Arriagada prevails on mountainous fifth stage

Stage runner-up Medina assumes race lead from Squire

Full Results
1Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez3:49:20 
2Manuel Medina (Ven) Venezuela  
3Carlos Ochoa (Ven) Venezuela0:00:01 
4Tomas Gil (Ven) Venezuela  
5Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE0:01:13 
6Nelson Ismael Sanchez (Dom) La Vega  
7Pedro Gutierrez (Ven) Venezuela  
8Adderlyn Cruz (Dom) Mauricio Báez0:01:26 
9Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana0:01:59 
10Miguel Ubeto (Ven) Venezuela  
11Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja  
12Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan0:03:08 
13Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan  
14Edward Oritiz (Col) EPM-UNE  
15Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE  
16Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan0:03:32 
17Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE  
18Juan Felix Salvador (Dom) Aro & Pedal/Inteja  
19Rob Squire (USA) US U23 National Team  
20Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan  
21Francisco Colorado (Col) EPM-UNE  
22Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan  
23Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador  
24Ilya Davidenok (Kaz) Odo-Astana  
25Braulio De Jesus (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo  
26Rafael Infantino (Col) EPM-UNE0:01:13 
27Rafael German (Dom) Mauricio Báez0:04:08 
28Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Odo-Astana  
29Maxat Ayazbaev (Kaz) Odo-Astana  
30Luis Pilido (Mex) Mexico  
31Cristian Medina (Mex) Mexico  
32Maint Berkenbosch (Ned) Global Cycling Team  
33Jose Ragonessi (Ecu) Ecuador  
34Segundo Navarrete (Ecu) Ecuador  
35Jordalis Hernandez (Dom) León Ureña (Moca)0:04:58 
36Marcos Miguel Delgado (Dom) La Vega  
37Pedro Nelson Torrez (Col) La Vega0:05:03 
38Nils Penton (Swe) 1% for the Planet  
39Antoine Duchesne (Can) 1% for the Planet0:05:05 
40Nikita Umerbekov (Kaz) Odo-Astana  
41Karl Legrand (Fra) Gillette Fusion0:05:07 
42Tynys Akanov (Kaz) Odo-Astana0:07:09 
43Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal0:09:22 
44Ramon Checo (Dom) Mauricio Báez  
45Harman Van Der Sanden (Ned) Global Cycling Team0:09:24 
46Ismael Collado (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo  
47Miguel Babilonia (PuR) Areperos  
48Lawrence Werbasse (USA) US U23 National Team  
49Ivan Tsissaruk (Kaz) Kazakhstan  
50Wade Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team  
51Diego Yepez (Mex) Mexico  
52Julien Fillion (Can) 1% for the Planet  
53Cesar Vaquera (Mex) Mexico  
54Jorge Luis Martinez (Dom) La Vega  
55Charlie Hernandez (Dom) León Ureña (Moca)0:12:25 
56Wes Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team0:12:29 
57Naud Pierrick (Can) Arco Iris  
58Jean-Michel Lachance (Can) 1% for the Planet  
59Gustavo Ernesto Payano (Dom) San Pedro de Macorís0:12:33 
60Luis Calipsa (Ecu) Ecuador  
61Efren Ortega (PuR) Sun Cycling  
62Hiram Perez (Mex) Mexico0:13:26 
63Robinson Santos (Dom) Areperos0:14:07 
64Anthony Rodriguez (Dom) León Ureña (Moca)0:14:10 
65Martijn Knol (Ned) Global Cycling Team  
66Erik Kullgren (Swe) 1% for the Planet  
67Wilbin Felix (Dom) Refidomsa - San Cristobal  
68Duban Agudelo (Col) Aro & Pedal/Inteja  
69Robert Perez (Dom) Aro & Pedal/Inteja0:14:14 
70Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja0:14:17 
71Mickael Clarico (Fra) Region Guadalupe  
72Kerane Barolin (Fra) Gillette Fusion0:14:22 
73Eriberto Peña (Dom) San Pedro de Macorís0:14:56 
74Norlandy Tavera (Dom) Mauricio Báez  
75Euris Vidal (Dom) Mauricio Báez0:15:11 
76Juan Jose Rodriguez (Dom) La Vega  
77Earmon Franck (USA) US U23 National Team  
78Jean Carlos Gonzalez (Dom) San Pedro de Macorís  
79Carlos Lorenzo (Dom) Refidomsa - San Cristobal  
80Kevyn Pujols (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo  
81Manuel Peña (Dom) Arco Iris  
82Manuel Felix Guerrero (Dom) La Romana  
83Maxwell Durschi (USA) US U23 National Team0:15:16 
84Peter Woestenberg (Ned) Global Cycling Team  
85Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team  
86Zach Bergh (USA) Park Place Dealerships Cycling Team  
87Gil Cordoves (Ven) Venezuela0:15:19 
88Manuel Sanchez (Dom) Refidomsa - San Cristobal  
89Joel Capellan (Dom) Arco Iris  
90Jorge Perez (Dom) La Vega  
91Melvin M. Soliman (Dom) La Romana  
92Ramon Diaz (Dom) Sun Cycling  
93Martial Gene (Fra) Region Guadalupe  
94Manuel Antonides (Fra) Guadalupe  
95Rolf M. Vieten (Ger) San Pedro de Macorís  
96William Guzman (Dom) León Ureña (Moca)0:16:04 
97Kolt Bates (USA) Park Place Dealerships Cycling Team0:16:07 
98Tim Nederlof (Ned) Global Cycling Team0:16:21 
99Franklin Bencosme (Dom) León Ureña (Moca)0:17:03 
100Wilmi Gil (Dom) Aro & Pedal/Inteja  
101Rodney Minier (Dom) Areperos0:17:08 
102Jonathan Reynoso (Dom) Refidomsa - San Cristobal0:17:15 
103Alejandro Guzman (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo0:17:32 
104Ludwig Losy (Fra) Gillette Fusion0:19:29 
105Frederic Theobald (Fra) Region Guadalupe  
106William Bondot (Fra) Guadalupe  
107Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fusion  
108Geert Dijkshoom (Ned) Global Cycling Team0:19:47 
109Anders Newbury (USA) US U23 National Team  
110Robert Bush (USA) US U23 National Team0:19:54 
111Deivi Valdez (Dom) Refidomsa - San Cristobal0:19:59 
112Victor Rojas (Dom) Areperos0:24:15 
113Emmanuel Fernandez (Fra) Guadalupe0:25:23 
114Erizon Peña (Dom) Areperos0:27:24 
115Antonio Quintero (USA) Sun Cycling0:27:27 
116Ronald Zaldivar (Dom) Arco Iris0:27:29 
117Julio C. Peralta (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo0:27:37 
118Joel Barros (USA) Sun Cycling0:32:53 
119Lismardis Reyes (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo0:38:31 
120Rodolfo Ivan Garcia (Mex) Mexico0:38:52 
121Nathaniel Beams (USA) Park Place Dealerships Cycling Team0:39:44 
122Javier Cuevas (Dom) Arco Iris0:44:48 
123Eric Barillet (Fra) San Pedro de Macorís0:48:22 
DNFGeovanny Garcia (Dom) Areperos  
DNFGregorio Alfonseca (Dom) León Ureña (Moca)  
DNFPablo Hidalgo (Ecu) Ecuador  
DNFFranck Sartori (Fra) Guadalupe  
DNFMiguel Cuirassier (Fra) Gillette Fusion  
DNFMaxence Legrand (Fra) Gillette Fusion  
DNFFrancois David (Swe) 1% for the Planet  
DNFRaul Diaz (USA) Sun Cycling  
DNFJuan Alberto Beras (Dom) La Romana  
Points
1Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez25pts
2Manuel Medina (Ven) Venezuela20 
3Carlos Ochoa (Ven) Venezuela16 
4Tomas Gil (Ven) Venezuela14 
5Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE12 
6Nelson Ismael Sanchez (Dom) La Vega10 
7Pedro Gutierrez (Ven) Venezuela9 
8Adderlyn Cruz (Dom) Mauricio Báez8 
9Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana7 
10Miguel Ubeto (Ven) Venezuela6 
11Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja5 
12Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan4 
13Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan3 
14Edward Oritiz (Col) EPM-UNE2 
15Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE1 
Sprint 1 - Santiago, 19km
1Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team5pts
2Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal3 
3Euris Vidal (Dom) Mauricio Báez2 
4Gil Cordoves (Ven) Venezuela1 
Sprint 2 - Bici Mundo, 67km
1Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team5pts
2Gil Cordoves (Ven) Venezuela3 
3Euris Vidal (Dom) Mauricio Báez2 
4Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja1 
Sprint 3 - La Vega, 105km
1Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team5pts
2Julio C. Peralta (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo3 
3Jonathan Reynoso (Dom) Refidomsa - San Cristobal2 
4Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja1 
Mountain 1 - Santo Cerro (Cat. 3) 122km
1Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez5pts
2Manuel Medina (Ven) Venezuela4 
3Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE3 
4Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan2 
5Pedro Gutierrez (Ven) Venezuela1 
Mountain 2 - Los Alpes (Cat 2) 138km
1Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez10pts
2Manuel Medina (Ven) Venezuela8 
3Carlos Ochoa (Ven) Venezuela6 
4Tomas Gil (Ven) Venezuela4 
5Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE2 
Mountain 3 - Torre Tel. (Cat. 2) 143km
1Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez10pts
2Manuel Medina (Ven) Venezuela8 
3Tomas Gil (Ven) Venezuela6 
4Carlos Ochoa (Ven) Venezuela4 
5Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE2 
Teams
1Venezuela11:28:02 
2Mauricio Báez0:05:32 
3EPM-UNE  
4ODO-Astana0:09:37 
5Kazakhstan0:09:46 
6La Vega0:11:12 
7Ecuador0:11:46 
8Mexico0:17:38 
91% for the Planet0:19:30 
10Aro & Pedal/Inteja0:19:39 
11Global Cycling Team0:27:40 
12US U23 National Team0:28:05 
13Ferreteria Ochoa - Bici Mundo  
14León Ureña (Moca)0:31:31 
15Park Place Dealerships Cycling Team0:37:07 
16Refidomsa - San Cristobal0:38:41 
17Gillette Fusion0:38:56 
18Areperos0:40:37 
19San Pedro de Macorís0:42:38 
20Arco Iris0:42:57 
21Region Guadalupe0:49:03 
22Sun Cycling0:55:17 
23Guadalupe1:00:09 
General classification after stage 5
1Manuel Medina (Ven) Venezuela17:05:17 
2Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez0:00:42 
3Carlos Ochoa (Ven) Venezuela0:00:49 
4Tomas Gil (Ven) Venezuela0:00:53 
5Miguel Ubeto (Ven) Venezuela0:01:50 
6Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja0:01:51 
7Pedro Gutierrez (Ven) Venezuela0:02:05 
8Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE  
9Rafael Infantino (Col) EPM-UNE0:02:18 
10Nelson Ismael Sanchez (Dom) La Vega  
11Rob Squire (USA) US U23 National Team0:02:39 
12Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana0:02:54 
13Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE0:03:14 
14Edward Oritiz (Col) EPM-UNE0:03:16 
15Ilya Davidenok (Kaz) Odo-Astana0:03:19 
16Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan0:04:00 
17Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan0:04:13 
18Rafael German (Dom) Mauricio Báez0:04:14 
19Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador0:04:19 
20Jose Ragonessi (Ecu) Ecuador0:04:22 
21Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan0:04:24 
22Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE0:04:35 
23Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan0:04:37 
24Francisco Colorado (Col) EPM-UNE  
25Braulio De Jesus (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo  
26Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan0:04:42 
27Maxat Ayazbaev (Kaz) Odo-Astana0:05:07 
28Maint Berkenbosch (Ned) Global Cycling Team0:05:10 
29Segundo Navarrete (Ecu) Ecuador0:05:13 
30Luis Pilido (Mex) Mexico  
31Juan Felix Salvador (Dom) Aro & Pedal/Inteja0:05:33 
32Antoine Duchesne (Can) 1% for the Planet0:05:57 
33Nikita Umerbekov (Kaz) Odo-Astana  
34Nils Penton (Swe) 1% for the Planet0:06:08 
35Jordalis Hernandez (Dom) León Ureña (Moca)0:06:23 
36Karl Legrand (Fra) Gillette Fusion0:06:28 
37Tynys Akanov (Kaz) Odo-Astana0:09:14 
38Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal0:09:52 
39Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Odo-Astana0:09:58 
40Cristian Medina (Mex) Mexico0:10:20 
41Ismael Collado (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo0:10:29 
42Ivan Tsissaruk (Kaz) Kazakhstan  
43Efren Ortega (PuR) Sun Cycling0:12:42 
44Marcos Miguel Delgado (Dom) La Vega0:13:36 
45Adderlyn Cruz (Dom) Mauricio Báez0:14:09 
46Harman Van Der Sanden (Ned) Global Cycling Team0:14:18 
47Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja0:15:16 
48Wade Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team0:15:19 
49Ramon Checo (Dom) Mauricio Báez0:15:34 
50Pedro Nelson Torrez (Col) La Vega  
51Cesar Vaquera (Mex) Mexico0:15:36 
52Norlandy Tavera (Dom) Mauricio Báez0:16:01 
53Peter Woestenberg (Ned) Global Cycling Team0:16:19 
54Lawrence Werbasse (USA) US U23 National Team  
55Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team0:17:12 
56Miguel Babilonia (PuR) Areperos0:18:15 
57Jean-Michel Lachance (Can) 1% for the Planet0:18:28 
58Charlie Hernandez (Dom) León Ureña (Moca)0:18:31 
59Mickael Clarico (Fra) Region Guadalupe0:20:11 
60Geert Dijkshoom (Ned) Global Cycling Team0:20:39 
61Eriberto Peña (Dom) San Pedro de Macorís0:21:08 
62Euris Vidal (Dom) Mauricio Báez0:21:20 
63Earmon Franck (USA) US U23 National Team0:21:23 
64Maxwell Durschi (USA) US U23 National Team0:21:28 
65Manuel Sanchez (Dom) Refidomsa - San Cristobal0:21:31 
66Joel Capellan (Dom) Arco Iris  
67Martijn Knol (Ned) Global Cycling Team0:21:36 
68Robert Bush (USA) US U23 National Team0:22:14 
69Naud Pierrick (Can) Arco Iris0:22:40 
70Duban Agudelo (Col) Aro & Pedal/Inteja0:23:35 
71Hiram Perez (Mex) Mexico0:24:23 
72Anthony Rodriguez (Dom) León Ureña (Moca)0:25:07 
73Jorge Luis Martinez (Dom) La Vega0:25:50 
74Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fusion0:25:57 
75Kevyn Pujols (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo0:26:13 
76William Bondot (Fra) Guadalupe0:26:14 
77Diego Yepez (Mex) Mexico0:27:59 
78Wilmi Gil (Dom) Aro & Pedal/Inteja0:28:16 
79Rolf M. Vieten (Ger) San Pedro de Macorís  
80Martial Gene (Fra) Region Guadalupe0:29:01 
81Tim Nederlof (Ned) Global Cycling Team0:30:56 
82Julien Fillion (Can) 1% for the Planet0:31:46 
83Gil Cordoves (Ven) Venezuela0:32:00 
84Juan Jose Rodriguez (Dom) La Vega0:33:49 
85Manuel Antonides (Fra) Guadalupe0:34:11 
86Anders Newbury (USA) US U23 National Team0:35:10 
87Robinson Santos (Dom) Areperos0:36:12 
88Manuel Felix Guerrero (Dom) La Romana0:36:31 
89Frederic Theobald (Fra) Region Guadalupe0:36:48 
90Wilbin Felix (Dom) Refidomsa - San Cristobal0:37:49 
91Manuel Peña (Dom) Arco Iris0:37:55 
92Ludwig Losy (Fra) Gillette Fusion0:38:03 
93Kolt Bates (USA) Park Place Dealerships Cycling Team0:38:04 
94Antonio Quintero (USA) Sun Cycling0:38:24 
95Erik Kullgren (Swe) 1% for the Planet0:40:17 
96Wes Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team0:40:44 
97Ramon Diaz (Dom) Sun Cycling0:41:29 
98Jonathan Reynoso (Dom) Refidomsa - San Cristobal0:41:42 
99Gustavo Ernesto Payano (Dom) San Pedro de Macorís0:41:49 
100Rodney Minier (Dom) Areperos0:41:52 
101Luis Calipsa (Ecu) Ecuador0:44:10 
102Jean Carlos Gonzalez (Dom) San Pedro de Macorís0:45:38 
103Carlos Lorenzo (Dom) Refidomsa - San Cristobal0:45:45 
104William Guzman (Dom) León Ureña (Moca)0:47:59 
105Kerane Barolin (Fra) Gillette Fusion0:48:41 
106Robert Perez (Dom) Aro & Pedal/Inteja0:50:42 
107Rodolfo Ivan Garcia (Mex) Mexico0:53:48 
108Erizon Peña (Dom) Areperos0:56:07 
109Franklin Bencosme (Dom) León Ureña (Moca)0:56:51 
110Alejandro Guzman (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo0:57:41 
111Julio C. Peralta (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo1:00:47 
112Ronald Zaldivar (Dom) Arco Iris1:01:38 
113Melvin M. Soliman (Dom) La Romana1:01:43 
114Zach Bergh (USA) Park Place Dealerships Cycling Team1:01:48 
115Jorge Perez (Dom) La Vega1:11:00 
116Victor Rojas (Dom) Areperos1:11:22 
117Emmanuel Fernandez (Fra) Guadalupe1:18:59 
118Deivi Valdez (Dom) Refidomsa - San Cristobal1:20:48 
119Nathaniel Beams (USA) Park Place Dealerships Cycling Team1:22:56 
120Joel Barros (USA) Sun Cycling1:29:20 
121Lismardis Reyes (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo1:30:57 
122Eric Barillet (Fra) San Pedro de Macorís1:40:04 
123Javier Cuevas (Dom) Arco Iris1:46:50 
Points classification
1Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja72pts
2Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana61 
3Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal61 
4Miguel Ubeto (Ven) Venezuela42 
5Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE42 
6Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan36 
7Harman Van Der Sanden (Ned) Global Cycling Team35 
8Gil Cordoves (Ven) Venezuela34 
9Rob Squire (USA) US U23 National Team28 
10Ilya Davidenok (Kaz) Odo-Astana26 
11Rafael German (Dom) Mauricio Báez26 
12Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez25 
13Edward Oritiz (Col) EPM-UNE24 
14Cesar Vaquera (Mex) Mexico24 
15Manuel Medina (Ven) Venezuela23 
Sprint classification
1Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal29pts
2Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team15 
3Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan15 
4Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja15 
5Gil Cordoves (Ven) Venezuela14 
6Euris Vidal (Dom) Mauricio Báez13 
7Miguel Ubeto (Ven) Venezuela12 
8Maxat Ayazbaev (Kaz) Odo-Astana11 
Mountains classification
1Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez25pts
2Manuel Medina (Ven) Venezuela20 
3Carlos Ochoa (Ven) Venezuela10 
4Tomas Gil (Ven) Venezuela10 
5Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE7 
6Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan2 
7Pedro Gutierrez (Ven) Venezuela1 
Teams classification
1Venezuela51:16:54 
2EPM-UNE0:05:38 
3Mauricio Báez0:06:34 
4ODO-Astana0:10:22 
5Kazakhstan0:10:32 
6Ecuador0:12:56 
7Aro & Pedal/Inteja0:20:54 
81% for the Planet0:21:18 
9US U23 National Team0:27:13 
10Global Cycling Team0:28:39 
11La Vega0:28:45 
12Mexico0:29:53 
13Ferreteria Ochoa - Bici Mundo0:40:16 
14León Ureña (Moca)0:48:58 
15Park Place Dealerships Cycling Team1:01:56 
16Gillette Fusion1:03:02 
17Refidomsa - San Cristobal1:05:59 
18Sun Cycling1:06:27 
19Region Guadalupe1:07:39 
20Arco Iris1:19:41 
21Areperos1:26:13 
22San Pedro de Macorís1:29:35 
23Guadalupe1:37:36 

Related Articles

Back to top