Prado slips away for stage win

Pias continues with slim lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada2:07:37 
2Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa  
3Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga0:00:03 
4Marko Kump (Slo) Geox-TMC  
5Dario Diaz (Arg) Villa Teresa  
6Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas  
7Jorge Soto (Uru) Club Porongos  
8Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer  
9Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:06 
10Eduardo Sepulveda (Arg) Acme  
11Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa  
12Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores  
13Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team  
14Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa  
15Gabriel Richard (Arg) Club Porongos  
16Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores  
17Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga  
18Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix  
19Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:12 
20Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix  
21Sixto Nuñez (Uru) San Antonio  
22Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil0:00:15 
23Juan Ramirez (Uru) Club Porongos  
24Luis Martinez (Uru) Club Porongos  
25Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo  
26Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas  
27Nelson Vilugron (Arg) Acme  
28Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas  
29Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil0:00:18 
30Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer  
31Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer  
32Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada  
33Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
34Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-33  
35Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer  
36Daniel Juarez (Arg) Acme  
37Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team  
38Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos  
39Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla  
40Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa  
41Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix  
42Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada  
43Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada  
44Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa  
45Diego Fernandez (Uru) San Antonio  
46Claudio Flores (Arg) Club Porongos  
47Fabio Felline (Ita) Geox-TMC  
48Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
49Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay  
50Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:00:48 
51Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:01:32 
52Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC  
53Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla0:07:29 
54Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil  
55Jose Martinez (Uru) San Ramon  
56Ruben Mercant (Uru) San Ramon  
57Alvaro Suarez (Uru) Maroñas  
58Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-33  
59Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
60David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
61Pablo Ciancio (Arg) Acme  
62Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla  
63Freddy Peralta (Uru) Agraciada-33  
64Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club  
65Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur  
66Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil  
67Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur  
68Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla  
69Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix  
70Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur  
71Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-33  
72Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla  
73Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris  
74Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer  
75Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores  
76Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo  
77Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
78Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas  
79Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo  
80Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:07:42 
81Moises Araujo (Uru) Club Rampla0:13:16 
82Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval  
83Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
84Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris  
85Richard Mechelk (Uru) San Ramon  
86Washington Araujo (Uru) Club Rampla0:13:19 
87Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari  
88Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval  
89Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval  
90Alexander Acosta (Uru) Arco Iris  
91Marcos Caches (Uru) San Ramon  
92Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix  
93Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla  
94Barry Miller (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
95Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur  
96Diego Betancourt (Uru) Maroñas  
97Diego Lemos (Uru) Spot Club Uruguay  
98Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team  
99Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
100Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval  
101Wiston Tarragona (Uru) Maroñas  
102Juan Jose Branco (Uru) Maroñas  
103Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari  
104Jose Pressa (Uru) San Antonio  
105Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari  
106Alex Howes (USA) Chipotle Development Team  
107Marco Corti (Ita) Geox-TMC0:13:26 
108Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur  
109José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada  
110Paulo Hernandez (Uru) Maroñas  
111Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo  
112Alejandro Nolla (Uru) Estudiantes El Colla  
113Hector M. Peralta (Uru) Estudiantes El Colla  
114Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores  
115Tiego Gasparotto (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
116Marcos Acuña (Uru) San Ramon  
117Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores0:13:30 
118Sack Ezequiel (Arg) C.S.D.Amanecer  
119Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval  
120Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team0:13:39 
121Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club0:14:31 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada15 pts
2Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa12 
3Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga10 
4Marko Kump (Slo) Geox-TMC8 
5Dario Diaz (Arg) Villa Teresa7 
6Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas6 
7Jorge Soto (Uru) Club Porongos5 
8Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer4 
9Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas3 
10Eduardo Sepulveda (Arg) Acme2 
Mountain 1 (Cat. 3) km. 20.4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga3 pts
2Jorge Soto (Uru) Club Porongos2 
3Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer1 
Sprint 1, km. 64.8
#Rider Name (Country) TeamResult
1Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas3 pts
2Jorge Soto (Uru) Club Porongos2 
3Dario Diaz (Arg) Villa Teresa1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Villa Teresa6:23:00 
2C.C. Alas Rojas0:00:12 
3Club Porongos0:00:15 
4Funvic-Pindamonhangaba0:00:18 
5Andalucia-Caja Granada0:00:27 
6C.C. Fenix  
7C.S.D. Amanecer0:00:30 
8Acme  
9Geox-TMC0:01:00 
10C.C. Dolores0:07:32 
11Olimpico Juvenil0:07:53 
12Chipotle Development0:07:57 
13San Antonio0:13:40 
14C.C. Cerro Largo0:15:04 
15Agraciada-330:15:07 
16Estudiantes El Colla0:20:57 
17Chemstar-U.Healthcare0:22:18 
18Club Rampla  
19CSD Cruz Del Sur  
20San Ramon0:28:05 
21Arco Iris0:33:55 
22Maroñas0:33:58 
23Estacion-Minas-Lavalleja0:39:45 
24Sarandi Universitario0:39:48 
General classification after stage 5a
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer15:45:53 
2Jorge Soto (Uru) Club Porongos0:00:02 
3Eduardo Sepulveda (Arg) Acme0:00:08 
4Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:09 
5Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa0:00:12 
6Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa  
7Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix0:00:14 
8Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:15 
9Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores0:00:19 
10Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada0:00:26 
11Gabriel Richard (Arg) Club Porongos0:00:40 
12Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil0:01:44 
13Daniel Juarez (Arg) Acme0:01:53 
14Dario Diaz (Arg) Villa Teresa0:02:07 
15Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:02:17 
16Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada0:02:20 
17Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa0:02:22 
18Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga0:02:32 
19Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix0:02:38 
20Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
21Fabio Felline (Ita) Geox-TMC0:02:40 
22Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas0:02:41 
23Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada0:02:42 
24Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer0:02:44 
25Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas0:02:49 
26Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team0:02:52 
27Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada  
28Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa  
29Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:02:56 
30Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:03:08 
31Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo0:03:11 
32Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos0:03:22 
33Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores0:03:38 
34Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada0:03:40 
35Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil0:03:47 
36Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-330:03:58 
37Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:05:17 
38Claudio Flores (Arg) Club Porongos0:05:25 
39Diego Fernandez (Uru) San Antonio0:05:28 
40Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC0:05:39 
41Juan Ramirez (Uru) Club Porongos0:06:57 
42Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores0:07:42 
43Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas0:08:20 
44Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix0:09:10 
45Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo0:09:55 
46Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer  
47Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:10:03 
48Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:10:11 
49Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur0:10:25 
50Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil0:10:33 
51Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo0:11:07 
52Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur0:11:33 
53Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team0:13:47 
54Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer0:14:20 
55Sixto Nuñez (Uru) San Antonio0:15:44 
56Marco Corti (Ita) Geox-TMC0:15:52 
57Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur0:16:11 
58David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:16:43 
59Luis Martinez (Uru) Club Porongos0:16:45 
60Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team0:18:33 
61Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla0:19:10 
62Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla0:20:00 
63Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga0:20:27 
64Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa0:20:55 
65Alex Howes (USA) Chipotle Development Team0:22:01 
66José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:23:34 
67Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga0:23:55 
68Pablo Ciancio (Arg) Acme0:24:55 
69Nelson Vilugron (Arg) Acme0:26:42 
70Alvaro Suarez (Uru) Maroñas0:26:56 
71Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla0:27:42 
72Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla0:28:30 
73Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
74Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris0:29:17 
75Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo0:31:57 
76Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur0:33:50 
77Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval0:34:51 
78Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari0:34:59 
79Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores0:35:02 
80Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla0:35:14 
81Sack Ezequiel (Arg) C.S.D.Amanecer0:35:59 
82Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil0:36:23 
83Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-330:36:57 
84Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer0:37:49 
85Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix0:38:32 
86Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:38:55 
87Barry Miller (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:41:23 
88Freddy Peralta (Uru) Agraciada-330:41:39 
89Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix0:43:34 
90Ruben Mercant (Uru) San Ramon0:43:42 
91Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club0:43:43 
92Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay0:45:32 
93Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:45:33 
94Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-330:47:19 
95Jose Martinez (Uru) San Ramon0:47:34 
96Diego Betancourt (Uru) Maroñas0:48:02 
97Diego Lemos (Uru) Spot Club Uruguay  
98Tiego Gasparotto (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga0:48:09 
99Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur0:49:26 
100Alejandro Nolla (Uru) Estudiantes El Colla0:53:35 
101Alexander Acosta (Uru) Arco Iris0:54:20 
102Wiston Tarragona (Uru) Maroñas0:54:55 
103Richard Mechelk (Uru) San Ramon0:56:02 
104Jose Pressa (Uru) San Antonio0:56:58 
105Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval0:57:07 
106Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris0:57:30 
107Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval0:57:33 
108Washington Araujo (Uru) Club Rampla0:59:02 
109Paulo Hernandez (Uru) Maroñas1:00:02 
110Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari1:02:24 
111Marcos Caches (Uru) San Ramon1:02:33 
112Juan Jose Branco (Uru) Maroñas1:02:49 
113Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores1:03:47 
114Moises Araujo (Uru) Club Rampla1:06:02 
115Marcos Acuña (Uru) San Ramon1:06:21 
116Hector M. Peralta (Uru) Estudiantes El Colla1:07:06 
117Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari1:08:15 
118Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla1:10:26 
119Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval1:10:59 
120Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club1:16:03 
121Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval1:19:58 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa43 pts
2Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga25 
3Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer23 
4Jorge Soto (Uru) Club Porongos23 
5Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC22 
6Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team22 
7Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas21 
8Eduardo Sepulveda (Arg) Acme18 
9Marko Kump (Slo) Geox-TMC18 
10Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada15 
11Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team15 
12Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa12 
13Fabio Felline (Ita) Geox-TMC12 
14Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa11 
15Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix11 
16Gabriel Richard (Arg) Club Porongos10 
17José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada10 
18Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC8 
19Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga8 
20Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team7 
21Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer7 
22Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas5 
23Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada4 
24Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa3 
25Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada3 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil9 pts
2Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga9 
3Alex Howes (USA) Chipotle Development Team7 
4Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas6 
5Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo3 
6José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada3 
7Jorge Soto (Uru) Club Porongos2 
8Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa2 
9Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa2 
10Fabio Felline (Ita) Geox-TMC2 
11Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix2 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Juarez (Arg) Acme9 pts
2Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga6 
3Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas3 
4Gabriel Richard (Arg) Club Porongos3 
5Claudio Flores (Arg) Club Porongos3 
6Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil3 
7Jorge Soto (Uru) Club Porongos3 
8Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil3 
9Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team3 
10José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada3 
11Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga2 
U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Eduardo Sepulveda (Arg) Acme  
2Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix  
3Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
4Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team  
5Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
6Fabio Felline (Ita) Geox-TMC  
7Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team  
8Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo  
9Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada  
10Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil  
11Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix  
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1C.C. Alas Rojas47:18:39 
2Villa Teresa0:01:50 
3Club Porongos0:03:14 
4Andalucia-Caja Granada0:04:30 
5C.S.D. Amanecer0:04:39 
6Geox-TMC0:07:23 
7Acme0:10:27 
8C.C. Dolores0:10:39 
9C.C. Fenix0:11:02 
10Chipotle Development0:11:45 
11Olimpico Juvenil0:15:13 
12C.C. Cerro Largo0:21:57 
13Funvic-Pindamonhangaba0:30:55 
14CSD Cruz Del Sur0:35:39 
15Chemstar-U.Healthcare0:43:08 
16San Antonio1:17:10 
17Agraciada-331:21:34 
18Club Rampla1:22:38 
19Estudiantes El Colla1:39:20 
20Estacion-Minas-Lavalleja1:57:05 
21Maroñas2:08:56 
22Arco Iris2:20:07 
23San Ramon2:26:18 
24Sarandi Universitario2:33:18 
Back to top