TechPowered By

More tech

Le Triptyque des Monts et Châteaux 2011

Date range:
April 1- 3, 2011

April 02, Stage 2b: Estaimpuis - Mont de l'Enclus 120.7km

Guldammer nails the stage

By:
Cycling News
Published:
April 02, 2011, 18:53 BST,
Updated:
April 02, 2011, 19:54 BST

Dumoulin holds fast to overall lead

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Rasmus Guldhammer (Den) Danish National Team 2:46:18  
2 Jonas Van Genechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 0:00:02  
3 Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal 0:00:03  
4 Ryan Eastman (USA) USA National Team    
5 Julien Dechesne (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon 0:00:06  
6 Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team 0:00:07  
7 Andris Smirnovs (Lat) Latvian National Team    
8 Lawrence Warbasse (USA) USA National Team    
9 Jeroen Hoorne (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht    
10 Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team    
11 Michaël Savo (Bel) Team Wallonie    
12 Ian Boswell (USA) USA National Team    
13 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht    
14 Eliot Lietaer (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team 0:00:12  
15 Glen Foubert (Bel) Profel-Bofrost-Prorace C.T.    
16 Patrick Bercz (Ger) German National Team    
17 Bastian Bürgel (Ger) German National Team    
18 Tim Declercq (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas    
19 Sebastian Lander (Den) Danish National Team 0:00:16  
20 Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo    
21 Brecht Denys (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht-Matexi    
22 Sven Verboven (Bel) Rock Werchter C.T.    
23 Vegard Stake Laengen (Nor) Norwegian National Team    
24 Gerry Druyts (Bel) Rock Werchter C.T.    
25 Zico Waeytens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo    
26 Christhophe Premont (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 0:00:20  
27 Dimitri Peyskens (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T. 0:00:22  
28 Ludovic Mottet (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
29 Jonathan Dufrasnes (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
30 Chris Jory (Aus) Vl Technics-Abutriek C.T.    
31 Gregory Franckaert (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T.    
32 Sebastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal    
33 Kevin Van Den Noortgate (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team    
34 Nathan Brown (USA) USA National Team    
35 Arnaud Van Den Abeele (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:00:26  
36 Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo    
37 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal    
38 Quentin Bertholet (Bel) Team Wallonie    
39 David Rösch (Ger) Atlas Personal    
40 Sondre Gjerdevik Sortveit (Nor) Norwegian National Team    
41 Sander Verhaeghe (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team    
42 Jef Van Meirhaeghe (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas    
43 Nick Van Humbeeck (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T.    
44 Joeri Bueken (Bel) Profel-Bofrost-Prorace C.T.    
45 Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht    
46 Steven Haerinck (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht-Matexi    
47 Tom Oerlemans (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas 0:00:31  
48 Rob Squire (USA) USA National Team    
49 Garrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht    
50 Edward Theuns (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T. 0:00:34  
51 Antoine Demoitie (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon 0:00:35  
52 Benoit Naert (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon 0:00:36  
53 Guillaume Rase (Bel) Profel-Bofrost-Prorace C.T.    
54 Jimmi Sorensen (Den) Danish National Team    
55 Brian Bulgac (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo    
56 Armands Becis (Lat) Latvian National Team    
57 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team    
58 Dieter Bouvry (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team 0:00:41  
59 Kenneth Bultynck (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team    
60 Otto Kristensen (Den) Danish National Team    
61 Asbjorn Kragh (Den) Danish National Team    
62 Rüdiger Selig (Ger) German National Team    
63 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team    
64 Yannick Mayer (Ger) German National Team    
65 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team 0:00:46  
66 Matiss Preimanis (Lat) Latvian National Team 0:00:47  
67 Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:00:48  
68 Quentin Van Heuverswijn (Bel) Team Wallonie    
69 Andzs Flaksis (Lat) Latvian National Team 0:00:50  
70 Kevin Thome (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon 0:00:51  
71 Dries Beatse (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo 0:00:52  
72 Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo    
73 Alphonse Vermote (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team    
74 Thomas Debrabandere (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht-Matexi 0:01:00  
75 Joeri Persoon (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas    
76 Boris Dron (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon 0:01:01  
77 Jochen Vankerckhoven (Bel) Ovita-Eijssen-Acrog C.T. 0:01:03  
78 Jens Van Nueten (Bel) Van Goethem-Prorace C.T.    
79 Michaël Valgren (Den) Danish National Team    
80 Christian Schneeberger (Swi) Atlas Personal    
81 Stijn Van Roy (Bel) Profel-Bofrost-Prorace C.T.    
82 Roy Jans (Bel) Team Wallonie    
83 Maniusis Martynas (Ltu) Dunkerke Littoral Cyclisme    
84 Matthias Allegaert (Bel) Ovita-Eijssen-Acrog C.T.    
85 Kjell Van Driessche (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team    
86 Jonathan Boverie (Bel) R.V.C. Ottignies    
87 Jasha Sütterlin (Ger) German National Team 0:01:13  
88 Adrien Vandermeersch (Fra) Dunkerke Littoral Cyclisme    
89 Mikael Stilite (Bel) Team Wallonie    
90 Kenny Tamsin (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht-Matexi 0:01:22  
91 Sean De Bie (Bel) Ovita-Eijssen-Acrog C.T. 0:01:27  
92 Jens Vandenbogaerde (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas    
93 Vegard Breen (Nor) Norwegian National Team    
94 Brecht Dhaene (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T.    
95 Laurent Donnay (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon    
96 Felix Rinker (Ger) Atlas Personal 0:01:32  
97 Vegard Robinson Bug (Nor) Norwegian National Team 0:01:33  
98 Lawson Craddock (USA) USA National Team 0:01:36  
99 Guillaume Dessibourg (Swi) Atlas Personal 0:01:42  
100 Simon Van Roy (Bel) Profel-Bofrost-Prorace C.T. 0:01:44  
101 Bjorn De Decker (Bel) Van Goethem-Prorace C.T.    
102 Laurent Vanden Bak (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas    
103 Giel Van Horenbeek (Bel) Van Goethem-Prorace C.T. 0:01:55  
104 Marc Franken (Bel) Profel-Bofrost-Prorace C.T.    
105 Hophra Gerard (Bel) Team Wallonie 0:02:02  
106 Daniel Mc Lay (GBr) Omega Pharma-Lotto-Davo 0:02:06  
107 Maxime Delitte (Bel) R.V.C. Ottignies 0:02:11  
108 Justin Van Hoecke (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 0:02:21  
109 Jonathan De Witte (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
110 Nils Plötner (Ger) German National Team 0:02:29  
111 Tom Dernies (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon 0:02:31  
112 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team 0:02:34  
113 Timothy Stevens (Bel) Ovita-Eijssen-Acrog C.T.    
114 Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team 0:02:36  
115 Nicolas Bertuille (Bel) R.V.C. Ottignies 0:02:49  
116 Robin Stenuit (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
117 Ivars Prokofjevs (Lat) Latvian National Team 0:02:55  
118 Kevin De Jonghe (Bel) Ovita-Eijssen-Acrog C.T. 0:03:05  
119 Dylan Teuns (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:03:07  
120 Tim Haex (Bel) Rock Werchter C.T.    
121 Laurent Krauss (Bel) R.V.C. Ottignies 0:03:14  
122 Yannick De Witte (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T. 0:03:24  
123 Ben Grenda (Aus) Rock Werchter C.T. 0:03:30  
124 Yoakim Van Den Abbeele (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht-Matexi 0:03:33  
125 Jeremy Devaux (Bel) Dunkerke Littoral Cyclisme 0:03:36  
126 Gavin Mannion (USA) USA National Team 0:03:38  
127 Wouter Daniels (Bel) Van Goethem-Prorace C.T. 0:03:40  
128 Björn Meersman (Bel) Rock Werchter C.T. 0:03:46  
129 Steven Van Der Aerschot (Bel) Rock Werchter C.T.    
130 Tim Vanspeybroeck (Bel) Ovita-Eijssen-Acrog C.T.    
131 Jeff Goossens (Bel) Profel-Bofrost-Prorace C.T. 0:04:16  
132 Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team 0:08:59  
133 Jeremy Honorez (Bel) Dunkerke Littoral Cyclisme 0:09:16  
134 Stijn Breye (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht-Matexi    
135 Lorenzo Derycke (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas    
DNF Dimitri Fauville (Bel) Van Goethem-Prorace C.T.    
DNF Jurgen Van Trijp (Ned) Rock Werchter C.T.    
DNF Adrian Gjolberg (Nor) Norwegian National Team    
DNF Mats Lohne (Nor) Norwegian National Team    
DNF Jefferson Dopchie (Bel) R.V.C. Ottignies    
DNF Gilart Matias Mantilla (Spa) R.V.C. Ottignies    
DNF Bert Van Lerberghe (Bel) Ovita-Eijssen-Acrog C.T.    
DNF Ruaraidh Mac Leod (NZl) Dunkerke Littoral Cyclisme    
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 Rasmus Guldhammer (Den) Danish National Team 20  pts
2 Jonas Van Genechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 16  
3 Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal 13  
4 Ryan Eastman (USA) USA National Team 11  
5 Julien Dechesne (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon 9  
6 Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team 7  
7 Andris Smirnovs (Lat) Latvian National Team 6  
8 Lawrence Warbasse (USA) USA National Team 5  
9 Jeroen Hoorne (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 4  
10 Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team 3  
Sprint 1 - Templeuve, km. 10.4
# Rider Name (Country) Team Result
1 Armands Becis (Lat) Latvian National Team 5  pts
2 Hophra Gerard (Bel) Team Wallonie 3  
3 Gilart Matias Mantilla (Spa) R.V.C. Ottignies 1  
Sprint 2 - Château d'Estaimbourg, km. 29.2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Felix Rinker (Ger) Atlas Personal 5  pts
2 Edward Theuns (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T. 3  
3 Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo 1  
Sprint 3 - Dottignies, km. 39.2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Gavin Mannion (USA) USA National Team 5  pts
2 Roy Jans (Bel) Team Wallonie 3  
3 Gilart Matias Mantilla (Spa) R.V.C. Ottignies 1  
Sprint 4 - Amougies, km. 80.1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Roy Jans (Bel) Team Wallonie 5  pts
2 Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 3  
3 Björn Meersman (Bel) Rock Werchter C.T. 1  
Sprint 5 - Amougies (Match Smatch) km. 98.4
# Rider Name (Country) Team Result
1 Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 5  pts
2 Bjorn De Decker (Bel) Van Goethem-Prorace C.T. 3  
3 Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 1  
Mountain 1 - Enclus du Haut, km. 62.9
# Rider Name (Country) Team Result
1 Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team 10  pts
2 Sebastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal 6  
3 Gavin Mannion (USA) USA National Team 3  
4 Michaël Valgren (Den) Danish National Team 1  
Mountain 2 - Horlitain, km. 67.6
# Rider Name (Country) Team Result
1 Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team 5  pts
2 Michaël Valgren (Den) Danish National Team 3  
3 Sebastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal 1  
Mountain 3 - Finish, lap 1, km. 84.1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 10  pts
2 Bjorn De Decker (Bel) Van Goethem-Prorace C.T. 6  
3 Brecht Dhaene (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T. 3  
4 Sven Verboven (Bel) Rock Werchter C.T. 1  
Mountain 4 - Finish, lap 2, km. 102.4
# Rider Name (Country) Team Result
1 Brecht Dhaene (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T. 10  pts
2 Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 6  
3 Sven Verboven (Bel) Rock Werchter C.T. 3  
4 Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 1  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 U.S.A. National C.T. 8:19:11  
2 Jong Vlaanderen 0:00:23  
3 Wallonie-Bruxelles - C.A. 0:00:27  
4 Latvian National C.T. 0:00:33  
5 Atlas Personal 0:00:34  
6 Denmark National C.T. 0:00:35  
7 Omega Pharma-Lotto-Davo 0:00:41  
8 Efc-Quick Step Cycling Team 0:00:43  
9 German National C.T. 0:00:48  
10 Vl Technics-Abutriek 0:00:49  
11 Soenens-Construckt Glas 0:00:52  
12 Profel-Bofrost-Prorace 0:00:57  
13 Lotto-Bodysol-P.C.W. 0:01:00  
14 Team Wallonie 0:01:04  
15 Rabobank Cont. Team 0:01:07  
16 Ksv Deerlijk-Gaverzicht 0:01:25  
17 Norwegian National C.T. 0:01:52  
18 Ovita-Eijssen-Acrog 0:03:16  
19 Rock Werchter 0:03:22  
20 Van Goethem-Prorace 0:04:25  
21 Dunkerke Littoral Cycl. 0:05:35  
22 R.V.C. Ottignies 0:05:46  
General classification after stage 2b
# Rider Name (Country) Team Result
1 Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team 6:53:03  
2 Jonathan Dufrasnes (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 0:00:23  
3 Vegard Stake Laengen (Nor) Norwegian National Team 0:00:25  
4 Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo 0:00:46  
5 Tom Oerlemans (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas 0:00:55  
6 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:01:20  
7 Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal 0:01:28  
8 Bastian Bürgel (Ger) German National Team 0:01:48  
9 Ryan Eastman (USA) USA National Team    
10 Christhophe Premont (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 0:01:50  
11 Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team 0:01:53  
12 Jimmi Sorensen (Den) Danish National Team 0:01:57  
13 David Rösch (Ger) Atlas Personal 0:01:59  
14 Brian Bulgac (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo 0:02:05  
15 Kevin Van Den Noortgate (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team 0:02:14  
16 Matthias Allegaert (Bel) Ovita-Eijssen-Acrog C.T. 0:02:20  
17 Chris Jory (Aus) Vl Technics-Abutriek C.T. 0:02:26  
18 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team 0:02:31  
19 Armands Becis (Lat) Latvian National Team 0:02:32  
20 Roy Jans (Bel) Team Wallonie 0:02:35  
21 Rasmus Guldhammer (Den) Danish National Team 0:02:40  
22 Lawrence Warbasse (USA) USA National Team 0:02:48  
23 Nathan Brown (USA) USA National Team 0:02:52  
24 Tim Declercq (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas 0:02:56  
25 Jonas Van Genechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 0:02:58  
26 Patrick Bercz (Ger) German National Team 0:03:06  
27 Ian Boswell (USA) USA National Team 0:03:08  
28 Thomas Debrabandere (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht-Matexi 0:03:17  
29 Eliot Lietaer (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team 0:03:20  
30 Sebastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal 0:03:22  
31 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team    
32 Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo 0:03:24  
33 Jeroen Hoorne (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:03:25  
34 Jef Van Meirhaeghe (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas 0:03:27  
35 Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:03:29  
36 Rob Squire (USA) USA National Team 0:03:30  
37 Ludovic Mottet (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 0:03:35  
38 Andris Smirnovs (Lat) Latvian National Team 0:03:36  
39 Zico Waeytens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo    
40 Sebastian Lander (Den) Danish National Team    
41 Edward Theuns (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T. 0:03:37  
42 Nick Van Humbeeck (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T.    
43 Yannick Mayer (Ger) German National Team    
44 Glen Foubert (Bel) Profel-Bofrost-Prorace C.T. 0:03:40  
45 Julien Dechesne (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon    
46 Otto Kristensen (Den) Danish National Team    
47 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team 0:03:41  
48 Dimitri Peyskens (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T. 0:03:43  
49 Asbjorn Kragh (Den) Danish National Team 0:03:46  
50 Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo 0:03:47  
51 Michaël Savo (Bel) Team Wallonie 0:03:48  
52 Quentin Bertholet (Bel) Team Wallonie 0:03:49  
53 Antoine Demoitie (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon    
54 Andzs Flaksis (Lat) Latvian National Team 0:03:50  
55 Gregory Franckaert (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T. 0:03:51  
56 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal 0:03:52  
57 Sondre Gjerdevik Sortveit (Nor) Norwegian National Team 0:03:55  
58 Dieter Bouvry (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team 0:03:56  
59 Sander Verhaeghe (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team    
60 Joeri Persoon (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas 0:03:58  
61 Rüdiger Selig (Ger) German National Team 0:03:59  
62 Arnaud Van Den Abeele (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:04:00  
63 Maniusis Martynas (Ltu) Dunkerke Littoral Cyclisme 0:04:02  
64 Michaël Valgren (Den) Danish National Team 0:04:03  
65 Quentin Van Heuverswijn (Bel) Team Wallonie    
66 Kevin Thome (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon 0:04:04  
67 Joeri Bueken (Bel) Profel-Bofrost-Prorace C.T.    
68 Lawson Craddock (USA) USA National Team 0:04:05  
69 Jens Vandenbogaerde (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas    
70 Alphonse Vermote (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team 0:04:07  
71 Gerry Druyts (Bel) Rock Werchter C.T.    
72 Boris Dron (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon 0:04:08  
73 Jochen Vankerckhoven (Bel) Ovita-Eijssen-Acrog C.T.    
74 Jasha Sütterlin (Ger) German National Team 0:04:10  
75 Kjell Van Driessche (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team 0:04:12  
76 Sean De Bie (Bel) Ovita-Eijssen-Acrog C.T.    
77 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team 0:04:13  
78 Dries Beatse (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo 0:04:23  
79 Benoit Naert (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon 0:04:24  
80 Vegard Breen (Nor) Norwegian National Team 0:04:29  
81 Steven Haerinck (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht-Matexi    
82 Brecht Denys (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht-Matexi 0:04:31  
83 Stijn Van Roy (Bel) Profel-Bofrost-Prorace C.T. 0:04:35  
84 Adrien Vandermeersch (Fra) Dunkerke Littoral Cyclisme    
85 Tom Dernies (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon 0:04:36  
86 Garrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:04:37  
87 Guillaume Rase (Bel) Profel-Bofrost-Prorace C.T. 0:04:38  
88 Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:04:42  
89 Jonathan Boverie (Bel) R.V.C. Ottignies    
90 Brecht Dhaene (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T. 0:04:46  
91 Guillaume Dessibourg (Swi) Atlas Personal 0:04:48  
92 Vegard Robinson Bug (Nor) Norwegian National Team 0:04:49  
93 Christian Schneeberger (Swi) Atlas Personal 0:04:50  
94 Laurent Vanden Bak (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas 0:04:53  
95 Sven Verboven (Bel) Rock Werchter C.T. 0:04:54  
96 Matiss Preimanis (Lat) Latvian National Team 0:04:57  
97 Hophra Gerard (Bel) Team Wallonie 0:05:00  
98 Kenneth Bultynck (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team 0:05:10  
99 Simon Van Roy (Bel) Profel-Bofrost-Prorace C.T. 0:05:12  
100 Jens Van Nueten (Bel) Van Goethem-Prorace C.T. 0:05:15  
101 Tim Haex (Bel) Rock Werchter C.T. 0:05:19  
102 Mikael Stilite (Bel) Team Wallonie    
103 Kenny Tamsin (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht-Matexi 0:05:25  
104 Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team 0:05:31  
105 Bjorn De Decker (Bel) Van Goethem-Prorace C.T.    
106 Jonathan De Witte (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 0:05:33  
107 Felix Rinker (Ger) Atlas Personal 0:05:35  
108 Maxime Delitte (Bel) R.V.C. Ottignies    
109 Marc Franken (Bel) Profel-Bofrost-Prorace C.T. 0:05:38  
110 Daniel Mc Lay (GBr) Omega Pharma-Lotto-Davo    
111 Nils Plötner (Ger) German National Team 0:05:46  
112 Justin Van Hoecke (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 0:05:48  
113 Timothy Stevens (Bel) Ovita-Eijssen-Acrog C.T. 0:05:52  
114 Kevin De Jonghe (Bel) Ovita-Eijssen-Acrog C.T. 0:05:59  
115 Giel Van Horenbeek (Bel) Van Goethem-Prorace C.T. 0:06:03  
116 Robin Stenuit (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 0:06:04  
117 Laurent Donnay (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon 0:06:05  
118 Ben Grenda (Aus) Rock Werchter C.T. 0:06:19  
119 Gavin Mannion (USA) USA National Team 0:06:35  
120 Yannick De Witte (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T. 0:06:44  
121 Ivars Prokofjevs (Lat) Latvian National Team 0:06:53  
122 Dylan Teuns (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:07:02  
123 Nicolas Bertuille (Bel) R.V.C. Ottignies 0:07:06  
124 Steven Van Der Aerschot (Bel) Rock Werchter C.T. 0:07:09  
125 Tim Vanspeybroeck (Bel) Ovita-Eijssen-Acrog C.T. 0:07:13  
126 Jeremy Devaux (Bel) Dunkerke Littoral Cyclisme 0:07:44  
127 Yoakim Van Den Abbeele (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht-Matexi 0:07:47  
128 Laurent Krauss (Bel) R.V.C. Ottignies 0:07:48  
129 Jeff Goossens (Bel) Profel-Bofrost-Prorace C.T. 0:07:50  
130 Wouter Daniels (Bel) Van Goethem-Prorace C.T. 0:08:00  
131 Björn Meersman (Bel) Rock Werchter C.T. 0:08:16  
132 Lorenzo Derycke (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas 0:13:00  
133 Stijn Breye (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht-Matexi 0:13:25  
134 Jeremy Honorez (Bel) Dunkerke Littoral Cyclisme    
135 Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team 0:23:13  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team 26  pts
2 Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo 25  
3 Rasmus Guldhammer (Den) Danish National Team 25  
4 Jonas Van Genechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 16  
5 Jonathan Dufrasnes (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 15  
6 Vegard Stake Laengen (Nor) Norwegian National Team 14  
7 Tom Oerlemans (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas 14  
8 Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal 13  
9 Lawrence Warbasse (USA) USA National Team 13  
10 Ryan Eastman (USA) USA National Team 11  
11 Roy Jans (Bel) Team Wallonie 11  
12 Lawson Craddock (USA) USA National Team 10  
13 Armands Becis (Lat) Latvian National Team 10  
14 Julien Dechesne (Bel) Lotto - Bodysol Pole Continental Wallon 9  
15 Jens Vandenbogaerde (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas 9  
16 Tim Declercq (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas 7  
17 Chris Jory (Aus) Vl Technics-Abutriek C.T. 6  
18 Andris Smirnovs (Lat) Latvian National Team 6  
19 Sean De Bie (Bel) Ovita-Eijssen-Acrog C.T. 6  
20 Brian Bulgac (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo 5  
21 Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 5  
22 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team 4  
23 Jeroen Hoorne (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 4  
24 Christhophe Premont (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 3  
25 Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team 3  
26 Kevin Van Den Noortgate (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team 3  
27 Bjorn De Decker (Bel) Van Goethem-Prorace C.T. 3  
28 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 2  
29 Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Brecht Dhaene (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T. 23  pts
2 Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team 18  
3 Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 16  
4 Sebastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal 7  
5 Edward Theuns (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T. 6  
6 Bjorn De Decker (Bel) Van Goethem-Prorace C.T. 6  
7 Jonathan Dufrasnes (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 5  
8 Rob Squire (USA) USA National Team 5  
9 Michaël Valgren (Den) Danish National Team 4  
10 Sven Verboven (Bel) Rock Werchter C.T. 4  
11 Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo 3  
12 Gavin Mannion (USA) USA National Team 3  
13 Jimmi Sorensen (Den) Danish National Team 1  
14 Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 1  
15 Otto Kristensen (Den) Danish National Team 1  
16 Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team 1  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Roy Jans (Bel) Team Wallonie 17  pts
2 Armands Becis (Lat) Latvian National Team 14  
3 Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo 6  
4 Jonathan Dufrasnes (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 5  
5 Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 5  
6 Dieter Bouvry (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team 5  
7 Felix Rinker (Ger) Atlas Personal 5  
8 Gavin Mannion (USA) USA National Team 5  
9 Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 4  
10 Vegard Stake Laengen (Nor) Norwegian National Team 3  
11 Christhophe Premont (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 3  
12 Edward Theuns (Bel) Vl Technics-Abutriek C.T. 3  
13 Hophra Gerard (Bel) Team Wallonie 3  
14 Tim Haex (Bel) Rock Werchter C.T. 3  
15 Bjorn De Decker (Bel) Van Goethem-Prorace C.T. 3  
16 Tom Oerlemans (Bel) C.T. Soenens-Construckt Glas 1  
17 Kevin Van Den Noortgate (Bel) EFC-Quick Step Cycling Team 1  
18 Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo 1  
19 Björn Meersman (Bel) Rock Werchter C.T. 1  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Rabobank Cont. Team 20:42:59  
2 Wallonie-Bruxelles - C.A. 0:01:30  
3 Omega Pharma-Lotto-Davo 0:01:41  
4 U.S.A. National C.T. 0:02:30  
5 Atlas Personal 0:02:45  
6 Soenens-Construckt Glas 0:02:50  
7 Latvian National C.T. 0:03:38  
8 Denmark National C.T. 0:03:57  
9 German National C.T. 0:04:25  
10 Jong Vlaanderen 0:04:27  
11 Norwegian National C.T. 0:04:48  
12 Vl Technics-Abutriek 0:05:03  
13 Efc-Quick Step Cycling Team 0:05:05  
14 Team Wallonie 0:05:19  
15 Lotto-Bodysol-P.C.W. 0:05:24  
16 Ovita-Eijssen-Acrog 0:06:39  
17 Rock Werchter 0:07:52  
18 Profel-Bofrost-Prorace    
19 Ksv Deerlijk-Gaverzicht 0:08:15  
20 Dunkerke Littoral Cycl. 0:11:34  
21 Van Goethem-Prorace 0:12:30  
22 R.V.C. Ottignies 0:12:58