Giro d'Italia: Ulissi wins stage 11

Jungels extends lead over Nibali and Valverde, Dumoulin packs

Diego Ulissi (Lampre-Merida) claimed his second stage victory at this year’s Giro d’Italia after a late attack on the road to Asolo. Ulissi easily beat fellow escapees Andre Amador (Movistar) and race leader Bob Jungels (Etixx-QuickStep) in the sprint to the line.

The ascent of the fourth category Forcella Mostaccin had whittled down the main peloton. However, the race-winning move was initiated after the descent, with 13 kilometres to go. A determined Amador jumped clear of the select group of favourites and was quickly followed by Jungels, concerned about the Movistar rider’s proximity to him in the general classification.

Upon winning stage 4 when the Giro d’Italia returned to its home land, Ulissi praised the efforts of his teammates and they were key again in this win. The Lampre-Merida outfit closed the gap to Jungels and Amador to just seven seconds, giving Ulissi the chance to bridge across to the two. Once Ulissi had made the juncture, the impetus in the chase was lost and the three held onto the finish. Jungels started the sprint but he was little competition for Ulissi once the Italian opened his sprint.

"I came here for a stage win and now I've got two, so I'm very happy - for the team as well because they worked very hard. They chased down the break today and spent a lot of energy doing so. We controlled it well after that - even Modolo worked for me,” said Ulissi. “It was hard on the climb but I'm going well on the climbs at the moment. I can thank Mohoric and Conti for setting me up. I didn't want to wait for the sprint. I managed to save a bit of energy on the downhill bit and was able to use it in the sprint."

With the bonus seconds at the finish, Amador closed the gap by two seconds to Jungels in the overall classification but the Luxembourg rider kept hold of his race lead. “I was expecting an attack from Amador, so I just went with him and in the end I felt really good,” Jungels said at the finish. “I wasn’t expecting that last small cobbled climb, when Ulissi jumped across, and in the end I thought I would go for the stage win, which would be hard in a sprint or I just keep pulling to gain time on the others. I lost two seconds on Amador but I gained a few on the others, which isn’t too bad.”

Watch Giro d'Italia stage 11 video highlights

To subscribe to the Cyclingnews video channel, please click here.

How it happened

After a tough start to the second week of the Giro d’Italia, stage 12 provided a flatter day’s racing. It had a sting in the tail, however, with one classified climb in the final 30 kilometres of the stage. Leaving from Modena, the riders would take on one of the longest stages of the race at 227 kilometres.

The big talking point of the morning was what Team Sky would do now that their general classification leader Mikel Landa was on his way home. The Spaniard had expressed his disappointment about his abandon when talking to the media at the team’s hotel before they departed for the stage.

Etixx-QuickStep remained in pink but this time in the form of Bob Jungels. The Belgian outfit and some of the sprinters’ squads martialled things tightly, setting a blistering pace. There were plenty of attacks but with an early average speed of over 50kph it was always going to be difficult for anything to form. Eventually, it was a three-man group consisting of Vegard Stake Laengen (IAM Cycling), Liam Bertazzo (Wilier Triestina-Southeast), Anton Vorobyev (Katusha) that snapped the elastic.

Dumoulin departs

Suitably happy with the composition of the move, the peloton eased up and allowed the trio to enjoy the open road. As they passed through the feed zone at the 94km point, the gap had grown out to eight minutes. As the peloton went through the same section, Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) brought his Giro d’Italia to a close. The Dutchman had been suffering with saddle sores since the weekend and had lost 13 minutes on Tuesday’s stage.

The wind picked up in the second half of the stage and the leading trio saw their lead cut by three minutes before the first intermediate sprint. Vorobyev claimed the full points but, yet again, the big interest came from the chasing peloton. FDJ formed a full lead-out train to help Arnaud Demare close the gap to Andre Greipel (Lotto-Soudal) in the points competition. Matteo Trentin infiltrated the group but Demare managed to hold off the Etixx-QuickStep rider.

FDJ’s fortune would change in a blink of an eye when much of the team, including Demare, got caught up in a crash with just under 30km to go. The crash would also send IAM Cycling’s sprinter Leigh Howard into a small river parallel to the road, while Domenico Pozzovivo (AG2R-La Mondiale) and Michele Scarponi (Astana) got caught out. Pozzovivo and his team mounted a furious chase but would ultimately lose time to his rivals.

Meanwhile, the chase was still on in the peloton as the gap to the escapees closed to less than a minute with the only climb of the day. Bertazzo was the first to falter as the road went up and Vorobyev soon followed. Laengen was the last to hold out, finally being caught by a Steven Kruijswijk-led peloton.

With Laengen mopped up, Kruijswijk struck out to take the mountains classification points. His efforts would force a big split in the peloton, with only a few of the favourites able to stick with him. As it had been on stage 8, Vincenzo Nibali, Alejandro Valverde and Esteban Chaves forged on down the descent but they were unable to hold off the chasers once they reached the bottom.

Before many of the dropped riders were able to come back to the leaders, Andrey Amador (Movistar) launched a move with 13 kilometres to the line. Maglia rosa, Jungels was quick to react and tracked down the Costa Rican. Kruijswijk tried to follow suit but it proved too late. Behind the new leading duo, the peloton expanded with some of the sprinters making it back.

Lampre-Merida closed the gap but only by enough to allow Ulissi to make it over to Jungels and Amador. The chasers had the leaders in their sights but the trio managed to hold them off to fight for the victory between themselves. 

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida4:56:32 
2Andrey Amador (CRc) Movistar Team  
3Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step  
4Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo0:00:13 
5Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF  
6Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step  
7Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida  
8Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo  
9Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal  
10Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team  
11Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo  
12Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha  
13Rigoberto Uran (Col) Cannondale Pro Cycling  
14Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team  
15Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
16Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data  
17Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal  
18Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
19Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge  
20Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida  
21Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team  
22Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo  
23Davide Formolo (Ita) Cannondale Pro Cycling  
24Rein Taaramae (Est) Team Katusha  
25Mikel Nieve (Spa) Team Sky  
26Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team  
27Carlos Betancur (Col) Movistar Team  
28Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF  
29Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team  
30Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team  
31Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step0:01:30 
32Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale  
33Sebastian Henao (Col) Team Sky  
34Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
35Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge0:01:32 
36Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team  
37Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini  
38Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal0:01:49 
39Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team  
40Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team  
41Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo0:01:52 
42Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling  
43Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team0:02:22 
44Maxim Belkov (Rus) Team Katusha  
45Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team  
46Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team  
47Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini  
48Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast  
49Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data  
50Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data  
51Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast  
52Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal0:02:39 
53Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo  
54Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF  
55Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team0:02:45 
56Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team  
57Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin  
58Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data  
59Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale  
60Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha  
61Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data  
62Andre Cardoso (Por) Cannondale Pro Cycling  
63Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale  
64Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team  
65Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal  
66Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling  
67Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini0:03:29 
68Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin0:03:54 
69Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal0:04:54 
70Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team  
71Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF0:05:08 
72Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo  
73Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team  
74Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo  
75Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal  
76Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling0:06:04 
77Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini0:06:42 
78Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini  
79Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida  
80Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha0:07:43 
81José Herrada (Spa) Movistar Team0:08:17 
82David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step0:09:01 
83Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin0:09:42 
84Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin  
85Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast0:11:56 
86Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast  
87Alexander Porsev (Rus) Team Katusha  
88Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast  
89André Greipel (Ger) Lotto Soudal  
90Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team  
91Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step  
92Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini  
93Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx - Quick-Step  
94Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast  
95Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini  
96Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal  
97Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF  
98Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo  
99David Lopez Garcia (Spa) Team Sky  
100Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff Team  
101Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast  
102Nicolas Roche (Irl) Team Sky  
103Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling  
104Philip Deignan (Irl) Team Sky  
105Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team  
106Jaco Venter (RSA) Dimension Data  
107Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team0:12:09 
108Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida0:13:15 
109Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida  
110Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - Merida  
111Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF  
112Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF  
113Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team  
114Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling  
115Rory Sutherland (Aus) Movistar Team  
116Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin  
117Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge  
118Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale  
119Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin  
120Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
121Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin  
122Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin  
123Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
124Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team  
125Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge  
126Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge  
127Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo  
128Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale  
129Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha  
130Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
131Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale  
132Simon Clarke (Aus) Cannondale Pro Cycling  
133Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team  
134Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team  
135Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data  
136Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida  
137Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge  
138Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
139Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
140Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
141Songezo Jim (RSA) Dimension Data  
142Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast  
143Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo  
144Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
145Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge  
146Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo  
147Egor Silin (Rus) Team Katusha  
148Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo  
149Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida  
150Joe Dombrowski (USA) Cannondale Pro Cycling  
151Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini  
152Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF  
153Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF0:13:24 
154Ian Boswell (USA) Team Sky0:16:09 
155Roger Kluge (Ger) IAM Cycling0:16:20 
156Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team0:17:45 
157Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team  
158Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team  
159Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling  
160Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ  
161Christian Knees (Ger) Team Sky  
162Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team  
163Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step  
164Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge  
165Olivier Le Gac (Fra) FDJ  
166Marc Sarreau (Fra) FDJ  
167Mickael Delage (Fra) FDJ  
168Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step  
169Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale  
170Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ  
171Arnaud Courteille (Fra) FDJ  
172Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale  
173Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling  
174Leigh Howard (Aus) IAM Cycling  
175Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge  
176Artur Ershov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
177Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
178Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale Pro Cycling  
179Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ  
180Arnaud Demare (Fra) FDJ  
181Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling0:18:28 
182Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team  
DNFTom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida50 pts
2Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha40 
3Andrey Amador (CRc) Movistar Team35 
4Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step25 
5Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step20 
6Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling20 
7Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast20 
8Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo19 
9Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF14 
10Arnaud Demare (Fra) FDJ12 
11Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida10 
12Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo8 
13Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal7 
14Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team6 
15Mickael Delage (Fra) FDJ6 
16Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo5 
17Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha4 
18Marc Sarreau (Fra) FDJ4 
19Rigoberto Uran (Col) Cannondale Pro Cycling3 
20Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team2 
21Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo1 
22Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ1 
Sprint 1 - Grisignano di Zocco, km. 144
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha10 pts
2Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling6 
3Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast3 
4Arnaud Demare (Fra) FDJ2 
5Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step1 
Sprint 2 - Villa del Conte, km. 167
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha10 pts
2Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast6 
3Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling3 
4Arnaud Demare (Fra) FDJ2 
5Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step1 
Combativity
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha10 pts
2Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling7 
3Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast7 
4Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida6 
5Andrey Amador (CRc) Movistar Team5 
6Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step4 
7Arnaud Demare (Fra) FDJ4 
8Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo3 
9Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step3 
10Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF2 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lampre - Merida14:50:02 
2Movistar Team  
3Etixx - Quick-Step0:01:17 
4Team LottoNl-Jumbo0:01:30 
5Lotto Soudal0:01:49 
6Gazprom-Rusvelo0:01:52 
7Team Katusha0:02:22 
8Tinkoff Team  
9Trek-Segafredo0:02:39 
10Bardiani CSF  
11Cannondale Pro Cycling0:02:45 
12Astana Pro Team0:03:58 
13Dimension Data0:04:31 
14BMC Racing Team0:05:40 
15AG2R La Mondiale0:06:34 
16Nippo - Vini Fantini0:06:57 
17IAM Cycling0:10:15 
18Team Sky0:13:13 
19Orica-GreenEdge0:14:34 
20Team Giant-Alpecin0:15:55 
21Wilier Triestina-Southeast0:16:14 
22FDJ0:52:49 
Team points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lampre - Merida60 pts
2Movistar Team41 
3Etixx - Quick-Step39 
4Team Katusha20 
5Trek-Segafredo18 
6Bardiani CSF14 
7Team LottoNl-Jumbo9 
8IAM Cycling8 
9Wilier Triestina-Southeast8 
10Lotto Soudal7 
11Gazprom-Rusvelo5 
12FDJ4 
13Cannondale Pro Cycling3 
14Tinkoff Team2 
15Dimension Data  
16Orica-GreenEdge  
17Astana Pro Team  
18Team Sky  
19AG2R La Mondiale  
20BMC Racing Team  
21Nippo - Vini Fantini  
22Team Giant-Alpecin  
General classification after stage 11
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step45:16:20 
2Andrey Amador (CRc) Movistar Team0:00:24 
3Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team0:01:07 
4Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
5Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team0:01:09 
6Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team0:02:01 
7Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha0:02:25 
8Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge0:02:43 
9Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step0:02:45 
10Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida0:02:47 
11Rigoberto Uran (Col) Cannondale Pro Cycling0:03:12 
12Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team0:03:39 
13Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo0:03:56 
14Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale0:04:01 
15Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF0:04:27 
16Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data0:04:33 
17Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:04:59 
18Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team  
19Davide Formolo (Ita) Cannondale Pro Cycling0:05:49 
20Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal0:07:21 
21Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team0:09:42 
22Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data0:09:58 
23Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale0:10:05 
24Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale0:12:52 
25Sebastian Henao (Col) Team Sky0:13:31 
26Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team0:13:42 
27Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida0:14:38 
28Andre Cardoso (Por) Cannondale Pro Cycling0:15:27 
29Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha0:17:14 
30Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin0:20:20 
31Nicolas Roche (Irl) Team Sky0:21:00 
32Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team0:21:05 
33David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step0:21:49 
34Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step0:24:50 
35Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team0:25:29 
36Rein Taaramae (Est) Team Katusha0:26:43 
37Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff Team0:26:53 
38Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team0:27:18 
39Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team0:29:49 
40Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling0:30:23 
41Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team0:30:45 
42Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo0:30:49 
43Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team0:31:27 
44Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin0:31:48 
45Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data0:32:53 
46Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo0:34:37 
47Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge0:35:45 
48Egor Silin (Rus) Team Katusha0:36:40 
49Carlos Betancur (Col) Movistar Team0:38:49 
50Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling0:38:56 
51Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini0:42:04 
52Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team0:44:25 
53Joe Dombrowski (USA) Cannondale Pro Cycling0:45:10 
54Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale0:45:15 
55Mikel Nieve (Spa) Team Sky0:45:57 
56Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team0:48:39 
57Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling0:49:14 
58Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo0:49:17 
59Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team0:52:11 
60Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team0:52:28 
61Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step0:53:25 
62Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida0:53:44 
63Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF0:56:02 
64Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast0:56:38 
65Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge0:57:41 
66Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal0:57:46 
67Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team0:59:03 
68Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo0:59:17 
69Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale0:59:26 
70Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data0:59:27 
71Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF0:59:49 
72Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal1:01:17 
73Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida1:01:24 
74Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling1:02:24 
75Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - Merida1:02:26 
76Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo1:03:18 
77Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida1:03:32 
78Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast1:03:40 
79Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal1:04:09 
80Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step1:04:47 
81Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal1:04:49 
82Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo1:05:17 
83Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team1:06:02 
84Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF1:06:41 
85Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo1:08:00 
86Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team1:08:07 
87Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin1:08:10 
88Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini1:08:40 
89José Herrada (Spa) Movistar Team1:08:47 
90Simon Clarke (Aus) Cannondale Pro Cycling1:08:55 
91Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini1:09:06 
92Christian Knees (Ger) Team Sky1:09:18 
93Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge1:09:39 
94Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo1:09:48 
95Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo1:10:28 
96Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
97Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale1:11:35 
98Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling1:12:00 
99Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin1:12:24 
100Jaco Venter (RSA) Dimension Data1:12:30 
101Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal1:13:22 
102Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data1:13:24 
103Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team1:13:27 
104Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast1:15:31 
105Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast1:15:42 
106Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida1:16:05 
107Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast1:16:12 
108Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team1:16:14 
109Ian Boswell (USA) Team Sky1:16:51 
110Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo1:17:36 
111Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF1:17:37 
112Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal1:18:20 
113Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling1:18:23 
114Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team1:18:36 
115Philip Deignan (Irl) Team Sky1:18:37 
116Maxim Belkov (Rus) Team Katusha1:19:03 
117André Greipel (Ger) Lotto Soudal  
118Rory Sutherland (Aus) Movistar Team1:19:47 
119David Lopez Garcia (Spa) Team Sky1:20:53 
120Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team1:21:42 
121Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling1:22:12 
122Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast1:22:22 
123Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team1:23:14 
124Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo1:23:22 
125Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo1:23:43 
126Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast1:23:57 
127Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF1:24:44 
128Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team1:25:26 
129Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo1:25:38 
130Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo1:26:14 
131Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha1:26:24 
132Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida1:27:06 
133Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale1:27:15 
134Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal1:27:22 
135Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida1:27:46 
136Leigh Howard (Aus) IAM Cycling1:28:09 
137Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step1:28:18 
138Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini1:29:30 
139Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team1:29:50 
140Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo1:30:35 
141Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha1:31:04 
142Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team1:31:32 
143Arnaud Demare (Fra) FDJ1:34:32 
144Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge1:34:44 
145Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF1:36:45 
146Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale Pro Cycling1:37:02 
147Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo1:37:08 
148Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx - Quick-Step1:37:49 
149Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team1:38:36 
150Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo1:38:43 
151Songezo Jim (RSA) Dimension Data1:38:47 
152Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin1:39:21 
153Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ1:40:02 
154Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge1:40:51 
155Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ1:41:02 
156Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast1:41:36 
157Alexander Porsev (Rus) Team Katusha1:41:40 
158Arnaud Courteille (Fra) FDJ1:42:13 
159Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge1:42:49 
160Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF1:43:29 
161Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo1:43:30 
162Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini1:44:28 
163Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF1:45:21 
164Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge1:45:26 
165Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data1:45:40 
166Roger Kluge (Ger) IAM Cycling1:46:56 
167Mickael Delage (Fra) FDJ1:47:00 
168Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge1:47:46 
169Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale1:48:36 
170Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo1:48:38 
171Olivier Le Gac (Fra) FDJ1:48:43 
172Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini1:51:14 
173Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini1:53:14 
174Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin1:53:40 
175Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin1:53:49 
176Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ1:56:54 
177Marc Sarreau (Fra) FDJ1:57:00 
178Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo2:04:50 
179Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini2:05:16 
180Artur Ershov (Rus) Gazprom-Rusvelo2:05:30 
181Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin2:06:21 
182Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling2:10:13 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1André Greipel (Ger) Lotto Soudal119 pts
2Arnaud Demare (Fra) FDJ103 
3Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida100 
4Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo97 
5Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo82 
6Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida66 
7Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step64 
8Andrey Amador (CRc) Movistar Team57 
9Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step52 
10Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF47 
11Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini47 
12Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha46 
13Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo42 
14Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step40 
15Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team40 
16Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data40 
17Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF40 
18Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal39 
19Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge39 
20Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team36 
21Alexander Porsev (Rus) Team Katusha36 
22Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team32 
23Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha31 
24Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo30 
25Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling29 
26Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo27 
27Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo24 
28Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo22 
29Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF21 
30Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast21 
31Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF21 
32Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling21 
33Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step20 
34Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast20 
35Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin19 
36Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team19 
37Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale18 
38Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale18 
39Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling18 
40Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling17 
41Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team17 
42Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF16 
43Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge16 
44Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge15 
45Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data14 
46Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida14 
47Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team14 
48Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast14 
49Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team12 
50Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team12 
51Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team12 
52Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team12 
53Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast12 
54Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida12 
55Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo10 
56Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal10 
57Jaco Venter (RSA) Dimension Data10 
58Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team9 
59Mickael Delage (Fra) FDJ9 
60Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - Merida8 
61Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team8 
62Nicolas Roche (Irl) Team Sky8 
63Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast8 
64Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale7 
65Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data7 
66Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin7 
67Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling7 
68Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin7 
69Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo7 
70Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast7 
71Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF7 
72Rigoberto Uran (Col) Cannondale Pro Cycling6 
73Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini6 
74Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo5 
75Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini5 
76Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team4 
77Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale4 
78Marc Sarreau (Fra) FDJ4 
79Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida3 
80Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo3 
81Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo3 
82Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge3 
83Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling2 
84David Lopez Garcia (Spa) Team Sky2 
85Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini2 
86Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team1 
87Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo1 
88Simon Clarke (Aus) Cannondale Pro Cycling1 
89Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida1 
90Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge1 
91Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale Pro Cycling1 
92Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ1 
93Arnaud Courteille (Fra) FDJ1 
94Olivier Le Gac (Fra) FDJ1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini56 pts
2Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF27 
3Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal25 
4Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF18 
5Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team17 
6Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step16 
7Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini16 
8Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team15 
9Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team15 
10Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF11 
11Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team8 
12Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale8 
13Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team8 
14Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo8 
15Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal7 
16Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling7 
17Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha6 
18Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team6 
19Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team6 
20Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini6 
21Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast6 
22Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale6 
23Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast6 
24Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo5 
25Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team4 
26Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team4 
27Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast3 
28Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin3 
29Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data2 
30Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - Merida2 
31Jaco Venter (RSA) Dimension Data2 
32Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida2 
33Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team2 
34Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge1 
35Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale1 
36Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team1 
37Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale1 
38Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF1 
39Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo40 pts
2Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini24 
3Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step22 
4Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team20 
5Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha20 
6Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF18 
7Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF15 
8Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team13 
9Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF13 
10Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo12 
11Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast12 
12Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - Merida11 
13Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin10 
14Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step10 
15Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo10 
16Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal10 
17Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling9 
18Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast9 
19Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale8 
20Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling8 
21Arnaud Demare (Fra) FDJ8 
22Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge6 
23Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team6 
24Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini5 
25Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data5 
26Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast5 
27Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal4 
28Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo4 
29Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team4 
30Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team4 
31Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida4 
32Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale4 
33Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo3 
34Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida3 
35Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling2 
36Jaco Venter (RSA) Dimension Data2 
37Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling2 
38Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step1 
39Egor Silin (Rus) Team Katusha1 
40Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo1 
41Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data1 
42Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF1 
43Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida1 
44Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast1 
Combativity classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF22 pts
2Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo21 
3Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini19 
4Arnaud Demare (Fra) FDJ18 
5Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo16 
6André Greipel (Ger) Lotto Soudal15 
7Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal14 
8Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step14 
9Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF14 
10Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida12 
11Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step12 
12Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha12 
13Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo11 
14Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team11 
15Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF11 
16Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling11 
17Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team10 
18Andrey Amador (CRc) Movistar Team10 
19Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini10 
20Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida9 
21Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast9 
22Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step8 
23Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini8 
24Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo8 
25Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo7 
26Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team7 
27Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale7 
28Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team7 
29Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF7 
30Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast7 
31Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling7 
32Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - Merida6 
33Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge6 
34Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale6 
35Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling6 
36Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team6 
37Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast6 
38Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin5 
39Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step5 
40Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal5 
41Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha5 
42Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling5 
43Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling5 
44Jaco Venter (RSA) Dimension Data5 
45Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data5 
46Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team5 
47Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo5 
48Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team4 
49Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo4 
50Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team4 
51Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team4 
52Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team4 
53Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida4 
54Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale4 
55Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin3 
56Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo3 
57Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida3 
58Alexander Porsev (Rus) Team Katusha3 
59Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge3 
60Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data2 
61Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo2 
62Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data2 
63Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal2 
64Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast2 
65Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team2 
66Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF2 
67Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team1 
68Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale1 
69Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team1 
70Egor Silin (Rus) Team Katusha1 
71Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo1 
72Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast1 
73Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale1 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step45:16:20 
2Davide Formolo (Ita) Cannondale Pro Cycling0:05:49 
3Sebastian Henao (Col) Team Sky0:13:31 
4Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida0:14:38 
5Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step0:24:50 
6Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin0:31:48 
7Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data0:32:53 
8Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge0:35:45 
9Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling0:38:56 
10Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team0:44:25 
11Joe Dombrowski (USA) Cannondale Pro Cycling0:45:10 
12Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team0:52:11 
13Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF0:56:02 
14Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal1:01:17 
15Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida1:01:24 
16Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team1:06:02 
17Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin1:08:10 
18Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini1:09:06 
19Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo1:10:28 
20Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
21Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling1:12:00 
22Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal1:13:22 
23Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data1:13:24 
24Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast1:15:31 
25Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast1:15:42 
26Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida1:16:05 
27Ian Boswell (USA) Team Sky1:16:51 
28Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF1:17:37 
29Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team1:18:36 
30Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast1:22:22 
31Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF1:24:44 
32Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo1:26:14 
33Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida1:27:06 
34Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team1:29:50 
35Arnaud Demare (Fra) FDJ1:34:32 
36Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF1:36:45 
37Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx - Quick-Step1:37:49 
38Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team1:38:36 
39Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast1:41:36 
40Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge1:45:26 
41Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge1:47:46 
42Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo1:48:38 
43Olivier Le Gac (Fra) FDJ1:48:43 
44Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini1:51:14 
45Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini1:53:14 
46Marc Sarreau (Fra) FDJ1:57:00 
47Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini2:05:16 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Movistar Team135:54:01 
2Etixx - Quick-Step0:02:07 
3Astana Pro Team0:05:52 
4Team Katusha0:09:28 
5Cannondale Pro Cycling0:10:28 
6Tinkoff Team0:10:58 
7AG2R La Mondiale0:13:11 
8Lampre - Merida0:30:15 
9Dimension Data0:31:06 
10Team Sky0:31:22 
11Team LottoNl-Jumbo0:43:25 
12Trek-Segafredo0:43:34 
13Team Giant-Alpecin0:51:26 
14Bardiani CSF0:52:32 
15Orica-GreenEdge0:55:23 
16Lotto Soudal1:02:57 
17BMC Racing Team1:13:44 
18Gazprom-Rusvelo1:33:03 
19IAM Cycling2:04:54 
20Wilier Triestina-Southeast2:15:16 
21Nippo - Vini Fantini2:25:43 
22FDJ4:25:51 
Team points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Etixx - Quick-Step301 pts
2Team LottoNl-Jumbo243 
3Lotto Soudal188 
4Lampre - Merida183 
5Bardiani CSF157 
6Team Giant-Alpecin154 
7Movistar Team152 
8Team Katusha140 
9Trek-Segafredo119 
10BMC Racing Team108 
11IAM Cycling92 
12FDJ89 
13Dimension Data79 
14Orica-GreenEdge77 
15Cannondale Pro Cycling71 
16Tinkoff Team68 
17AG2R La Mondiale67 
18Team Sky65 
19Astana Pro Team59 
20Wilier Triestina-Southeast53 
21Nippo - Vini Fantini42 
22Gazprom-Rusvelo35 

Related Articles

Back to top