Rathe scores for Chipotle Development Team

Pias still in race lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team2:55:26 
2Fabio Felline (Ita) Geox-TMC  
3José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada  
4Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
5Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team0:00:04 
6Dario Diaz (Arg) Villa Teresa  
7Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas  
8Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC  
9Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga  
10Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team  
11Sixto Nuñez (Uru) San Antonio  
12Jorge Soto (Uru) Club Porongos  
13Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo  
14Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo  
15Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada  
16Daniel Juarez (Arg) Acme  
17David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
18Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla  
19Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix  
20Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix  
21Eduardo Sepulveda (Arg) Acme  
22Marko Kump (Slo) Geox-TMC  
23Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer  
24Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada  
25Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas  
26Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
27Barry Miller (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
28Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa  
29Gabriel Richard (Arg) Club Porongos  
30Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas  
31Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil  
32Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil  
33Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer  
34Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada  
35Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team  
36Alejandro Nolla (Uru) Estudiantes El Colla  
37Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores  
38Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
39Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris  
40Nelson Vilugron (Arg) Acme  
41Alex Howes (USA) Chipotle Development Team  
42Marco Corti (Ita) Geox-TMC  
43Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer  
44Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa  
45Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga  
46Diego Betancourt (Uru) Maroñas  
47Claudio Flores (Arg) Club Porongos  
48Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa  
49Ruben Mercant (Uru) San Ramon  
50Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix  
51Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur  
52Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
53Freddy Peralta (Uru) Agraciada-33  
54Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores  
55Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos  
56Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada  
57Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari  
58Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas  
59Marcos Caches (Uru) San Ramon  
60Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix  
61Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur  
62Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla  
63Moises Araujo (Uru) Club Rampla  
64Luis Martinez (Uru) Club Porongos  
65Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla  
66Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team  
67Washington Araujo (Uru) Club Rampla  
68Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval  
69Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris  
70Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club  
71Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur  
72Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa  
73Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores  
74Alvaro Suarez (Uru) Maroñas  
75Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas  
76Wiston Tarragona (Uru) Maroñas  
77Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil  
78Richard Mechelk (Uru) San Ramon  
79Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
80Diego Lemos (Uru) Spot Club Uruguay  
81Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer  
82Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
83Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla  
84Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix  
85Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay  
86Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC  
87Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari  
88Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo  
89Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
90Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval  
91Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-33  
92Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur  
93Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-33  
94Diego Fernandez (Uru) San Antonio  
95Juan Ramirez (Uru) Club Porongos  
96Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur  
97Jose Martinez (Uru) San Ramon  
98Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla  
99Alexander Acosta (Uru) Arco Iris  
100Jose Pressa (Uru) San Antonio  
101Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil  
102Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer  
103Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo  
104Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla  
105Paulo Hernandez (Uru) Maroñas  
106Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-33  
107Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa  
108Hector M. Peralta (Uru) Estudiantes El Colla  
109Tiego Gasparotto (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
110Marcos Acuña (Uru) San Ramon  
111Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari  
112Juan Jose Branco (Uru) Maroñas  
113Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:00:25 
114Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores0:00:32 
115Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval  
116Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores0:00:41 
117Sack Ezequiel (Arg) C.S.D.Amanecer  
118Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval0:00:49 
119Pablo Ciancio (Arg) Acme0:01:25 
120Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval0:04:26 
121Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club0:11:13 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team15 pts
2Fabio Felline (Ita) Geox-TMC12 
3José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada10 
4Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga8 
5Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team7 
6Dario Diaz (Arg) Villa Teresa6 
7Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas5 
8Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC4 
9Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga3 
10Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team2 
Premio Cima (Cat. 3), km. 34.0
#Rider Name (Country) TeamResult
1Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga3 pts
2José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada2 
3Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team1 
Premio Cima (Cat. 3), km. 66.1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga3 pts
2Fabio Felline (Ita) Geox-TMC2 
3José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada1 
Premio Sprinter, km 52,70
#Rider Name (Country) TeamResult
1Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga3 pts
2José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada2 
3Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team1 
Premio Sprinter, km 99,00
#Rider Name (Country) TeamResult
1Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga3 pts
2Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team2 
3José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Chipotle Development8:46:26 
2Geox-TMC  
3Andalucia-Caja Granada  
4Funvic-Pindamonhangaba  
5C.C. Alas Rojas0:00:04 
6Chemstar-U.Healthcare  
7Acme  
8Villa Teresa  
9Club Porongos  
10C.C. Fenix  
11C.S.D. Amanecer  
12C.C. Cerro Largo  
13Estudiantes El Colla  
14Olimpico Juvenil  
15C.C. Dolores  
16CSD Cruz Del Sur  
17San Ramon  
18Club Rampla  
19Maroñas  
20San Antonio  
21Arco Iris  
22Agraciada-33  
23Sarandi Universitario  
24Estacion-Minas-Lavalleja0:00:32 
General classification after stage 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer13:38:14 
2Eduardo Sepulveda (Arg) Acme0:00:04 
3Jorge Soto (Uru) Club Porongos0:00:05 
4Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa0:00:08 
5Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa  
6Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team0:00:10 
7Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix  
8Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
9Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:11 
10Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas  
11Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores0:00:15 
12Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores  
13Gabriel Richard (Arg) Club Porongos0:00:36 
14Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:53 
15Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil0:01:28 
16Daniel Juarez (Arg) Acme0:01:37 
17Dario Diaz (Arg) Villa Teresa0:02:07 
18Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:02:13 
19Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:02:22 
20Fabio Felline (Ita) Geox-TMC0:02:24 
21Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada0:02:26 
22Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo0:02:28 
23Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada  
24Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer  
25Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix  
26Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas  
27Marco Corti (Ita) Geox-TMC  
28Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
29Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer  
30Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa  
31Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga  
32Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:02:31 
33Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas0:02:36 
34Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team  
35Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada  
36Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa  
37Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
38Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:02:55 
39Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo0:02:58 
40Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur  
41Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos0:03:06 
42Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil  
43Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada0:03:24 
44Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil0:03:34 
45Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores  
46Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo0:03:40 
47Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-330:03:42 
48Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:03:47 
49Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur0:04:06 
50Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC0:04:09 
51Claudio Flores (Arg) Club Porongos0:05:09 
52Diego Fernandez (Uru) San Antonio0:05:12 
53Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team0:05:16 
54Juan Ramirez (Uru) Club Porongos0:06:44 
55Alex Howes (USA) Chipotle Development Team0:08:44 
56Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur  
57Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix0:08:54 
58David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:09:16 
59José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:10:10 
60Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla0:12:33 
61Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer0:14:04 
62Sixto Nuñez (Uru) San Antonio0:15:34 
63Luis Martinez (Uru) Club Porongos0:16:32 
64Pablo Ciancio (Arg) Acme0:17:28 
65Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo0:18:33 
66Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla0:18:54 
67Alvaro Suarez (Uru) Maroñas0:19:29 
68Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga0:20:14 
69Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla0:20:15 
70Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur0:20:26 
71Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa0:20:39 
72Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:21:03 
73Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla  
74Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores0:21:34 
75Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval0:21:37 
76Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari0:21:42 
77Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris0:21:50 
78Sack Ezequiel (Arg) C.S.D.Amanecer0:22:31 
79Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga0:23:56 
80Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix0:25:15 
81Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:25:41 
82Nelson Vilugron (Arg) Acme0:26:29 
83Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla0:27:47 
84Barry Miller (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:28:06 
85Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil0:28:56 
86Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-330:29:30 
87Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare0:32:16 
88Freddy Peralta (Uru) Agraciada-330:34:12 
89Diego Betancourt (Uru) Maroñas0:34:45 
90Diego Lemos (Uru) Spot Club Uruguay  
91Tiego Gasparotto (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
92Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix0:36:07 
93Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur0:36:09 
94Ruben Mercant (Uru) San Ramon0:36:15 
95Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club0:36:16 
96Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer0:37:33 
97Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-330:39:52 
98Jose Martinez (Uru) San Ramon0:40:07 
99Alejandro Nolla (Uru) Estudiantes El Colla0:40:11 
100Alexander Acosta (Uru) Arco Iris0:41:03 
101Wiston Tarragona (Uru) Maroñas0:41:38 
102Richard Mechelk (Uru) San Ramon0:42:48 
103Jose Pressa (Uru) San Antonio0:43:41 
104Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval0:43:50 
105Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris0:44:16 
106Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval  
107Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay0:45:16 
108Washington Araujo (Uru) Club Rampla0:45:45 
109Paulo Hernandez (Uru) Maroñas0:46:38 
110Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari0:49:07 
111Marcos Caches (Uru) San Ramon0:49:16 
112Juan Jose Branco (Uru) Maroñas0:49:32 
113Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores0:50:23 
114Moises Araujo (Uru) Club Rampla0:52:48 
115Marcos Acuña (Uru) San Ramon0:52:57 
116Hector M. Peralta (Uru) Estudiantes El Colla0:53:42 
117Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari0:54:58 
118Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla0:57:09 
119Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval0:57:42 
120Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club1:01:34 
121Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval1:06:30 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa36 pts
2Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team22 
3Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC22 
4Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer19 
5Jorge Soto (Uru) Club Porongos18 
6Eduardo Sepulveda (Arg) Acme16 
7Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team15 
8Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas15 
9Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga15 
10Fabio Felline (Ita) Geox-TMC12 
11Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa11 
12Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix11 
13Gabriel Richard (Arg) Club Porongos10 
14Marko Kump (Slo) Geox-TMC10 
15José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada10 
16Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC8 
17Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga8 
18Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer7 
19Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team7 
20Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada4 
21Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa3 
22Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada3 
23Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas2 
24Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix2 
25Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas2 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil9 pts
2Alex Howes (USA) Chipotle Development Team7 
3Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga6 
4Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas6 
5Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo3 
6José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada3 
7Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa2 
8Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa2 
9Fabio Felline (Ita) Geox-TMC2 
10Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix2 
11Alvaro Suarez (Uru) Maroñas2 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Juarez (Arg) Acme9 pts
2Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga6 
3Gabriel Richard (Arg) Club Porongos3 
4Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil3 
5Claudio Flores (Arg) Club Porongos3 
6Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil3 
7Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team3 
8José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada3 
9Alvaro Suarez (Uru) Maroñas2 
10Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla2 
11Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga2 
U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Eduardo Sepulveda (Arg) Acme  
2Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team  
3Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix  
4Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
5Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team  
6Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC  
7Fabio Felline (Ita) Geox-TMC  
8Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo  
9Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer  
10Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
11Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team  
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1C.C. Alas Rojas40:55:27 
2Villa Teresa0:02:02 
3Club Porongos0:03:11 
4C.C. Dolores0:03:19 
5Chipotle Development0:04:00 
6Andalucia-Caja Granada0:04:15 
7C.S.D. Amanecer0:04:21 
8Geox-TMC0:06:35 
9C.C. Cerro Largo0:07:05 
10Olimpico Juvenil0:07:32 
11Acme0:10:09 
12C.C. Fenix0:10:47 
13CSD Cruz Del Sur0:13:33 
14Chemstar-U.Healthcare0:21:02 
15Funvic-Pindamonhangaba0:30:49 
16Club Rampla1:00:32 
17San Antonio1:03:42 
18Agraciada-331:06:39 
19Estacion-Minas-Lavalleja1:17:32 
20Estudiantes El Colla1:18:35 
21Maroñas1:35:10 
22Arco Iris1:46:24 
23Sarandi Universitario1:53:42 
24San Ramon1:58:25 

Related Articles

Back to top