolores0:14:51 
10C.C. Cerro Largo0:14:57 
11Chemstar-U.Healthcare0:29:16 
12Acme0:29:25 
13Agraciada-330:29:55 
14Estudiantes El Colla0:34:39 
15Maroñas0:40:26 
16CSD Cruz Del Sur0:40:28 
17Olimpico Juvenil  
18C.C. Fenix0:43:54 
19Arco Iris  
20Club Rampla  
21Estacion-Minas-Lavalleja  
22San Ramon0:44:06 
23Sarandi Universitario0:44:08 
Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jorge Soto (Uru) Club Porongos20:17:39 
2Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer0:00:33 
3Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:43 
4Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:58 
5Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa0:01:13 
6Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores0:01:53 
7Eduardo Sepulveda (Arg) Acme0:01:54 
8Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa0:02:37 
9Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga0:03:08 
10Gabriel Richard (Arg) Club Porongos0:03:21 
11Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:03:33 
12Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas0:04:19 
13Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada0:04:24 
14Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada0:04:55 
15Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
16Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas  
17Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer0:04:56 
18Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos0:05:46 
19Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo0:07:08 
20Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada0:07:49 
21Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-330:07:56 
22Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada0:08:00 
23Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada0:08:17 
24Fabio Felline (Ita) Geox-TMC0:08:54 
25Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:09:10 
26Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:09:57 
27Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores0:10:26 
28Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa0:10:37 
29Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:11:42 
30Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo0:12:01 
31Claudio Flores (Arg) Club Porongos0:15:16 
32Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil0:17:24 
33Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix0:17:31 
34Juan Ramirez (Uru) Club Porongos0:18:27 
35Dario Diaz (Arg) Villa Teresa0:19:05 
36Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa0:19:25 
37Daniel Juarez (Arg) Acme0:20:13 
38Sixto Nuñez (Uru) San Antonio0:20:32 
39Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer0:20:52 
40Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix0:20:53 
41Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team0:22:28 
42Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team0:23:22 
43Luis Martinez (Uru) Club Porongos0:23:27 
44David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:24:21 
45Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil0:24:30 
46Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores0:25:36 
47Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas0:26:22 
48Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga0:26:53 
49Diego Fernandez (Uru) San Antonio0:27:05 
50Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC0:28:21 
51Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:29:13 
52Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix0:29:19 
53Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer0:29:21 
54Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil0:29:28 
55José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:29:34 
56Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur0:31:37 
57Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo0:31:50 
58Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur0:32:25 
59Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur0:33:03 
60Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga0:37:23 
61Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla0:39:29 
62Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer0:39:31 
63Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla0:39:41 
64Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla0:41:30 
65Alvaro Suarez (Uru) Maroñas0:42:51 
66Pablo Ciancio (Arg) Acme0:45:22 
67Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa0:45:37 
68Nelson Vilugron (Arg) Acme0:46:27 
69Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla0:47:21 
70Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris0:50:41 
71Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:52:45 
72Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo0:54:24 
73Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores0:55:20 
74Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari0:55:57 
75Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval0:56:13 
76Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil0:56:21 
77Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur0:58:08 
78Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla0:58:09 
79Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix0:59:26 
80Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare1:02:00 
81Freddy Peralta (Uru) Agraciada-331:02:12 
82Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix1:03:55 
83Ruben Mercant (Uru) San Ramon1:04:28 
84Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare1:05:04 
85Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club1:05:51 
86Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay1:05:54 
87Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-331:09:05 
88Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur1:10:02 
89Diego Betancourt (Uru) Maroñas1:10:26 
90Alexander Acosta (Uru) Arco Iris1:12:29 
91Richard Mechelk (Uru) San Ramon1:17:50 
92Wiston Tarragona (Uru) Maroñas1:19:10 
93Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval1:20:30 
94Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval1:20:50 
95Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris1:23:30 
96Paulo Hernandez (Uru) Maroñas1:23:52 
97Marcos Caches (Uru) San Ramon1:24:27 
98Washington Araujo (Uru) Club Rampla1:25:11 
99Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari1:25:24 
100Juan Jose Branco (Uru) Maroñas1:26:12 
101Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores1:26:25 
102Moises Araujo (Uru) Club Rampla1:30:53 
103Marcos Acuña (Uru) San Ramon1:31:36 
104Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari1:31:45 
105Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla1:34:51 
106Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval1:36:35 
107Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club1:41:12 
108Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval1:45:53 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa43 pts
2Jorge Soto (Uru) Club Porongos43 
3Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga40 
4Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas36 
5Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer35 
6Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC34 
7Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team32 
8Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas18 
9Eduardo Sepulveda (Arg) Acme18 
10Marko Kump (Slo) Geox-TMC18 
11Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa17 
12Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada15 
13Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga12 
14Fabio Felline (Ita) Geox-TMC12 
15Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa12 
16Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix11 
17Gabriel Richard (Arg) Club Porongos10 
18Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada10 
19José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada10 
20Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa9 
21Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC8 
22Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga8 
23Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas7 
24Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer7 
25Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team4 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil12 pts
2Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga11 
3Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas6 
4Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team3 
5Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo3 
6José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada3 
7Jorge Soto (Uru) Club Porongos2 
8Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa2 
9Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa2 
10Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas2 
11Fabio Felline (Ita) Geox-TMC2 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga12 pts
2Daniel Juarez (Arg) Acme9 
3Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil5 
4Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga4 
5Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla4 
6Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas3 
7Gabriel Richard (Arg) Club Porongos3 
8Claudio Flores (Arg) Club Porongos3 
9Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil3 
10Jorge Soto (Uru) Club Porongos3 
11José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada3 
U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Eduardo Sepulveda (Arg) Acme  
2Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team  
3Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
4Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
5Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo  
6Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada  
7Fabio Felline (Ita) Geox-TMC  
8Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC  
9Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo  
10Sixto Nuñez (Uru) San Antonio  
11Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team  
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1C.C. Alas Rojas60:56:29 
2Club Porongos0:04:23 
3Villa Teresa0:05:04 
4C.S.D. Amanecer0:06:25 
5Andalucia-Caja Granada0:12:59 
6Chipotle Development0:19:14 
7Geox-TMC0:23:14 
8C.C. Dolores0:33:01 
9C.C. Cerro Largo0:46:07 
10Acme0:47:47 
11Funvic-Pindamonhangaba0:49:07 
12C.C. Fenix1:04:11 
13Olimpico Juvenil1:07:14 
14Chemstar-U.Healthcare1:26:55 
15CSD Cruz Del Sur1:31:03 
16Agraciada-332:05:19 
17Club Rampla2:21:33 
18Estudiantes El Colla2:33:30 
19San Ramon3:26:23 
Back to top