BMC dominates Beauce's opening day

Wyss starts Canadian race with a win

BMC Racing Team has enjoyed a strong start to its Tour de Beauce campaign, with the opening stage victory capping a successful day of racing for the squad. Swiss rider Danilo Wyss claimed BMC Racing Team its stage victory at the North American race, after out sprinting his four breakaway partners in the final sprint.

South Africa's Darren Lill (Team Type 1) took second place while Ryan Roth (Planet Energy) took a solid third place and was the highest finishing Canadian rider. Benjamin Day (Fly V Australia) and Scott Zwizanski (Kelly Benefit Strategies) filled the top five spots, while Great Britain's Tom Southam (Rapha Condor) fell off the group's rear over the closing kilometre to finish three seconds behind.

Wyss fought hard for his stage victory. The rider had missed the day's defining break, but together with a few other riders bridged across to the 10-strong lead group which included his team-mate Chad Beyer.

"With over 100 km to go, Chad had escaped with nine or 10 other riders," Wyss said. "Soon after that, Darren Lill counter-attacked and I made sure to follow his wheel since I knew he was the type of rider who could very well bridge up to the leaders."

After initiating the original breakaway 40 kilometres into the race, Beyer started collecting mountains points over the day's three climbs. Claiming the mountains classification lead wasn't a planned effort by American, but something he willingly took nonetheless.

"I wasn't really planning on going for the mountain points, the opportunity just presented itself and I took it," Beyer said. "There were three climbs today and I was first over two and second over the other."

BMC Racing Team also leads the teams classification, with a 23 second margin over Fly V Australia. Wyss holds the points classification lead over Lill.

BMC Racing Team director Mike Sayers isn't getting ahead of himself with his outfit's success. Sayers says there's plenty of challenges ahead over the remaining six stages.

"The crit is hard, the time trial is hard and the stages are always going up and down," Sayers said. "But the guys are obviously strong so we have a lot of options to play."

With the majority of the peloton now 4:32 minutes behind, Wyss is hopeful of defending the jersey. Just 13 riders are within 1:21 minutes of Wyss.

"For the rest of the race, we'll have to see how we go about defending the jerseys," Wyss said. "We certainly promise to make it as good of a race as possible, that's for sure."

Results
1Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team3:57:03 
2Darren Lill (RSA) Team Type 1  
3Ryan Roth (Can) Planet Energy  
4Benjamin Day (Aus) Fly V Australia  
5Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies  
6Tom Southam (GBr) Rapha Condor0:00:03 
7Chad Beyer (USA) BMC Racing Team0:00:48 
8Guy East (USA) Trek Livestrong  
9Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia0:01:12 
10Sergio Luis Henao (Col) Colombian National Team0:01:21 
11Derrick St-John (Can) Garneau-Club Chat  
12Darwin Atapuma (Col) Colombian National Team  
13Christopher Jones (USA) Team Type 1  
14Jarlinson Pantano (Col) Colombian National Team0:04:32 
15Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies  
16Dionne Charles (Can) Fly V Australia  
17Francois Parisien (Can) Planet Energy  
18Otavio Bougarelli (Bra) Garneau-Club Chat  
19Antonio Cruz (USA) BMC Racing Team  
20William Rodriguez (Col) Colombian National Team  
21Alex Howes (USA) Felt-Holowesko Partners  
22Jonathan Garcia (USA) BMC Racing Team  
23Benjamin King (USA) Trek Livestrong  
24Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team  
25Jackson Stewart (USA) BMC Racing Team  
26Casey Munro (Aus) Kuk-Kinesis  
27Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team  
28Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor  
29Andris Smirnovs (Lat) Latvian National Team  
30Timothy Henry (USA) DLP Racing  
31Jacob Erker (Can) Kelly Benefit Strategies  
32Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1  
33Kristian House (GBr) Rapha Condor  
34Simon Richardson (GBr) Rapha Condor  
35Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies  
36Scott Davis (Aus) Fly V Australia  
37Matthew Bell (Can) Canada National Team  
38Bruno Langlois (Can) Planet Energy  
39Martin Gilbert (Can) Planet Energy  
40Peter Stetina (USA) Felt-Holowesko Partners  
41Moises Aldape Chavez (Mex) Team Type 1  
42Keven Lacombe (Can) Planet Energy  
43Bazzanna Alesandro (Ita) Fly V Australia  
44Cameron Evans (Can) Canada National Team  
45Bjorn Selanler (USA) Trek Livestrong  
46Dan Craven (GBr) Rapha Condor  
47Phillip Zajicek (USA) Fly V Australia  
48Ian Macgregor (USA) Team Type 1  
49Gatis Smukulis (Lat) Latvian National Team  
50Caleb Fairly (USA) Felt-Holowesko Partners  
51David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies  
52Jamie Riggs (Can) Canada National Team  
53Matt Wilson (Aus) Team Type 1  
54Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor0:06:35 
55Jean-Sebastien Perron (Can) Team Quebec0:07:23 
56Peter Salon (USA) Felt-Holowesko Partners  
57William Munoz (Col) Colombian National Team0:08:05 
58James Moss (GBr) Kuk-Kinesis0:13:39 
59Ryan Belliveau (Can) Canada National Team  
60James Stewart (GBr) Kuk-Kinesis  
61Daniel Summerhill (USA) Felt-Holowesko Partners  
62Janis Rezins (Lat) Latvian National Team  
63Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies  
64Aroussen Laflamme (Can) Garneau-Club Chat0:17:37 
65Ugo Lapierre (Can) Team Quebec  
66William Goodfellow (Can) Team Quebec  
67Andre Tremblay (Can) Team Quebec  
68Jean-Francois Racine (Can) Garneau-Club Chat  
69Raphael Gagne (Can) Team Quebec  
70Bryson Bowers (Can) Canada National Team  
71Hayden Brooks (Aus) Fly V Australia  
72Charlie Bryer (Can) Canada National Team  
73Phillip Cortes (Can) Garneau-Club Chat  
74Steve Lampier (GBr) Kuk-Kinesis  
75Mark Bathy (Can) Planet Energy  
76Cody Campbell (Can) Trek Livestrong  
77Mathew Cronshaw (GBr) Rapha Condor  
78Guillaume Boivin (Can) Team Quebec  
79Eric Boily (Can) Planet Energy  
80Jesse Sergent (NZl) Trek Livestrong  
81Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team  
82Clay Murfet (Aus) Kelly Benefit Strategies  
83San Bewley (NZl) Trek Livestrong  
84Simon Lambert-Lemay (Can) Team Quebec0:26:18 
85Jeffery Schiller (Can) Garneau-Club Chat0:30:23 
86Scott Tietzel (USA) DLP Racing  
87Phillip Martz (USA) DLP Racing  
88Steven Gordon (USA) DLP Racing  
89Robert Wardell (GBr) Kuk-Kinesis  
90Walker Savidge (USA) Felt-Holowesko Partners  
91Raymond Kreder (Ned) Felt-Holowesko Partners  
92Camilo Suarez (Col) Colombian National Team  
93Ryan Baumann (USA) Trek Livestrong0:38:08 
DNFShawn Kane (USA) DLP Racing  
DNFMartins Trautmanis (Lat) Latvian National Team  
DNFAntoine Matteau (Can) Garneau-Club Chat  
DNSOwen Harrison (Can) Canada National Team  
DNSJames Duncan (USA) DLP Racing  
General Classification after Stage 1
1Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team3:56:50 
2Darren Lill (RSA) Team Type 10:00:07 
3Ryan Roth (Can) Planet Energy0:00:09 
4Benjamin Day (Aus) Fly V Australia0:00:13 
5Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies  
6Tom Southam (GBr) Rapha Condor0:00:16 
7Chad Beyer (USA) BMC Racing Team0:00:59 
8Guy East (USA) Trek Livestrong0:01:01 
9Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia0:01:20 
10Christopher Jones (USA) Team Type 10:01:33 
11Sergio Luis Henao (Col) Colombian National Team0:01:34 
12Derrick St-John (Can) Garneau-Club Chat  
13Darwin Atapuma (Col) Colombian National Team  
14Caleb Fairly (USA) Felt-Holowesko Partners0:04:44 
15Jarlinson Pantano (Col) Colombian National Team0:04:45 
16Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies  
17Dionne Charles (Can) Fly V Australia  
18Francois Parisien (Can) Planet Energy  
19Otavio Bougarelli (Bra) Garneau-Club Chat  
20Antonio Cruz (USA) BMC Racing Team  
21William Rodriguez (Col) Colombian National Team  
22Alex Howes (USA) Felt-Holowesko Partners  
23Jonathan Garcia (USA) BMC Racing Team  
24Benjamin King (USA) Trek Livestrong  
25Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team  
26Jackson Stewart (USA) BMC Racing Team  
27Casey Munro (Aus) Kuk-Kinesis  
28Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team  
29Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor  
30Andris Smirnovs (Lat) Latvian National Team  
31Timothy Henry (USA) DLP Racing  
32Jacob Erker (Can) Kelly Benefit Strategies  
33Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1  
34Kristian House (GBr) Rapha Condor  
35Simon Richardson (GBr) Rapha Condor  
36Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies  
37Scott Davis (Aus) Fly V Australia  
38Matthew Bell (Can) Canada National Team  
39Bruno Langlois (Can) Planet Energy  
40Martin Gilbert (Can) Planet Energy  
41Peter Stetina (USA) Felt-Holowesko Partners  
42Moises Aldape Chavez (Mex) Team Type 1  
43Keven Lacombe (Can) Planet Energy  
44Bazzanna Alesandro (Ita) Fly V Australia  
45Cameron Evans (Can) Canada National Team  
46Bjorn Selanler (USA) Trek Livestrong  
47Dan Craven (GBr) Rapha Condor  
48Phillip Zajicek (USA) Fly V Australia  
49Ian Macgregor (USA) Team Type 1  
50Gatis Smukulis (Lat) Latvian National Team  
51David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies  
52Jamie Riggs (Can) Canada National Team  
53Matt Wilson (Aus) Team Type 1  
54Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor0:06:48 
55Jean-Sebastien Perron (Can) Team Quebec0:07:36 
56Peter Salon (USA) Felt-Holowesko Partners  
57William Munoz (Col) Colombian National Team0:08:18 
58James Moss (GBr) Kuk-Kinesis0:13:52 
59Ryan Belliveau (Can) Canada National Team  
60James Stewart (GBr) Kuk-Kinesis  
61Daniel Summerhill (USA) Felt-Holowesko Partners  
62Janis Rezins (Lat) Latvian National Team  
63Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies  
64Aroussen Laflamme (Can) Garneau-Club Chat0:17:50 
65Ugo Lapierre (Can) Team Quebec  
66William Goodfellow (Can) Team Quebec  
67Andre Tremblay (Can) Team Quebec  
68Jean-Francois Racine (Can) Garneau-Club Chat  
69Raphael Gagne (Can) Team Quebec  
70Bryson Bowers (Can) Canada National Team  
71Hayden Brooks (Aus) Fly V Australia  
72Charlie Bryer (Can) Canada National Team  
73Phillip Cortes (Can) Garneau-Club Chat  
74Steve Lampier (GBr) Kuk-Kinesis  
75Mark Bathy (Can) Planet Energy  
76Cody Campbell (Can) Trek Livestrong  
77Mathew Cronshaw (GBr) Rapha Condor  
78Mathew Cronshaw (GBr) Rapha Condor  
79Guillaume Boivin (Can) Team Quebec  
80Eric Boily (Can) Planet Energy  
81Jesse Sergent (NZl) Trek Livestrong  
82Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team  
83Clay Murfet (Aus) Kelly Benefit Strategies  
84San Bewley (NZl) Trek Livestrong  
85Simon Lambert-Lemay (Can) Team Quebec0:26:31 
86Jeffery Schiller (Can) Garneau-Club Chat0:30:36 
87Scott Tietzel (USA) DLP Racing  
88Phillip Martz (USA) DLP Racing  
89Steven Gordon (USA) DLP Racing  
90Robert Wardell (GBr) Kuk-Kinesis  
91Walker Savidge (USA) Felt-Holowesko Partners  
92Raymond Kreder (Ned) Felt-Holowesko Partners  
93Ryan Baumann (USA) Trek Livestrong0:38:21 
Points classification
1Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team18pts
2Darren Lill (RSA) Team Type 114 
3Ryan Roth (Can) Planet Energy13 
4Benjamin Day (Aus) Fly V Australia12 
5Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia12 
6Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies11 
7Chad Beyer (USA) BMC Racing Team11 
8Tom Southam (GBr) Rapha Condor10 
9Guy East (USA) Trek Livestrong8 
10Sergio Luis Henao (Col) Colombian National Team6 
11Derrick St-John (Can) Garneau-Club Chat5 
12Christopher Jones (USA) Team Type 14 
13Darwin Atapuma (Col) Colombian National Team4 
14Jarlinson Pantano (Col) Colombian National Team2 
15Caleb Fairly (USA) Felt-Holowesko Partners1 
16Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies1 
Mountains classification
1Chad Beyer (USA) BMC Racing Team25pts
2Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies16 
3Benjamin Day (Aus) Fly V Australia12 
4Christopher Jones (USA) Team Type 18 
5Guy East (USA) Trek Livestrong8 
6Raymond Kreder (Ned) Felt-Holowesko Partners7 
7Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team5 
8Tom Southam (GBr) Rapha Condor4 
9Derrick St-John (Can) Garneau-Club Chat4 
10Darwin Atapuma (Col) Colombian National Team3 
11Darren Lill (RSA) Team Type 12 
12Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia1 
13Ryan Roth (Can) Planet Energy1 
Teams classification
1BMC Racing Team11:56:29 
2Fly V Australia0:00:24 
3Team Type 10:00:33 
4Colombian National Team0:01:54 
5Kelly Benefit Strategies0:03:44 
6Planet Energy  
7Rapha Condor0:03:47 
8Trek Livestrong0:04:32 
9Felt-Holowesko Partners-Garmin U230:08:16 
10Canada National Team  
11Garneau-Club Chaussure0:18:10 
12Kuk-Kinesis0:26:30 
13Latvian National Team  
14Team Québec0:37:17 
15DLP Racing0:59:58 

 

Back to top