Recently on Cyclingnews.com
|
Bayern Rundfahrt Photo ©: Schaaf
|
|
|
MTB index page for all
MTB content
European Cup XC #2 - E1
Bad Wildbad, Germany, May 17, 2003
Results
Results
Elite/Under 23 men
1 Lado Fumic (Ger) T-Mobile 1.55.47
2 Manuel Fumic (Ger) T-Mobile 0.19
3 Bart Brentjens (Ned) T-Mobile 1.04
4 Carsten Bresser (Ger) T-Mobile 1.12
5 Liam Kelleen (GBr) Gary Fisher 2.01
6 Christoph Soukup (Aut) HITEC-Team 2.24
7 Ralph Näf (Swi) Merida International 3.20
8 Peters Bas (Ned) Binnenvaart MTB Team 3.42
9 Martino Fruet (Ita) Larcobaleno Carraro Team 3.54
10 Sid Taberlay (Aus) Team Mapei 3G 4.32
11 Roman Rametsteiner (Aut) Team KTM-ENSERV 5.03
12 Maarten Wijnants (Bel) Belgian Cycling Federation 5.14
13 Torsten Marx (Ger) Team Alb-Gold 5.35
14 Damien Bynens (Bel) Belgian Cycling Federation 5.40
15 Josh Fleming (Aus) Australian national team 5.44
16 Tony Longo (Ita) LÁrcobaleno Carraro Team 6.02
17 Erwin Bakker (Ned) Heidens Ten Tusscher 6.18
18 Rudi van Houts (Ned) Binnenvaart MTB Team 7.27
19 Michal Talavasek (Cze) Ceska sporitelna MTB 7.52
20 Davy Coenen (Bel) Belgian Cycling Federation 8.07
21 Marc Gölz (Ger) T-Mobile 8.13
22 Matthias Mende (Ger) Ralph Denk Racing Team 8.43
23 Thomas Nicke (Ger) Ralph Denk Racing Team 8.50
24 Benjamin Joerges (Ger) SRM Power Team / SV Kirchzarten 8.53
25 Florian Eschenbacher Florian (Ger) Team Alb-Gold 9.09
26 Craig Gordon (Aus) SOBE/Cannondale 9.11
27 Björn Rondelez (Ita) Kon Sportclub Gistel 9.30
28 Jelmer Pietersma (Ned) Magura Racing Team 9.55
29 Karl Markt (Aut) ÖAMTC RV Telfs 10.26
30 Timo Wölk (Ger) Stevens-Jeantex MTB Team 11.53
31 Jimmy Tielens (Bel) Belgian Cycling Federation 11.57
32 Thomas Meyer (Fra) Team Bianchi-Eurostar 12.25
33 Yannick Michel (Fra) Corratec 12.37
34 Markus Kaufmann (Ger) Dämpfle/Mathis 13.05
35 Jochen Coconcelli (Ger) Team Mayer-UltraSports 13.19
36 Patrick Müller (Ger) LV Sachsen 13.27
37 Michael Stieglbauer (Ger) Sportivo St.Englmar 14.02
38 Stefan Achatz (Ger) Sportivo St.Englmar 14.03
39 Jacob Kjeldsen (Den) Kolding BC 14.43
40 Daniel Gathof (Ger) Team Dämpfle / Mathis 15.22
41 Sjörs Cleverss (Ned) Niederländische Radsport Verband 1 lap
42 Markus Weber (Ger) Corratec World Team
43 Grégory Duda (Bel) Scott USA Racing Team
44 Frank Lehmann (Ger) Ralph Denk Racing Team
45 Patrick Uhlig (Ger) Team Steppenwolf
46 Joël Dieleman (Ned) Sirocco Morati
47 Martin Siefermann (Ger) RSV "Edelweiß" Kartung
48 Bostjan Pahovnik (Slo) Uni Team
49 Steffen Thum (Ger) Team Mayer-UltraSports / rrc Aalen
50 Guido Thaler (Aut) RSC Krug Mieming Scott
51 Dominiek Ranson (Bel) Stripem Cycling Team
52 Rob Reuvers (Ned)
53 Moritz Milatz (Ger) ON TOUR Pro-Team/PTSV Jahn
54 Luca Argani (Ger) LÁrcobaleno Carraro Team
55 Daniel Kuss (Ger) SC Urach / Bike-Arge St.Märgen
56 Rene Birkenfeld (Ger) LV Sachsen
57 Marco Isonni (Ita) Italia Sport Team/ Biesse
58 Frank Schotman (Ned) Stappenbelt-Rocky Mountain
59 Hannes Hamberger (Aut) US Linz Sturm-Dibo-Unison
60 Christian Vogt (Ger) Renz Radsport / SC Urach
61 Christopher Zimmermann (Ger) Müritzsportclub Waren
62 Daniel Eiermann (Ger) Leica Sportclub e.V.
63 Martin Thoms (Ger) RSV Insel Usedom
64 Marco Schätzing (Ger) LV Sachsen
65 Kris Lapere (Bel) Pirk T.Gd. Team Neepelt
66 Steve Appermans (Bel) Thompson
67 Joachim Ortner (Aut) SC MTB Mirnock
68 Nicolas Vermeulen (Bel) Deschacht Cycling Team
69 Christian Wenzler (Ger) TB Neuffen
70 David Orvalho (Ned) RTV Oldenzaalse WCL
71 Roland Plank (Aut) MTB-Club Intersport Claudia Oberwart
72 Marcell Grüner (Aut) URC Ötztal
73 Tom Haacke (Ger) Nishiki fitnesstreff.de
74 Jakub Zapotocky (Cze) Ceska sporitelna MTB
75 Benjamin Hirt (Ger) Bike Arge St.Märgen
76 Philipp Scheffzek (Ger) Leica Sportclub Nußloch
77 Florian Presslauer (Aut) Cycling Project Mittesill
78 Patrick Engel (Ger) Mr. Bike / Craft 2 laps
79 Sascha Schwindling (Ger) RSC St. Ingbert
80 Sven Tielens (Ger) Thompson
81 Wolfgang Fink (Ita) MSC Gerstetten
Women
1 Gunn Rita Dahle (Nor) Merida International 1.31.08
2 Sabine Spitz (Ger) Merida International 1.38
3 Irina Kalentieva (Rus) Merida International 2.14
4 Elena Giacomuzzi (Ita) Staff Bike 2000 4.17
5 Anna Enocsson (Swe) Merida International 5.37
6 Petra Schörkmayer (Aut) RCU Charly Lietz Sport 6.14
7 Adelheid Morath (Ger) Rothaus-Cube 6.36
8 Elsbeth Van Rooy-Vink (Ned) Niederländische Radsport 6.38
9 Anna Baylis (Aus) Ghost International Racing Team 6.52
10 Birgit Jüngst (Ger) Merida International 7.45
11 Mirjam Dieleman (Ned) 7.46
12 Blaza Klemencic (Slo) Uni Team 8.27
13 Ilona Bublova (Cze) Merida International 10.13
14 Katrin Schwing (Ger) Team Bergwerk Renault 10.24
15 Nina Kunz (Ger) Merida / MRSC Ottenbach 10.52
16 Rebecca Burbach (Ger) Team Alb-Gold 13.19
17 Jenni King (Aus) 18.10
18 Madeleine Vorbach (Aut) Team KTM-Enserv 1 lap
19 Vanessa Barrera (Ger) Marin/Verein SV Kirchzarten
20 Cécile Thiry (Bel) 3 laps
Junior men
1 René Tann (Ger) 1. Suhler MTB-Club 1.22.50
2 Tomas Tvrdik (Cze) V.C.PEKservis Kolin 0.37
3 Florian Ackermann (Ger) Rothaus-Cube 0.49
4 Martin Thaler (Ger) R.C. Sarntal 0.49
5 Jan Kasik (Cze) Ceska sporitelna MTB 1.46
6 Manuel Gschnell (Ger) Zorzi Kältetechnik 2.59
7 Timo Meyer (Ger) Rothaus-Cube / Bike-Arge St.Märgen 3.37
8 Hans Becking (Ned) Niederländische Radsport Verband 4.12
9 Wilko Rochow (Ger) Cycle Sport/TVO 4.13
10 Sam Malfliet (Bel) Scott USA Cycling Team 4.26
11 Jordy Luisman (Ned) Heijdens Ten Tusscher 4.39
12 Gilles Devillers (Bel) Belgian Cycling Federation 5.10
13 Melvin Legros (Bel) Scott USA Cycling Team 6.11
14 Anthony Mann (Ger) Team Mayer-UltraSports 6.14
15 Luka Kodra (Slo) 6.25
16 Jiri Zibura (Cze) Ceska sporitelna MTB 6.39
17 Carlo Schwarze (Ger) LV Sachsen 6.40
18 Mark Nellen (Ned) Niederländische Radsport Verband 7.05
19 Denis Mücke (Ger) LV Sachsen 7.32
20 Christian Vogt (Ger) Cyclesport Remchingen 7.44
21 David Bertram (Ger) Team Bergamont 8.30
22 Tim Ottens (Ned) zwc DTS 8.38
23 Nico Weber (Ger) Team Mayer-UltraSports 8.41
24 Uwe Burgsteiner (Aut) Sport Scherz TUS Gröbming 9.18
25 Christoph Schumacher (Ger) Team Steinlach-Wiesaz 9.45
26 Sebastian Ochs (Ger) Radsport Fischer&Wagner 10.45
27 Matthias Dantone (Ger) S.V.St. Lorenzen 11.21
28 Daniel Stix (Ger) Goldway-Merida Juniorteam 11.26
29 Nicolas Brouard (Fra) Breiz Mountain 11.26
30 Andi Weinhold (Ger) LV Sachsen 12.04
31 Marcus Giese (Ger) LV Sachsen 12.05
32 Arnold Eibensteiner (Ger) Union Naturfabrik/Ahorn 14.09
Junior women
1 Eva Lechner (Ger) Dynamik Bike 1.04.17
2 Bianca Knöpfle (Ger) RIG Freiburg / Merida 1.38
3 Almut Grieb (Ger) Dr. Cycle / TV Oberlengenhardt 2.44
4 Tereza Hurikova (Cze) Ceska sporitelna MTB 3.44
5 Nina Homovec (Ger) MTB RNI VRH 4.48
6 Gudrun Stark (Ger) Team Cycle-Sport Remchingen 7.09
7 Elaina Stix (Ger) Goldway -Merida Juniorteam 9.56
8 Sandra Weber (Ger) Rothaus-Cube 10.01
9 Lorye Christophel (Bel) 16.01
|
|