Ventoso victorious in Palencia

Spaniard assumes GC lead

Francisco Ventoso (Movistar) won the opening stage of the Vuelta a Castilla y Leon, topping Manuel Belletti (Colnago-CSF Inox) and Marko Kump (Geox-TMC) in the field sprint finale.

With the stage win the 28-year-old Spaniard also earns the first leader's jersey. No time bonuses were on tap for the finish so Belletti and Kump, second and third overall respectively, are tied on time with Ventoso on general classification.

"You might say Castilla y León is my 'talisman race'," said Ventoso. "This is my 5th stage victory in this tour and it seems like I'm really suited to it.

"In the final straight, I made the sprint a bit too long because the wind was blowing in our face. The sprinter from Sky had to launch it from really far because he had no teammates, and I was forced to start it alongside him.

"Now it's time to enjoy the success, which I want to dedicate to my teammates as usual. They were perfect again. We have to think about tomorrow. I already won in Salamanca in 2007, it's a slightly uphill sprint that suits me well."

The 179.4km stage from Medina de Rioseco to Palencia was dominated by a seven-rider break comprised of Pascual Orengo and Carlos Verona (Burgos 2016-Castilla y León), Noel Martin (Orbea Continental), Raul Alarcon (Barbot-Efapel), Javier Ramirez (Andalucia Caja Granada), Jaime Alberto Castaneda (EPM-UNE) and Rubén Martinez (Caja Rural).

The escapees launched their attack 15km into the stage and reached a maximum advantage of 12 minutes before being absorbed inside of 10km remaining.

The Sky team controlled the peloton heading into the final kilometre but Ventoso keyed off of the British ProTeam's lead-out train to take his third victory of the season.

Full Results
1Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team4:12:57 
2Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox  
3Marko Kump (Slo) Geox-TMC  
4Luke Roberts (Aus) Saxo Bank Sungard  
5Russell Downing (GBr) Sky Procycling  
6Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada  
7Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun  
8Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental  
9Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural  
10Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi  
11Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental  
12Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por) Barbot - Efapel  
13Walter Fernando Pedraza Morales (Col) EPM - UNE  
14Camilo Andres Suarez Albarracin (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
15Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard  
16Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi  
17Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team  
18Santiago Perez Fernandez (Spa) Barbot - Efapel  
19Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot - Efapel  
20Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox  
21Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Caja Rural  
22Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada  
23Pascual Orengo Lopez (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
24Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun  
25Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team  
26Ludovic Turpin (Fra) Saur - Sojasun  
27Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi  
28Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
29Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por) Barbot - Efapel  
30Morris Possoni (Ita) Sky Procycling  
31Xavier Tondo Volpini (Spa) Movistar Team  
32Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
33Noel Martin Infante (Spa) Orbea Continental  
34Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por) Barbot - Efapel  
35Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox0:00:06 
36Jaime Alberto Castaneda Ortega (Col) EPM - UNE  
37Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
38Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team  
39Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling  
40Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun  
41Hector Leonardo Paez Leon (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
42Luis Mas Bonet (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
43Serge Pauwels (Bel) Sky Procycling  
44Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team  
45Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team  
46Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
47José Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia Caja Granada  
48Dario David Cioni (Ita) Sky Procycling  
49Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi  
50Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Barbot - Efapel  
51Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC  
52Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team  
53Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada  
54Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi  
55Christopher Froome (GBr) Sky Procycling  
56Nairo Quintana Rojas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
57Filippo Savini (Ita) Colnago - CSF Inox  
58Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox  
59Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox  
60Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team  
61Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun  
62Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun  
63Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada  
64David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural  
65Juan Pablo Suarez Suarez (Col) EPM - UNE  
66John Edibberto Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
67Giovanni Manuel Baez Alvarez (Col) EPM - UNE  
68Mauricio Ortega Ramirez (Col) EPM - UNE  
69Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC  
70Giampaolo Cheula (Ita) Geox-TMC  
71Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox  
72Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
73David Belda Garcia (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
74Diego Gallego Arnaiz (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
75Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada  
76Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) EPM - UNE  
77Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
78Rafael Infantino Abreu (Col) EPM - UNE  
79Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Burgos 2016 - Castilla y León  
80Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (Col) EPM - UNE  
81Alex Cano Ardila (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
82Víctor De La Parte (Spa) Caja Rural  
83Volodymir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard  
84Jesús Hernandez Blazquez (Spa) Saxo Bank Sungard  
85Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
86Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC  
87Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Saxo Bank Sungard  
88Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural0:00:17 
89Raul Alarcon Garcia (Spa) Barbot - Efapel0:00:26 
90Aitor Galdos (Spa) Caja Rural0:00:52 
91Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling0:00:53 
92Richie Porte (Aus) Saxo Bank Sungard0:00:06 
93Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team0:01:40 
94Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental  
95Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi  
96Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada  
97Rubén Martinez (Spa) Caja Rural  
98Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team  
99Javier Iriarte (Spa) Movistar Team  
100David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC  
101Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental  
102Ruben Jimenez Ventosa (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
103Daniel Navarro Garcia (Spa) Saxo Bank Sungard  
104Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental  
105Manuel Anton (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
106Beñat Urain Epelde (Spa) Orbea Continental0:01:54 
107Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox  
108Adrian Saez (Spa) Orbea Continental0:02:03 
109Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team0:02:13 
110Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team0:03:04 
111Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team  
112Ben Swift (GBr) Sky Procycling  
113Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC  
114Daniel Sesma (Spa) Euskaltel-Euskadi  
115Carlos Baltazar (Por) Barbot - Efapel  
116Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun  
117Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun  
118Juan Mauricio Soler Hernandez (Col) Movistar Team  
DNFDavid Tanner (Aus) Saxo Bank Sungard  
Points
1Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team25pts
2Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox20 
3Marko Kump (Slo) Geox-TMC16 
4Luke Roberts (Aus) Saxo Bank Sungard14 
5Russell Downing (GBr) Sky Procycling12 
6Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada10 
7Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun9 
8Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental8 
9Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural7 
10Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi6 
11Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental5 
12Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por) Barbot - Efapel4 
13Walter Fernando Pedraza Morales (Col) EPM - UNE3 
14Camilo Andres Suarez Albarracin (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia2 
15Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard1 
Mountain 1 - Alto de Autilla (Cat. 3) 95.2km
1Raul Alarcon Garcia (Spa) Barbot - Efapel3pts
2Jaime Alberto Castaneda Ortega (Col) EPM - UNE2 
3Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León1 
Mountain 2 - Alto de Autilla (Cat. 3) 132km
1Raul Alarcon Garcia (Spa) Barbot - Efapel3pts
2Jaime Alberto Castaneda Ortega (Col) EPM - UNE2 
3Noel Martin Infante (Spa) Orbea Continental1 
Mountain 3 - Alto de Autilla (Cat. 3) 169.1km
1Raul Alarcon Garcia (Spa) Barbot - Efapel3pts
2Noel Martin Infante (Spa) Orbea Continental2 
3Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team1 
Teams
1Barbot - Efapel12:38:51 
2Orbea Continental  
3Euskaltel-Euskadi  
4Movistar Team  
5Saur - Sojasun  
6Colnago - CSF Inox0:00:06 
7Sky Procycling  
8Andalucia-Caja Granada  
9Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
10Caja Rural  
11Saxo Bank-Sungard  
12Burgos 2016 - Castilla y León0:00:12 
13Rabobank Cycling Team  
14EPM-UNE  
15Geox - TMC  
General classification after stage 1
1Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team4:12:57 
2Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox  
3Marko Kump (Slo) Geox-TMC  
4Luke Roberts (Aus) Saxo Bank Sungard  
5Russell Downing (GBr) Sky Procycling  
6Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada  
7Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun  
8Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental  
9Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural  
10Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi  
11Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental  
12Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por) Barbot - Efapel  
13Walter Fernando Pedraza Morales (Col) EPM - UNE  
14Camilo Andres Suarez Albarracin (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
15Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard  
16Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi  
17Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team  
18Santiago Perez Fernandez (Spa) Barbot - Efapel  
19Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot - Efapel  
20Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox  
21Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Caja Rural  
22Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada  
23Pascual Orengo Lopez (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
24Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun  
25Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team  
26Ludovic Turpin (Fra) Saur - Sojasun  
27Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi  
28Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
29Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por) Barbot - Efapel  
30Morris Possoni (Ita) Sky Procycling  
31Xavier Tondo Volpini (Spa) Movistar Team  
32Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
33Noel Martin Infante (Spa) Orbea Continental  
34Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por) Barbot - Efapel  
35Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox0:00:06 
36Jaime Alberto Castaneda Ortega (Col) EPM - UNE  
37Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
38Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team  
39Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling  
40Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun  
41Hector Leonardo Paez Leon (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
42Luis Mas Bonet (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
43Serge Pauwels (Bel) Sky Procycling  
44Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team  
45Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team  
46Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
47José Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia Caja Granada  
48Dario David Cioni (Ita) Sky Procycling  
49Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi  
50Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Barbot - Efapel  
51Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC  
52Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team  
53Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada  
54Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi  
55Christopher Froome (GBr) Sky Procycling  
56Nairo Quintana Rojas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
57Filippo Savini (Ita) Colnago - CSF Inox  
58Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox  
59Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox  
60Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team  
61Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun  
62Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun  
63Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada  
64David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural  
65Juan Pablo Suarez Suarez (Col) EPM - UNE  
66John Edibberto Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
67Giovanni Manuel Baez Alvarez (Col) EPM - UNE  
68Mauricio Ortega Ramirez (Col) EPM - UNE  
69Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC  
70Giampaolo Cheula (Ita) Geox-TMC  
71Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox  
72Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
73David Belda Garcia (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
74Diego Gallego Arnaiz (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
75Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada  
76Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) EPM - UNE  
77Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
78Rafael Infantino Abreu (Col) EPM - UNE  
79Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Burgos 2016 - Castilla y León  
80Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (Col) EPM - UNE  
81Alex Cano Ardila (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
82Víctor De La Parte (Spa) Caja Rural  
83Volodymir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard  
84Jesús Hernandez Blazquez (Spa) Saxo Bank Sungard  
85Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada  
86Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC  
87Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Saxo Bank Sungard  
88Richie Porte (Aus) Saxo Bank Sungard  
89Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural0:00:17 
90Raul Alarcon Garcia (Spa) Barbot - Efapel0:00:26 
91Aitor Galdos (Spa) Caja Rural0:00:52 
92Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling0:00:53 
93Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team0:01:40 
94Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental  
95Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi  
96Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada  
97Rubén Martinez (Spa) Caja Rural  
98Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team  
99Javier Iriarte (Spa) Movistar Team  
100David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC  
101Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental  
102Ruben Jimenez Ventosa (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
103Daniel Navarro Garcia (Spa) Saxo Bank Sungard  
104Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental  
105Manuel Anton (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
106Beñat Urain Epelde (Spa) Orbea Continental0:01:54 
107Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox  
108Adrian Saez (Spa) Orbea Continental0:02:03 
109Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team0:02:13 
110Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team0:03:04 
111Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team  
112Ben Swift (GBr) Sky Procycling  
113Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC  
114Daniel Sesma (Spa) Euskaltel-Euskadi  
115Carlos Baltazar (Por) Barbot - Efapel  
116Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun  
117Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun  
118Juan Mauricio Soler Hernandez (Col) Movistar Team  
Points classification
1Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team25pts
2Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox20 
3Marko Kump (Slo) Geox-TMC16 
4Luke Roberts (Aus) Saxo Bank Sungard14 
5Russell Downing (GBr) Sky Procycling12 
6Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada10 
7Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun9 
8Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental8 
9Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural7 
10Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi6 
11Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental5 
12Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por) Barbot - Efapel4 
13Walter Fernando Pedraza Morales (Col) EPM - UNE3 
14Camilo Andres Suarez Albarracin (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia2 
15Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard1 
Mountains classification
1Raul Alarcon Garcia (Spa) Barbot - Efapel9pts
2Jaime Alberto Castaneda Ortega (Col) EPM - UNE4 
3Noel Martin Infante (Spa) Orbea Continental3 
4Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team1 
5Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León1 
Combination classification
1Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team2pts
2Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox4 
3Marko Kump (Slo) Geox-TMC6 
4Luke Roberts (Aus) Saxo Bank Sungard8 
5Russell Downing (GBr) Sky Procycling10 
6Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada12 
7Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun14 
8Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental16 
9Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural18 
10Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi20 
11Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental22 
Local rider classification
1Diego Gallego Arnaiz (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
2Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC  
3Ruben Jimenez Ventosa (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León  
Spanish rider classification
1Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team  
2Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada  
3Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental  
4Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural  
5Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi  
6Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental  
7Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard  
8Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi  
9Santiago Perez Fernandez (Spa) Barbot - Efapel  
10Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Caja Rural  
11Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada  
Teams classification
1Barbot - Efapel12:38:51 
2Orbea Continental  
3Euskaltel-Euskadi  
4Movistar Team  
5Saur - Sojasun  
6Colnago - CSF Inox0:00:06 
7Sky Procycling  
8Andalucia Caja Granada  
9Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia  
10Caja Rural  
11Saxo Bank Sungard  
12Burgos 2016 - Castilla y León0:00:12 
13Rabobank Cycling Team  
14EPM - UNE  
15Geox-TMC  

Related Articles

Back to top