Gobek grabs stage win

Rabie remains in leader's jersey

Full Results
1Eyup Kara Gobek (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo4:07:12 
2Aksoy Ismail (Tur) Brisaspor Turkiye  
3Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
4Ismail Ayoune (Mar) Morocco National Team  
5Johann Rabie (RSA) Team Bonitas0:00:16 
6Daryl Impey (RSA) MTN Qhubeka  
7Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team  
8Soufiane Haddi (Mar) Olympique Maroc0:00:51 
9Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team  
10Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka  
11Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team0:00:55 
12Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team  
13Giancluca Randazzo (Ita) Miche - Guerciotti  
14Waylon Woolcock (RSA) Team Bonitas  
15Arran Brown (RSA) MTN Qhubeka0:01:00 
16Andreas Keuser (Ger) Team Worldofbike.gr0:01:02 
17Victor Gomez (Arg) Start Cycling Team Argentina  
18Petros Gkazonis (Gre) Team Worldofbike.gr0:01:07 
19Hassan Zahboune (Mar) Morocco Espoir Team0:01:09 
20Matej Jurco (Svk) Slovakia National Team0:01:10 
21Ahmed Lhanafi (Mar) Olympique Maroc  
22Bakirci Nazim (Tur) Brisaspor Turkiye  
23Ezzeddine Lagab (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie  
24Aymen M'raihi (Tun) Tunisia National Team  
25Roberto Cesaro (Ita) Miche - Guerciotti  
26Giuseppe Di Salvo (Ita) Miche - Guerciotti  
27Martin Mahdar (Svk) Slovakia National Team  
28Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka  
29Leopoldo Rocchetti (Ita) Miche - Guerciotti  
30Lahcen Saber (Mar) Olympique Maroc  
31Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team  
32Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka  
33Abdelmalek Madani (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie  
34Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team Argentina  
35Christoff Van Heerden (RSA) MTN Qhubeka  
36Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
37Johannes Jakobus Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas  
38Mutld Mert (Tur) Brisaspor Turkiye0:01:22 
39Riza Tanriverdi Ali (Tur) Brisaspor Turkiye0:03:11 
40Thomas Opteynde (Bel) CT Tomacc0:03:35 
41Farouk El Mohammadi (Mar) Morocco Espoir Team0:03:39 
42Thomas Hartog (Ned) Grontmij Team Amsterdam0:03:41 
43Kucukbay Kemal (Tur) Brisaspor Turkiye  
44Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team  
45Rasmane Ouedraogo (Bur) Burkina Faso  
46Abdellah Ben Youcef (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie0:04:20 
47Abdellah Hida (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc0:05:00 
48Florian Smits (Ned) Grontmij Team Amsterdam  
49Nikolaos Nomikos (Gre) Team Worldofbike.gr  
50Reda Aadel (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc  
51Khelil Tamarent (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie0:05:05 
52Martin Kostelnicak (Svk) Slovakia National Team  
53Dominic Schills (GBr) England North East Vecora0:05:56 
54Essaid Abelouache (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc  
55Peter Labeeuw (Bel) CT Tomacc  
56Jake Tanner (GBr) England North East Vecora  
57Raoul Mba (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun0:06:03 
58Noufou Minougou (Bur) Burkina Faso0:07:27 
59Abdoul Aziz Nikiema (Bur) Burkina Faso0:07:30 
60Riadh Ghedamsi (Tun) Tunisia National Team  
61Joshua Cole (GBr) England North East Vecora  
62Sayed Ali Akkouche (Tun) Tunisia National Team  
63Mathieu Peeters (Bel) CT Tomacc  
64Joe Skipper (GBr) England North East Vecora  
65Michael Dales (GBr) England North East Vecora  
66Joaquin Grassi (Arg) Start Cycling Team Argentina  
67Ahmed Ben Maatoug (Tun) Tunisia National Team  
68Youssef Harrouch Tourki (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc  
69Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team Argentina  
70Serhat Sert (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
71Med Said El Ammoury (Mar) Morocco National Team  
72Glenn Van De Maele (Bel) Team Worldofbike.gr  
73Freek Geurts (Ned) Grontmij Team Amsterdam  
74Yan Lof (Ned) Grontmij Team Amsterdam  
75Bram Imming (Ned) Grontmij Team Amsterdam  
76Mouhcine Ichou (Mar) Olympique Maroc  
77Fokou Damien Tekou (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun  
78Youssef Boundi (Mar) Morocco Espoir Team  
79Adnane Aarbia (Mar) Olympique Maroc  
80Hicham Kabou (Mar) Morocco Espoir Team  
81Simon Funicane (NZl) CT Tomacc  
82Mohammed Elghoumari (Mar) Olympique Maroc  
83Daniel Smith (GBr) England North East Vecora  
84Imad Eddine Moubtakir (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc  
85Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
86Marmara Ugur (Tur) Brisaspor Turkiye  
87Martin Haring (Svk) Slovakia National Team  
88Luthando Kaka (RSA) Team Bonitas  
89Tyler Day (RSA) Team Bonitas  
90Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
91Marouane Ait Oufkir (Mar) Morocco Espoir Team  
92Neil MacDonald (RSA) Team Bonitas  
93Leonardo Pinizzotio (Ita) Miche - Guerciotti0:07:39 
94Karim El Ofir (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc0:24:05 
95Rodrigo Emanuel Mendieta (Arg) Team Worldofbike.gr  
96Yannick Lontsi (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun  
97Martin Frano (Svk) Slovakia National Team  
98Ahmed Oulkob (Mar) Morocco Espoir Team  
99Mourad Faid (Fra) Groupement Sportif Petrolier Algerie0:31:02 
100Rafael Stoker (Ned) Grontmij Team Amsterdam0:39:28 
DNFManuel Miranda (Chi) Start Cycling Team Argentina  
DNFFathi Bennabi (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie  
DNFHamidou Yameogo (Bur) Burkina Faso  
DNFOumarou Minougoo (Bur) Burkina Faso  
DNFHarouma Ipboudo (Bur) Burkina Faso  
DNSAbdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team  
Points
1Eyup Kara Gobek (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo15pts
2Aksoy Ismail (Tur) Brisaspor Turkiye12 
3Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo10 
4Ismail Ayoune (Mar) Morocco National Team8 
5Johann Rabie (RSA) Team Bonitas6 
6Daryl Impey (RSA) MTN Qhubeka5 
7Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team4 
8Soufiane Haddi (Mar) Olympique Maroc3 
9Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team2 
10Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka1 
Mountain 1 - Tannant, 114km
1Ismail Ayoune (Mar) Morocco National Team3pts
2Eyup Kara Gobek (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo2 
3Aksoy Ismail (Tur) Brisaspor Turkiye1 
Mountain 2 - Azilal, 148km
1Ismail Ayoune (Mar) Morocco National Team5pts
2Eyup Kara Gobek (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo4 
3Aksoy Ismail (Tur) Brisaspor Turkiye3 
4Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka2 
5Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team1 
Teams
1Morocco National Team12:22:43 
2Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:00:03 
3MTN Qhubeka0:01:00 
4Team Bonitas0:01:14 
5Brisaspor Turkiye0:01:25 
6Olympique Maroc0:02:04 
7Slovakia National Team0:02:08 
8Miche - Guerciotti  
9Tunisia National Team0:04:54 
10Groupement Sportif Petrolier Algerie0:05:33 
11Team Worldofbike.gr0:06:02 
12Start Cycling Team Argentina0:08:35 
13Morocco Espoir Team0:11:11 
14Centre National de Cyclimse Maroc0:14:49 
15Grontmij Team Amsterdam0:15:04 
16CT Tomacc0:15:54 
17Burkina Faso0:17:31 
18England North East Vecora0:18:15 
19SNH Velo Club Yaounde Cameroun0:36:31 
General classification after stage 5
1Johann Rabie (RSA) Team Bonitas19:47:04 
2Daryl Impey (RSA) MTN Qhubeka  
3Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team  
4Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka0:00:37 
5Giancluca Randazzo (Ita) Miche - Guerciotti0:00:39 
6Hassan Zahboune (Mar) Morocco Espoir Team0:00:58 
7Soufiane Haddi (Mar) Olympique Maroc0:03:31 
8Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:03:32 
9Ismail Ayoune (Mar) Morocco National Team  
10Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team0:03:35 
11Waylon Woolcock (RSA) Team Bonitas  
12Arran Brown (RSA) MTN Qhubeka0:03:40 
13Roberto Cesaro (Ita) Miche - Guerciotti0:03:50 
14Johannes Jakobus Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas  
15Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team0:04:37 
16Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team0:05:03 
17Martin Mahdar (Svk) Slovakia National Team0:05:22 
18Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:05:47 
19Andreas Keuser (Ger) Team Worldofbike.gr0:06:16 
20Petros Gkazonis (Gre) Team Worldofbike.gr0:06:21 
21Matej Jurco (Svk) Slovakia National Team0:06:24 
22Giuseppe Di Salvo (Ita) Miche - Guerciotti0:06:34 
23Lahcen Saber (Mar) Olympique Maroc0:06:37 
24Bakirci Nazim (Tur) Brisaspor Turkiye0:07:11 
25Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka0:07:59 
26Ezzeddine Lagab (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie0:08:09 
27Christoff Van Heerden (RSA) MTN Qhubeka0:09:12 
28Ahmed Lhanafi (Mar) Olympique Maroc0:10:33 
29Leonardo Pinizzotio (Ita) Miche - Guerciotti0:11:11 
30Tyler Day (RSA) Team Bonitas0:11:42 
31Neil MacDonald (RSA) Team Bonitas0:12:02 
32Med Said El Ammoury (Mar) Morocco National Team0:12:44 
33Luthando Kaka (RSA) Team Bonitas  
34Thomas Opteynde (Bel) CT Tomacc0:17:57 
35Farouk El Mohammadi (Mar) Morocco Espoir Team0:21:26 
36Reda Aadel (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc0:21:50 
37Essaid Abelouache (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc0:22:08 
38Adnane Aarbia (Mar) Olympique Maroc0:22:39 
39Eyup Kara Gobek (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:25:18 
40Kucukbay Kemal (Tur) Brisaspor Turkiye0:27:47 
41Mutld Mert (Tur) Brisaspor Turkiye0:28:15 
42Aksoy Ismail (Tur) Brisaspor Turkiye0:28:20 
43Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team0:30:59 
44Abdellah Hida (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc0:32:20 
45Rasmane Ouedraogo (Bur) Burkina Faso0:33:46 
46Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team0:34:05 
47Serhat Sert (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:34:23 
48Jake Tanner (GBr) England North East Vecora0:34:29 
49Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka0:34:45 
50Martin Haring (Svk) Slovakia National Team0:34:46 
51Victor Gomez (Arg) Start Cycling Team Argentina0:35:02 
52Leopoldo Rocchetti (Ita) Miche - Guerciotti0:35:27 
53Aymen M'raihi (Tun) Tunisia National Team0:35:37 
54Abdelmalek Madani (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie0:36:52 
55Daniel Smith (GBr) England North East Vecora0:36:55 
56Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:37:35 
57Martin Kostelnicak (Svk) Slovakia National Team0:38:25 
58Florian Smits (Ned) Grontmij Team Amsterdam0:40:02 
59Marmara Ugur (Tur) Brisaspor Turkiye0:41:21 
60Thomas Hartog (Ned) Grontmij Team Amsterdam0:41:53 
61Freek Geurts (Ned) Grontmij Team Amsterdam0:42:32 
62Sayed Ali Akkouche (Tun) Tunisia National Team0:43:47 
63Youssef Harrouch Tourki (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc0:44:44 
64Joaquin Grassi (Arg) Start Cycling Team Argentina  
65Glenn Van De Maele (Bel) Team Worldofbike.gr  
66Yan Lof (Ned) Grontmij Team Amsterdam0:44:53 
67Hicham Kabou (Mar) Morocco Espoir Team0:45:49 
68Ahmed Ben Maatoug (Tun) Tunisia National Team0:48:30 
69Mouhcine Ichou (Mar) Olympique Maroc  
70Riadh Ghedamsi (Tun) Tunisia National Team0:48:32 
71Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team Argentina0:52:22 
72Riza Tanriverdi Ali (Tur) Brisaspor Turkiye0:52:27 
73Dominic Schills (GBr) England North East Vecora0:53:16 
74Nikolaos Nomikos (Gre) Team Worldofbike.gr0:58:42 
75Khelil Tamarent (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie0:58:47 
76Abdellah Ben Youcef (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie0:59:07 
77Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team Argentina0:59:33 
78Marouane Ait Oufkir (Mar) Morocco Espoir Team1:01:12 
79Ahmed Oulkob (Mar) Morocco Espoir Team1:04:58 
80Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo1:08:33 
81Bram Imming (Ned) Grontmij Team Amsterdam1:08:51 
82Fokou Damien Tekou (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun1:11:59 
83Joe Skipper (GBr) England North East Vecora1:14:23 
84Youssef Boundi (Mar) Morocco Espoir Team1:18:18 
85Mourad Faid (Fra) Groupement Sportif Petrolier Algerie1:18:58 
86Simon Funicane (NZl) CT Tomacc1:20:13 
87Mathieu Peeters (Bel) CT Tomacc1:23:06 
88Mohammed Elghoumari (Mar) Olympique Maroc1:24:29 
89Imad Eddine Moubtakir (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc1:24:41 
90Noufou Minougou (Bur) Burkina Faso1:29:34 
91Karim El Ofir (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc1:30:28 
92Peter Labeeuw (Bel) CT Tomacc1:32:51 
93Raoul Mba (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun1:38:44 
94Joshua Cole (GBr) England North East Vecora1:45:31 
95Abdoul Aziz Nikiema (Bur) Burkina Faso1:46:20 
96Michael Dales (GBr) England North East Vecora1:48:09 
97Martin Frano (Svk) Slovakia National Team2:02:55 
98Rodrigo Emanuel Mendieta (Arg) Team Worldofbike.gr2:04:17 
99Yannick Lontsi (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun2:06:29 
100Rafael Stoker (Ned) Grontmij Team Amsterdam2:20:51 
Points classification
1Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo32pts
2Johann Rabie (RSA) Team Bonitas31 
3Arran Brown (RSA) MTN Qhubeka27 
4Roberto Cesaro (Ita) Miche - Guerciotti26 
5Daryl Impey (RSA) MTN Qhubeka22 
6Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka15 
7Eyup Kara Gobek (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo15 
8Tyler Day (RSA) Team Bonitas15 
9Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team14 
10Leonardo Pinizzotio (Ita) Miche - Guerciotti14 
11Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team12 
12Martin Mahdar (Svk) Slovakia National Team12 
13Aksoy Ismail (Tur) Brisaspor Turkiye12 
14Bakirci Nazim (Tur) Brisaspor Turkiye10 
15Giancluca Randazzo (Ita) Miche - Guerciotti9 
16Giuseppe Di Salvo (Ita) Miche - Guerciotti9 
17Ismail Ayoune (Mar) Morocco National Team8 
18Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka7 
19Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team6 
20Hassan Zahboune (Mar) Morocco Espoir Team5 
21Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team5 
22Soufiane Haddi (Mar) Olympique Maroc4 
23Johannes Jakobus Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas4 
24Ahmed Oulkob (Mar) Morocco Espoir Team4 
25Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team2 
26Rasmane Ouedraogo (Bur) Burkina Faso1 
27Victor Gomez (Arg) Start Cycling Team Argentina1 
Mountains classification
1Roberto Cesaro (Ita) Miche - Guerciotti15pts
2Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka13 
3Martin Mahdar (Svk) Slovakia National Team12 
4Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team10 
5Ismail Ayoune (Mar) Morocco National Team8 
6Ezzeddine Lagab (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie8 
7Eyup Kara Gobek (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo6 
8Aksoy Ismail (Tur) Brisaspor Turkiye4 
9Andreas Keuser (Ger) Team Worldofbike.gr2 
10Matej Jurco (Svk) Slovakia National Team2 
Teams classification
1MTN Qhubeka59:24:27 
2Morocco National Team0:02:16 
3Team Bonitas0:04:10 
4Miche - Guerciotti0:04:44 
5Olympique Maroc0:11:55 
6Slovakia National Team0:13:08 
7Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:31:06 
8Brisaspor Turkiye0:51:05 
9Team Worldofbike.gr0:51:36 
10Morocco Espoir Team0:57:36 
11Centre National de Cyclimse Maroc1:02:30 
12Groupement Sportif Petrolier Algerie1:11:14 
13Tunisia National Team1:36:11 
14Start Cycling Team Argentina1:39:29 
15Grontmij Team Amsterdam1:39:54 
16England North East Vecora1:50:52 
17CT Tomacc2:36:54 
18Burkina Faso3:18:48 
19SNH Velo Club Yaounde Cameroun4:09:58 
Back to top