Ulissi takes stage and overall lead

Rogina closest challenger

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD4:19:07 
2Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team0:00:18 
3Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD0:00:30 
4Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj0:00:37 
5Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:00:46 
6Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale0:01:13 
7Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:01:14 
8Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team0:01:50 
9Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC0:01:53 
10Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:02:17 
11Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard0:02:34 
12Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj0:02:43 
13Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil0:02:45 
14Luka Mezgec (Slo) Sava0:02:52 
15Fortunato Baliani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:02:54 
16David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC0:02:56 
17Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC  
18Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika Favorit Team0:03:08 
19Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone0:03:29 
20Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
21Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil0:03:53 
22Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:04:14 
23Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:04:36 
24Rafal Majka (Pol) Saxo Bank Sungard  
25Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:04:57 
26Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale0:05:16 
27Gasper Svab (Slo) Sava0:05:24 
28Jan Polanc (Slo) Radenska0:05:27 
29Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone0:05:46 
30Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:05:49 
31Volodymir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard0:05:57 
32Blaz Furdi (Slo) Adria Mobil0:06:05 
33Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne0:06:08 
34Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne  
35Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone0:06:37 
36Vladimir Kerkez (Slo) Sava0:07:49 
37Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone0:08:53 
38Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:09:39 
39Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone0:10:30 
40Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team  
41Jaka Bostner (Slo) Radenska0:10:45 
42Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
43Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:11:00 
44Tim Mikelj (Slo) Sava0:11:41 
45Bostjan Rezman (Slo) Perutnina Ptuj0:13:35 
46Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC0:13:59 
47Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD  
48Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj  
49Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard  
50Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone  
51Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
52Simone Campagnaro (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
53Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
54Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD  
55Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
56Grega Bole (Slo) Lampre - ISD0:14:26 
57Klemen Stimulak (Slo) Radenska0:15:29 
58Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil0:15:48 
59Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil  
60Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team  
61Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale0:16:44 
62Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team0:16:48 
63Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD0:17:35 
64Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD  
65Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale  
66Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD  
67Jure Bitenc (Slo) Sava0:18:11 
68Manuel Fedele (Ita)0:19:15 
69Nejc Bester (Slo) Sava  
70Stefano Zanichelli (Ita)  
71Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone  
72Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:19:23 
73Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Cannondale0:19:27 
74Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale  
75Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team  
76Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil  
77Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:19:48 
78Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Cannondale  
79Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:19:58 
80Marco Haller (Aut) Adria Mobil  
81Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne0:20:08 
82Jure Zagar (Slo) Adria Mobil0:20:14 
83Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj  
84Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj  
85Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj0:20:20 
86Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:20:29 
87Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale  
88Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:20:34 
89Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli  
90Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:21:00 
91Nik Burjek (Slo) Sava  
92Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj0:21:06 
93Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team  
94Stanislav Zaraliev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
95Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:21:13 
96Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard  
97Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
98Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
99André Steensen (Den) Saxo Bank Sungard0:21:19 
100Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
101Daniel Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
102Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:21:47 
103Jure Zrimsek (Slo) Sava  
104Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:22:37 
105Blaz Klemencic (Slo) Radenska0:24:19 
106Andrej Rajsp (Slo) Radenska0:24:32 
107Jure Berk (Slo) Radenska  
108Robert Jenko (Slo) Radenska0:24:46 
109Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:25:02 
DNFPavlin Balinsky (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
DNFKohei Uchima (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
DNFKlemen Michelizza (Slo) Radenska  
DNFMatthias Brandle (Aut) Geox-TMC  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team5 pts
2Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3 
3Grega Bole (Slo) Lampre - ISD1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team5 pts
2Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo3 
3Grega Bole (Slo) Lampre - ISD1 
Sprint 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator5 pts
2Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard3 
3Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil1 
Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResult
Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Grega Bole (Slo) Lampre - ISD6 pts
2Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo4 
3Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard2 
Mountain 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Grega Bole (Slo) Lampre - ISD6 pts
2Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo4 
3Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard2 
Mountain 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD  
2Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team8 pts
3Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD6 
4Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj4 
5Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo2 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Loborika Favorit Team13:02:37 
2Geox-TMC13:05:07 
3d'Angelo DAN Antenucci-Nippo13:06:50 
4Topsport Vlaanderen13:09:40 
5Adria Mobil13:10:04 
6Saxo Bank-Sungard13:10:28 
7Lampre-ISD13:11:50 
8Acqua & Sapone13:13:13 
9Sava13:13:26 
10Perutnina Ptuj13:14:16 
11Liquigas-Cannondale13:20:34 
12Cofidis13:20:37 
13Farnese Vini-Neri Sottoli13:22:55 
14Konya Torku Seker Spor - Vivelo13:28:32 
15Radenska13:29:02 
General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD9:21:29 
2Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team0:00:36 
3Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj0:00:38 
4Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:00:55 
5Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD0:01:04 
6Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:01:18 
7Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale  
8Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC0:02:14 
9Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team0:02:20 
10Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard0:02:46 
11Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:02:52 
12Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC0:03:12 
13Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj0:03:13 
14Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil0:03:17 
15Fortunato Baliani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:03:22 
16David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC0:03:24 
17Luka Mezgec (Slo) Sava0:03:25 
18Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone0:03:51 
19Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:03:54 
20Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika Favorit Team0:04:02 
21Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil0:04:16 
22Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:04:32 
23Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:05:03 
24Rafal Majka (Pol) Saxo Bank Sungard0:05:11 
25Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale0:05:23 
26Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:05:44 
27Gasper Svab (Slo) Sava0:05:50 
28Jan Polanc (Slo) Radenska0:06:01 
29Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne0:06:26 
30Blaz Furdi (Slo) Adria Mobil0:06:27 
31Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone  
32Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne0:06:31 
33Volodymir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard0:06:34 
34Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone0:07:02 
35Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:07:09 
36Vladimir Kerkez (Slo) Sava0:08:19 
37Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:10:18 
38Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone0:11:04 
39Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team0:11:13 
40Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:11:25 
41Jaka Bostner (Slo) Radenska0:12:39 
42Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:13:44 
43Bostjan Rezman (Slo) Perutnina Ptuj0:14:06 
44Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj0:14:18 
45Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone0:14:21 
46Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard0:14:24 
47Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:14:29 
48Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:14:31 
49Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:14:35 
50Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone0:14:38 
51Simone Campagnaro (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:14:40 
52Grega Bole (Slo) Lampre - ISD0:14:44 
53Klemen Stimulak (Slo) Radenska0:15:57 
54Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD0:16:14 
55Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil0:16:24 
56Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil  
57Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team0:16:30 
58Tim Mikelj (Slo) Sava0:17:13 
59Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale0:17:18 
60Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD0:17:53 
61Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale0:17:56 
62Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team0:18:27 
63Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC0:18:28 
64Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD0:18:30 
65Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD0:19:40 
66Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD0:19:44 
67Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil0:19:49 
68Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Cannondale0:19:50 
69Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone0:19:55 
70Manuel Fedele (Ita)0:20:09 
71Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:20:17 
72Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:20:24 
73Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne0:20:28 
74Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj0:20:37 
75Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale0:20:41 
76Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj0:20:44 
77Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Cannondale0:20:51 
78Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:21:30 
79Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:21:34 
80Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard0:21:46 
81Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team0:21:58 
82Nejc Bester (Slo) Sava0:22:16 
83Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:22:28 
84Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team0:23:04 
85Jure Zrimsek (Slo) Sava0:23:52 
86Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale0:24:21 
87Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:24:38 
88Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:24:48 
89Stefano Zanichelli (Ita)0:24:52 
90Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj0:24:58 
91Robert Jenko (Slo) Radenska0:25:23 
92Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj0:25:42 
93Jure Zagar (Slo) Adria Mobil0:25:52 
94Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:25:55 
95André Steensen (Den) Saxo Bank Sungard0:26:25 
96Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:26:29 
97Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:26:38 
98Daniel Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:26:59 
99Jure Bitenc (Slo) Sava0:27:23 
100Marco Haller (Aut) Adria Mobil0:28:53 
101Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:29:46 
102Andrej Rajsp (Slo) Radenska0:29:49 
103Nik Burjek (Slo) Sava0:30:07 
104Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:30:10 
105Blaz Klemencic (Slo) Radenska0:30:11 
106Stanislav Zaraliev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:30:21 
107Jure Berk (Slo) Radenska0:30:44 
108Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:32:09 
109Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:34:47 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale44 pts
2Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj39 
3Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli39 
4Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD35 
5Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team26 
6Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale25 
7Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo24 
8Grega Bole (Slo) Lampre - ISD22 
9Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale16 
10Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD16 
11Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard14 
12Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne12 
13Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil11 
14Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone11 
15Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team10 
16Nik Burjek (Slo) Sava9 
17Manuel Fedele (Ita)9 
18Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC8 
19Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC8 
20Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone8 
21Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator8 
22Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team8 
23Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne7 
24Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC7 
25Andrej Rajsp (Slo) Radenska7 
26Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator6 
27Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo6 
28Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD5 
29Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator5 
30Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne4 
31Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj4 
32Simone Campagnaro (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo4 
33Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil3 
34Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard3 
35Marko Kump (Slo) Geox-TMC3 
36Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj3 
37Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo3 
38Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil2 
39Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne2 
40Luka Mezgec (Slo) Sava2 
41Fortunato Baliani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo1 
42Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD12 pts
2Grega Bole (Slo) Lampre - ISD12 
3Andrej Rajsp (Slo) Radenska9 
4Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team8 
5Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo8 
6Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD6 
7Nik Burjek (Slo) Sava6 
8Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard4 
9Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj4 
10Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone3 
11Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo2 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Loborika Favorit Team28:11:15 
2Geox-TMC0:01:47 
3d'Angelo DAN Antenucci-Nippo0:03:54 
4Topsport Vlaanderen0:06:41 
5Adria Mobil0:07:02 
6Saxo Bank-Sungard0:07:18 
7Lampre-ISD0:08:31 
8Acqua & Sapone0:10:25 
9Sava0:10:36 
10Perutnina Ptuj0:10:50 
11Liquigas-Cannondale0:16:58 
12Cofidis0:17:27 
13Farnese Vini-Neri Sottoli0:19:51 
14Radenska0:26:28 
15Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:29:25 

Related Articles

Back to top