TechPowered By

More tech

Pauwels, Nash take World Cup lead in Tabor

By:
Cycling News
Published:
October 23, 2011, 21:10 BST,
Updated:
October 23, 2011, 22:12 BST
Edition:
First Edition Cycling News, Saturday, October 29, 2011
Race:
UCI Cyclo-cross World Cup #2
Katerina Nash took over the World Cup lead in Tabor

Katerina Nash took over the World Cup lead in Tabor

view thumbnail gallery

Van der Haar, Van der Poel lead youngsters

Four new leaders emerged in the UCI Cyclo-cross World Cup after the second round for elite men and women, and the opening round for under 23 men and juniors.

Kevin Pauwels (Sunweb-Revor) claimed a dominant solo victory in Tabor, Czech Republic over world champion Zdenek Stybar and Klaas Vantornout to overtake Plzen winner Sven Nys in the standings.

Nys and Stybar are now tied in the rankings, 15 points shy of Pauwels, who took third in the opening race in Plzen. Klaas Vantornout and French champion Francis Mourey are tied for fourth, a further 15 points in arrears.

The elite women's rankings were turned on end with the absence of Plzen winner, Katie Compton. The American returned home for a family event, and gave up the white jersey to Katerina Nash, who scored a brilliant solo win only 20km from her home town.

Compton slipped to seventh, while Dutch rider Sanne Van Paassen, second in Tabor, climbed into second ahead of Daphny Van Den Brand.

Under 23 world champion Lars Van der Haar resumed his dominance in the first round for the espoirs. The Dutch rider soloed in ahead of Italian Elia Silvestri to take the World Cup lead, while his compatriot Mike Teunissen lies in third.

First year junior Mathieu Van der Poel may have been a surprise name at the top of the junior men's race, but he showed his elite heritage as son of cyclo-cross champion Adrie Van der Poel and the grandson of legend Raymond Poulidor in taking a commanding solo victory in Tabor.

Van der Poel leads Quentin Jauregui (France) and Daan Hoeyberghs of Belgium in the World Cup after Tabor.

Elite men - World Cup standings after 2 rounds

# Rider Name (Country) Team Result
1 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Revor 150  pts
2 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet 135  
3 Zdenek Stybar (Cze) Quickstep Cycling Team 135  
4 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb - Revor 120  
5 Francis Mourey (Fra) FDJ 120  
6 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea 100  
7 Bart Aernouts (Bel) Rabobank - Giant Off-Road Team 96  
8 Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus 86  
9 Steve Chainel (Fra) FDJ 86  
10 Niels Albert (Bel) Bkcp - Powerplus 85  
11 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea 83  
12 Jeremy Powers (USA) Team Rapha Focus 78  
13 Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB - Racing 76  
14 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti 72  
15 Gerben De Knegt (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team 69  
16 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke 69  
17 Simon Zahner (Swi) Bmc Racing Team 65  
18 Timothy Johnson (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.Com 65  
19 Thijs Van Amerongen (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 62  
20 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole 57  
21 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93 57  
22 Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team 49  
23 Cristian Cominelli (Ita) TX Active Bianchi 48  
24 Marcel Meisen (Ger) 45  
25 Martin Zlamalik (Cze) Kdl Trans 42  
26 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles 40  
27 Petr Dlask (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team 39  
28 Jonathan Page (USA) Planet Bike 38  
29 Mariusz Gil (Pol) Baboco Cycling Team 38  
30 Thijs Al (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 38  
31 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus 37  
32 David Kasek (Cze) 35  
33 Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.De 33  
34 Marco Bianco (Ita) 33  
35 Christian Heule (Swi) Cannondale / Cyclocrossworld.Com 32  
36 Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa) 30  
37 Vladimir Kyzivat (Cze) 27  
38 James Driscoll (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.Com 22  
39 Robert Gavenda (Svk) Kdl Trans 22  
40 Karel Hnik (Cze) Telenet - Fidea 20  
41 Marco Ponta (Ita) 19  
42 Jérome Chevallier (Fra) 19  
43 Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team 19  
44 Johannes Sickmueller (Ger) Feenstra Stevens Bike Team 19  
45 Fabio Ursi (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D. 18  
46 Ondrej Bambula (Cze) 17  
47 Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet 16  
48 Jiri Polnicky (Cze) Sunweb - Revor 14  
49 Melvin Rulliere (Fra) 11  
50 Nico Brüngger (Swi) 11  
51 René Lang (Swi) 10  
52 Mirko Tabacchi (Ita) 10  
53 Martin Haring (Svk) 9  
54 Milan Barenyi (Svk) 9  
55 Eddy Van Ijzendoorn (Ned) Orange Babies Cycling Team 9  
56 Magnus Darvell (Swe) 7  
57 Ole Quast (Ger) 5  
58 Vaclav Metlicka (Svk) 3  
59 Kenneth Hansen (Den) 1  

Elite Women - World Cup standings after 2 rounds

# Rider Name (Country) Team Result
1 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 105  pts
2 Sanne Van Paassen (Ned) Brainwash Wielerploeg 95  
3 Daphny Van Den Brand (Ned) Aa Drink - Leontien.Nl Cycling Team 90  
4 Lucie Chainel-Lefevre (Fra) 68  
5 Pavla Havlikova (Cze) Telenet - Fidea 61  
6 Helen Wyman (GBr) Kona Factory Racing 61  
7 Katherine Compton (USA) Rabobank - Giant Off-Road Team 60  
8 Sabrina Schweizer (Ger) Focus Mig Team 50  
9 Amy Dombroski (USA) Crankbrothers - The Race Club 48  
10 Sanne Cant (Bel) Boxx Veldritacademie 44  
11 Arenda Grimberg (Ned) 36  
12 Meredith Miller (USA) California Giant Cycling 35  
13 Nikki Harris (GBr) Telenet - Fidea 34  
14 Sabrina Stultiens (Ned) Brainwash Wielerploeg 34  
15 Sophie De Boer (Ned) Telenet - Fidea 32  
16 Nicole Duke (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.Com 31  
17 Hanka Kupfernagel (Ger) 30  
18 Martina Mikulaskova (Cze) 28  
19 Gabriella Day (GBr) 28  
20 Linda Van Rijen (Ned) Skil - Koga 24  
21 Maureen Bruno Roy (USA) Bob's Red Mill / Seven Cycles 24  
22 Ellen Van Loy (Bel) 18  
23 Joyce Vanderbeken (Bel) 15  
24 Tessa Van Nieuwpoort (Ned) 15  
25 Jasmin Achermann (Swi) 14  
26 Nikoline Hansen (Den) 14  
27 Julie Krasniak (Fra) Team Rapha Focus 13  
28 Alice Maria Arzuffi (Ita) 11  
29 Nicole De Bie - Leyten (Bel) Telenet - Fidea 7  
30 Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams 4  
31 Reza Hormes (Ned) Orange Babies Cycling Team 4  
32 Hilde Quintens (Bel) 4  
33 Katherine Sherwin (USA) Stan's No Tubes 2  
34 Vania Rossi (Ita) 1  

U23 Men - World Cup standings after 1 round

# Rider Name (Country) Team Result
1 Lars Van Der Haar (Ned) Netherlands 60  pts
2 Elia Silvestri (Ita) Italy 50  
3 Mike Teunissen (Ned) Netherlands 45  
4 Wietse Bosmans (Bel) Belgium 40  
5 Arnaud Grand (Swi) Switzerland 35  
6 David Van Der Poel (Ned) Netherlands 30  
7 Vojtech Nipl (Cze) Czech Republic 28  
8 Vinnie Braet (Bel) Belgium 26  
9 Gert-Jan Bosman (Ned) Netherlands 24  
10 Zach Mcdonald (USA) United States 22  
11 Jan Nesvadba (Cze) Czech Republic 20  
12 Karel Hnik (Cze) Czech Republic 19  
13 Gianni Vermeersch (Bel) Belgium 18  
14 Tijmen Eising (Ned) Netherlands 17  
15 Julian Alaphilippe (Fra) France 16  
16 Stan Godrie (Ned) Netherlands 15  
17 Micki Van Empel (Ned) Netherlands 14  
18 Tomas Paprstka (Cze) Czech Republic 13  
19 Lubomir Petrus (Cze) Czech Republic 12  
20 Yannick Mayer (Ger) Germany 11  
21 Luca Braidot (Ita) Italy 10  
22 Tim Merlier (Bel) Belgium 9  
23 Igor Smarzaro (Ita) Italy 8  
24 Radek Polnicky (Cze) Czech Republic 7  
25 Sven Beelen (Bel) Belgium 6  
26 Michael Boros (Cze) Czech Republic 5  
27 Kenneth Hansen (Den) Denmark 4  
28 Bryan Falaschi (Ita) Italy 3  
29 Michael Schweizer(Jr) (Ger) Germany 2  
30 Jakub Skala (Cze) Czech Republic 1  

Junior Men - World Cup standings after 1 round

# Rider Name (Country) Team Result
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Netherlands 60  pts
2 Quentin Jauregui (Fra) France 50  
3 Daan Hoeyberghs (Bel) Belgium 45  
4 Romain Seigle (Fra) France 40  
5 Daan Soete (Bel) Belgium 35  
6 Gioele Bertolini (Ita) Italy 30  
7 Wout Van Aert (Bel) Belgium 28  
8 Marco König (Ger) Germany 26  
9 Pjotr Van Beek (Ned) Netherlands 24  
10 Quinten Hermans (Bel) Belgium 22  
11 Hugo Robinson (GBr) Great Britain 20  
12 Ariesen Tim (Ned) Netherlands 19  
13 Jan Brezna (Cze) Czech Republic 18  
14 Matthias Van De Velde (Bel) Belgium 17  
15 Yorben Van Tichelt (Bel) Belgium 16  
16 Nadir Colledani (Ita) Italy 15  
17 Koen Weijers (Ned) Netherlands 14  
18 Simon Mateju (Cze) Czech Republic 13  
19 Stefano Valdrighi (Ita) Italy 12  
20 Yannick Gruner (Ger) Germany 11  
21 Daniel Lukes (Cze) Czech Republic 10  
22 Tomas Novacek (Cze) Czech Republic 9  
23 Karel Pokorny (Cze) Czech Republic 8  
24 Anthony Turgis (Fra) France 7  
25 Michal Paluta (Pol) Poland 6  
26 Riccardo Redaelli (Ita) Italy 5  
27 Stefano Debellis (Ita) Italy 4  
28 Steffen Müller (Ger) Germany 3  
29 Francesco Pedante (Ita) Italy 2  
30 Lubos Malovec (Svk) Slovakia 1  

 

Back to top