Soto steals TT win

Uruguayan nets strong overall lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jorge Soto (Uru) Club Porongos0:28:50 
2Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga0:00:29 
3Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:30 
4Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer0:00:35 
5Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:51 
6Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa0:01:03 
7Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas0:01:17 
8Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:01:21 
9Luis Martinez (Uru) Club Porongos  
10Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer0:01:35 
11Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores0:01:36 
12Eduardo Sepulveda (Arg) Acme0:01:40 
13Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas0:02:07 
14Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo0:02:08 
15Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer0:02:14 
16Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas0:02:19 
17Dario Diaz (Arg) Villa Teresa0:02:22 
18Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos0:02:26 
19Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa0:02:27 
20Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa  
21Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada0:02:37 
22Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix0:02:41 
23Gabriel Richard (Arg) Club Porongos0:02:43 
24Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores0:03:05 
25Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga0:03:11 
26Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas0:03:12 
27Alexander Acosta (Uru) Arco Iris0:03:33 
28Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-330:03:35 
29Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix0:03:39 
30Daniel Juarez (Arg) Acme0:03:44 
31Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo0:03:50 
32Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team0:03:55 
33Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada0:04:00 
34Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla0:04:15 
35Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil0:04:19 
36Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada0:04:30 
37Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil  
38Claudio Flores (Arg) Club Porongos  
39Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:04:34 
40Alvaro Suarez (Uru) Maroñas0:04:45 
41Sixto Nuñez (Uru) San Antonio0:04:50 
42Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer  
43Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada  
44Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team0:04:51 
45Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:04:55 
46Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla0:05:05 
47Nelson Vilugron (Arg) Acme0:05:09 
48Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada0:05:20 
49Jose Martinez (Uru) San Ramon0:05:21 
50Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil0:05:22 
51Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores0:05:28 
52Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix0:05:33 
53José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:05:42 
54Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur  
55Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix0:05:45 
56Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay0:05:46 
57Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga0:05:49 
58Pablo Ciancio (Arg) Acme0:05:51 
59Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur0:05:52 
60Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo0:05:53 
61Freddy Peralta (Uru) Agraciada-330:05:57 
62Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC  
63Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:05:59 
64Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur0:06:00 
65Fabio Felline (Ita) Geox-TMC0:06:07 
66Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil  
67Juan Ramirez (Uru) Club Porongos0:06:09 
68Ruben Mercant (Uru) San Ramon0:06:12 
69Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur0:06:16 
70Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix0:06:18 
71Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari0:06:22 
72Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla0:06:28 
73Diego Lemos (Uru) Spot Club Uruguay0:06:31 
74Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer0:06:34 
75Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur0:06:36 
76Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval0:06:46 
77Tiego Gasparotto (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga0:06:47 
78Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris0:06:48 
79Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores0:06:50 
80Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-330:06:56 
81Alex Howes (USA) Chipotle Development Team  
82Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:06:57 
83Diego Fernandez (Uru) San Antonio0:07:01 
84Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:07:03 
85Marcos Caches (Uru) San Ramon0:07:04 
86Richard Mechelk (Uru) San Ramon0:07:12 
87Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club0:07:32 
88Marco Corti (Ita) Geox-TMC0:07:40 
89David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
90Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo0:07:41 
91Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla0:07:44 
92Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa0:07:47 
93Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores0:07:48 
94Diego Betancourt (Uru) Maroñas0:07:50 
95Hector M. Peralta (Uru) Estudiantes El Colla0:07:57 
96Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-330:08:01 
97Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC0:08:06 
98Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari0:08:10 
99Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla0:08:19 
100Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval0:08:21 
101Barry Miller (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:08:28 
102Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:08:29 
103Sack Ezequiel (Arg) C.S.D.Amanecer0:08:43 
104Juan Jose Branco (Uru) Maroñas0:08:47 
105Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team  
106Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari0:08:54 
107Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval0:09:07 
108Paulo Hernandez (Uru) Maroñas0:09:14 
109Alejandro Nolla (Uru) Estudiantes El Colla0:09:19 
110Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:09:39 
111Wiston Tarragona (Uru) Maroñas  
112Jose Pressa (Uru) San Antonio0:09:43 
113Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla0:09:49 
114Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa0:10:06 
115Moises Araujo (Uru) Club Rampla0:10:15 
116Marcos Acuña (Uru) San Ramon0:10:25 
117Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club0:10:33 
118Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval0:11:00 
119Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval0:11:05 
120Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris0:11:24 
121Washington Araujo (Uru) Club Rampla0:11:33 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jorge Soto (Uru) Club Porongos15 pts
2Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga12 
3Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas10 
4Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer8 
5Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas7 
6Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa6 
7Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas5 
8Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team4 
9Luis Martinez (Uru) Club Porongos3 
10Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer2 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1C.C. Alas Rojas1:29:08 
2Club Porongos0:01:09 
3C.S.D. Amanecer0:01:46 
4Villa Teresa0:03:14 
5Funvic-Pindamonhangaba0:06:51 
6Chipotle Development0:07:29 
7C.C. Dolores0:07:31 
8Acme0:07:55 
9Andalucia-Caja Granada0:08:29 
10C.C. Cerro Largo0:09:13 
11C.C. Fenix0:09:15 
12Olimpico Juvenil0:11:33 
13Agraciada-330:13:50 
14Chemstar-U.Healthcare0:14:31 
15CSD Cruz Del Sur0:14:56 
16Club Rampla0:15:01 
17Geox-TMC0:15:25 
18San Ramon0:15:59 
19Maroñas0:18:44 
20San Antonio0:18:56 
21Arco Iris0:19:07 
22Estudiantes El Colla0:19:31 
23Sarandi Universitario0:20:48 
24Estacion-Minas-Lavalleja0:21:36 
General classification after stage 5b
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jorge Soto (Uru) Club Porongos16:14:45 
2Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer0:00:33 
3Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:43 
4Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:58 
5Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa0:01:13 
6Eduardo Sepulveda (Arg) Acme0:01:46 
7Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores0:01:53 
8Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa0:02:37 
9Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix0:02:53 
10Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga0:02:59 
11Gabriel Richard (Arg) Club Porongos0:03:21 
12Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:03:36 
13Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas0:04:04 
14Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada0:04:24 
15Dario Diaz (Arg) Villa Teresa0:04:27 
16Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas0:04:46 
17Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa0:04:47 
18Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada0:04:55 
19Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
20Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer0:04:56 
21Daniel Juarez (Arg) Acme0:05:35 
22Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos0:05:46 
23Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil0:06:12 
24Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix0:06:15 
25Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team0:06:45 
26Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo0:06:59 
27Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-330:07:31 
28Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada0:07:40 
29Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada0:08:00 
30Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada0:08:08 
31Fabio Felline (Ita) Geox-TMC0:08:45 
32Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:08:53 
33Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil0:09:52 
34Claudio Flores (Arg) Club Porongos0:09:53 
35Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:10:03 
36Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores0:10:26 
37Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa0:10:37 
38Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores0:10:45 
39Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:11:12 
40Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas0:11:30 
41Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo0:12:01 
42Diego Fernandez (Uru) San Antonio0:12:27 
43Juan Ramirez (Uru) Club Porongos0:13:04 
44Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC0:13:43 
45Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:14:35 
46Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix0:14:41 
47Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer0:14:43 
48Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil0:14:50 
49Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo0:16:58 
50Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur0:16:59 
51Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:17:12 
52Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur0:17:47 
53Luis Martinez (Uru) Club Porongos0:18:04 
54Sixto Nuñez (Uru) San Antonio0:20:32 
55Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer0:20:52 
56Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur0:21:51 
57Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team0:22:32 
58Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team0:23:22 
59Marco Corti (Ita) Geox-TMC0:23:30 
60David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:24:21 
61Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla0:25:03 
62Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga0:26:14 
63Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla0:26:52 
64Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga0:27:04 
65Alex Howes (USA) Chipotle Development Team0:28:55 
66José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:29:14 
67Pablo Ciancio (Arg) Acme0:30:44 
68Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa0:30:59 
69Alvaro Suarez (Uru) Maroñas0:31:39 
70Nelson Vilugron (Arg) Acme0:31:49 
71Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla0:32:43 
72Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla0:34:08 
73Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris0:36:03 
74Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:38:07 
75Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer0:39:22 
76Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo0:39:36 
77Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur0:39:40 
78Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores0:40:28 
79Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari0:41:19 
80Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval0:41:35 
81Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil0:41:43 
82Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla0:43:31 
83Sack Ezequiel (Arg) C.S.D.Amanecer0:44:40 
84Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix0:44:48 
85Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-330:44:56 
86Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:47:22 
87Freddy Peralta (Uru) Agraciada-330:47:34 
88Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix0:49:17 
89Barry Miller (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:49:49 
90Ruben Mercant (Uru) San Ramon0:49:52 
91Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:50:26 
92Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club0:51:13 
93Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay0:51:16 
94Jose Martinez (Uru) San Ramon0:52:53 
95Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-330:54:13 
96Diego Lemos (Uru) Spot Club Uruguay0:54:31 
97Tiego Gasparotto (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga0:54:54 
98Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur0:55:24 
99Diego Betancourt (Uru) Maroñas0:55:50 
100Alexander Acosta (Uru) Arco Iris0:57:51 
101Alejandro Nolla (Uru) Estudiantes El Colla1:02:52 
102Richard Mechelk (Uru) San Ramon1:03:12 
103Wiston Tarragona (Uru) Maroñas1:04:32 
104Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval1:05:52 
105Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval1:06:12 
106Jose Pressa (Uru) San Antonio1:06:39 
107Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris1:08:52 
108Paulo Hernandez (Uru) Maroñas1:09:14 
109Marcos Caches (Uru) San Ramon1:09:35 
110Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari1:10:32 
111Washington Araujo (Uru) Club Rampla1:10:33 
112Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores1:11:33 
113Juan Jose Branco (Uru) Maroñas1:11:34 
114Hector M. Peralta (Uru) Estudiantes El Colla1:15:01 
115Moises Araujo (Uru) Club Rampla1:16:15 
116Marcos Acuña (Uru) San Ramon1:16:44 
117Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari1:17:07 
118Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla1:20:13 
119Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval1:21:57 
120Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club1:26:34 
121Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval1:31:01 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa43 pts
2Jorge Soto (Uru) Club Porongos38 
3Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer31 
4Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas28 
5Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga25 
6Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC22 
7Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team22 
8Eduardo Sepulveda (Arg) Acme18 
9Marko Kump (Slo) Geox-TMC18 
10Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada15 
11Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team15 
12Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas15 
13Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga12 
14Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa12 
15Fabio Felline (Ita) Geox-TMC12 
16Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa11 
17Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix11 
18Gabriel Richard (Arg) Club Porongos10 
19José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada10 
20Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa9 
21Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC8 
22Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga8 
23Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas7 
24Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team7 
25Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer7 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil9 pts
2Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga9 
3Alex Howes (USA) Chipotle Development Team7 
4Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas6 
5Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo3 
6José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada3 
7Jorge Soto (Uru) Club Porongos2 
8Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa2 
9Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa2 
10Fabio Felline (Ita) Geox-TMC2 
11Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix2 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Juarez (Arg) Acme9 pts
2Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga6 
3Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas3 
4Gabriel Richard (Arg) Club Porongos3 
5Claudio Flores (Arg) Club Porongos3 
6Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil3 
7Jorge Soto (Uru) Club Porongos3 
8Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil3 
9Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team3 
10José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada3 
11Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga2 
U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Eduardo Sepulveda (Arg) Acme  
2Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix  
3Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team  
4Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
5Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
6Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team  
7Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo  
8Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada  
9Fabio Felline (Ita) Geox-TMC  
10Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil  
11Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC  
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1C.C. Alas Rojas48:47:47 
2Club Porongos0:04:23 
3Villa Teresa0:05:04 
4C.S.D. Amanecer0:06:25 
5Andalucia-Caja Granada0:12:59 
6C.C. Dolores0:18:10 
7Acme0:18:22 
8Chipotle Development0:19:14 
9C.C. Fenix0:20:17 
10Geox-TMC0:22:48 
11Olimpico Juvenil0:26:46 
12C.C. Cerro Largo0:31:10 
13Funvic-Pindamonhangaba0:37:46 
14CSD Cruz Del Sur0:50:35 
15Chemstar-U.Healthcare0:57:39 
16Agraciada-331:35:24 
17Club Rampla1:37:39 
18Estudiantes El Colla1:58:51 
19San Ramon2:42:17 
Back to top