TechPowered By

More tech

Tour de Slovénie 2011

Date range:
June 16-19, 2011

June 17, Stage 1: Koper - Nova Gorica 189.6km

Viviani sprints to victory over Bole

By:
Cycling News
Published:
June 17, 2011, 18:09 BST,
Updated:
June 17, 2011, 19:11 BST

Vrecer holds onto race lead on sprint stage

Elia Viviani (Liquigas-Cannondale) wins stage 1

Elia Viviani (Liquigas-Cannondale) wins stage 1

view thumbnail gallery

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale 4:54:35  
2 Grega Bole (Slo) Lampre - ISD    
3 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
4 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale    
5 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
6 Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil    
7 Manuel Fedele (Ita)    
8 Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone    
9 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
10 Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team    
11 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
12 Simone Campagnaro (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
13 Marko Kump (Slo) Geox-TMC    
14 Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil    
15 Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo    
16 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
17 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone    
18 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
19 Luka Mezgec (Slo) Sava    
20 Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard    
21 Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne    
22 Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
23 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD    
24 Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team    
25 Blaz Furdi (Slo) Adria Mobil    
26 Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard    
27 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone    
28 Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj    
29 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
30 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
31 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
32 David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC    
33 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale    
34 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil    
35 Fortunato Baliani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
36 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale    
37 Rafal Majka (Pol) Saxo Bank Sungard    
38 Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone    
39 Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard    
40 Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil    
41 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD    
42 Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC    
43 Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika Favorit Team    
44 Gasper Svab (Slo) Sava    
45 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj    
46 Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team    
47 Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo    
48 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
49 Klemen Stimulak (Slo) Radenska    
50 Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj    
51 Bostjan Rezman (Slo) Perutnina Ptuj    
52 Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
53 Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
54 Volodymir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard    
55 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj    
56 Robert Jenko (Slo) Radenska    
57 Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone    
58 Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team    
59 Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale    
60 Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Cannondale    
61 Jan Polanc (Slo) Radenska    
62 Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC    
63 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
64 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone    
65 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
66 Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj    
67 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil    
68 Vladimir Kerkez (Slo) Sava    
69 Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team    
70 Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD 0:00:16  
71 Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:36  
72 Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC 0:00:41  
73 Jaka Bostner (Slo) Radenska    
74 Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
75 Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team    
76 Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:01:24  
77 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD 0:01:42  
78 Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
79 Jure Zrimsek (Slo) Sava    
80 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD    
81 Nejc Bester (Slo) Sava    
82 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD    
83 Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:02:59  
84 Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team    
85 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:03:33  
86 Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:03:45  
87 Klemen Michelizza (Slo) Radenska 0:03:58  
88 Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale    
89 Stefano Zanichelli (Ita)    
90 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC    
91 Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD    
92 Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj    
93 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj    
94 Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:04:44  
95 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
96 Blaz Klemencic (Slo) Radenska    
97 Jure Berk (Slo) Radenska    
98 Tim Mikelj (Slo) Sava    
99 André Steensen (Den) Saxo Bank Sungard    
100 Andrej Rajsp (Slo) Radenska    
101 Jure Zagar (Slo) Adria Mobil    
102 Kohei Uchima (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
103 Daniel Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo    
104 Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone    
105 Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:08:18  
106 Stanislav Zaraliev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo    
107 Marco Haller (Aut) Adria Mobil    
108 Pavlin Balinsky (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo    
109 Nik Burjek (Slo) Sava    
110 Jure Bitenc (Slo) Sava    
111 Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
112 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC    
113 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
DNF Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC    
DNS Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Liquigas-Cannondale 15:07:39  
2 Perutnina Ptuj 0:00:10  
3 Geox-TMC 0:00:16  
4 Lampre - ISD 0:00:17  
5 Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:26  
6 Saxo Bank Sungard    
7 Farnese Vini - Neri Sottoli 0:00:32  
8 Adria Mobil 0:00:34  
9 Topsport Vlaanderen - Mercator 0:00:37  
10 d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:00:40  
11 Sava 0:00:46  
12 Acqua & Sapone 0:00:48  
13 Loborika Favorit Team 0:00:59  
14 Radenska 0:01:02  
15 Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:04:29  
General classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj 5:02:23  
2 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:00:03  
3 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale 0:00:04  
4 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:06  
5 Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:00:08  
6 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 0:00:09  
7 Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:11  
8 Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard    
9 Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC 0:00:15  
10 Grega Bole (Slo) Lampre - ISD 0:00:17  
11 Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne    
12 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD    
13 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
14 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj 0:00:18  
15 Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:19  
16 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:20  
17 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale    
18 Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC    
19 Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil 0:00:21  
20 Blaz Furdi (Slo) Adria Mobil    
21 Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone    
22 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:22  
23 Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil    
24 Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Cannondale    
25 Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj    
26 Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team 0:00:23  
27 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj    
28 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone 0:00:24  
29 Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard    
30 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
31 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
32 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:00:25  
33 Gasper Svab (Slo) Sava    
34 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:00:26  
35 David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC 0:00:27  
36 Fortunato Baliani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo    
37 Klemen Stimulak (Slo) Radenska    
38 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:28  
39 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:00:29  
40 Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team    
41 Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj    
42 Vladimir Kerkez (Slo) Sava    
43 Bostjan Rezman (Slo) Perutnina Ptuj 0:00:30  
44 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:00:31  
45 Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil    
46 Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard 0:00:32  
47 Luka Mezgec (Slo) Sava    
48 Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone 0:00:33  
49 Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale    
50 Jan Polanc (Slo) Radenska    
51 Rafal Majka (Pol) Saxo Bank Sungard 0:00:34  
52 Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo    
53 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:00:35  
54 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil    
55 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil    
56 Volodymir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard 0:00:36  
57 Robert Jenko (Slo) Radenska    
58 Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD 0:00:37  
59 Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:00:38  
60 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone    
61 Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone 0:00:39  
62 Simone Campagnaro (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:00:40  
63 Marko Kump (Slo) Geox-TMC    
64 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone    
65 Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team 0:00:41  
66 Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team 0:00:42  
67 Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:00:46  
68 Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team 0:00:51  
69 Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC 0:00:52  
70 Manuel Fedele (Ita) 0:00:53  
71 Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika Favorit Team    
72 Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:02  
73 Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:01:19  
74 Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team 0:01:38  
75 Jaka Bostner (Slo) Radenska 0:01:53  
76 Jure Zrimsek (Slo) Sava 0:02:04  
77 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD    
78 Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:02:06  
79 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD 0:02:08  
80 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD 0:02:14  
81 Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:02:58  
82 Nejc Bester (Slo) Sava 0:03:00  
83 Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team 0:03:36  
84 Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:03:47  
85 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:04:03  
86 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC 0:04:28  
87 Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD 0:04:30  
88 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj 0:04:35  
89 Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo    
90 Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj 0:04:43  
91 Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 0:04:53  
92 Klemen Michelizza (Slo) Radenska 0:05:03  
93 André Steensen (Den) Saxo Bank Sungard 0:05:05  
94 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:05:15  
95 Andrej Rajsp (Slo) Radenska 0:05:16  
96 Kohei Uchima (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:05:19  
97 Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:05:24  
98 Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone 0:05:27  
99 Tim Mikelj (Slo) Sava 0:05:31  
100 Stefano Zanichelli (Ita) 0:05:36  
101 Jure Zagar (Slo) Adria Mobil 0:05:37  
102 Daniel Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:05:39  
103 Blaz Klemencic (Slo) Radenska 0:05:51  
104 Jure Berk (Slo) Radenska 0:06:11  
105 Marco Haller (Aut) Adria Mobil 0:08:54  
106 Nik Burjek (Slo) Sava 0:09:06  
107 Jure Bitenc (Slo) Sava 0:09:11  
108 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
109 Stanislav Zaraliev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:09:14  
110 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC 0:09:31  
111 Pavlin Balinsky (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:09:36  
112 Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:09:40  
113 Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:09:44  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale 34  pts
2 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 30  
3 Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale 25  
4 Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj 25  
5 Grega Bole (Slo) Lampre - ISD 20  
6 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 16  
7 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 12  
8 Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 12  
9 Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone 11  
10 Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil 10  
11 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 10  
12 Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard 9  
13 Nik Burjek (Slo) Sava 9  
14 Manuel Fedele (Ita) 9  
15 Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC 8  
16 Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone 8  
17 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 7  
18 Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC 7  
19 Andrej Rajsp (Slo) Radenska 7  
20 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 6  
21 Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team 6  
22 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD 5  
23 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 5  
24 Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne 4  
25 Simone Campagnaro (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 4  
26 Marko Kump (Slo) Geox-TMC 3  
27 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj 3  
28 Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil 2  
29 Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 2  
30 Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC 1  
31 Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo 1  
U23 classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 5:02:32  
2 Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:02  
3 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:11  
4 Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:13  
5 Klemen Stimulak (Slo) Radenska 0:00:18  
6 Jan Polanc (Slo) Radenska 0:00:24  
7 Rafal Majka (Pol) Saxo Bank Sungard 0:00:25  
8 Robert Jenko (Slo) Radenska 0:00:27  
9 Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC 0:00:43  
10 Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team 0:01:29  
11 Jaka Bostner (Slo) Radenska 0:01:44  
12 Nejc Bester (Slo) Sava 0:02:51  
13 Klemen Michelizza (Slo) Radenska 0:04:54  
14 Andrej Rajsp (Slo) Radenska 0:05:07  
15 Tim Mikelj (Slo) Sava 0:05:22  
16 Blaz Klemencic (Slo) Radenska 0:05:42  
17 Jure Berk (Slo) Radenska 0:06:02  
18 Marco Haller (Aut) Adria Mobil 0:08:45  
19 Jure Bitenc (Slo) Sava 0:09:02  
20 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli    
21 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC 0:09:22  
22 Pavlin Balinsky (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:09:27  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Cofidis, Le Credit En Ligne 14:43:45  
2 Liquigas-Cannondale    
3 d'Angelo & Antenucci - Nippo    
4 Adria Mobil    
5 Topsport Vlaanderen - Mercator    
6 Acqua & Sapone    
7 Lampre - ISD    
8 Loborika Favorit Team    
9 Saxo Bank Sungard    
10 Farnese Vini - Neri Sottoli    
11 Geox-TMC    
12 Perutnina Ptuj    
13 Sava    
14 Radenska    
15 Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:02:59