Antomarchi takes stage in eight-man sprint

Zahner remains GC leader

Results
1Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille3:46:00 
2Jimmy Engoulvent (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
3Thomas Rabou (Ned) Rabobank Continental  
4Nico Keinath (Ger) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
5Frédéric Brun (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
6Sebaskan Baldauf (Ger) Continental Team Milram  
7Guillaume Dessibourg (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
8Rudy Molard (Fra) C.R.4.C. Roanne  
9Jean Lou Paiani (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin0:00:05 
10Jérôme Mainard (Fra) C.R.4.C. Roanne  
11Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
12Julien Berard (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
13Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
14Daniel Hoareau (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
15Yoann Bagot (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
16Fabio Gilioli (Ita) Amore & Vita - McDonald's0:00:08 
17Mathieu Conservet (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:00:11 
18Michaël Kreder (Ned) Rabobank Continental0:00:30 
19Christopher Schmieg (Ger) Continental Team Milram  
20Arjen Pieter De Baat (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
21Mathieu Simon (Fra) U.V. Aube  
22Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg  
23Pirmin Lang (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
24Pawel Wachnik (Pol) C.R.4.C. Roanne  
25Thomas Bouteille (Fra) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
26Reno De Keulenaer (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
27Evaldas Siskevicius (Ltu) V.C. La Pomme Marseille  
28Quentin Bacon (Fra) Normandie  
29Nacer Bouhanni (Fra) France Militaire  
30Simon Zahner (Swi) Bürgis Cycling Team  
31Bernhard Oberholzer (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
32Gerrit-Jan Soepenberg (Ned) Krolstone Continental Team  
33Florent Barle (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
34Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
35Robert Retschke (Ger) Continental Team Differdange  
36Timofey Kritskiy (Rus) Katyusha Continental Team  
37Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg  
38Michaël Baer (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
39Fred Verkinderen (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
40Thomas Welter (Fra) P.E. Haguenau  
41Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Bianchi  
42Marius Bernatonis (Ltu) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
43Mathieu Teychenne (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
44Sergej Fuchs (Ger) Rabobank Continental  
45Jasper Ockeloen (Ned) Rabobank Continental  
46Georges Lestage (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
47Antonin Azam (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
48Olivier Grammaire (Fra) S.C.O. Dijon  
49Nikita Novikov (Rus) Katyusha Continental Team  
50Wesley Kreder (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
51Quincy Vens (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
52Marcel Beima (Ned) Krolstone Continental Team  
53Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
54Pèter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
55Alex Meenhorst (NZl) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
56Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
57Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
58Alexandre Gratiot (Fra) U.V. Aube  
59Nicolas Bonnet (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
60Alexandre Aulas (Fra) France Militaire  
61Stanislav Starodubtsev (Rus) Katyusha Continental Team  
62Lubos Pelànek (Cze) Amore & Vita - McDonald's  
63Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille  
64Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita - McDonald's  
65Frederik Wilmann (Nor) Joker Bianchi  
66James Stewart (GBr) Team Kinesis UK  
67Tobias Eggli (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
68Tom Thill (Lux) Continental Team Differdange  
69David Mc Lean (GBr) Team Kinesis UK  
70Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi  
71Rida Cador (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
72Luc Hagenaars (Ned) Krolstone Continental Team  
73Jean François Coire (Fra) Normandie  
74Petr Ignatenko (Rus) Katyusha Continental Team  
75Evan Ferrand Prevot (Fra) U.V. Aube  
76Casey Munro (Aus) Team Kinesis UK  
77Thomas Rostollan (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
78Colin Menc Molina (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
79Steven Le Hyaric (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
80Raymond Künzli (Swi) Bürgis Cycling Team  
81Bert Jan Lindeman (Ned) Krolstone Continental Team  
82Paul Sneeboer (Ned) Krolstone Continental Team  
83Yves Mercier (Swi) S.C.O. Dijon  
84Rémi Pompanon (Fra) S.C.O. Dijon  
85Renaud Vincent (Fra) P.E. Haguenau  
86Fredrik Johansson (Swe) Continental Team Differdange  
87Chriskan Heule (Swi) Bürgis Cycling Team  
88Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental  
89Laurent Mangel (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
90Mathieu Fabry (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
91Pierre Yves Sanlaville (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
92Romain Chaudoy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
93Olivier Lefrançois (Fra) U.V. Aube  
94Stian Remme (Nor) Joker Bianchi  
95Philipp Mamos (Ger) Amore & Vita - McDonald's  
96Yannick Talabardon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
97David Rösch (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
98Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita - McDonald's  
99Cédric Gaoua (Fra) P.E. Haguenau  
100Thomas Dietsch (Fra) Alsace  
101Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
102Hannes Blank (Ger) Continental Team Differdange  
103Guillaume Bonnet (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
104Julien Gonnet (Fra) France Militaire  
105Florian Morizot (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
106Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus  
107Sébasken Gredy (Fra) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
108Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus  
109Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
110Ben Gastauer (Lux) Chambery Cyclisme Formation  
111Aurélien Ribet (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
112Benjamin Cantournet (Fra) U.V. Aube  
113Jim Aernouts (Bel) BKCP-Powerplus  
114Sander Maasing (Est) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
115Noël Richet (Fra) France Militaire  
116Jarno Gmelich-Meijling (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
117Guillaume De Gasquet (Fra) France Militaire  
118Cédric Coutouly (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
119Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team  
120Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
121Anthony Soares (Fra) C.R.4.C. Roanne  
122Mirco Saggiorato (Swi) Bürgis Cycling Team  
123Dimitri Claeys (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
124Avdrey Solomennikov (Rus) Katyusha Continental Team  
125Grégory Barteau (Fra) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
126Aurélien Stehly (Fra) C.R.4.C. Roanne  
127Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg  
128Pierre-Luc Perichon (Fra) S.C.O. Dijon  
129Sébastien Pristl (Ger) Continental Team Milram  
130Joël Zangerle (Fra) S.C.O. Dijon  
131Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
132Jean Edouard Antz (Fra) P.E. Haguenau  
133Edouard Lauber (Fra) Alsace  
134Kévin Lalouette (Fra) Normandie  
135Benoit Luminet (Fra) C.R.4.C. Roanne  
136Steve Lampier (GBr) Team Kinesis UK  
137Cyril Bessy (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
138Jérôme Fremin (Fra) Normandie  
139Hakan Nilsson (Swe) Continental Team Differdange0:01:06 
140Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:00:30 
141Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus0:03:07 
142Benjamin Riemer (Ger) LKT Team Brandenburg  
143Grégor Weiss (Fra) Alsace0:06:01 
Points
1Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille20pts
2Jimmy Engoulvent (Fra) Besson Chaussures - Sojasun16 
3Thomas Rabou (Ned) Rabobank Continental13 
4Nico Keinath (Ger) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec10 
5Frédéric Brun (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin8 
6Sebaskan Baldauf (Ger) Continental Team Milram6 
7Guillaume Dessibourg (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec4 
8Rudy Molard (Fra) C.R.4.C. Roanne3 
9Jean Lou Paiani (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin2 
10Jérôme Mainard (Fra) C.R.4.C. Roanne1 
Sprint 1
1Radomir Simunek (Cze) BKCP-Powerplus4pts
2Hannes Blank (Ger) Continental Team Differdange2 
3Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille1 
Sprint 2
1Julien Berard (Fra) Chambery Cyclisme Formation4pts
2Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent Sur Oise2 
3Rudy Molard (Fra) C.R.4.C. Roanne1 
Sprint 3
1Thomas Rabou (Ned) Rabobank Continental4pts
2Julien Berard (Fra) Chambery Cyclisme Formation2 
3Guillaume Dessibourg (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec1 
Mountain 1
1Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent Sur Oise10pts
2Julien Berard (Fra) Chambery Cyclisme Formation8 
3Jérôme Mainard (Fra) C.R.4.C. Roanne6 
4Thomas Rabou (Ned) Rabobank Continental4 
Mountain 2
1Julien Berard (Fra) Chambery Cyclisme Formation4pts
2Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent Sur Oise2 
3Fabio Gilioli (Ita) Amore & Vita - McDonald's1 
Mountain 3
1Julien Berard (Fra) Chambery Cyclisme Formation4pts
2Guillaume Dessibourg (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec2 
3Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent Sur Oise1 
Teams
1C.C. Nogent Sur Oise11:18:21 
2Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec0:00:09 
3C.R.4.C. Roanne0:00:14 
4V.C. La Pomme Marseille  
5V.C. Lyon Vaulx En Velin  
6Rabobank Continental0:00:39 
7Continental Team Milram  
8Besson Chaussures - Sojasun  
9A.V.C. Aix En Provence0:00:44 
10Chambery Cyclisme Formation  
11Amore & Vita - Mcdonald's0:00:47 
12Jong Vlaanderen - Bauknecht0:01:09 
13LKT Team Brandenburg  
14Atlas-Romer's Hausbäckerei  
15Katyusha Continental Team  
16U.V. Aube  
17Krolstone Continental Team  
18Van Vliet EBH Elshof  
19Joker Bianchi  
20Continental Team Differdange  
21France Militaire  
22Bürgis Cycling Team  
23Team Kinesis UK  
24S.C.O. Dijon  
25P.E. Haguenau  
26Normandie  
27C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
28BKCP - Powerplus  
29Alsace0:06:40 
General classification after stage 3
1Simon Zahner (Swi) Bürgis Cycling Team12:00:43 
2Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus0:00:06 
3Florent Barle (Fra) A.V.C. Aix En Provence0:00:54 
4Frederik Wilmann (Nor) Joker Bianchi0:01:05 
5Pierre-Luc Perichon (Fra) S.C.O. Dijon0:01:21 
6Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita - McDonald's0:01:34 
7Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:37 
8Fabio Gilioli (Ita) Amore & Vita - McDonald's0:01:41 
9Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita - McDonald's0:01:49 
10Paul Sneeboer (Ned) Krolstone Continental Team0:01:53 
11Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus  
12Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:01:57 
13Robert Retschke (Ger) Continental Team Differdange0:01:59 
14Julien Berard (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:02:15 
15Rudy Molard (Fra) C.R.4.C. Roanne0:02:19 
16Nico Keinath (Ger) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec0:02:20 
17Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:02:21 
18Guillaume Bonnet (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin0:02:39 
19Luc Hagenaars (Ned) Krolstone Continental Team0:02:42 
20Hannes Blank (Ger) Continental Team Differdange0:02:48 
21Mathieu Teychenne (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:02:50 
22Philipp Mamos (Ger) Amore & Vita - McDonald's  
23Aurélien Stehly (Fra) C.R.4.C. Roanne  
24Cédric Coutouly (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
25Jarno Gmelich-Meijling (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:03:06 
26Thomas Rabou (Ned) Rabobank Continental0:03:16 
27Guillaume Dessibourg (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec0:03:22 
28Frédéric Brun (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin0:03:23 
29Sebaskan Baldauf (Ger) Continental Team Milram  
30Jérôme Mainard (Fra) C.R.4.C. Roanne0:03:28 
31Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
32Yoann Bagot (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
33Daniel Hoareau (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
34Kévin Lalouette (Fra) Normandie0:03:30 
35Fred Verkinderen (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:03:33 
36Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team  
37Jean Lou Paiani (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin0:03:50 
38Arjen Pieter De Baat (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:03:53 
39Quentin Bacon (Fra) Normandie  
40Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg  
41Michaël Kreder (Ned) Rabobank Continental  
42Nicolas Bonnet (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
43Pawel Wachnik (Pol) C.R.4.C. Roanne  
44Georges Lestage (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
45Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
46Marcel Beima (Ned) Krolstone Continental Team  
47Pèter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
48Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille  
49Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
50Sergej Fuchs (Ger) Rabobank Continental  
51Nikita Novikov (Rus) Katyusha Continental Team  
52Steven Le Hyaric (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
53Fredrik Johansson (Swe) Continental Team Differdange  
54Cédric Gaoua (Fra) P.E. Haguenau  
55Raymond Künzli (Swi) Bürgis Cycling Team  
56Pirmin Lang (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
57Yannick Talabardon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
58David Mc Lean (GBr) Team Kinesis UK  
59David Rösch (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
60Jim Aernouts (Bel) BKCP-Powerplus  
61Colin Menc Molina (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
62Chriskan Heule (Swi) Bürgis Cycling Team  
63Alex Meenhorst (NZl) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
64Sébasken Gredy (Fra) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
65Ben Gastauer (Lux) Chambery Cyclisme Formation  
66Joël Zangerle (Fra) S.C.O. Dijon  
67Sander Maasing (Est) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
68Mirco Saggiorato (Swi) Bürgis Cycling Team  
69Aurélien Ribet (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
70Dimitri Claeys (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
71Benoit Luminet (Fra) C.R.4.C. Roanne  
72Edouard Lauber (Fra) Alsace  
73Cyril Bessy (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
74Alexandre Aulas (Fra) France Militaire0:04:17 
75Thomas Rostollan (Fra) A.V.C. Aix En Provence0:04:25 
76Olivier Grammaire (Fra) S.C.O. Dijon0:04:33 
77Mathieu Simon (Fra) U.V. Aube0:04:36 
78Reno De Keulenaer (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
79Renaud Vincent (Fra) P.E. Haguenau  
80Bert Jan Lindeman (Ned) Krolstone Continental Team  
81Stanislav Starodubtsev (Rus) Katyusha Continental Team  
82Rémi Pompanon (Fra) S.C.O. Dijon  
83Thomas Dietsch (Fra) Alsace  
84Rida Cador (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
85Anthony Soares (Fra) C.R.4.C. Roanne  
86Mathieu Conservet (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:04:43 
87Tom Thill (Lux) Continental Team Differdange0:04:48 
88Alexandre Gratiot (Fra) U.V. Aube0:05:00 
89Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:05:01 
90Jasper Ockeloen (Ned) Rabobank Continental0:05:02 
91Christopher Schmieg (Ger) Continental Team Milram  
92Benjamin Cantournet (Fra) U.V. Aube  
93Thomas Welter (Fra) P.E. Haguenau  
94Tobias Eggli (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
95Olivier Lefrançois (Fra) U.V. Aube  
96Jérôme Fremin (Fra) Normandie  
97Petr Ignatenko (Rus) Katyusha Continental Team0:05:24 
98Yves Mercier (Swi) S.C.O. Dijon  
99Timofey Kritskiy (Rus) Katyusha Continental Team0:05:27 
100Wesley Kreder (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
101Michaël Baer (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
102Nacer Bouhanni (Fra) France Militaire0:05:52 
103Antonin Azam (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
104Bernhard Oberholzer (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec0:06:18 
105Avdrey Solomennikov (Rus) Katyusha Continental Team  
106Grégory Barteau (Fra) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard0:06:29 
107Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg0:06:56 
108Laurent Mangel (Fra) Besson Chaussures - Sojasun0:07:07 
109Florian Morizot (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
110Jean Edouard Antz (Fra) P.E. Haguenau0:07:36 
111Hakan Nilsson (Swe) Continental Team Differdange0:07:51 
112Quincy Vens (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:08:04 
113Jean François Coire (Fra) Normandie0:08:08 
114Gerrit-Jan Soepenberg (Ned) Krolstone Continental Team0:08:26 
115Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Bianchi  
116Romain Chaudoy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
117Stian Remme (Nor) Joker Bianchi  
118Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:08:51 
119Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus0:10:48 
120Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:10:55 
121Guillaume De Gasquet (Fra) France Militaire0:11:36 
122Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:11:58 
123Benjamin Riemer (Ger) LKT Team Brandenburg0:12:27 
124Evaldas Siskevicius (Ltu) V.C. La Pomme Marseille0:12:32 
125Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:13:49 
126Thomas Bouteille (Fra) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard0:15:29 
127Pierre Yves Sanlaville (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin0:15:36 
128Steve Lampier (GBr) Team Kinesis UK0:16:19 
129Marius Bernatonis (Ltu) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:18:46 
130Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi  
131Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg  
132Sébastien Pristl (Ger) Continental Team Milram  
133Lubos Pelànek (Cze) Amore & Vita - McDonald's0:19:06 
134Julien Gonnet (Fra) France Militaire  
135Noël Richet (Fra) France Militaire0:21:24 
136Casey Munro (Aus) Team Kinesis UK0:21:33 
137Jimmy Engoulvent (Fra) Besson Chaussures - Sojasun0:22:12 
138James Stewart (GBr) Team Kinesis UK0:25:43 
139Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental0:25:56 
140Mathieu Fabry (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
141Grégor Weiss (Fra) Alsace0:26:08 
142Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:27:35 
143Evan Ferrand Prevot (Fra) U.V. Aube0:28:06 
Points classification
1Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille21pts
2Frederik Wilmann (Nor) Joker Bianchi20 
3Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus20 
4Simon Zahner (Swi) Bürgis Cycling Team18 
5Thomas Rabou (Ned) Rabobank Continental17 
6Paul Sneeboer (Ned) Krolstone Continental Team16 
7Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei16 
8Jimmy Engoulvent (Fra) Besson Chaussures - Sojasun16 
9Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita - McDonald's14 
10Robert Retschke (Ger) Continental Team Differdange13 
11Nico Keinath (Ger) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec13 
12Julien Berard (Fra) Chambery Cyclisme Formation12 
13Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus10 
14Pierre-Luc Perichon (Fra) S.C.O. Dijon10 
15Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita - McDonald's8 
16Frédéric Brun (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin8 
17Fabio Gilioli (Ita) Amore & Vita - McDonald's6 
18Guillaume Bonnet (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin6 
19Sebaskan Baldauf (Ger) Continental Team Milram6 
20Rudy Molard (Fra) C.R.4.C. Roanne5 
21Luc Hagenaars (Ned) Krolstone Continental Team5 
22Guillaume Dessibourg (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec5 
23Kévin Lalouette (Fra) Normandie4 
24Olivier Grammaire (Fra) S.C.O. Dijon4 
25Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent Sur Oise4 
26Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg3 
27Florent Barle (Fra) A.V.C. Aix En Provence2 
28Hannes Blank (Ger) Continental Team Differdange2 
29Philipp Mamos (Ger) Amore & Vita - McDonald's2 
30Jean Lou Paiani (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin2 
31Alexandre Gratiot (Fra) U.V. Aube2 
32Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof2 
33Jérôme Mainard (Fra) C.R.4.C. Roanne1 
34Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof1 
35Thomas Bouteille (Fra) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard1 
Mountains classification
1Julien Berard (Fra) Chambery Cyclisme Formation34pts
2Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent Sur Oise13 
3Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille12 
4Simon Zahner (Swi) Bürgis Cycling Team8 
5Hannes Blank (Ger) Continental Team Differdange6 
6Philipp Mamos (Ger) Amore & Vita - McDonald's6 
7Jérôme Mainard (Fra) C.R.4.C. Roanne6 
8Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus4 
9Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei4 
10Thomas Rabou (Ned) Rabobank Continental4 
11Bernhard Oberholzer (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec4 
12Laurent Mangel (Fra) Besson Chaussures - Sojasun4 
13Guillaume Bonnet (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin3 
14Luc Hagenaars (Ned) Krolstone Continental Team2 
15Guillaume Dessibourg (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec2 
16Pirmin Lang (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei2 
17Thomas Bouteille (Fra) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard2 
18Fabio Gilioli (Ita) Amore & Vita - McDonald's1 
19Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita - McDonald's1 
Young rider classification
1Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus12:00:49 
2Pierre-Luc Perichon (Fra) S.C.O. Dijon0:01:15 
3Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:31 
4Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:01:51 
5Julien Berard (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:02:09 
6Rudy Molard (Fra) C.R.4.C. Roanne0:02:13 
7Nico Keinath (Ger) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec0:02:14 
8Boris Zimine (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:02:15 
9Guillaume Bonnet (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin0:02:33 
10Luc Hagenaars (Ned) Krolstone Continental Team0:02:36 
11Mathieu Teychenne (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:02:44 
12Jarno Gmelich-Meijling (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:03:00 
13Frédéric Brun (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin0:03:17 
14Sebaskan Baldauf (Ger) Continental Team Milram  
15Jérôme Mainard (Fra) C.R.4.C. Roanne0:03:22 
16Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
17Yoann Bagot (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
18Daniel Hoareau (Fra) A.V.C. Aix En Provence  
19Fred Verkinderen (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:03:27 
20Jean Lou Paiani (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin0:03:44 
21Quentin Bacon (Fra) Normandie0:03:47 
22Michaël Kreder (Ned) Rabobank Continental  
23Nicolas Bonnet (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin  
24Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille  
25Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
26Sergej Fuchs (Ger) Rabobank Continental  
27Nikita Novikov (Rus) Katyusha Continental Team  
28Cédric Gaoua (Fra) P.E. Haguenau  
29David Rösch (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
30Jim Aernouts (Bel) BKCP-Powerplus  
31Alex Meenhorst (NZl) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
32Ben Gastauer (Lux) Chambery Cyclisme Formation  
33Joël Zangerle (Fra) S.C.O. Dijon  
34Sander Maasing (Est) C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard  
35Mirco Saggiorato (Swi) Bürgis Cycling Team  
36Dimitri Claeys (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
37Edouard Lauber (Fra) Alsace  
38Mathieu Simon (Fra) U.V. Aube0:04:30 
39Reno De Keulenaer (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
40Renaud Vincent (Fra) P.E. Haguenau  
41Bert Jan Lindeman (Ned) Krolstone Continental Team  
42Stanislav Starodubtsev (Rus) Katyusha Continental Team  
43Rémi Pompanon (Fra) S.C.O. Dijon  
44Anthony Soares (Fra) C.R.4.C. Roanne  
45Mathieu Conservet (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:04:37 
46Tom Thill (Lux) Continental Team Differdange0:04:42 
47Alexandre Gratiot (Fra) U.V. Aube0:04:54 
48Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:04:55 
49Jasper Ockeloen (Ned) Rabobank Continental0:04:56 
50Christopher Schmieg (Ger) Continental Team Milram  
51Thomas Welter (Fra) P.E. Haguenau  
52Petr Ignatenko (Rus) Katyusha Continental Team0:05:18 
53Yves Mercier (Swi) S.C.O. Dijon  
54Timofey Kritskiy (Rus) Katyusha Continental Team0:05:21 
55Wesley Kreder (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
56Michaël Baer (Swi) Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec  
57Nacer Bouhanni (Fra) France Militaire0:05:46 
58Antonin Azam (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
59Avdrey Solomennikov (Rus) Katyusha Continental Team0:06:12 
60Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg0:06:50 
61Jean François Coire (Fra) Normandie0:08:02 
62Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Bianchi0:08:20 
63Romain Chaudoy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
64Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:08:45 
65Guillaume De Gasquet (Fra) France Militaire0:11:30 
66Benjamin Riemer (Ger) LKT Team Brandenburg0:12:21 
67Evaldas Siskevicius (Ltu) V.C. La Pomme Marseille0:12:26 
68Pierre Yves Sanlaville (Fra) V.C. Lyon Vaulx En Velin0:15:30 
69Marius Bernatonis (Ltu) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:18:40 
70Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg  
71Sébastien Pristl (Ger) Continental Team Milram  
72Grégor Weiss (Fra) Alsace0:26:02 
73Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:27:29 
74Evan Ferrand Prevot (Fra) U.V. Aube0:28:00 
Teams classification
1Amore & Vita - Mcdonald's36:06:08 
2BKCP - Powerplus0:02:04 
3Continental Team Differdange0:02:10 
4Krolstone Continental Team0:03:33 
5Bürgis Cycling Team0:03:54 
6A.V.C. Aix En Provence0:04:16 
7C.R.4.C. Roanne0:04:39 
8V.C. Lyon Vaulx En Velin0:04:49 
9Chambery Cyclisme Formation0:05:09 
10Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec0:05:37 
11Atlas-Romer's Hausbäckerei0:05:50 
12S.C.O. Dijon0:05:51 
13Besson Chaussures - Sojasun0:06:07 
14C.C. Nogent Sur Oise0:06:37 
15V.C. La Pomme Marseille0:06:45 
16Rabobank Continental0:07:10 
17Jong Vlaanderen - Bauknecht0:07:20 
18Van Vliet EBH Elshof0:08:02 
19P.E. Haguenau0:08:23 
20LKT Team Brandenburg0:08:27 
21Normandie0:08:29 
22C.C. Etupes Doubs Pays Montbeliard0:08:49 
23Katyusha Continental Team0:09:32 
24U.V. Aube0:10:41 
25Joker Bianchi0:14:08 
26France Militaire0:17:46 
27Continental Team Milram0:23:12 
28Alsace0:30:38 
29Team Kinesis UK0:37:46 
Back to top