Diaz speeds to stage 1 win

Argentinean upsets locals in Uruguay

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa3:39:50 
2Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:00:01 
3Jorge Soto (Uru) Club Porongos  
4Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC  
5Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer  
6Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix  
7Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team  
8Eduardo Sepulveda (Arg) Acme  
9Marko Kump (Slo) Geox-TMC  
10Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas  
11Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada  
12Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa  
13Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo  
14Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil  
15Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team  
16Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada  
17Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer  
18Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix  
19Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla  
20Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
21Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada  
22Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix  
23Marco Corti (Ita) Geox-TMC  
24Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
25Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas  
26Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil  
27Fabio Felline (Ita) Geox-TMC  
28Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer  
29Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer  
30Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores  
31Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores  
32Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas  
33Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas  
34Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa  
35Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
36Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa  
37Adelio Silva (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
38Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores  
39Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team  
40Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval  
41Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo  
42Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur  
43Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-33  
44Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga  
45Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa  
46Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:00:22 
47Gabriel Richard (Arg) Club Porongos0:00:31 
48Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas  
49Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil  
50Alvaro Suarez (Uru) Maroñas  
51Sack Ezequiel (Arg) C.S.D.Amanecer  
52Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo  
53Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur  
54David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
55Barry Miller (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
56Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos  
57Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla  
58Luis Martinez (Uru) Club Porongos  
59Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada0:00:49 
60Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla  
61Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
62Luis Piñeyrua (Uru) Estacion-Minas-Laval0:01:03 
63Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil0:01:21 
64Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur  
65Daniel Juarez (Arg) Acme  
66Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC0:01:31 
67Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
68Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla  
69Sixto Nuñez (Uru) San Antonio  
70Diego Fernandez (Uru) San Antonio  
71Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur  
72Juan Ramirez (Uru) Club Porongos  
73Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa  
74Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari  
75Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris  
76Pablo Ciancio (Arg) Acme  
77Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores  
78Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team  
79Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
80Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
81Alex Howes (USA) Chipotle Development Team  
82Claudio Flores (Arg) Club Porongos  
83José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada  
84Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix0:06:14 
85Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval0:15:19 
86Diego Lemos (Uru) Spot Club Uruguay  
87German Trautner (Arg) Acme  
88Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur  
89Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix  
90Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga  
91Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla  
92Maiko Tapia (Uru) Sarandi Universitari  
93Camilo M. Pimentel (Uru) C.C. Cerro Largo  
94Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club  
95Freddy Peralta (Uru) Agraciada-33  
96Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-33  
97Magno Prado Nazaret (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
98Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo  
99Diego Betancourt (Uru) Maroñas  
100Jose Martinez (Uru) San Ramon  
101Tiego Gasparotto (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
102Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval0:15:40 
103Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-330:16:05 
104Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer0:16:11 
105Ruben Mercant (Uru) San Ramon0:17:14 
106Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores0:17:40 
107Richard Mechelk (Uru) San Ramon0:18:00 
108Nelson Vilugron (Arg) Acme0:18:59 
109Alexander Acosta (Uru) Arco Iris0:20:25 
110Moises Araujo (Uru) Club Rampla0:20:45 
111Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval  
112Jose Pressa (Uru) San Antonio  
113Washington Araujo (Uru) Club Rampla  
114Marcos Caches (Uru) San Ramon  
115Alejandro Nolla (Uru) Estudiantes El Colla  
116Wiston Tarragona (Uru) Maroñas  
117Juan Jose Branco (Uru) Maroñas  
118Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay  
119Marcos Acuña (Uru) San Ramon0:20:59 
120Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari0:21:20 
121Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris  
122Pablo Lopez (Uru) Spot Club Uruguay0:21:32 
123Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club  
124Paulo Hernandez (Uru) Maroñas  
125Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla0:23:51 
126Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari0:26:27 
127Hector M. Peralta (Uru) Estudiantes El Colla  
128Javier Diaz (Uru) Cycles Peñarol Club0:31:05 
129Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval0:33:11 
130Gerardo Priore (Uru) San Antonio0:43:45 
131Gustavo Musante (Uru) Spot Club Uruguay0:44:35 
132Andres Gomez (Uru) Cycles Peñarol Club  
133Matias Perez (Uru) Spot Club Uruguay  
134Luis E. Martini (Uru) Arco Iris  
135Rodolfo Ramos (Uru) Spot Club Uruguay0:44:38 
136Washington Traba (Uru) Cycles Peñarol Club0:44:44 
137Richard Ozzata (Uru) Sarandi Universitari0:45:11 
138Adair Bricola (Uru) Arco Iris0:45:13 
139Andres Felgar (Uru) Arco Iris0:45:17 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa15 pts
2Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC12 
3Jorge Soto (Uru) Club Porongos10 
4Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC8 
5Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer7 
6Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix6 
7Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team5 
8Eduardo Sepulveda (Arg) Acme4 
9Marko Kump (Slo) Geox-TMC3 
10Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas2 
Premio Cima (Cat. 3), km. 99.4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alex Howes (USA) Chipotle Development Team3 pts
2Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas2 
3Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC1 
Premio Cima (Cat. 3), km. 114.7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas3 pts
2Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa2 
3Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer1 
Premio Sprinter, km. 28,00
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Juarez (Arg) Acme3 pts
2Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil2 
3Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada1 
Premio Sprinter, km. 78,30
#Rider Name (Country) TeamResult
1Claudio Flores (Arg) Club Porongos3 pts
2Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga2 
3Jorge Soto (Uru) Club Porongos1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Villa Teresa10:59:32 
2Geox-TMC0:00:01 
3C.C. Fenix  
4Andalucia-Caja Granada  
5C.S.D. Amanecer  
6C.C. Alas Rojas  
7Chipotle Development  
8C.C. Dolores  
9Olimpico Juvenil0:00:31 
10C.C. Cerro Largo  
11Club Porongos0:01:01 
12Chemstar-U.Healthcare  
13Funvic-Pindamonhangaba0:01:31 
14CSD Cruz Del Sur0:01:51 
15Acme0:02:51 
16Estacion-Minas-Lavalleja0:16:21 
17Club Rampla0:17:19 
18Estudiantes El Colla0:21:33 
19San Antonio0:23:45 
20AGraciada 330:30:37 
21Maroñas0:36:33 
22Sarandi Universitario0:38:08 
23Arco Iris0:43:14 
24San Ramon0:50:31 
25Spot Club Uruguay0:57:34 
26Cycles Peñarol Club1:07:54 
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa3:39:40 
2Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:00:05 
3Jorge Soto (Uru) Club Porongos0:00:06 
4Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas0:00:08 
5Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa0:00:09 
6Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC0:00:11 
7Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer  
8Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix  
9Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team  
10Eduardo Sepulveda (Arg) Acme  
11Marko Kump (Slo) Geox-TMC  
12Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas  
13Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada  
14Wilder Miraballes (Uru) Villa Teresa  
15Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo  
16Mario Alvarez (Uru) Olimpico Juvenil  
17Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team  
18Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada  
19Nestor Pias (Uru) C.S.D.Amanecer  
20Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix  
21Esteban Juckich (Uru) Estudiantes El Colla  
22Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
23Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada  
24Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix  
25Marco Corti (Ita) Geox-TMC  
26Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
27Geovane Fernandez (Uru) C.C. Alas Rojas  
28Jose M. Baez (Uru) Olimpico Juvenil  
29Fabio Felline (Ita) Geox-TMC  
30Edgard Palma (Uru) C.S.D.Amanecer  
31Agustin Margalef (Uru) C.S.D.Amanecer  
32Mateo Sasso (Uru) C.C.Dolores  
33Raul Sasso (Uru) C.C.Dolores  
34Richard Mascaraña (Uru) C.C. Alas Rojas  
35Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa  
36Coulton Hartrich (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
37Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa  
38Adelio Silva (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
39Fernando Cardozo (Uru) C.C.Dolores  
40Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team  
41Marcelo Fariña (Uru) Estacion-Minas-Laval  
42Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo  
43Matin Betancur (Uru) Csd Cruz Del Sur  
44Nelson Rodriguez (Arg) Agraciada-33  
45Matias Medici (Arg) FUNVIC-Pindamonhanga  
46Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:00:32 
47Gabriel Richard (Arg) Club Porongos0:00:41 
48Washington Rodriguez (Uru) C.C. Alas Rojas  
49Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil  
50Alvaro Suarez (Uru) Maroñas  
51Sack Ezequiel (Arg) C.S.D.Amanecer  
52Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo  
53Juan Sanchez (Uru) Csd Cruz Del Sur  
54David Guttenplan (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
55Barry Miller (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
56Emanuel Yanes (Uru) Club Porongos  
57Rafael Ferrero (Uru) Club Rampla  
58Luis Martinez (Uru) Club Porongos  
59Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada0:00:59 
60Leonel Flores (Uru) Estudiantes El Colla  
61Christian Parrett (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
62Luis Piñeyrua (Uru) Estacion-Minas-Laval0:01:13 
63Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil0:01:31 
64Jonny Trentini (Uru) Csd Cruz Del Sur  
65Daniel Juarez (Arg) Acme  
66Claudio Flores (Arg) Club Porongos0:01:38 
67Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC0:01:41 
68Curtis Winsor (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
69Nicolas Da Silva (Uru) Club Rampla  
70Sixto Nuñez (Uru) San Antonio  
71Diego Fernandez (Uru) San Antonio  
72Carlos Calcerrada (Uru) Csd Cruz Del Sur  
73Juan Ramirez (Uru) Club Porongos  
74Miguel Salgado (Arg) Villa Teresa  
75Federico Diaz (Uru) Sarandi Universitari  
76Leandro Ferraz (Uru) Arco Iris  
77Pablo Ciancio (Arg) Acme  
78Mario Sasso (Uru) C.C.Dolores  
79Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team  
80Roberto Pinheiro (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
81Shane Braley (USA) Chemstar-UnitedHealthcare  
82Alex Howes (USA) Chipotle Development Team  
83José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada  
84Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix0:06:24 
85Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga0:15:27 
86Leonardo Barrera (Uru) Estacion-Minas-Laval0:15:29 
87Diego Lemos (Uru) Spot Club Uruguay  
88German Trautner (Arg) Acme  
89Federico Castex (Uru) Csd Cruz Del Sur  
90Federico Rodriguez (Uru) C.C. Fenix  
91Marcelo De Los Santos (Uru) Club Rampla  
92Maiko Tapia (Uru) Sarandi Universitari  
93Camilo M. Pimentel (Uru) C.C. Cerro Largo  
94Cristian Saboredo (Uru) Cycles Peñarol Club  
95Freddy Peralta (Uru) Agraciada-33  
96Gustavo Hernandez (Uru) Agraciada-33  
97Magno Prado Nazaret (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
98Alinton Gadea (Uru) C.C. Cerro Largo  
99Diego Betancourt (Uru) Maroñas  
100Jose Martinez (Uru) San Ramon  
101Tiego Gasparotto (Bra) FUNVIC-Pindamonhanga  
102Sergio Zinola (Uru) Estacion-Minas-Laval0:15:50 
103Jonathan R. Silva (Uru) Agraciada-330:16:15 
104Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer0:16:20 
105Ruben Mercant (Uru) San Ramon0:17:24 
106Christian Larrama (Uru) C.C.Dolores0:17:50 
107Richard Mechelk (Uru) San Ramon0:18:10 
108Nelson Vilugron (Arg) Acme0:19:09 
109Alexander Acosta (Uru) Arco Iris0:20:35 
110Moises Araujo (Uru) Club Rampla0:20:55 
111Santiago Villagran (Uru) Estacion-Minas-Laval  
112Jose Pressa (Uru) San Antonio  
113Washington Araujo (Uru) Club Rampla  
114Marcos Caches (Uru) San Ramon  
115Alejandro Nolla (Uru) Estudiantes El Colla  
116Wiston Tarragona (Uru) Maroñas  
117Juan Jose Branco (Uru) Maroñas  
118Carlos Ramirez (Uru) Spot Club Uruguay  
119Marcos Acuña (Uru) San Ramon0:21:09 
120Milton Rodriguez (Uru) Sarandi Universitari0:21:30 
121Juan Carlos Chaves (Uru) Arco Iris  
122Pablo Lopez (Uru) Spot Club Uruguay0:21:42 
123Kevin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol Club  
124Paulo Hernandez (Uru) Maroñas  
125Gonzalo Martinez (Uru) Estudiantes El Colla0:24:01 
126Gonzalo Lazo (Uru) Sarandi Universitari0:26:37 
127Hector M. Peralta (Uru) Estudiantes El Colla  
128Javier Diaz (Uru) Cycles Peñarol Club0:31:15 
129Antonio Luque (Uru) Estacion-Minas-Laval0:33:21 
130Gerardo Priore (Uru) San Antonio0:43:55 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Diaz (Arg) Villa Teresa15 pts
2Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC12 
3Jorge Soto (Uru) Club Porongos10 
4Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC8 
5Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer7 
6Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix6 
7Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team5 
8Eduardo Sepulveda (Arg) Acme4 
9Marko Kump (Slo) Geox-TMC3 
10Hernan Cline (Uru) C.C. Alas Rojas2 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jorge Bravo (Uru) C.C. Alas Rojas5 pts
2Alex Howes (USA) Chipotle Development Team3 
3Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa2 
4Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC1 
5Alvaro Tardagila (Uru) C.S.D.Amanecer1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Juarez (Arg) Acme3 pts
2Claudio Flores (Arg) Club Porongos3 
3Marcelo Graces (Uru) Olimpico Juvenil2 
4Hector Aguilar (Uru) FUNVIC-Pindamonhanga2 
5Jorge Soto (Uru) Club Porongos1 
6Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada1 
U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC  
2Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC  
3Claudio Granizal (Uru) C.S.D.Amanecer  
4Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix  
5Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team  
6Eduardo Sepulveda (Arg) Acme  
7Alan Presa (Uru) C.C. Cerro Largo  
8Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team  
9Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix  
10Roderyck Asconeguy Diaz (Uru) C.C. Alas Rojas  
11Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Villa Teresa10:59:32 
2Geox-TMC0:00:01 
3C.C. Fenix  
4Andalucia-Caja Granada  
5C.S.D. Amanecer  
6C.C. Alas Rojas  
7Chipotle Development  
8C.C. Dolores  
9Olimpico Juvenil0:00:31 
10C.C. Cerro Largo  
11Club Porongos0:01:01 
12Chemstar-U.Healthcare  
13Funvic-Pindamonhangaba0:01:31 
14CSD Cruz Del Sur0:01:51 
15Acme0:02:51 
16Estacion-Minas-Lavalleja0:16:21 
17Club Rampla0:17:19 
18Estudiantes El Colla0:21:33 
19San Antonio0:23:45 
20Agraciada-330:30:37 
21Maroñas0:36:33 
22Sarandi Universitario0:38:08 
23Arco Iris0:43:14 
24San Ramon0:50:31 
25Spot Club Uruguay0:57:34 
26Cycles Peñarol Club1:07:54 
Back to top