Vos takes winning streak to Germany

Dutch rider sprints to stage one win

Full Results
1Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit1:59:44 
2Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team  
3Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi  
4Ellen Van Dijk (Ned) Team Columbia Highroad Women  
5Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team  
6Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:00:04 
7Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu-Colnago  
8Linda Villumsen Serup (Den) Team Columbia Highroad Women  
9Andrea Bosman (Ned) Netherlands National Team0:00:10 
10Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi  
11Eva Lechner (Ita) Gauss RDZ Ormu-Colnago  
12Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi  
13Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing  
14Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi  
15Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team  
16Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi  
17Angela Hennig (Ger) DSB Bank - Nederland Bloeit  
18Aurore Verhoeven (Fra) Vision 1 Racing  
19Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team  
20Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team  
21Vicki Whitelaw (Aus) Vision 1 Racing  
22Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint  
23Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint  
24Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team  
25Carla Swart (RSA) MTN Energade Cycling Team0:00:16 
26Regina Bruins (Ned) Cervélo Test Team  
27Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu-Colnago  
28Kimberly Anderson (USA) Team Columbia Highroad Women  
29Danielle King (GBr) Vision 1 Racing  
30Inge Klep (Ned) Red Sun Cycling Team  
31Marissa van der Merwe (RSA) MTN Energade Cycling Team  
32Christiane Soeder (Aut) Cervélo Test Team  
33Tina Liebig (Ger) DSB Bank - Nederland Bloeit  
34Nicole Brändli (Swi) Bigla Cycling Team0:01:38 
35Irene van den Broek (Ned) Netherlands National Team0:00:16 
36Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
37Svetlana Pauliukaite (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi  
38Bianca Purath (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
39Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung  
40Elke Gebhardt (Ger) DSB Bank - Nederland Bloeit  
41Latoya Brulee (Bel) Red Sun Cycling Team  
42Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
43Carla Ryan (Aus) Cervélo Test Team  
44Martina Zwick (Ger) German National Team  
46Katie Curtis (GBr) Vision 1 Racing  
47Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team CMAX DILA  
48Luise Keller (Ger) Team Columbia Highroad Women  
49Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi  
50Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa-ELK  
51Noortje Tabak (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit  
52Marieke Van Wanroij (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit  
53Madeleine Sandig (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
54Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team0:00:31 
55Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu-Colnago  
56Lina-Kristin Schink (Ger) German National Team  
57Mara Abbott (USA) Team Columbia Highroad Women  
58Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara Titanedi0:00:39 
59Marlijn Binnendijk (Ned) Netherlands National Team  
60Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu-Colnago0:01:15 
61Emilie Aubry (Swi) Cervélo Test Team0:01:37 
62Anna van der Breggen (Ned) Team Flexpoint0:01:15 
63Josien van Wingerden-van den Heerik (Ned) Netherlands National Team  
64Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu-Colnago  
65Stefanie Degle (Ger) Team Uniqa-ELK  
66Pascale Schnider (Swi) Cervélo Test Team  
67Karin Thürig (Swi) Bigla Cycling Team  
68Agne Bagdonaviciute (Ltu) Selle Italia Ghezzi  
69Sabrina Schweizer (Ger) German National Team  
70Bernadette Schober (Aut) Team Uniqa-ELK  
71Martina Ruzickova (Cze) Team Uniqa-ELK  
72Nathalie Lamborelle (Lux) Team Uniqa-ELK  
73Anna Schnitzmeier (Ger) German National Team  
74Jana Schemmer (Ger) German National Team  
75Virginia Hennig (Ger) German National Team  
76Francesca Faustini (Ita) Team CMAX DILA  
77Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint0:01:38 
78Silvia Tirado Marquez (Spa) Team CMAX DILA0:01:15 
79Saneila Biagi (Ita) Team CMAX DILA  
80Jacqueline Garner (GBr) Vision 1 Racing  
81Chrissie Viljoen RAS MTN Energade Cycling Team0:09:43 
82Sabrina Zogli (Ita) Selle Italia Ghezzi  
83Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team0:15:28 
84Cashandra Slingerland (RSA) MTN Energade Cycling Team0:09:43 
85Larissa Kleinmann (Ger) MTN Energade Cycling Team0:13:51 
86Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team0:08:30 
87Mirjam Melchers-van Poppel (Ned) Team Flexpoint0:15:28 
88Lorena Foresi (Ita) Selle Italia Ghezzi  
DNFEmilia Fahlin (Swe) Team Columbia Highroad Women  
DNFMarina Romoli (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi  
DNFPelin Cizgin (Aut) Team Uniqa-ELK  
Sprint 1
1Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team3pts
2Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team2 
3Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team1 
Sprint 2
1Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung3pts
2Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team2 
3Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team1 
Sprint 3
1Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team3pts
2Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit2 
3Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team1 
Finish
1Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit3pts
2Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team2 
3Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi1 
Mountain 1
1Larissa Kleinmann (Ger) MTN Energade Cycling Team3pts
2Carla Swart (RSA) MTN Energade Cycling Team2 
3Tina Liebig (Ger) DSB Bank - Nederland Bloeit1 
Mountain 2
1Tina Liebig (Ger) DSB Bank - Nederland Bloeit3pts
2Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team2 
3Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung1 
Mountain 3
1Tina Liebig (Ger) DSB Bank - Nederland Bloeit3pts
2Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team2 
3Madeleine Sandig (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung1 
General classification after stage 1
1Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit1:59:32 
2Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team0:00:06 
3Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team0:00:07 
4Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi0:00:08 
5Ellen Van Dijk (Ned) Team Columbia Highroad Women0:00:12 
6Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:00:13 
7Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu-Colnago0:00:16 
8Linda Villumsen Serup (Den) Team Columbia Highroad Women  
9Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team0:00:17 
10Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team0:00:19 
11Andrea Bosman (Ned) Netherlands National Team0:00:22 
12Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi  
13Eva Lechner (Ita) Gauss RDZ Ormu-Colnago  
14Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi  
15Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing  
16Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi  
17Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi  
18Angela Hennig (Ger) DSB Bank - Nederland Bloeit  
19Aurore Verhoeven (Fra) Vision 1 Racing  
20Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team  
21Vicki Whitelaw (Aus) Vision 1 Racing  
22Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint  
23Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint  
24Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team  
25Carla Swart (RSA) MTN Energade Cycling Team0:00:28 
26Regina Bruins (Ned) Cervélo Test Team  
27Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu-Colnago  
28Kimberly Anderson (USA) Team Columbia Highroad Women  
29Danielle King (GBr) Vision 1 Racing  
30Inge Klep (Ned) Red Sun Cycling Team  
31Marissa van der Merwe (RSA) MTN Energade Cycling Team  
32Christiane Soeder (Aut) Cervélo Test Team  
33Tina Liebig (Ger) DSB Bank - Nederland Bloeit  
34Irene van den Broek (Ned) Netherlands National Team  
35Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
36Svetlana Pauliukaite (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi  
37Bianca Purath (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
38Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung  
39Elke Gebhardt (Ger) DSB Bank - Nederland Bloeit  
40Latoya Brulee (Bel) Red Sun Cycling Team  
41Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
42Carla Ryan (Aus) Cervélo Test Team  
43Martina Zwick (Ger) German National Team  
44Katie Curtis (GBr) Vision 1 Racing  
45Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team CMAX DILA  
46Luise Keller (Ger) Team Columbia Highroad Women  
47Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi  
48Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa-ELK  
49Noortje Tabak (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit  
50Marieke Van Wanroij (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit  
51Madeleine Sandig (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
52Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team0:00:43 
53Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu-Colnago  
54Lina-Kristin Schink (Ger) German National Team  
55Mara Abbott (USA) Team Columbia Highroad Women  
56Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara Titanedi0:00:51 
57Marlijn Binnendijk (Ned) Netherlands National Team  
58Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu-Colnago0:01:27 
59Anna van der Breggen (Ned) Team Flexpoint  
60Josien van Wingerden-van den Heerik (Ned) Netherlands National Team  
61Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu-Colnago  
62Stefanie Degle (Ger) Team Uniqa-ELK  
63Pascale Schnider (Swi) Cervélo Test Team  
64Karin Thürig (Swi) Bigla Cycling Team  
65Agne Bagdonaviciute (Ltu) Selle Italia Ghezzi  
66Sabrina Schweizer (Ger) German National Team  
67Bernadette Schober (Aut) Team Uniqa-ELK  
68Martina Ruzickova (Cze) Team Uniqa-ELK  
69Nathalie Lamborelle (Lux) Team Uniqa-ELK  
70Anna Schnitzmeier (Ger) German National Team  
71Jana Schemmer (Ger) German National Team  
72Virginia Hennig (Ger) German National Team  
73Francesca Faustini (Ita) Team CMAX DILA  
74Silvia Tirado Marquez (Spa) Team CMAX DILA  
75Saneila Biagi (Ita) Team CMAX DILA  
76Jacqueline Garner (GBr) Vision 1 Racing  
77Emilie Aubry (Swi) Cervélo Test Team0:01:49 
78Nicole Brändli (Swi) Bigla Cycling Team0:01:50 
79Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint  
80Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team0:08:42 
81Chrissie Viljoen RAS MTN Energade Cycling Team0:09:55 
82Sabrina Zogli (Ita) Selle Italia Ghezzi  
83Cashandra Slingerland (RSA) MTN Energade Cycling Team  
84Larissa Kleinmann (Ger) MTN Energade Cycling Team0:14:03 
85Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team0:15:40 
86Mirjam Melchers-van Poppel (Ned) Team Flexpoint  
87Lorena Foresi (Ita) Selle Italia Ghezzi  
Points classification
1Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit5pts
2Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team5 
3Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team5 
4Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung3 
5Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team3 
6Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team2 
7Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi1 
Mountains classification
1Tina Liebig (Ger) DSB Bank - Nederland Bloeit7pts
2Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team4 
3Larissa Kleinmann (Ger) MTN Energade Cycling Team3 
4Carla Swart (RSA) MTN Energade Cycling Team2 
5Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung1 
6Madeleine Sandig (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung1 
Teams classification
1Safi-Pasta Zara Titanedi5:59:32 
2Team Columbia Highroad Women  
3Red Sun Cycling Team  
4DSB Bank - Nederland Bloeit0:00:06 
5Gauss RDZ Ormu-Colnago0:00:10 
6Vision 1 Racing  
7Cervélo Test Team0:00:12 
8Selle Italia Ghezzi0:00:16 
9Equipe Nürnberger Versicherung  
10Bigla Cycling Team0:00:31 
11Netherlands National Team0:00:45 
12Team Flexpoint0:01:15 
13German National Team0:01:42 
14Team Uniqa-ELK0:02:26 
15Team CMAX DILA  
16MTN Energade Cycling Team0:09:55 
Back to top