Duque dominant at De Loire

Colombian caps-off sprint finish in Cholet

Results
1Leonardo Duque (Col) Cofidis, le crédit en ligne4:52:33 
2Mathieu Ladagnous (Fra) Française des jeux  
3Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
4Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole  
5Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team  
6Kevin Ista (Bel) Cofidis, le crédit en ligne  
7Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller  
8Davy Commeyne (Fra) Landbouwkrediet  
9Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun  
10Andrea Piechele (Ita) Carmiooro - NGC  
11Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom  
12Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole  
13Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93  
14Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93  
15Julien Bérard (Fra) AG2R - La mondiale  
16Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole  
17Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne  
18Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo bank  
19Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93  
20Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93  
21Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller  
22Stefan Van Dijck (Ned) Verandas Willems  
23Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller  
24Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
25Diego Alejandro Tamayo (Col) Carmiooro - NGC  
26Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet  
27Jocelyn Bar (Fra) Roubaix Lille Metropole  
28Artur Vichot (Fra) Française des jeux  
29Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d'Epargne  
30Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet  
31Lilian Jegou (Fra) Bretagne - Schuller  
32Franck Bouyer (Fra) BBox Bouygues Telecom  
33Mikael Chérel (Fra) Française des jeux  
34Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom  
35James Van Landschoot (Bel) Verandas Willems  
36Guillaume Blot (Fra) Cofidis, le crédit en ligne  
37Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun  
38Jérémy Galland (Fra) Saur - Sojasun  
39Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne  
40Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet0:00:07 
41Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team  
42Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
43Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole  
44Thomas De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
45David Lelay (Fra) AG2R - La mondiale  
46Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet  
47Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team  
48Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:12 
49Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team  
50Enrico Peruffo (Ita) Carmiooro - NGC  
51Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Caisse d'Epargne  
52Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun  
53Alexander Gottfreid (Ger) Team NetApp  
54Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller  
55Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom  
56André Steensen (Den) Team Saxo bank  
57Pierrick Fédrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom  
58Jussi Veikkanen (Fin) Française des jeux  
59Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole  
60Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne  
61Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
62Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne  
63Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team  
64Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93  
65Martial Ricci Poggi (Fra) Landbouwkrediet  
66Remi Pauriol (Fra) Cofidis, le crédit en ligne  
67Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller0:00:21 
68Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun  
69Freddy Bichot (Fra) BBox Bouygues Telecom0:00:28 
70Sander Armee (Fra) Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:32 
71Richie Porte (Aus) Team Saxo bank  
72Juan Mauricio Soler Hernandez (Col) Caisse d'Epargne  
73Andy Cappelle (Bel) Verandas Willems  
74David Moncoutié (Fra) Cofidis, le crédit en ligne  
75Gianni Meersman (Bel) Française des jeux  
76John Gadret (Fra) AG2R - La mondiale  
77Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun0:00:34 
78Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller  
79Alessandro Raisoni (Ita) Carmiooro - NGC  
80Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo bank  
81Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun0:00:52 
82Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun0:00:59 
83Tristan Valentin (Fra) Cofidis, le crédit en ligne0:01:22 
84Stéphane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team  
85Sébastien Fournet Fayard (Fra) Carmiooro - NGC  
86Grégory Habeaux (Bel) Verandas Willems  
87Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93  
88Timon Seubert (Ger) Team NetApp0:01:38 
89Laurent Lefèvre (Fra) BBox Bouygues Telecom  
90Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team0:01:55 
91Jérome Baugnies (Fra) Topsport Vlaanderen - Mercator0:02:31 
92Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole0:03:51 
93Tassilo Fricke (Ger) Team NetApp0:04:45 
94Anthony Ravard (Fra) AG2R - La mondiale0:06:08 
95Ben Gastauer (Fra) AG2R - La mondiale  
96Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
97Sébastien Chavanel (Fra) Française des jeux  
98Paride Grillo (Ita) Carmiooro - NGC0:07:14 
99Francesco Tizza (Ita) Carmiooro - NGC  
100Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 930:08:27 
DNFAlex Meenhorst (NZl) Team NetApp  
DNFDieter Cappelle (Bel) Verandas Willems  
DNFRobin Stenuit (Bel) Verandas Willems  
DNFSven Renders (Bel) Verandas Willems  
DNFSven Van Den Houtte (Bel) Verandas Willems  
DNFBastien Delrot (Fra) Team NetApp  
DNFMorgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole  
DNFNico Keinath (Ger) Team NetApp  
DNFJulien Fouchard (Fra) Cofidis, le crédit en ligne  
DNFMichael Schwarzmann (Ger) Team NetApp  
DNFDimitri Claeys (Bel) Team NetApp  
DNFJulien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93  
DNFSébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller  
DNFBenjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet  
DNFAnthony Charteau (Fra) BBox Bouygues Telecom  
DNFKristof Goddaert (Fra) AG2R - La mondiale  
DNFNicolas Rousseau (Fra) AG2R - La mondiale  
DNFMichael Morkov (Den) Team Saxo bank  
DNFLaurent Didier (Lux) Team Saxo bank  
DNFAlex Rasmussen (Den) Team Saxo bank  
DNFBert De Waele (Bel) Landbouwkrediet  
DNFFabio Terrenzio (Ita) Carmiooro - NGC  
DNSKalle Kriit (Est) Cofidis, le crédit en ligne  
Côte du Coteau
1Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 935pts
2Anthony Charteau (Fra) BBox Bouygues Telecom3 
3Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator1 
Côte de l'Artichaud
1Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 935pts
2Anthony Charteau (Fra) BBox Bouygues Telecom3 
3Sébastien Chavanel (Fra) Française des jeux1 
Côte du Mesnil
1Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 935pts
2Sébastien Chavanel (Fra) Française des jeux3 
3Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator1 
Côte du Mont Glonne
1Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 935pts
2Anthony Ravard (Fra) AG2R - La mondiale3 
3Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team1 
Côte de la Massonnière
1Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 935pts
2Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3 
3Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole1 
Côte de Bohardy
1Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 935pts
2Anthony Ravard (Fra) AG2R - La mondiale3 
3Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator1 
Climbers Classification
1Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 9340pts
2Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator11 
3Anthony Ravard (Fra) AG2R - La mondiale9 
4Sébastien Chavanel (Fra) Française des jeux4 
5Pierrick Fédrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom3 
6Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team3 
7Jérémy Galland (Fra) Saur - Sojasun1 
8Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole1 
Teams
1Roubaix Lille Metropole14:37:39 
2Cofidis, le crédit en ligne  
3Big Mat - Auber 93  
4Bretagne - Schuller  
5Française des jeux  
6Landbouwkrediet  
7BBox Bouygues Telecom  
8Saur - Sojasun  
9Caisse d'Epargne  
10Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:07 
11Carmiooro - NGC0:00:12 
12Vacansoleil Pro Cycling Team0:00:14 
13Verandas Willems0:00:32 
14AG2R - La mondiale0:00:39 
15Team Saxo bank0:00:44 
16Team NetApp0:06:35 

Related Articles

Back to top