Perez powers to sprint over Howard

Pl├Âtner slots into second with sprint bonuses

Ruben Perez took a surprise victory today by outsprinting the fast favourites in Bavaria's Viechtag on Wednesday. The Euskaltel-Euskadi rider, for whom this was the very first win of his career, was a tad faster on the line than young Australian Leigh Howard (HTC Columbia) and Pablo Urtasun Perez (also Euskaltel).

"This is a very important victory for me, not only because it is my first one as a pro," said Perez in the finish. "It's also because it was such a surprise. I'm actually preparing for the Tour de France and wanted to be in top shape only a month from now. But I felt good, even if the finale was very hard."

The Tour of Bavaria got underway in beer town Erdingen, and eight kilometres into the race, a breakaway of four was able to escape. Nils Plötner (Heizomat), Luc Hagenaars (Holland/Kuota Indeland), Serafin Martinez (Xacobeo Galicia) and Daniel Sesma (Euskaltel-Euskadi) went clear, with the road ahead covering a Cat. 1 climb in St Englmar. The front group had a a maximum lead of nine minutes before the bunch organised a chase.

On the 11 kilometres long climb averaging eight percent, Plötner and Martinez dropped their companions and the Spaniard scored the KOM points. Taking advantage of the descent towards the stage finish Viechtach, the bunch was able to catch the two riders with two kilometers to go. But Euskaltel also formed a sprint train - but not for the team's usual fast man Koldo Fernandez.

"Our sprinter Koldo Fernandez didn't feel so well today, so we decided to change our strategy," explained the 28-year-old winner. To the disappointment of German Team Milram, whose sprinter Gerald Ciolek finished fourth.

On the overall, young gun Plötner sits second behind Perez, and also scored the points and the young riders jersey. "It's unbelievable," said the 21-year-old. "For me, it would be fine if the race was over tomorrow - I've done my due!"

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi4:41:50 
2Leigh Howard (Aus) Team HTC - Columbia  
3Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi  
4Gerald Ciolek (Ger) Team Milram  
5Dominik Klemme (Ger) Team Saxo Bank  
6Geraint Thomas (GBr) Sky Professional Cycling Team  
7Steve Houanard (Fra) Skil - Shimano  
8Steffen Radochla (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
9Davide Viganò (Ita) Sky Professional Cycling Team  
10Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team  
11Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini  
12Wout Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
13Alex Meenhorst (NZl) Team Netapp  
14Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano  
15Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini  
16Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp  
17Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale  
18Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia  
19Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg-Corratec  
20Jonas Aaen-Jörgensen (Den) Team Saxo Bank  
21Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank  
22Christian Knees (Ger) Team Milram  
23Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale  
24Arnoud Groen Van (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
25Koldo Fernandez De La (Spa) Euskaltel - Euskadi  
26Stefan Denifl (Aut) Cervelo Test Team  
27Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp  
28Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions  
29Niki Terpstra (Aut) Team Milram  
30Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
31Piergiorgio Camussa (Ita) Vorarlberg-Corratec  
32Jan Barta (Cze) Team Netapp  
33Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team  
34Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg-Corratec  
35Christian Meier (Can) Garmin - Transitions  
36Emanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota - Indeland  
37Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi  
38Javier Aramendia Loren (Spa) Euskaltel - Euskadi  
39Diego Ulissi (Alb) Lampre-Farnese Vini  
40Björn Glasner (Ger) Team Kuota - Indeland  
41Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Transitions  
42David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia  
43Xavier Florencio Cabré (Spa) Cervelo Test Team  
44Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia  
45Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia  
46Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia  
47Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale  
48Robin Chaigneau (Ned) Skil - Shimano  
49Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi  
50Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia  
51Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
52Andreas Klier (Ger) Cervelo Test Team  
53Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg-Corratec  
54Danny Pate (USA) Garmin - Transitions  
55Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team  
56Sergej Fuchs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
57Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp  
58Delio Ferandez Cruz (Spa) Xacobeo Galicia  
59Nelson Oliveira (Por) Xacobeo Galicia  
60Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team  
61Martin Velits (Svk) Team HTC - Columbia  
62Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team  
63Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
64Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale  
65Tassilo Fricke (Ger) Team Netapp  
66Peter Worilich (Aut) Team Milram  
67Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
68Marcin Sapa (Pol) Lampre-Farnese Vini  
69Adriano Malori (Ita) Lampre-Farnese Vini  
70Joost Vn Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
71Bleld Kadri (Fra) AG2R La Mondiale  
72Kirk Carlsen (USA) Garmin - Transitions  
73Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team  
74Hayden Roulston (NZl) Team HTC - Columbia  
75Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram  
76Daniel Westmattelmann (Ger) Team Kuota - Indeland  
77Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano  
78Kanstantsin Siutsou (Blr) Team HTC - Columbia  
79Martijn Maaskant (Ned) Garmin - Transitions  
80Sebastian Baldauf (Ger) Vorarlberg-Corratec  
81Dominik Nerz (Ger) Team Milram  
82Nils Plötner (Ger) Team Heizomat  
83Patrick Gretsch (Ger) Team HTC - Columbia0:00:31 
84Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre-Farnese Vini0:00:44 
85Lars Petter Nordhaugh (Nor) Sky Professional Cycling Team0:01:04 
86Peter Kennaugh (GBr) Sky Professional Cycling Team0:01:22 
87Davide Appollonio (Ita) Cervelo Test Team0:03:20 
88Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank0:04:18 
89Roy Sentjens (Bel) Team Milram  
90Daniel Sesma (Spa) Euskaltel - Euskadi  
91Kurt-Asle Arversen (Nor) Sky Professional Cycling Team0:05:40 
92Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia0:07:20 
93Tim Barth (Ger) Team Heizomat0:08:07 
94Luc Hagenaars (Ned) Team Kuota - Indeland0:08:39 
95Gregory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:10:42 
96Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
97Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale  
98Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank  
99Luis José Arrieta Lujambi (Spa) AG2R La Mondiale  
100Daniel Schorn (Aut) Team Netapp  
101Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
102Wouter Mol (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
103Kim Lachmann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
104Robert Wagner (Ger) Skil - Shimano  
105René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec  
106Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat  
107Angelo Furlan (Ita) Lampre-Farnese Vini  
108Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin - Transitions  
109Alexander Grad (Ger) Team Kuota - Indeland  
110Felix Rinker (Ger) Team Heizomat  
111Piet Rooijakkers (Ned) Skil - Shimano  
112Rene Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
113Ralf Matzka (Ger) Team Heizomat  
114Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec  
115Feng Han (Chn) Skil - Shimano  
116Fabian Schaar (Ger) Team Heizomat  
117Lars Wackernagel (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
118Jonas Schmeiser (Ger) Team Heizomat  
119Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
120Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank0:12:47 
121Matthias Bertling (Ger) Team Kuota - Indeland  
122Marcel Meisen (Ger) Team Kuota - Indeland  
123Michael Schweizer (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
Sprint 1, Km. 11,6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nils Plötner (Ger) Team Heizomat3 pts
2Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia2 
3Daniel Sesma (Spa) Euskaltel - Euskadi1 
Sprint 2, Km. 76,5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Sesma (Spa) Euskaltel - Euskadi3 pts
2Nils Plötner (Ger) Team Heizomat2 
3Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia1 
Sprint 3, Km. 172,2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nils Plötner (Ger) Team Heizomat3 pts
2Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia2 
3Lars Petter Nordhaugh (Nor) Sky Professional Cycling Team1 
Finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi5 pts
2Leigh Howard (Aus) Team HTC - Columbia4 
3Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi3 
4Gerald Ciolek (Ger) Team Milram2 
5Dominik Klemme (Ger) Team Saxo Bank1 
KOM - Cat.1, km. 160,7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia5 pts
2Nils Plötner (Ger) Team Heizomat3 
3Daniel Sesma (Spa) Euskaltel - Euskadi2 
4Luc Hagenaars (Ned) Team Kuota - Indeland1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Euskatel - Euskadi14:05:30 
2Team Saxo Bank  
3Vacansoleil PRO Cycl  
4Pro Cycling  
5Team Milram  
6Team Netapp  
7Lampre-Farnese Vini  
8Skil-Shimano  
9Vorarlberg-Corratec  
10AG2R-La Mondiale  
11Team Columbia-HTC  
12Garmin Transitions  
13Xacobeo-Galicia  
14Cervélo Test Team  
15Team Nutrixxion Spar  
16Topsport Vlaanderen  
17Kuota-Indeland  
18Team Heizomat0:18:49 
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi4:41:40 
2Nils Plötner (Ger) Team Heizomat0:00:02 
3Leigh Howard (Aus) Team HTC - Columbia0:00:04 
4Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia0:00:05 
5Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi0:00:06 
6Gerald Ciolek (Ger) Team Milram0:00:10 
7Dominik Klemme (Ger) Team Saxo Bank  
8Geraint Thomas (GBr) Sky Professional Cycling Team  
9Steve Houanard (Fra) Skil - Shimano  
10Steffen Radochla (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
11Davide Viganò (Ita) Sky Professional Cycling Team  
12Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team  
13Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini  
14Wout Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
15Alex Meenhorst (NZl) Team Netapp  
16Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano  
17Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini  
18Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp  
19Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale  
20Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia  
21Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg-Corratec  
22Jonas Aaen-Jörgensen (Den) Team Saxo Bank  
23Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank  
24Christian Knees (Ger) Team Milram  
25Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale  
26Arnoud Groen Van (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
27Koldo Fernandez De La (Spa) Euskaltel - Euskadi  
28Stefan Denifl (Aut) Cervelo Test Team  
29Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp  
30Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions  
31Niki Terpstra (Aut) Team Milram  
32Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
33Piergiorgio Camussa (Ita) Vorarlberg-Corratec  
34Jan Barta (Cze) Team Netapp  
35Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team  
36Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg-Corratec  
37Christian Meier (Can) Garmin - Transitions  
38Emanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota - Indeland  
39Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi  
40Javier Aramendia Loren (Spa) Euskaltel - Euskadi  
41Diego Ulissi (Alb) Lampre-Farnese Vini  
42Björn Glasner (Ger) Team Kuota - Indeland  
43Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Transitions  
44David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia  
45Xavier Florencio Cabré (Spa) Cervelo Test Team  
46Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia  
47Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia  
48Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia  
49Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale  
50Robin Chaigneau (Ned) Skil - Shimano  
51Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi  
52Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
53Andreas Klier (Ger) Cervelo Test Team  
54Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg-Corratec  
55Danny Pate (USA) Garmin - Transitions  
56Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team  
57Sergej Fuchs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
58Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp  
59Delio Ferandez Cruz (Spa) Xacobeo Galicia  
60Nelson Oliveira (Por) Xacobeo Galicia  
61Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team  
62Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team  
63Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
64Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale  
65Tassilo Fricke (Ger) Team Netapp  
66Peter Worilich (Aut) Team Milram  
67Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
68Marcin Sapa (Pol) Lampre-Farnese Vini  
69Adriano Malori (Ita) Lampre-Farnese Vini  
70Joost Vn Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
71Bleld Kadri (Fra) AG2R La Mondiale  
72Kirk Carlsen (USA) Garmin - Transitions  
73Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team  
74Hayden Roulston (NZl) Team HTC - Columbia  
75Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram  
76Daniel Westmattelmann (Ger) Team Kuota - Indeland  
77Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano  
78Kanstantsin Siutsou (Blr) Team HTC - Columbia  
79Martijn Maaskant (Ned) Garmin - Transitions  
80Sebastian Baldauf (Ger) Vorarlberg-Corratec  
81Dominik Nerz (Ger) Team Milram  
82Martin Velits (Svk) Team HTC - Columbia0:00:30 
83Patrick Gretsch (Ger) Team HTC - Columbia0:00:41 
84Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre-Farnese Vini0:00:54 
85Lars Petter Nordhaugh (Nor) Sky Professional Cycling Team0:01:13 
86Peter Kennaugh (GBr) Sky Professional Cycling Team0:01:32 
87Davide Appollonio (Ita) Cervelo Test Team0:03:30 
88Daniel Sesma (Spa) Euskaltel - Euskadi0:04:24 
89Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank0:04:28 
90Roy Sentjens (Bel) Team Milram  
91Kurt-Asle Arversen (Nor) Sky Professional Cycling Team0:05:50 
92Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia0:07:30 
93Tim Barth (Ger) Team Heizomat0:08:17 
94Luc Hagenaars (Ned) Team Kuota - Indeland0:08:49 
95Gregory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:10:52 
96Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
97Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale  
98Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank  
99Luis José Arrieta Lujambi (Spa) AG2R La Mondiale  
100Daniel Schorn (Aut) Team Netapp  
101Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
102Wouter Mol (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
103Kim Lachmann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
104Robert Wagner (Ger) Skil - Shimano  
105René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec  
106Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat  
107Angelo Furlan (Ita) Lampre-Farnese Vini  
108Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin - Transitions  
109Alexander Grad (Ger) Team Kuota - Indeland  
110Felix Rinker (Ger) Team Heizomat  
111Piet Rooijakkers (Ned) Skil - Shimano  
112Rene Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
113Ralf Matzka (Ger) Team Heizomat  
114Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec  
115Feng Han (Chn) Skil - Shimano  
116Fabian Schaar (Ger) Team Heizomat  
117Lars Wackernagel (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
118Jonas Schmeiser (Ger) Team Heizomat  
119Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
120Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank0:12:57 
121Matthias Bertling (Ger) Team Kuota - Indeland  
122Marcel Meisen (Ger) Team Kuota - Indeland  
123Michael Schweizer (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nils Plötner (Ger) Team Heizomat8 pts
2Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi5 
3Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia5 
4Daniel Sesma (Spa) Euskaltel - Euskadi4 
5Leigh Howard (Aus) Team HTC - Columbia4 
6Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi3 
7Gerald Ciolek (Ger) Team Milram2 
8Dominik Klemme (Ger) Team Saxo Bank1 
9Lars Petter Nordhaugh (Nor) Sky Professional Cycling Team1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia5 pts
2Nils Plötner (Ger) Team Heizomat3 
3Daniel Sesma (Spa) Euskaltel - Euskadi2 
4Luc Hagenaars (Ned) Team Kuota - Indeland1 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nils Plötner (Ger) Team Heizomat4:41:42 
2Leigh Howard (Aus) Team HTC - Columbia0:00:02 
3Gerald Ciolek (Ger) Team Milram0:00:08 
4Dominik Klemme (Ger) Team Saxo Bank  
5Geraint Thomas (GBr) Sky Professional Cycling Team  
6Steve Houanard (Fra) Skil - Shimano  
7Wout Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
8Alex Meenhorst (NZl) Team Netapp  
9Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano  
10Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini  
11Jonas Aaen-Jörgensen (Den) Team Saxo Bank  
12Stefan Denifl (Aut) Cervelo Test Team  
13Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp  
14Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions  
15Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team  
16Emanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota - Indeland  
17Javier Aramendia Loren (Spa) Euskaltel - Euskadi  
18Diego Ulissi (Alb) Lampre-Farnese Vini  
19Robin Chaigneau (Ned) Skil - Shimano  
20Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi  
21Sergej Fuchs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
22Delio Ferandez Cruz (Spa) Xacobeo Galicia  
23Nelson Oliveira (Por) Xacobeo Galicia  
24Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team  
25Tassilo Fricke (Ger) Team Netapp  
26Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
27Adriano Malori (Ita) Lampre-Farnese Vini  
28Bleld Kadri (Fra) AG2R La Mondiale  
29Kirk Carlsen (USA) Garmin - Transitions  
30Daniel Westmattelmann (Ger) Team Kuota - Indeland  
31Sebastian Baldauf (Ger) Vorarlberg-Corratec  
32Dominik Nerz (Ger) Team Milram  
33Patrick Gretsch (Ger) Team HTC - Columbia0:00:39 
34Peter Kennaugh (GBr) Sky Professional Cycling Team0:01:30 
35Davide Appollonio (Ita) Cervelo Test Team0:03:28 
36Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank0:04:26 
37Tim Barth (Ger) Team Heizomat0:08:15 
38Luc Hagenaars (Ned) Team Kuota - Indeland0:08:47 
39Gregory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:10:50 
40Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
41Daniel Schorn (Aut) Team Netapp  
42Kim Lachmann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
43Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat  
44Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin - Transitions  
45Alexander Grad (Ger) Team Kuota - Indeland  
46Felix Rinker (Ger) Team Heizomat  
47Ralf Matzka (Ger) Team Heizomat  
48Fabian Schaar (Ger) Team Heizomat  
49Jonas Schmeiser (Ger) Team Heizomat  
50Matthias Bertling (Ger) Team Kuota - Indeland0:12:55 
51Marcel Meisen (Ger) Team Kuota - Indeland  
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Euskatel - Euskadi14:05:03 
2Team Saxo Bank  
3Vacansoleil PRO Cycl  
4Pro Cycling  
5Team Milram  
6Team Netapp  
7Lampre-Farnese Vini  
8Skil-Shimano  
9Vorarlberg-Corratec  
10AG2R-La Mondiale  
11Team Columbia-HTC  
12Garmin Transitions  
13Xacobeo-Galicia  
14Cervélo Test Team  
15Team Nutrixxion Spar  
16Topsport Vlaanderen  
17Kuota-Indeland  
18Team Heizomat0:18:58 

 

Back to top