Giro d'Italia past winners

Champions 1909-2016

  • Race Home
  • Stages
    • Stage 1
    • Stage 2
    • Stage 3
    • Rest day 1
    • Stage 4
    • Stage 5
    • Stage 6
    • Stage 7
    • Stage 8
    • Stage 9
    • Rest day 2
    • Stage 10
    • Stage 11
    • Stage 12
    • Stage 13
    • Stage 14
    • Stage 15
    • Rest day 3
    • Stage 16
    • Stage 17
    • Stage 18
    • Stage 19
    • Stage 20
    • Stage 21
  • Race history

Giro d'Italia past winners

2016
1Vincenzo Nibali (Ita) Astana  
2Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange  
3Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team  
2015
1Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo  
2Fabio Aru (Ita) Astana  
3Mikel Landa (Spa) Astana  
2014
1Nairo Quintana (Col) Movistar Team  
2Rigoberto Uran (Col) Omega Pharma-Quickstep  
3Fabio Aru (Ita) Astana  
2013
1Vincenzo Nibali (Ita) Astana  
2Rigoberto Uran (Col) Team Sky  
3Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team  
2012
1Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda  
2Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha  
3Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil  
2011*
1Michele Scarponi (Ita) Lampre-ISD  
2Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale  
3John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale  
2010
1Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo  
2David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne  
3Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo  
2009*
1Denis Menchov (Rus) Rabobank  
2Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team  
3Ivan Basso (Ita) Liquigas  
2008
1Alberto Contador (Esp) Astana  
2Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval  
3Marzio Bruseghin (Ita) Lampre  
2007
1Danilo Di Luca (Ita) Liquigas  
2Andy Schleck (Lux) Team CSC  
3Eddy Mazzoleni (Ita) Astana  
2006
1Ivan Basso (Ita) Team CSC  
2José Enrique Gutiérrez (Spa) Phonak  
3Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval  
2005
1Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel  
2Gilberto Simoni (Ita) Lampre  
3José Rujano (Ven) Colombia-Selle Italia  
2004
1Damiano Cunego (Ita) Saeco Macchine per Caffè  
2Serhiy Honchar (Ukr) De Nardi  
3Gilberto Simoni (Ita) Saeco Macchine per Caffé  
2003
1Gilberto Simoni (Ita) Saeco Macchine per Caffè  
2Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola  
3Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago  
2002
1Paolo Savoldelli (Ita) Index–Alexia  
2Tyler Hamilton (USA) Team CSC  
3Pietro Caucchioli (Ita) Alessio  
2001
1Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin  
2Abraham Olano (Spa) ONCE-Eroski  
3Unai Osa (Spa) iBanesto.com  
2000
1Stefano Garzelli (Ita) Mercatone Uno-Albacom  
2Francesco Casagrande (Ita) Vini Caldirola-Sidermec  
3Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin  
1999
1Ivan Gotti (Ita) Team Polti  
2Paolo Savoldelli (Ita) Saeco Macchine per Caffè–Cannondale  
3Gilberto Simoni (Ita) Ballan–Alessio  
1998
1Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno-Bianchi  
2Pavel Tonkov (Rus) Mapei–Bricobi  
3Giuseppe Guerini (Ita) Team Polti  
1997Ivan Gotti (Ita) Saeco  
1996Pavel Tonkov (Rus) Panaria–Vinavil  
1995Tony Rominger (Sui) Mapei–Gb  
1994Evgeni Berzin (Rus) Gewiss-Ballan  
1993Miguel Indurain (Esp) Banesto  
1992Miguel Indurain (Esp) Banesto  
1991Franco Chioccioli (Ita) Del Tongo M.G.  
1990Gianni Bugno (Ita) Château d'Ax  
1989Laurent Fignon (Fra) Système U  
1988Andy Hampsten (USA) 7–Eleven Hoonved  
1987Stephen Roche (Irl) Carrera Jeans-Vagabond  
1986Roberto Visentini (Ita) Carrera-Inoxpran  
1985Bernard Hinault (Fra) La Vie Claire–Look  
1984Francesco Moser (Ita) Gis–Tuc Lu  
1983Giuseppe Saronni (Ita) Del Tongo–Colnago  
1982Bernard Hinault (Fra) Renault-Elf-Gitane  
1981Giovanni Battaglin (Ita) Inoxpran  
1980Bernard Hinault (Fra) Renault–Gitane  
1979Giuseppe Saronni (Ita) Scic–Bottecchia  
1978Johan De Muynck (Bel) Bianchi–Faema  
1977Michel Pollentier (Bel) Flandria  
1976Felice Gimondi (Ita) Bianchi–Campagnolo  
1975Fausto Bertoglio (Ita) Jollyceramica  
1974Eddy Merckx (Bel) Molteni  
1973Eddy Merckx (Bel) Molteni  
1972Eddy Merckx (Bel) Molteni  
1971Gösta Pettersson (Swe) Ferretti  
1970Eddy Merckx (Bel) Faemino  
1969Felice Gimondi (Ita) Salvarani  
1968Eddy Merckx (Bel) Faema  
1967Felice Gimondi (Ita) Salvarani  
1966Gianni Motta (Ita) Molteni  
1965Vittorio Adorni (Ita) Salvarani  
1964Jacques Anquetil (Fra) St. Raphael  
1963Franco Balmamion (Ita) Carpano  
1962Franco Balmamion (Ita) Carpano  
1961Arnaldo Pambianco (Ita) Fides  
1960Jacques Anquetil (Fra) Fynsec  
1959Charly Gaul (Lux) Emi–Guerra  
1958Ercole Baldini (Ita) Legnano  
1957Gastone Nencini (Ita) Chlorodont  
1956Charly Gaul (Lux) Guerra  
1955Fiorenzo Magni (Ita) Nivea–Fuchs  
1954Carlo Clerici (Sui) Guerra–Svizzera  
1953Fausto Coppi (Ita) Bianchi  
1952Fausto Coppi (Ita) Bianchi  
1951Fiorenzo Magni (Ita) Ganna  
1950Hugo Koblet (Sui) Guerra–Svizzera  
1949Fausto Coppi (Ita) Bianchi  
1948Fiorenzo Magni (Ita) Willier Triestina  
1947Fausto Coppi (Ita) Bianchi  
1946Gino Bartali (Ita) Legnano  
1941-1945No race held  
1940Fausto Coppi (Ita) Legnano  
1939Giovanni Valetti (Ita) Frejus  
1938Giovanni Valetti (Ita) Frejus  
1937Gino Bartali (Ita) Legnano  
1936Gino Bartali (Ita) Legnano  
1935Vasco Bergamaschi (Ita) Maino  
1934Learco Guerra (Ita) Maino  
1933Alfredo Binda (Ita) Legnano  
1932Antonio Pesenti (Ita) Wolsit  
1931Francesco Camusso (Ita) Gloria  
1930Luigi Marchisio (Ita) Legnano  
1929Alfredo Binda (Ita) Legnano  
1928Alfredo Binda (Ita) Wolsit  
1927Alfredo Binda (Ita) Legnano  
1926Giovanni Brunero (Ita) Legnano  
1925Alfredo Binda (Ita) Legnano  
1924Giuseppe Enrici (Ita)  
1923Costante Girardengo (Ita) Maino  
1922Giovanni Brunero (Ita) Legnano  
1921Giovanni Brunero (Ita) Legnano  
1920Gaetano Belloni (Ita) Bianchi  
1919Costante Girardengo (Ita) Stucchi  
1915-1918No race  
1914Alfonso Calzolari (Ita) Stucchi  
1913Carlo Oriani (Ita) Maino  
1912Team Atala  
1911Carlo Galetti (Ita) Bianchi  
1910Carlo Galetti (Ita) Atala  
1909Luigi Ganna (Ita) Atala  

Related Articles

Back to top