Pohl sprints to early lead

German earns pole position with sprint win

Results
1Dennis Pohl (Ger) Team Kuota Indeland3:24:56 
2Kevin Reza (Fra) V.U  
3Julien Vermote (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
4Jan Ghyselinck (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
5Jaime Garcia Latorre (Spa) Extremadura Spiuk  
6Luke Roberts (Aus) Team Kuota Indeland  
7Franck Charrier (Fra) Team Wilo Agem 72  
8Corentin Mauge (Fra) Team Wilo Agem 72  
9Egor Lutskovich (Rus) Team Primorskiy District  
10Juan Forero (Col) Colombia Es Pasion Coldepor  
11Tony Hurel (Fra) V.U  
12Mickael Szkolnik (Fra) Albi Velo Sport  
13Yegor Dementyev (Ukr) ISD - Sport - Donetsk  
14Michael Stevensson (Swe) Sparebanken Vest-Ridley  
15Egoitz Murgoitio (Spa) Cai Aragones  
16Thibaut Mace (Fra) V.U  
17Fabien Patanchon (Fra) Entente Sud Gascogne  
18Silver Schultz (Est) Ec St Etienne Loire  
19Gonzalo Zambrano Calderon (Spa) Extremadura Spiuk  
20Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
21Russell Hampton (GBr) Magnus Maximus Coffee.Com  
22Pawel Szczepaniak (Pol) Revor-Jartazi C.T.  
23Yannick Eijssen (Bel) Belgium  
24Vasileios Anastopoulos (Gre) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
25Anatolyi Pakhtusov (Ukr) ISD - Sport - Donetsk  
26Sergio Escobar (Spa) Andorra-Granvalira  
27Jonathan Genthon (Fra) Albi Velo Sport  
28Fabien Rey (Fra) Entente Sud Gascogne  
29Frederik Verkinderen (Bel) Belgium  
30Mariusz Gil (Pol) Revor-Jartazi C.T.  
31Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 - Quick Step  
32Havard Nybo (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
33Georgios Karatzios (Gre) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
34Garrit Broeders (Bel) Belgium  
35Jean Paul Simon (Fra) ISD - Sport - Donetsk  
36Etienne Mandier (Fra) Ec St Etienne Loire  
37Jairo Salas (Col) Colombia Es Pasion Coldepor  
38Lilian Pommier (Fra) Entente Sud Gascogne  
39Erwin Vervecken (Bel) Revor-Jartazi C.T.  
40Alexander Gottfried (Ger) Team Kuota Indeland  
41Ibon Zugasti Arrese (Spa) Azysa - Conor WRC  
42Nicolas Edet (Fra) Team Wilo Agem 72  
43Dmitry Puzanov (Rus) Andorra-Granvalira  
44Walter Pedraza (Col) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
45Eliot Lietaer (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
46Israel Perez Rodriguez (Spa) Extremadura Spiuk  
47Angel Vallejo Dominguez (Spa) Andorra-Granvalira  
48Oriol Colome Roca (Spa) Azysa - Conor WRC  
49Arnaud Maquet (Bel) Belgium  
50J. Frederik Grue (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
51Yoann Barbas (Fra) Albi Velo Sport  
52Niels Schepmans (Bel) Belgium  
53Mauricio Muller (Arg) Azysa - Conor WRC  
54Aleksey Shchebelin (Rus) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
55Alexander Prishpetnyy (Rus) Team Primorskiy District  
56Damien Branaa (Fra) Entente Sud Gascogne  
57Sander Armee (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
58Striska Mindaugas (Ltu) Revor-Jartazi C.T.  
59Carlos Torrent Tarres (Spa) Andorra-Granvalira  
60Pavlos Chalkiopoulos (Gre) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
61Anastasios Kourmpetis (Gre) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
62Santiago Royo Aranda (Spa) Extremadura Spiuk  
63Raul Garcia De Mateo (Spa) Andorra-Granvalira  
64Jaume Rovira Pous (Spa) Andorra-Granvalira  
65Carlos Hernandez Garcia (Spa) Extremadura Spiuk  
66Eduard Prades Reverte (Spa) Andorra-Granvalira  
67Tony Barrais (Fra) Team Wilo Agem 72  
68Filip Rudenstam Robin (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com  
69Christer Rake (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
70Anders Lund (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
71Alexander Wetterhall (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com  
72Fabio Gordillo (Col) Colombia Es Pasion Coldepor  
73Oleksandr Sheydyk (Ukr) ISD - Sport - Donetsk  
74Nicolas Capdepuy (Fra) Entente Sud Gascogne  
75Artem Topchanyuk (Ukr) ISD - Sport - Donetsk  
76Alexander Budaragin (Rus) Team Primorskiy District  
77Dmitry Mokrov (Rus) Team Primorskiy District  
78Léo Menville (Fra) Entente Sud Gascogne  
79Alex Cano (Col) Colombia Es Pasion Coldepor  
80Rémi Laffitte (Fra) Albi Velo Sport  
81Fabio Duarte (Col) Colombia Es Pasion Coldepor  
82Milton Ramos (Spa) Cai Aragones  
83Denis Berezkin (Rus) Team Primorskiy District  
84Michael Torckler (NZl) Azysa - Conor WRC  
85Pedro Palou (Spa) Azysa - Conor WRC  
86Brian Bulgac (Ned) Beveren 2000 - Quick Step  
87Yann Moritz (Fra) V.U  
88Steve Bekaert (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
89Arnaud Vandal (Fra) Entente Sud Gascogne  
90Anton Samokhvalov (Rus) Team Primorskiy District  
91Niklas Gustavsson (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com  
92Lorenzo Buil (Spa) Cai Aragones  
93Jose A. Arroyo Ramirez (Spa) Extremadura Spiuk  
94Niels Vandyck (Bel) Belgium  
95Benjamin Gault (Fra) V.U  
96Alejandro Ramirez (Col) Colombia Es Pasion Coldepor  
97Andrew Jackson (GBr) Ec St Etienne Loire  
98Bjorn Glasner (Ger) Team Kuota Indeland  
99Robinson Chalapud (Col) Colombia Es Pasion Coldepor  
100Xavier Brun (Fra) Ec St Etienne Loire  
101Daniel Patten (GBr) Magnus Maximus Coffee.Com  
102Nicolas Prin (Fra) Ec St Etienne Loire  
103Yuriy Agarkov (Ukr) ISD - Sport - Donetsk  
104Martinez Juan Tamayo (Col) Cai Aragones  
105Julien Gay (Fra) V.U  
106Javier Ruiz (Spa) Cai Aragones  
107Luis Danilo Marroquin (Gua) Cai Aragones  
108Cyril Fernandez Perez (Fra) Ec St Etienne Loire  
109Dmitry Samokhvalov (Rus) Team Primorskiy District  
110Geir Inge Berg (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
111Joaquin Villalba (Spa) Cai Aragones  
112Lorenz Lambrechts (Bel) Belgium  
113Gunnar Gronlund (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com  
114Bart Verschueren (Bel) Revor-Jartazi C.T.  
115Francisco Terciado Sacedo (Spa) Extremadura Spiuk  
116Alexander Grad (Ger) Team Kuota Indeland0:00:01 
117Jesus Cobela (Spa) Azysa - Conor WRC  
118Josselin Maillet (Fra) V.U0:00:19 
119Mathiors Jelitto (Ger) Team Kuota Indeland0:00:22 
120Kevin Denis (Fra) Team Wilo Agem 720:00:26 
121Thomas Bonnin (Fra) Albi Velo Sport0:00:34 
122Clement Calado (Fra) Team Wilo Agem 72  
123Gaël Desriac (Fra) Albi Velo Sport  
124Jérémy Grimal (Fra) Albi Velo Sport  
125Anthony Penloup (Fra) Team Wilo Agem 720:04:36 
126Jonathan Rosenbrier (GBr) Ec St Etienne Loire0:04:56 
127Emmaunel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota Indeland0:06:36 
DNFGabriel Hernandez Rico (Spa) Azysa - Conor WRC  
DNFKristof Blancke (Bel) Revor-Jartazi C.T.  
Sprint1 - Villanueva de Gallego
1Havard Nybo (Nor) Sparebanken Vest-Ridley6pts
2Juan Forero (Col) Colombia Es Pasion Coldepor3 
3Yegor Dementyev (Ukr) ISD - Sport - Donetsk1 
Sprint2 - Zuera
1Kevin Reza (Fra) V.U6pts
2Havard Nybo (Nor) Sparebanken Vest-Ridley3 
3Alexander Grad (Ger) Team Kuota Indeland1 
Sprint 3 - Huesca
1Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 - Quick Step6pts
2Yoann Barbas (Fra) Albi Velo Sport3 
3Fabien Rey (Fra) Entente Sud Gascogne1 
KOM 1 - Alcubierre
1Sergio Escobar (Spa) Andorra-Granvalira4pts
2Aleksey Shchebelin (Rus) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike2 
3Robinson Chalapud (Col) Colombia Es Pasion Coldepor1 
Young riders
1Kevin Reza (Fra) V.U3:24:47 
2Julien Vermote (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:00:05 
3Yoann Barbas (Fra) Albi Velo Sport0:00:07 
4Yegor Dementyev (Ukr) ISD - Sport - Donetsk0:00:08 
5Alexander Grad (Ger) Team Kuota Indeland  
6Jan Ghyselinck (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:00:09 
7Corentin Mauge (Fra) Team Wilo Agem 72  
8Tony Hurel (Fra) V.U  
9Silver Schultz (Est) Ec St Etienne Loire  
10Russell Hampton (GBr) Magnus Maximus Coffee.Com  
11Pawel Szczepaniak (Pol) Revor-Jartazi C.T.  
12Yannick Eijssen (Bel) Belgium  
13Jonathan Genthon (Fra) Albi Velo Sport  
14Frederik Verkinderen (Bel) Belgium  
15Georgios Karatzios (Gre) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
16Garrit Broeders (Bel) Belgium  
17Etienne Mandier (Fra) Ec St Etienne Loire  
18Nicolas Edet (Fra) Team Wilo Agem 72  
19Eliot Lietaer (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
20Arnaud Maquet (Bel) Belgium  
21J. Frederik Grue (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
22Niels Schepmans (Bel) Belgium  
23Alexander Prishpetnyy (Rus) Team Primorskiy District  
24Anastasios Kourmpetis (Gre) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
25Santiago Royo Aranda (Spa) Extremadura Spiuk  
26Eduard Prades Reverte (Spa) Andorra-Granvalira  
27Tony Barrais (Fra) Team Wilo Agem 72  
28Filip Rudenstam Robin (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com  
29Christer Rake (Nor) Sparebanken Vest-Ridley0:00:09 
30Anders Lund (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
31Nicolas Capdepuy (Fra) Entente Sud Gascogne  
32Artem Topchanyuk (Ukr) ISD - Sport - Donetsk  
33Dmitry Mokrov (Rus) Team Primorskiy District  
34Léo Menville (Fra) Entente Sud Gascogne  
35Rémi Laffitte (Fra) Albi Velo Sport  
36Denis Berezkin (Rus) Team Primorskiy District  
37Michael Torckler (NZl) Azysa - Conor WRC  
38Brian Bulgac (Ned) Beveren 2000 - Quick Step  
39Yann Moritz (Fra) V.U  
40Steve Bekaert (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
41Arnaud Vandal (Fra) Entente Sud Gascogne  
42Niklas Gustavsson (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com  
43Lorenzo Buil (Spa) Cai Aragones  
44Niels Vandyck (Bel) Belgium  
45Yuriy Agarkov (Ukr) ISD - Sport - Donetsk  
46Martinez Juan Tamayo (Col) Cai Aragones  
47Lorenz Lambrechts (Bel) Belgium  
48Gunnar Gronlund (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com  
49Clement Calado (Fra) Team Wilo Agem 72  
50Gaël Desriac (Fra) Albi Velo Sport  
51Jérémy Grimal (Fra) Albi Velo Sport  
52Josselin Maillet (Fra) V.U0:00:28 
53Kevin Denis (Fra) Team Wilo Agem 720:00:35 
54Thomas Bonnin (Fra) Albi Velo Sport0:00:43 
55Anthony Penloup (Fra) Team Wilo Agem 720:04:45 
56Emmaunel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota Indeland0:06:45 
General classification after stage 1
1Dennis Pohl (Ger) Team Kuota Indeland3:24:46 
2Kevin Reza (Fra) V.U0:00:01 
3Havard Nybo (Nor) Sparebanken Vest-Ridley0:00:05 
4Julien Vermote (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:00:06 
5Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 - Quick Step0:00:07 
6Juan Forero (Col) Colombia Es Pasion Coldepor0:00:08 
7Yoann Barbas (Fra) Albi Velo Sport  
8Yegor Dementyev (Ukr) ISD - Sport - Donetsk0:00:09 
9Fabien Rey (Fra) Entente Sud Gascogne  
10Alexander Grad (Ger) Team Kuota Indeland  
11Jan Ghyselinck (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:00:10 
12Jaime Garcia Latorre (Spa) Extremadura Spiuk  
13Luke Roberts (Aus) Team Kuota Indeland  
14Franck Charrier (Fra) Team Wilo Agem 72  
15Corentin Mauge (Fra) Team Wilo Agem 72  
16Egor Lutskovich (Rus) Team Primorskiy District  
17Tony Hurel (Fra) V.U  
18Mickael Szkolnik (Fra) Albi Velo Sport  
19Michael Stevensson (Swe) Sparebanken Vest-Ridley  
20Egoitz Murgoitio (Spa) Cai Aragones  
21Thibaut Mace (Fra) V.U  
22Fabien Patanchon (Fra) Entente Sud Gascogne  
23Silver Schultz (Est) Ec St Etienne Loire  
24Gonzalo Zambrano Calderon (Spa) Extremadura Spiuk  
25Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
26Russell Hampton (GBr) Magnus Maximus Coffee.Com  
27Pawel Szczepaniak (Pol) Revor-Jartazi C.T.  
28Yannick Eijssen (Bel) Belgium  
29Vasileios Anastopoulos (Gre) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
30Anatolyi Pakhtusov (Ukr) ISD - Sport - Donetsk  
31Sergio Escobar (Spa) Andorra-Granvalira  
32Jonathan Genthon (Fra) Albi Velo Sport  
33Frederik Verkinderen (Bel) Belgium  
34Mariusz Gil (Pol) Revor-Jartazi C.T.  
35Georgios Karatzios (Gre) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
36Garrit Broeders (Bel) Belgium  
37Jean Paul Simon (Fra) ISD - Sport - Donetsk  
38Etienne Mandier (Fra) Ec St Etienne Loire  
39Jairo Salas (Col) Colombia Es Pasion Coldepor  
40Lilian Pommier (Fra) Entente Sud Gascogne  
41Erwin Vervecken (Bel) Revor-Jartazi C.T.  
42Alexander Gottfried (Ger) Team Kuota Indeland  
43Ibon Zugasti Arrese (Spa) Azysa - Conor WRC  
44Nicolas Edet (Fra) Team Wilo Agem 72  
45Dmitry Puzanov (Rus) Andorra-Granvalira  
46Walter Pedraza (Col) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
47Eliot Lietaer (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
48Israel Perez Rodriguez (Spa) Extremadura Spiuk  
49Angel Vallejo Dominguez (Spa) Andorra-Granvalira  
50Oriol Colome Roca (Spa) Azysa - Conor WRC  
51Arnaud Maquet (Bel) Belgium  
52J. Frederik Grue (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
53Niels Schepmans (Bel) Belgium  
54Mauricio Muller (Arg) Azysa - Conor WRC  
55Aleksey Shchebelin (Rus) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
56Alexander Prishpetnyy (Rus) Team Primorskiy District  
57Damien Branaa (Fra) Entente Sud Gascogne  
58Sander Armee (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
59Striska Mindaugas (Ltu) Revor-Jartazi C.T.  
60Carlos Torrent Tarres (Spa) Andorra-Granvalira  
61Pavlos Chalkiopoulos (Gre) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
62Anastasios Kourmpetis (Gre) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
63Santiago Royo Aranda (Spa) Extremadura Spiuk  
64Raul Garcia De Mateo (Spa) Andorra-Granvalira  
65Jaume Rovira Pous (Spa) Andorra-Granvalira0:00:10 
66Carlos Hernandez Garcia (Spa) Extremadura Spiuk  
67Eduard Prades Reverte (Spa) Andorra-Granvalira  
68Tony Barrais (Fra) Team Wilo Agem 72  
69Filip Rudenstam Robin (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com  
70Christer Rake (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
71Anders Lund (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
72Alexander Wetterhall (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com  
73Fabio Gordillo (Col) Colombia Es Pasion Coldepor  
74Oleksandr Sheydyk (Ukr) ISD - Sport - Donetsk  
75Nicolas Capdepuy (Fra) Entente Sud Gascogne  
76Artem Topchanyuk (Ukr) ISD - Sport - Donetsk  
77Alexander Budaragin (Rus) Team Primorskiy District  
78Dmitry Mokrov (Rus) Team Primorskiy District  
79Léo Menville (Fra) Entente Sud Gascogne  
80Alex Cano (Col) Colombia Es Pasion Coldepor  
81Rémi Laffitte (Fra) Albi Velo Sport  
82Fabio Duarte (Col) Colombia Es Pasion Coldepor  
83Milton Ramos (Spa) Cai Aragones  
84Denis Berezkin (Rus) Team Primorskiy District  
85Michael Torckler (NZl) Azysa - Conor WRC  
86Pedro Palou (Spa) Azysa - Conor WRC  
87Brian Bulgac (Ned) Beveren 2000 - Quick Step  
88Yann Moritz (Fra) V.U  
89Steve Bekaert (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
90Arnaud Vandal (Fra) Entente Sud Gascogne  
91Anton Samokhvalov (Rus) Team Primorskiy District  
92Niklas Gustavsson (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com  
93Lorenzo Buil (Spa) Cai Aragones  
94Jose A. Arroyo Ramirez (Spa) Extremadura Spiuk  
95Niels Vandyck (Bel) Belgium  
96Benjamin Gault (Fra) V.U  
97Alejandro Ramirez (Col) Colombia Es Pasion Coldepor  
98Andrew Jackson (GBr) Ec St Etienne Loire  
99Bjorn Glasner (Ger) Team Kuota Indeland  
100Robinson Chalapud (Col) Colombia Es Pasion Coldepor  
101Xavier Brun (Fra) Ec St Etienne Loire  
102Daniel Patten (GBr) Magnus Maximus Coffee.Com  
103Nicolas Prin (Fra) Ec St Etienne Loire  
104Yuriy Agarkov (Ukr) ISD - Sport - Donetsk  
105Martinez Juan Tamayo (Col) Cai Aragones  
106Julien Gay (Fra) V.U  
107Javier Ruiz (Spa) Cai Aragones  
108Luis Danilo Marroquin (Gua) Cai Aragones  
109Cyril Fernandez Perez (Fra) Ec St Etienne Loire  
110Dmitry Samokhvalov (Rus) Team Primorskiy District  
111Geir Inge Berg (Nor) Sparebanken Vest-Ridley  
112Joaquin Villalba (Spa) Cai Aragones  
113Lorenz Lambrechts (Bel) Belgium  
114Gunnar Gronlund (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com  
115Bart Verschueren (Bel) Revor-Jartazi C.T.  
116Francisco Terciado Sacedo (Spa) Extremadura Spiuk  
117Jesus Cobela (Spa) Azysa - Conor WRC  
118Clement Calado (Fra) Team Wilo Agem 72  
119Gaël Desriac (Fra) Albi Velo Sport  
120Jérémy Grimal (Fra) Albi Velo Sport  
121Josselin Maillet (Fra) V.U0:00:29 
122Mathiors Jelitto (Ger) Team Kuota Indeland0:00:32 
123Kevin Denis (Fra) Team Wilo Agem 720:00:36 
124Thomas Bonnin (Fra) Albi Velo Sport0:00:44 
125Anthony Penloup (Fra) Team Wilo Agem 720:04:46 
126Jonathan Rosenbrier (GBr) Ec St Etienne Loire0:05:06 
127Emmaunel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota Indeland0:06:46 
Points classification
1Dennis Pohl (Ger) Team Kuota Indeland25pts
2Kevin Reza (Fra) V.U20 
3Julien Vermote (Bel) Beveren 2000 - Quick Step16 
4Jan Ghyselinck (Bel) Beveren 2000 - Quick Step14 
5Jaime Garcia Latorre (Spa) Extremadura Spiuk12 
6Luke Roberts (Aus) Team Kuota Indeland10 
7Franck Charrier (Fra) Team Wilo Agem 729 
8Corentin Mauge (Fra) Team Wilo Agem 728 
9Egor Lutskovich (Rus) Team Primorskiy District7 
10Juan Forero (Col) Colombia Es Pasion Coldepor6 
11Tony Hurel (Fra) V.U5 
12Mickael Szkolnik (Fra) Albi Velo Sport4 
13Yegor Dementyev (Ukr) ISD - Sport - Donetsk3 
14Michael Stevensson (Swe) Sparebanken Vest-Ridley2 
15Egoitz Murgoitio (Spa) Cai Aragones1 
Sprint classification
1Havard Nybo (Nor) Sparebanken Vest-Ridley9pts
2Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 - Quick Step6 
3Kevin Reza (Fra) V.U6 
4Yoann Barbas (Fra) Albi Velo Sport3 
Mountains classification
1Sergio Escobar (Spa) Andorra-Granvalira4pts
2Aleksey Shchebelin (Rus) Sp.Tableware-Gatsoulis Bike2 
3Robinson Chalapud (Col) Colombia Es Pasion Coldepor1 
Teams classification
1Vendee U10:14:48 
2Wieler Groep - Beveren 2000  
3Team Kuota Indeland  
4Team Wilo Agem 72  
5Sparebanken Vest-Ridley  
6Extremadura Spiuk  
7Isd - Sport - Donetsk  
8Entente Sud Gascogne  
9Belgique  
10Albi Velo Sport  
11Revor-Jartazi C.T.  
12Sp.Tableware-Gatsoulis Bike  
13Andorra-Granvalira  
14Colombia Es Pasion Coldepor  
15Team Primorskiy District  
16Azysa - Conor Wrc  
17Ec St Etienne Loire  
18Magnus Maximus Coffee.Com  
19Cai Aragones  
Back to top