Cooke back to winning form

Olympic champion storms to stage 2 win in Iurreta-Emakumeen Bira, assumes race lead

Results
1Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing2:33:59 
2Diana Ziliute (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi  
3Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu-C.  
4Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team  
5Emilia Fahlin (Swe) Columbia Highroad Women  
6Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara Titanedi  
7Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team  
8Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi  
9Andrea Bosman (Ned) Netherlands  
10Judith Arndt (Ger) Columbia Highroad Women  
11Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi  
12Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam  
13Annemiek Van Vleuten (Ned) Netherlands  
14Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu-C.  
15Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen  
16Romy Kasper (Ger) Nürnberger Versicherung  
17Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint  
18Christelle Ferrier (Fra) Vision 1 Racing  
19Marta Vilajosana (Spa) Team Cmax Dila  
20Chantal Blaak (Ned) Netherlands  
21Mirjan Melchers (Ned) Team Flexpoint  
22Vicki Whitelaw (Aus) Vision 1 Racing  
23Suzanne De Goede (Ned) Nürnberger Versicherung  
24Marlen Johrend (Ger) Nürnberger Versicherung  
25Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam  
26Valentina Carretta (Ita) Italian National Team  
27Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi  
28Monia Baccaille (Ita) Michela Fanini Record Rox  
29Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team  
30Lucinda Brand (Ned) Netherlands  
31Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi  
32Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team  
33Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.  
34Linda Villumsen (Den) Columbia Highroad Women  
35Rosane Kirch (Bra) Michela Fanini Record Rox  
36Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team  
37Rossella Callovi (Ita) Italian National Team  
38Ludivine Henrion (Bel) Red Sun Cycling Team  
39Kimberly Anderson (USA) Columbia Highroad Women  
40Eneritz Iturriaga (Spa) Safi-Pasta Zara Titanedi  
41Catrine Josefsson (Swe) Bizkaia-Durango  
42Marie Lindberg (Swe) Nürnberger Versicherung  
43Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam  
44Mara Abbott (USA) Columbia Highroad Women  
45Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam  
46Elena Berlato (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi  
47Tatiana Guderzo (Ita) Michela Fanini Record Rox  
48Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team  
49Paulina Brzezna (Pol) Red Sun Cycling Team  
50Cristina Alcalde (Spa) Bizkaia-Durango  
51Ana Garcia (Spa) Bizkaia-Durango  
52Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi  
53Leticia Gil (Spa) Lointek  
54Chantal Beltman (Ned) Columbia Highroad Women  
55Madeleine Sandig (Ger) Nürnberger Versicherung  
56Ane Santesteban (Spa) Debabarrena-Kirolgi  
57Itsaso Leunda (Spa) Debabarrena-Kirolgi0:00:20 
58Debby Van Den Gerg (Ned) Vision 1 Racing  
59Adrie Viser (Ned) Netherlands0:00:33 
60Rossella Gobbo (Ita) Italian National Team0:00:47 
61Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam0:02:50 
62Eva Ledesma (Spa) Debabarrena-Kirolgi0:06:06 
63Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint0:07:14 
64Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.  
65Carly Hibberd (Aus) Michela Fanini Record Rox  
66Giulia Lazzerini (Ita) Michela Fanini Record Rox  
67Cristina Navarro (Spa) Lointek  
68Nikki Harris (GBr) Team Flexpoint  
69Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila  
70Silvia Tirado (Spa) Team Cmax Dila  
71Alice Donadoni (Ita) Team Cmax Dila  
72Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.  
73Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint0:07:18 
74Flavia Oliveira (Bra) Michela Fanini Record Rox0:11:19 
75Marta Tagliaferro (Ita) Italian National Team  
76Inma Rafael (Spa) Debabarrena-Kirolgi  
77Aurore Verhoeven (Fra) Vision 1 Racing  
78Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team  
79Fanny Riberot (Fra) Lointek  
80Lorena Foresi (Ita) Selle Italia Ghezzi  
81Valentina Scandolara (Ita) Italian National Team  
82Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen  
83Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila  
84Sabrina Zogli (Ita) Selle Italia Ghezzi  
85Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team  
86Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen  
87Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.  
88Katrien Van Looy (Bel) Topsport Vlaanderen  
89Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint  
90Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen  
91Christina Becker (Ger) Nürnberger Versicherung  
92Barbara Guarischi (Ita) Italian National Team  
93Debora Galvez (Spa) Lointek  
94Gema Pascual (Spa) Bizkaia-Durango  
95M R. Rodriguez (Spa) Lointek  
96Diana Zamorano (Spa) Bizkaia-Durango0:17:34 
97Solera Mar (Spa) Tolosa C.F.0:17:47 
98Saioa Olite (Spa) Debabarrena-Kirolgi0:17:49 
99Maria Diez (Spa) Lointek  
100Helena Maillo (Spa) Tolosa C.F.  
101Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team  
102Ana Vicario (Por) 4 Life- Freebike  
103Julia Alvarez (Spa) Tolosa C.F.  
104Katharina Alberti (Ger) Cervelo TestTeam  
105Izaro Lasa (Spa) Debabarrena-Kirolgi0:17:52 
106Linda Van Rijen (Ned) Netherlands  
 
Points
 
1Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing25pts
2Diana Ziliute (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi20 
3Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu-C.16 
4Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team14 
5Emilia Fahlin (Swe) Columbia Highroad Women12 
6Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara Titanedi10 
7Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team9 
8Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi8 
9Andrea Bosman (Ned) Netherlands7 
10Judith Arndt (Ger) Columbia Highroad Women6 
11Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi5 
12Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam4 
13Annemiek Van Vleuten (Ned) Netherlands3 
14Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu-C.2 
15Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen1 
 
Mountain 1 - Alto De Belandia (Cat.2 ) km50.1
1Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi6pts
2Elena Berlato (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi4 
3Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team2 
4Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint1 
 
Sprint 1 - Amurrio, km25.8
1Adrie Viser (Ned) Netherlands5pts
2Marta Tagliaferro (Ita) Italian National Team3 
3Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team1 
 
Sprint 2 - Respaldiza, km59
1Andrea Bosman (Ned) Netherlands5pts
2Chantal Beltman (Ned) Columbia Highroad Women3 
3Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam1 
 
Teams
 
1Safi-Pasta Zara Titanedi7:41:57 
2Vistion 1 RACING  
3Netherlands  
4Team Columbia-Highroad Women  
5Gauss RDZ Ormu-C.  
6Equipe Nurnberger Versicherung  
7Red Sun Cycling Team  
8Selle Italia Ghezzi  
9Cervelo TestTeam  
10Bigla Cycling team  
11Michela Fanini Record Rox  
12Bizkaia-Durango  
13Squadra N. Italia0:00:47 
14Debabarrena-Kirolgi0:06:26 
15Team Flexpoint0:07:14 
16Team CMAX Dila0:14:28 
17Lointek0:18:33 
18Topsport Vlaanderen Team0:22:38 
19TOLOSA C.F.0:53:25 
 
General classification after stage 2
 
1Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing4:33:39 
2Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team  
3Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu-C.  
4Judith Arndt (Ger) Columbia Highroad Women  
5Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team  
6Andrea Bosman (Ned) Netherlands  
7Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu-C.  
8Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam  
9Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint  
10Christelle Ferrier (Fra) Vision 1 Racing  
11Vicki Whitelaw (Aus) Vision 1 Racing  
12Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam  
13Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi  
14Rosane Kirch (Bra) Michela Fanini Record Rox  
15Elena Berlato (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi  
16Kimberly Anderson (USA) Columbia Highroad Women  
17Mara Abbott (USA) Columbia Highroad Women  
18Paulina Brzezna (Pol) Red Sun Cycling Team  
19Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara Titanedi0:00:54 
20Chantal Blaak (Ned) Netherlands  
21Marta Vilajosana (Spa) Team Cmax Dila  
22Mirjan Melchers (Ned) Team Flexpoint  
23Monia Baccaille (Ita) Michela Fanini Record Rox  
24Valentina Carretta (Ita) Italian National Team  
25Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team  
26Lucinda Brand (Ned) Netherlands  
27Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam  
28Diana Ziliute (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi0:01:09 
29Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi  
30Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi  
31Annemiek Van Vleuten (Ned) Netherlands  
32Suzanne De Goede (Ned) Nürnberger Versicherung  
33Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi  
34Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team  
35Rossella Callovi (Ita) Italian National Team  
36Romy Kasper (Ger) Nürnberger Versicherung  
37Marlen Johrend (Ger) Nürnberger Versicherung  
38Linda Villumsen (Den) Columbia Highroad Women  
39Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team  
40Catrine Josefsson (Swe) Bizkaia-Durango  
41Eneritz Iturriaga (Spa) Safi-Pasta Zara Titanedi  
42Marie Lindberg (Swe) Nürnberger Versicherung  
43Ana Garcia (Spa) Bizkaia-Durango  
44Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.  
45Ludivine Henrion (Bel) Red Sun Cycling Team  
46Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam  
47Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team  
48Tatiana Guderzo (Ita) Michela Fanini Record Rox  
49Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi  
50Madeleine Sandig (Ger) Nürnberger Versicherung  
51Chantal Beltman (Ned) Columbia Highroad Women  
52Emilia Fahlin (Swe) Columbia Highroad Women0:02:26 
53Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen  
54Cristina Alcalde (Spa) Bizkaia-Durango  
55Ane Santesteban (Spa) Debabarrena-Kirolgi  
56Leticia Gil (Spa) Lointek  
57Debby Van Den Gerg (Ned) Vision 1 Racing0:02:46 
58Rossella Gobbo (Ita) Italian National Team0:03:13 
59Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam0:03:59 
60Itsaso Leunda (Spa) Debabarrena-Kirolgi0:05:00 
61Adrie Viser (Ned) Netherlands0:07:35 
62Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint0:08:23 
63Alice Donadoni (Ita) Team Cmax Dila  
64Nikki Harris (GBr) Team Flexpoint0:09:40 
65Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila  
66Eva Ledesma (Spa) Debabarrena-Kirolgi0:11:09 
67Cristina Navarro (Spa) Lointek0:11:50 
68Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen0:12:28 
69Flavia Oliveira (Bra) Michela Fanini Record Rox  
70Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team  
71Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.0:13:27 
72Aurore Verhoeven (Fra) Vision 1 Racing0:13:45 
73Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen  
74Sabrina Zogli (Ita) Selle Italia Ghezzi  
75Carly Hibberd (Aus) Michela Fanini Record Rox0:14:16 
76Silvia Tirado (Spa) Team Cmax Dila  
77Giulia Lazzerini (Ita) Michela Fanini Record Rox  
78Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.  
79Lorena Foresi (Ita) Selle Italia Ghezzi0:15:55 
80Katrien Van Looy (Bel) Topsport Vlaanderen  
81M R. Rodriguez (Spa) Lointek0:16:22 
82Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint0:17:01 
83Marta Tagliaferro (Ita) Italian National Team0:17:32 
84Inma Rafael (Spa) Debabarrena-Kirolgi0:18:21 
85Valentina Scandolara (Ita) Italian National Team  
86Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team  
87Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila  
88Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.  
89Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen  
90Barbara Guarischi (Ita) Italian National Team  
91Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint  
92Gema Pascual (Spa) Bizkaia-Durango  
93Christina Becker (Ger) Nürnberger Versicherung  
94Debora Galvez (Spa) Lointek0:20:38 
95Fanny Riberot (Fra) Lointek0:23:00 
96Diana Zamorano (Spa) Bizkaia-Durango0:24:36 
97Katharina Alberti (Ger) Cervelo TestTeam0:24:51 
98Linda Van Rijen (Ned) Netherlands0:24:54 
99Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team0:26:18 
100Saioa Olite (Spa) Debabarrena-Kirolgi0:29:30 
101Maria Diez (Spa) Lointek  
102Ana Vicario (Por) 4 Life- Freebike  
103Solera Mar (Spa) Tolosa C.F.0:31:16 
104Helena Maillo (Spa) Tolosa C.F.0:31:18 
105Julia Alvarez (Spa) Tolosa C.F.  
106Izaro Lasa (Spa) Debabarrena-Kirolgi0:39:20 
 
Points classification
 
1Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing45pts
2Judith Arndt (Ger) Columbia Highroad Women31 
3Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team30 
4Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu-C.28 
5Andrea Bosman (Ned) Netherlands26 
6Diana Ziliute (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi20 
7Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team19 
8Emilia Fahlin (Swe) Columbia Highroad Women12 
9Adrie Viser (Ned) Netherlands11 
10Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu-C.10 
11Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara Titanedi10 
12Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam9 
13Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam9 
14Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi8 
15Elena Berlato (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi7 
16Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team6 
17Vicki Whitelaw (Aus) Vision 1 Racing6 
18Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi5 
19Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint4 
20Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint4 
21Christelle Ferrier (Fra) Vision 1 Racing3 
22Annemiek Van Vleuten (Ned) Netherlands3 
23Chantal Beltman (Ned) Columbia Highroad Women3 
24Lorena Foresi (Ita) Selle Italia Ghezzi3 
25Marta Tagliaferro (Ita) Italian National Team3 
 
Mountains classification
 
1Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi12pts
2Elena Berlato (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi7 
3Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team2 
4Mara Abbott (USA) Columbia Highroad Women2 
5Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam1 
6Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint1 
 
Sprint classification
 
1Adrie Viser (Ned) Netherlands11pts
2Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team6 
3Andrea Bosman (Ned) Netherlands5 
4Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint4 
5Chantal Beltman (Ned) Columbia Highroad Women3 
6Lorena Foresi (Ita) Selle Italia Ghezzi3 
7Marta Tagliaferro (Ita) Italian National Team3 
8Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam1 
 
Young rider classification
 
1Chantal Blaak (Ned) Netherlands  
2Valentina Carretta (Ita) Italian National Team  
3Lucinda Brand (Ned) Netherlands  
4Rossella Callovi (Ita) Italian National Team  
5Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam  
6Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi  
7Ane Santesteban (Spa) Debabarrena-Kirolgi  
8Rossella Gobbo (Ita) Italian National Team  
9Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen  
10Aurore Verhoeven (Fra) Vision 1 Racing  
11Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen  
 
Regional rider classification
 
1Eneritz Iturriaga (Spa) Safi-Pasta Zara Titanedi  
2Cristina Alcalde (Spa) Bizkaia-Durango  
3Ane Santesteban (Spa) Debabarrena-Kirolgi  
4Itsaso Leunda (Spa) Debabarrena-Kirolgi  
5Inma Rafael (Spa) Debabarrena-Kirolgi  
6Saioa Olite (Spa) Debabarrena-Kirolgi  
7Helena Maillo (Spa) Tolosa C.F.  
8Izaro Lasa (Spa) Debabarrena-Kirolgi  
 
Teams classification
 
1Vistion 1 RACING13:40:57 
2Team Columbia-Highroad Women  
3Red Sun Cycling Team0:00:54 
4Cervelo TestTeam  
5Gauss RDZ Ormu-C.0:01:09 
6Netherlands0:01:48 
7Safi-Pasta Zara Titanedi0:02:03 
8Michela Fanini Record Rox  
9Selle Italia Ghezzi0:02:18 
10Bigla Cycling team  
11Equipe Nurnberger Versicherung0:03:27 
12Bizkaia-Durango0:04:44 
13Squadra N. Italia0:05:16 
14Team Flexpoint0:09:17 
15Debabarrena-Kirolgi0:18:35 
16Team CMAX Dila0:18:57 
17Topsport Vlaanderen Team0:28:39 
18Lointek0:30:38 
19TOLOSA C.F.1:33:52 
Back to top