Worrack powers to solo win

Hausler more secure in overall lead as Arndt crashes out

German Trixi Worrack rescued the Giro Donne for Equipe Nürnberger Versicherung by taking a fine solo victory on the eight stage to Pesco Sannita. After the team's leader Amber Neben crashed out of the race earlier this week, the team switched its focus to winning stages, and Worrack came through with aplomb.

Worrack attacked with 25km to go on the day's final climb, and by the line had opened up a 1'13 lead on a chasing group led home by American Shelley Olds.

Overall leader Claudia Hausler rolled across the line 2'57 behind Worrack, her lead not threatened by the five riders in front. The Cervelo rider's closest competition, Judith Arndt (Columbia-HTC), crashed out of the race on the stage, leaving her teammate Mara Abbott to take up the second place position on GC, 50" behind Hausler.

The race concludes Sunday.

Results
1Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung3:05:26 
2Shelley Olds (USA) US National Team0:01:13 
3Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino  
4Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint  
5Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:01:15 
6Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam0:02:57 
7Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team  
8Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint  
9Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox  
10Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi  
11Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi  
12Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women  
13Amber Halliday (Aus) Australia0:03:05 
14Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam  
15Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam0:04:11 
16Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam0:05:58 
17Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox0:05:59 
18Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi0:06:02 
19Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line0:06:58 
20Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila'0:07:01 
21Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago0:07:12 
22Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi  
23Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam  
24Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team  
25Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam  
26Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women  
27Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi  
28Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
29Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women  
30Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women  
31Tiffany Cromwell (Aus) Australia  
32Megan Guarnier (USA) US National Team  
33Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila'  
34Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint  
35Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line0:07:29 
36Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo0:10:57 
37Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino0:11:12 
38Shara Gillon (Aus) Australia  
39Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi  
40Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino  
41Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam  
42Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino  
43Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo  
44Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System  
45Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi  
46Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi  
47Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
48Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila'  
49Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo  
50Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi  
51Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
52Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System  
53Carlee Taylor (Aus) Australia  
54Lauren Kitchen (Aus) Australia  
55Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
56Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam  
57Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam  
58Lauren Tamayo (USA) US National Team  
59Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo  
60Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
61Katharine Carroll (USA) US National Team  
62Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team  
63Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team  
64Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino  
65Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung  
66Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data  
67Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam  
68Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam  
69Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint  
70Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi0:11:20 
71Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi0:20:12 
72Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila'  
73Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam  
74Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox  
75Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam  
76Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System  
77Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo  
78Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System  
79Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team  
80Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino  
81Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi  
82Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi  
83Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line  
84Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line  
85Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line  
86Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo  
87Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo  
88Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
89Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System  
90Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
91Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino  
92Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi  
93Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox  
94Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi  
95Liz Hatch (USA) Team System Data  
96Lisa Racchetto (USA) Team System Data  
97Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi  
98Odette Bertolin (Ita) Team System Data0:22:22 
99Alena Dylko (Blr) Team System Data  
100Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila'  
101Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team0:22:29 
102Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women  
103Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team  
104Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women  
105Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women  
106Marina Vinnikava (Blr) Team System Data0:26:29 
107Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:31:26 
108Meredith Miller (USA) US National Team0:31:38 
109Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago0:33:04 
110Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
111Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team  
112Brooke Miller (USA) US National Team0:34:29 
113Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System  
NFJudith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women1976 
DNFCharlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung1983 
General classification after stage
1Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam22:25:04 
2Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women0:00:50 
3Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team0:02:53 
4Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam0:06:55 
5Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino0:07:32 
6Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi0:09:13 
7Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:11:17 
8Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam0:12:49 
9Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint0:14:45 
10Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago0:14:55 
11Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam0:16:31 
12Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago0:20:06 
13Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women0:21:14 
14Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox0:22:34 
15Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:27:25 
16Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam0:27:41 
17Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi0:27:46 
18Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi0:28:28 
19Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women0:29:37 
20Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila'0:31:07 
21Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint0:31:21 
22Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:32:38 
23Tiffany Cromwell (Aus) Australia0:32:59 
24Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line0:34:38 
25Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint0:35:02 
26Amber Halliday (Aus) Australia0:35:28 
27Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi0:37:53 
28Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo0:39:48 
29Shara Gillon (Aus) Australia0:41:57 
30Shelley Olds (USA) US National Team0:48:49 
31Ana Belen Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System0:49:49 
32Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women0:54:12 
33Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam0:57:19 
34Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi0:58:20 
35Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago0:59:39 
36Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam0:59:55 
37Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi1:00:36 
38Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi1:01:27 
39Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino1:01:45 
40Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team1:02:20 
41Carlee Taylor (Aus) Australia1:02:27 
42Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line1:05:02 
43Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team1:06:04 
44Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung1:06:05 
45Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox1:06:06 
46Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino1:06:44 
47Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team1:06:56 
48Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago1:07:08 
49Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo1:08:39 
50Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi1:11:43 
51Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi1:12:00 
52Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi1:12:08 
53Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam1:12:15 
54Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila'1:13:23 
55Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam1:15:07 
56Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo1:15:53 
57Lauren Tamayo (USA) US National Team1:16:15 
58Katharine Carroll (USA) US National Team1:16:53 
59Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line1:16:54 
60Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino1:17:45 
61Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint1:18:29 
62Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi1:18:41 
63Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Spa) Safi - Pasta Zara Titanedi1:18:50 
64Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team  
65Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino1:19:15 
66Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women1:19:17 
67Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox1:19:41 
68Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam1:19:55 
69Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago1:21:21 
70Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino1:21:42 
71Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago1:22:17 
72Lauren Kitchen (Aus) Australia1:24:49 
73Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi1:24:58 
74Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System1:26:04 
75Megan Guarnier (USA) US National Team1:27:17 
76Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi1:27:35 
77Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung1:31:39 
78Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi1:32:40 
79Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam1:33:07 
80Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi1:35:48 
81Meredith Miller (USA) US National Team1:36:27 
82Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data1:36:35 
83Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo1:39:24 
84Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam1:39:53 
85Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team1:43:51 
86Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line1:44:50 
87Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila'1:45:48 
88Lisa Racchetto (USA) Team System Data1:45:55 
89Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women1:46:44 
90Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung1:49:54 
91Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line1:53:22 
92Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo1:54:03 
93Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System1:54:04 
94Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo1:56:52 
95Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System1:57:28 
96Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago2:00:47 
97Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo2:02:34 
98Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila'2:03:56 
99Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System2:06:41 
100Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team2:09:18 
101Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam2:12:52 
102Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago2:14:01 
103Liz Hatch (USA) Team System Data2:14:56 
104Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team2:14:58 
105Odette Bertolin (Ita) Team System Data2:16:09 
106Alena Dylko (Blr) Team System Data2:16:38 
107Brooke Miller (USA) US National Team2:19:31 
108Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Cmax Dila'2:29:19 
109Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women2:30:49 
110Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino2:31:31 
111Marina Vinnikava (Blr) Team System Data2:37:55 
112Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox2:44:39 
113Diana Zamorano (Spa) Bizkaia - Durango - Champion System2:48:22 

 

Back to top