Make it a double, Mister Matthews

Australian bags second while Erler holds onto yellow

Michael Matthews maintained his reign as the Tour de Langkawi's quickest man this afternoon as the Australian took out yet another bunch sprint to make it two wins from three stages at this year's edition of the race.

Jayco-Skins' 'stylin maestro' won with apparent ease, again beating the likes of Alex Candelario (Kelly Benefit Strategies) and ISD-Neri's Ukranian powerhouse Dmytro Grabovskyy, who finished second and third respectively. Asia's leading sprint light Anuar Manan added another top five performance to his tally, finishing fourth in front of former ProTour rider René Hasselbacher (Corratec-Vorarlberg).

With the burden of the overall race lead lifted yesterday Matthews could focus on his placing in the sprint classification, taking on Anuar for the intermediate sprints throughout the 145.6km from Pekan to Mersing. It created two races within the stage, with Matthews the victor on the bigger occasion.

"It was different to the first one," Matthews said of his second victory. "I wasn't feeling that good today in the sprints and Anuar kept rolling me so I wasn't too confident. In the last couple of kilometres I started feeling a bit better and I got a good leadout and came away with the win.

"I had a couple of cracks at the first two [intermediate] sprints but I wasn't feeling too good so I thought I'd save a bit of energy for the final sprint and see how I went in that because there are more points in the final sprint than the primes throughout the race. I thought I'd have a go and try to win that one to get more points towards the green jersey," Matthews explained.

Knowing their man was primed for another victory, Matthews' Jayco-Skins teammates ensured the 19-year-old Canberran was in a position to maximise his return from the stage. Matthews was quick to praise the efforts of the six riders who worked throughout the day.

"The guys were awesome today - during the first 70km when all the breaks were going they were working really hard, getting me bottles and making sure I wasn't doing anything then they got me up to that prime sprint," he explained.

"In the last 20km they were on the front driving it to spread the bunch out so I could have a good sprint at the finish. I was feeling pretty fresh at the end so I had a good sprint and it paid off for the boys."

Despite showing he's clearly the fastest man in the pack over the first three days of the 15th Tour de Langkawi, Matthews was playing down his chances of further success. "I'll stick with these two first and see what happens in the next couple of days," he said.

His fourth place in yesterday's stage to Chukai may not have netted him much reward, although any psychological boost on offer may have added to his performance in today's finishing sprint after a mostly flat romp along the coastline.

"Yesterday's sprint was probably harder than the sprint on the first day; I was trying to get points for the sprint jersey and time bonuses so there was a bit of pressure on me to win the bunch kick, more so than the first stage. I wouldn't say I'm the fastest guy here, I've probably had the most luck in the last couple of sprints, I guess. And I've just felt the best," he said.

Making your own way there

Overall race leader Tobias Erler (Tabriz Petrochemical) left Pekan with a five-second advantage over Drapac-Porsche's David Pell. And while the German was intent on defending his lead, he had to do it the hard way.

With limited chances for a break to be successful, those with ambitions of escaping were kept in check by the affable rider from Tabriz Petrochemical, who knows he will also have plenty of work to do for teammates Ghader Mizbani and Hossein Askari up the Genting climb on Saturday.

"Today was a really hard day for me in the first 70km - almost harder than yesterday," said Erler, who finished the stage in ninth and held onto his lead, which still sits at five seconds over Drapac-Porsche's David Pell. The Australian has a reputation in his home country for being a rider capable of spending the day in a break - evidenced yesterday - and could stand a chance at netting the leader's jersey should he try his luck again in an escape.

Matthews and Erler attested to the fact that the opening 70km of today's stage was full of attacking riding, with the machinations of a possible break playing out over very flat, smooth roads out of Pekan - difficult conditions for an escape to succeed.

"I hoped to have it easier but it was quite a hard job to defend the yellow jersey and it took almost 70km before one rider went in a break," Erler continued.

"The first 70 kilometres were quite hard and I just jumped across to many groups and I wanted to control [the race] even if it was just four or five guys trying to get away, so there would be a bunch sprint in the end. Even after the four or five guys went away somebody started to attack again then the break came back and it was all together again," he said.

Showing he was serious about holding onto the race lead during the sprint stages, Erler even found himself in a good position to contest the sprint, although he admitted that a final push to the line was asking a little too much. "Usually I'm not bad at sprinting - I was going to do the leadout on the first day for my teammate [Mehdi Sohrabi] but we lost each other in the wrong place and dropped outside 30th position," he explained.

"Today I sent a message [to the directeur sportif] with 500m to go, 'This is a good finish for me' but with 300m to go it was just running away from me; I did so much in the first 70km that I didn't feel really fresh. The positioning was good but the legs were not so good."

There will be another chance to the sprinters to either make amends or continue their successful run with 163.5 kilometres from Mersing to Parit Sulong.

Full Results
1Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins3:16:27 
2Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies  
3Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri  
4Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia  
5René Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec  
6Vidal Celis (Spa) Footon-Servetto  
7Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran  
8Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
9Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
10Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
11Johann Rabie (RSA) South Africa National Team  
12Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto  
13Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling  
14Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team  
15Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
16Dennis Pohl (Ger) Giant Asia Racing Team  
17Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team  
18Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team  
19Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice  
20Guo Hui (Chn) Max Success Sports  
21Alexis Rodriguez Hernandez (Spa) Letua Cycling Team  
22Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team  
23Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto  
24Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team  
25Ruenmao Rattapong (Tha) Thailand National Team  
26Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec  
27Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team  
28Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team  
29Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team  
30Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team  
31Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling  
32Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
33Pierpaolo De Negri (Ita) ISD - Neri  
34Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec  
35Boonratanatha Thurakit (Tha) Thailand National Team  
36Rafael Valls (Spa) Footon-Servetto  
37Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto  
38Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia  
39Edgar Nohales Nieto (Spa) Letua Cycling Team  
40Pedro Merino (Spa) Footon-Servetto  
41Shu Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling  
42Patrick Lane (Aus) Team Jayco - Skins  
43Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
44Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team  
45Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
46Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team  
47Lachlan Norris (Aus) Drapac Porsche Cycling  
48Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
49Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies  
50Amir Zargari (IRI) Azad University Iran  
51Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team  
52Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team  
53Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran  
54Khakharman Merey (Kaz) Kazakhstan National Team  
55Tonton Susanto (Ina) Azad University Iran  
56José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri  
57Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri  
58Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia  
59Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice  
60Jay Thomson (RSA) South Africa National Team  
61Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team  
62Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
63Liphongyu Nawuti (Tha) Thailand National Team  
64Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies  
65Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri  
66Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team  
67Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team  
68Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team  
69Changpad Kritsada (Tha) Thailand National Team  
70Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
71Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team  
72Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies  
73Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling  
74Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team  
75Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec  
76Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team  
77Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling  
78Ian McLeod (RSA) South Africa National Team  
79Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
80Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports  
81Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports  
82Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec  
83Jaco Venter (RSA) South Africa National Team  
84Byeong Cheol Lee (Kor) Seoul Cycling  
85Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University Iran  
86Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team  
87Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling  
88Raul Castano Yuste (Spa) Letua Cycling Team  
89Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team  
90Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team  
91Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice  
92Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team  
93Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
94Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team  
95Gang Xu (Chn) Max Success Sports  
96Hui Zhang (Chn) Max Success Sports  
97Chuaikun Wiwatchai (Tha) Thailand National Team  
98Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling  
99Ho Se Yong (Kor) Seoul Cycling  
100Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia  
101Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri  
102Jiong Wang (Chn) Max Success Sports0:00:19 
103Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team  
104Christopher Jennings (RSA) South Africa National Team  
105Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies  
106Amrun Akmal (Mas) Malaysia National Team  
107Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:00:42 
108Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec0:00:55 
109Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins0:01:13 
110Malcom Rudolph (Aus) Team Jayco - Skins  
111Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins  
112David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling0:00:30 
113David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team  
Sprint 1 - Nenasi
1Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia5pts
2Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins3 
3Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team2 
4Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team1 
Sprint 2 - Rompin
1Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling5pts
2Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins3 
3Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia2 
4Chuaikun Wiwatchai (Tha) Thailand National Team1 
Sprint 3 - Tanjong Gemok
1Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling5pts
2Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia3 
3Malcom Rudolph (Aus) Team Jayco - Skins2 
4Chuaikun Wiwatchai (Tha) Thailand National Team1 
 Mountain
Mountain 1 - Category 4, Kg Baharu
1Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling4pts
2Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling2 
3Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling1 
Teams
1Footon-Servetto9:49:21 
2Geumsan Ginseng Asia  
3Malaysia National Team  
4Vorarlberg-Corratec  
5Thailand National Team  
6Tabriz Petrochemical Cycling  
7Letua Cycling Team  
8Drapac Porsche Cycling  
9ISD-Neri  
10Polygon Sweet Nice  
11Marco Polo Cycling Team  
12Kazakhstan National Team  
13Azad University Iran  
14Giant Asia Racing Team  
15Kelly Benefit Strategies  
16Aisan Racing Team  
17South Africa National Team  
18Champion System-Max  
19Seoul Cycling  
20Team Jayco- Skins0:01:13 
Asian Teams
1Geumsan Ginseng Asia9:49:21 
2Malaysia National Team  
3Thailand National Team  
4Polygon Sweet Nice  
5Kazakhstan National Team  
6Azad University Iran  
7Aisan Racing Team  
8Tabriz Petrochemical Cycling  
9Marco Polo Cycling Team  
10Giant Asia Racing Team  
11Champion System-Max  
12Seoul Cycling  
General Classification
1Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team11:46:02 
2David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling0:00:05 
3Jay Thomson (RSA) South Africa National Team0:00:07 
4Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins0:02:48 
5Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia0:03:03 
6Vidal Celis (Spa) Footon-Servetto0:03:09 
7Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies  
8Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team0:03:10 
9Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri0:03:11 
10Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling0:03:12 
11Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team0:03:13 
12Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team0:03:14 
13Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
14Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri  
15Johann Rabie (RSA) South Africa National Team0:03:15 
16Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team  
17Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
18Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team  
19Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran  
20Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice  
21Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling  
22Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team  
23Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
24Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team  
25Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
26Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto  
27Guo Hui (Chn) Max Success Sports  
28Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team  
29Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team  
30René Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec  
31Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
32Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto  
33Rafael Valls (Spa) Footon-Servetto  
34Liphongyu Nawuti (Tha) Thailand National Team  
35Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies  
36Alexis Rodriguez Hernandez (Spa) Letua Cycling Team  
37Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies  
38Khakharman Merey (Kaz) Kazakhstan National Team  
39Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice  
40Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team  
41Amir Zargari (IRI) Azad University Iran  
42Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
43Changpad Kritsada (Tha) Thailand National Team  
44Pedro Merino (Spa) Footon-Servetto  
45Byeong Cheol Lee (Kor) Seoul Cycling  
46Ian McLeod (RSA) South Africa National Team  
47Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia  
48Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran  
49Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team  
50Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team  
51Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice  
52Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling  
53Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team  
54Chuaikun Wiwatchai (Tha) Thailand National Team  
55Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling0:03:17 
56Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto0:03:19 
57Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec0:03:23 
58Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
59Boonratanatha Thurakit (Tha) Thailand National Team  
60Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team  
61Edgar Nohales Nieto (Spa) Letua Cycling Team  
62José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri  
63Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia  
64Shu Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling  
65Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team  
66Tonton Susanto (Ina) Azad University Iran  
67Patrick Lane (Aus) Team Jayco - Skins  
68Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team  
69Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team  
70Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team  
71Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
72Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
73Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies  
74Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team  
75Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec  
76Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team  
77Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports  
78Lachlan Norris (Aus) Drapac Porsche Cycling  
79Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
80Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team  
81Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team  
82Jaco Venter (RSA) South Africa National Team  
83Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling  
84Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team  
85Gang Xu (Chn) Max Success Sports  
86Raul Castano Yuste (Spa) Letua Cycling Team  
87Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling  
88Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec  
89Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University Iran  
90Hui Zhang (Chn) Max Success Sports  
91Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team  
92Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
93Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia  
94Ho Se Yong (Kor) Seoul Cycling  
95Amrun Akmal (Mas) Malaysia National Team0:03:34 
96Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies0:03:42 
97Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team  
98David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team0:03:45 
99Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri0:03:57 
100Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team0:04:06 
101Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec0:04:08 
102Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins0:04:28 
103Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins  
104Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri0:05:02 
105Christopher Jennings (RSA) South Africa National Team0:05:24 
106Pierpaolo De Negri (Ita) ISD - Neri0:05:29 
107Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:07:26 
108Ruenmao Rattapong (Tha) Thailand National Team0:09:56 
109Dennis Pohl (Ger) Giant Asia Racing Team0:16:39 
110Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec0:17:43 
111Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports0:19:52 
112Jiong Wang (Chn) Max Success Sports0:26:37 
113Malcom Rudolph (Aus) Team Jayco - Skins0:27:22 
Points Classification
1Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia56pts
2Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins53 
3Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team39 
4Vidal Celis (Spa) Footon-Servetto33 
5Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team24 
6René Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec21 
7Jay Thomson (RSA) South Africa National Team20 
8David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling19 
9Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri17 
10Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies16 
11Johann Rabie (RSA) South Africa National Team16 
12Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran12 
13Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team11 
14Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team11 
15Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling10 
16Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling10 
17Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec10 
18Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia9 
19Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto9 
20Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies7 
21Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team6 
22Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto6 
23Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling5 
24Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team5 
25Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team4 
26Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto4 
27Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team3 
28Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team3 
29Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri3 
30Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team2 
31Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team2 
32Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri2 
33Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team2 
34Chuaikun Wiwatchai (Tha) Thailand National Team2 
35Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team2 
36Pierpaolo De Negri (Ita) ISD - Neri2 
37Malcom Rudolph (Aus) Team Jayco - Skins2 
38Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice1 
Mountains Classification
1Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling10pts
2Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling5 
3David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling4 
4Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team4 
5Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling4 
6Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team4 
7Jay Thomson (RSA) South Africa National Team3 
8Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team2 
9Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec2 
10Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team1 
11Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team1 
12Gang Xu (Chn) Max Success Sports1 
13Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team1 
Asian Rider Classification
1Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia11:49:05 
2Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:07 
3Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team0:00:10 
4Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team0:00:11 
5Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
6Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team0:00:12 
7Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
8Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team  
9Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran  
10Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice  
11Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling  
12Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team  
13Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
14Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
15Guo Hui (Chn) Max Success Sports  
16Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team  
17Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
18Liphongyu Nawuti (Tha) Thailand National Team  
19Khakharman Merey (Kaz) Kazakhstan National Team  
20Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice  
21Amir Zargari (IRI) Azad University Iran  
22Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
23Changpad Kritsada (Tha) Thailand National Team  
24Byeong Cheol Lee (Kor) Seoul Cycling  
25Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia  
26Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran  
27Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team  
28Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team  
29Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice  
30Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team  
31Chuaikun Wiwatchai (Tha) Thailand National Team  
32Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling0:00:14 
33Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team0:00:20 
34Boonratanatha Thurakit (Tha) Thailand National Team  
35Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team  
36Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia  
37Shu Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling  
38Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team  
39Tonton Susanto (Ina) Azad University Iran  
40Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team  
41Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team  
42Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
43Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
44Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team  
45Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team  
46Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports  
47Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
48Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team  
49Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team  
50Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling  
51Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team  
52Gang Xu (Chn) Max Success Sports  
53Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University Iran  
54Hui Zhang (Chn) Max Success Sports  
55Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team  
56Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
57Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia  
58Ho Se Yong (Kor) Seoul Cycling  
59Amrun Akmal (Mas) Malaysia National Team0:00:31 
60Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team0:00:39 
61Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team0:01:03 
62Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:04:23 
63Ruenmao Rattapong (Tha) Thailand National Team0:06:53 
64Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports0:16:49 
65Jiong Wang (Chn) Max Success Sports0:23:34 
Teams Classification
1South Africa National Team35:24:48 
2Drapac Porsche Cycling  
3Tabriz Petrochemical Cycling  
4Footon-Servetto0:03:03 
5Malaysia National Team  
6Geumsan Ginseng Asia  
7Thailand National Team  
8Kazakhstan National Team  
9Aisan Racing Team  
10Polygon Sweet Nice  
11Kelly Benefit Strategies  
12Giant Asia Racing Team  
13Azad University Iran  
14Letua Cycling Team0:03:11 
15ISD-Neri  
16Marco Polo Cycling Team  
17Seoul Cycling  
18Vorarlberg-Corratec0:03:19 
19Champion System-Max  
20Team Jayco- Skins0:04:16 
Asian Teams Classification
1Geumsan Ginseng Asia35:27:51 
2Malaysia National Team  
3Kazakhstan National Team  
4Thailand National Team  
5Aisan Racing Team  
6Polygon Sweet Nice  
7Azad University Iran  
8Tabriz Petrochemical Cycling0:00:08 
9Seoul Cycling  
10Marco Polo Cycling Team0:00:16 
11Champion System-Max  
12Giant Asia Racing Team0:00:24 

 

Related Articles

Back to top