Val d'Isère World Cup start lists

As of Thursday, July 26, 2012

Start lists

Elite men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Nino Schurter (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
2Burry Stander (RSA) Specialized Racing  
3Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing  
4Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing  
5José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team  
6Julien Absalon (Fra) Orbea Racing Team  
7Florian Vogel (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
8Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Wildwolf - Trek Pro Racing  
9Fabian Giger (Swi) Rabobank Giant Offroad Team  
10Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing  
11Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team  
12Maxime Marotte (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry  
14Carlos Coloma Nicolas (Spa) Wildwolf - Trek Pro Racing  
15Lukas Flückiger (Swi) Trek World Racing  
16Mathias Flückiger (Swi) Trek World Racing  
17Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi  
18Christoph Sauser (Swi) Specialized Racing  
19Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing  
20Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team  
21Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team  
22Geoff Kabush (Can) Scott-3Roxracing  
24Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team  
25Samuel Schultz (USA) Subaru - Trek  
26Emil Lindgren (Swe) Rabobank Giant Offroad Team  
27Liam Killeen (GBr) Giant Factory Off-Road Team  
29Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing  
30Thomas Litscher (Swi) Felt Oetztal X - Bionic Team  
31Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team  
33Martin Fanger (Swi) Giant Swiss SR -Suntour  
34Catriel Andres Soto (Arg) Wildwolf - Trek Pro Racing  
35Daniel Mcconnell (Aus)  
36Henk Jaap Moorlag* (Ned) Rabobank Giant Offroad Team  
37Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Elettroveneta - Corratec  
39Inaki Lejarreta Errasti (Spa) Orbea Racing Team  
41Jan Skarnitzl (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized  
43Marek Konwa* (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team  
44Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta - Corratec  
45Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team  
46Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix  
47Adam Craig (USA) Rabobank Giant Offroad Team  
50Philip Buys (RSA)  
51Alexis Vuillermoz (Fra) Lapierre International  
54Martin Loo (Est) Hard RoCK Canossa Merida  
55Martino Fruet (Ita)  
56Jürg Graf (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
57Jiri Novak (Cze)  
58Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
59Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss SR -Suntour  
61Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team  
62Marek Galinski (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
63Andras Parti (Hun) Euroone-Waberer's-Cube MTB Team  
64Piotr Brzozka (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
65Periklis Ilias (Gre) Team Protek  
66Chris Jongewaard (Aus) Milka-Superior MTB Racing Team  
67David Joao Serralheiro Rosa (Por)  
68Sebastien Carabin (Bel) Versluys Team  
69Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team  
70Ruben Ruzafa Cueto (Spa) Orbea Racing Team  
71Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team  
72Marios Athanasiadis (Cyp)  
73Andrea Tiberi (Ita) Torpado Surfing Shop  
74Michal Lami (Svk)  
75Robby De Bock (Bel)  
76Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team  
77Jiri Friedl (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized  
78Shlomi Haimy (Isr) Focus Mig Team  
79Umberto Corti (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D.  
80Patrik Gallati (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
81Hans Becking (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team  
82Ruben Almeida (Por)  
83David Fletcher (GBr) Orange Monkey-Cannondale  
84Tiago Jorge Oliveira Ferreira (Por) Bi&Esse - Infotre Protek  
85Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc)  
86Seiya Hirano (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
87Kornel Osicki (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
88Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
89Adam Morka (Can)  
90Nicola Rohrbach (Swi)  
91Hector Leonardo Paez Leon (Col) TX Active Bianchi  
92Filip Eberl (Cze)  
93Andy Eyring (Ger)  
94Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Lapierre International  
95Peter Glassford (Can)  
96Alexis Chenevier (Fra) Scott Les Saisies  
97Giuseppe Lamastra (Ita)  
98Pascal Meyer (Swi) JB Felt Team  
99Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team  
100Lukas Sablik (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized  
101Michael Broderick (USA)  
102Dave Henderson (GBr)  
103Markus Bauer (Ger)  
104Tim Lemmers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
105Giancarlo Sax (Swi) Thoemus Racing Team  
106Thomas Christian Bonne (Den)  
107Ramon Sagues Portabella (Spa)  
108Gareth Montgomerie (GBr)  
109Rafal Hebisz (Pol)  
110Ismael Ventura Sanchez (Spa)  
111John Whittington (GBr)  
112Robert Wardell (GBr)  
113Jan Jobanek (Cze) Merida Biking Team  
114Jonas Baumann (Swi) Wheeler - Ixs Team  
115Sang Hoon Na (Kor)  
116Florian Thie (Swi)  
Elite women cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team  
2Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team  
3Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team  
4Georgia Gould (USA) Luna Pro Team  
5Julie Bresset (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry  
6Emily Batty (Can) Subaru - Trek  
7Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice  
9Marie-Helene Premont (Can)  
11Annie Last* (GBr) Milka Brentjens MTB Racing Team  
13Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing Team  
14Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X - Bionic Team  
18Sabine Spitz (Ger) Sabine Spitz Haibike Team  
19Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry  
20Esther Süss (Swi) Wheeler - Ixs Team  
21Mary Mcconneloug (USA)  
23Sabrina Enaux (Fra) Specialized Solodet Vosges  
24Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol  
25Elisabeth Brandau (Ger) Notebooksbilliger.De Team  
26Annika Langvad (Den) Team Fujibikes Rockets  
29Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Team  
30Karen Hanlen (NZl)  
31Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X - Bionic Team  
32Anne Terpstra* (Ned)  
33Marielle Saner-Guinchard (Swi) Bikepark.Ch Craft  
34Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Sudtirol  
35Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice  
36Cécile Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix  
37Rosara Joseph (NZl) Rabobank Giant Offroad Team  
38Tereza Hurikova (Cze) Sabine Spitz Haibike Team  
41Sarah Koba (Swi)  
42Vera Andreeva (Rus) Team Protek  
43Elisabeth Sveum (Nor) Team Crampfix Nakamura  
44Anja Gradl (Ger) Team Bulls  
45Laura Metzler (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry  
46Anna Villar Argente (Spa)  
47Hanna Klein (Ger)  
48Asa Maria Erlandsson (Swe)  
49Maaris Meier (Est)  
50Silke Schmidt (Ger) Notebooksbilliger.De Team  
51Githa Michiels (Bel) Trek-KMC Trade Team  
52Nicoletta De Jager (Ned) Mpl Specialized MTB Team  
53Lee Craigie (GBr)  
54Julie Krasniak (Fra) Focus Mig Team  
55Corina Gantenbein (Swi) Fischer - BMC  
56Alexandra Gabriela Serrano Rodriguez (Ecu)  
57Lucie Vesela (Cze) GT Bicycles Opportunity  
58Sabrina Maurer (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
59Maxine Filby (GBr)  
60Kristien Nelen (Bel) Houffalize-Granville Team  
61Rowena Fry (Aus)  
62Mercedes Pacios Pujalo (Spa)  
63Helene Marcouyre (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry  
64Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team  
65Franziska Brun (Swi)  
66Stephania Magri (Mlt)  
67Nirjala Tamrakar (Nep)  
U23 men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Michiel Van Der Heijden (Ned) Rabobank Giant Offroad Team  
2Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus Mig Team  
3Alexander Gehbauer (Aut)  
4Gerhard Kerschbaumer (Ita) TX Active Bianchi  
5Ondrej Cink (Cze) Merida Biking Team  
6Ruben Scheire (Bel) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry  
7Matthias Stirnemann (Swi) Thoemus Racing Team  
8Julian Schelb (Ger)  
10Daniele Braidot (Ita)  
11Reto Indergand (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
12Simon Stiebjahn (Ger)  
13Nicholas Pettina (Ita)  
14Olof Jonsson (Swe) Team Fujibikes Rockets  
15Kenta Gallagher (GBr)  
16Christian Pfäffle (Ger)  
17Mirco Widmer (Swi) Giant Swiss SR -Suntour  
18Jeff Luyten (Bel) Versluys Team  
21Hugo Drechou (Fra) Team Newcycling  
22Rourke Croeser (RSA) Orange Monkey-Cannondale  
23Pablo Rodriguez Guede (Spa)  
24Didier Bats (Bel)  
25Marek Rauchfuss (Cze) S&H Superior MTB Team  
26Gregor Raggl (Aut)  
27Jonas De Backer (Bel)  
28Zsolt Juhasz (Hun) Euroone-Waberer's-Cube MTB Team  
29Jordan Sarrou (Fra) Lapierre International  
30Bart De Vocht (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
31Mitchell Bailey (Can)  
32Maxime Urruty (Fra) Bikepark.Ch Craft  
33Marvin Gruget (Fra) Look - Beaumes De Venise  
34Jhonnatan Botero Villegas (Col) Giant Italia Team  
38Martin Gluth (Ger)  
40Lukas Loretz (Swi) Giant Swiss SR -Suntour  
41Luca Braidot (Ita)  
42Cristofer Bosque Ruano (Spa)  
43Matis Preimanis (Lat)  
44Mario Luis Miranda Costa (Por)  
45Stefan Peter (Swi) MTB Kader Zentralschweiz  
46Ivan Smirnov (Rus) Team Protek  
47Mykhaylo Batsutsa (Ukr)  
48Steven James (GBr)  
49Marcel Fleschhut (Ger)  
50Fabrice Mels (Bel) Salcano Factory Team  
51Jose Maria Sanchez Ruiz (Spa)  
52Urban Ferencak (Slo)  
53Adria Noguera Soldevila (Spa)  
54Rens De Bruin (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
55Matej Nepustil (Cze) Merida Biking Team  
56Erik Groen (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
57Kevin Krieg (Swi)  
58Fabian Strecker (Ger)  
59Piotr Kurczab (Pol)  
60Rick Reimann (Swi)  
61Tomas Paprstka (Cze)  
62Emilien Barben (Swi)  
63Mattia Penna (Ita) Bi&Esse - Infotre Protek  
64Lorenzo Samparisi (Ita) Hard RoCK Canossa Merida  
65Pieter Geluykens (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team  
66Rafael Assuncao (Por)  
67Robi Sujevic (Cro) Team Protek  
68Bryan Falaschi (Ita)  
69Frantisek Lami (Svk)  
70Jens Schuermans (Bel) Versluys Team  
71Roger Walder (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
72Fabien Doubey (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
73Marcin Kawalec (Pol)  
74Robbert De Nijs (Ned) Giant Dealerteams  
75Sebastian Jayne (Aus)  
76Claude Koster (Swi)  
77Thijs Zuurbier (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
78Jan Svorada (Cze) Merida Biking Team  
79Tobias Reiser (Ger) Notebooksbilliger.De Team  
80Michael Stünzi (Swi)  
81Mike Schuler (Swi) MTB Kader Zentralschweiz  
82Martino Di Pierdomenico (Ita) Hard RoCK Canossa Merida  
83Louis Wolf (Ger)  
84Radim Kovar (Cze) Merida Biking Team  
85Romain Cleret (Fra)  
86Merlin Spranz (Aus)  
87Yoshitaka Nakahara (Jpn)  
88Arvis Meldrajs (Lat)  
89Marco Francioni (SMr)  
90Sylvain Engelmann (Swi)  
91Righettini Andrea (Ita)  
92Christopher Platt (Ger) Notebooksbilliger.De Team  
93Yohann Lebarillier (Fra)  
94Florian Chenaux (Swi)  
95Denny Lupato (Ita)  
U23 women cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Yana Belomoyna (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek  
2Rebecca Henderson (Aus)  
3Jolanda Neff (Swi) Wheeler - Ixs Team  
4Samara Sheppard (NZl) Wheeler - Ixs Team  
5Candice Neethling (RSA)  
6Ekaterina Anoshina (Rus) Team Protek  
7Kajsa Snihs (Swe)  
8Barbara Benko (Hun) Focus Mig Team  
10Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.Ch Craft  
13Vivienne Meyer (Swi) Colnago Sudtirol  
14Helen Grobert (Ger)  
15Michelle Hediger (Swi) Fischer - BMC  
17Marta Tereshchuk (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek  
22Valerie Meunier (Can)  
23Serena Calvetti (Ita) Torpado Surfing Shop  
24Virginie Pointet (Swi) JB Felt Team  
30Vendula Kuntova (Cze) GT Bicycles Opportunity  
32Jitka Skarnitzlova (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized  
35Marion Azam (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
37Laura Valentina Abril Restrepo (Col)  
41Jovana Crnogorac (Srb) Salcano Factory Team  
42Lorraine Truong (Swi) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry  
43Daniela Rojas (Chi)  
44Zuzana Pirzkallova (Cze)  
45Carla Haines (GBr) Wxc World Racing  
46Hana Jezkova (Cze) GT Bicycles Opportunity  
47Lisa Rabensteiner (Ita) Colnago Sudtirol  
48Linda Indergand (Swi) MTB Kader Zentralschweiz  
49Aurea Ruiz Garcia (Spa)  
50Marta Pastore (Ita) Hard RoCK Canossa Merida  
51Karla Stepanova (Cze)  
52Marine Eon (Fra)  
53Romaine Wenger (Swi) Thoemus Racing Team  
54Julia Innerhofer (Ita) Colnago Sudtirol  
55Claire Oakley (Irl) Wxc World Racing  
Junior men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Victor Koretzky (Fra) Bikepark.Ch Craft  
2Keegan Swenson (USA) Cannondale Factory Racing  
3Romain Seigle (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
4Andri Frischknecht (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
5Titouan Carod (Fra) Scott Les Saisies  
6Dominic Zumstein (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
7Antoine Bouqueret (Fra) France  
8Manuel Fasnacht (Swi) Fischer Junior MTB Team  
9Boris Cara (Bel) Houffalize-Granville Team  
10Enea Vetsch (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
11Kevin Panhuyzen (Bel) Belgium  
12Toki Sawada (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
13Tom Filmer (NZl) New-Zealand  
14Fredrik Fang Liland (Nor) Merida Ntg  
15Eirik Sverdrup Augdal (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
16Beltain Schmid (Ita) Italy  
17Paul Rodenbach (RSA) South Africa  
18Lukas Baum (Ger) Germany  
19Jesper Slik (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
20Artem Shevtsov (Ukr) Ukraine  
21Raphael Gay (Fra) France  
22Emil Linde (Swe) Sweden  
23Jan Vastl (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
24Martin Frey (Ger) Team Bulls  
25Felipe Rodrigo Garry Rojas (Chi) Chile  
26Gioele Bertolini (Ita) Italy  
27Jacob Albrecht (USA) United States Of America  
28Amado Goncalco Duarte Basilio (Por) Portugal  
29Romain Boutet (Fra) France  
30Alex Dere (Fra) France  
31Corentin Cousteur (Fra) France - B  
32Vincent Matz (Fra) France - B  
33Bastien Pialat (Fra) France - B  
34Morgan Pozza (Fra) France - B  
35Paul Thiebaut (Fra) France - B  
36Romain Bannwart (Swi) Switzerland  
37Manuel Boog (Swi) Switzerland  
38Maurus Duerr (Swi) Switzerland  
39Raphael Koch (Swi) Switzerland  
40Joel Koller (Swi) Switzerland  
41Simon Vitzthum (Swi) Switzerland  
42Jacopo Billi (Ita) Italy  
43Denis Fumarola (Ita) Italy  
44Alessandro Repetti (Ita) Italy  
45Alberto Rossi (Ita) Italy  
46Johannes Bläsi (Ger) Germany  
47Hendrik Grobert (Ger) Germany  
48Heiko Hog (Ger) Germany  
49Benedikt Kipka (Ger) Germany  
50Felix Legler (Ger) Germany  
51Jochen De Vocht (Bel) Belgium  
52Nicolas Scheire (Bel) Belgium  
53Karl Henrik Nordbakken (Nor) Norway  
54Fabian Costa (Aut) Austria  
55Gregor Krajnc (Slo) Slovenia  
56Martin Fusek (Cze) Czech Republic  
57Diego Gonzalez Calderon (Spa) Spain  
58Jose Antonio Barroso Roque (Spa) Spain  
59Javier Cerdeno (Spa) Spain  
60Kjell Van Den Boogert (Ned) Netherlands  
61Diogo Andre Figueiredo (Por) Portugal  
62Peteris Janevics (Lat) Latvia  
63Andreas Mündle (Lie) Liechtenstein  
64Andrea Maccagli (SMr) San Marino  
65Marcel Guerrini (Swi) Focus Mig Team  
66Mathieu Dehaeze (Bel) Versluys Team  
67Olivier Eliot (Fra) Bikepark.Ch Craft  
68Mattia Setti (Ita) Hard RoCK Canossa Merida  
69Stefano Valdrighi (Ita) Hard RoCK Canossa Merida  
70Alex Baker (GBr) Orange Monkey-Cannondale  
71Andrin Beeli (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
72Lars Hubacher (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
73Bram Cools (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
74Erno Mc Crae (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
75Roan Mc Crae (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
76Roy Beukers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
77Ulisse Fieschi (Swi) JB Felt Team  
78Simon Schilli (Ger) JB Felt Team  
79Florian Trigo (Fra) Houffalize-Granville Team  
80Nicolas Daniels (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team  
81Remy Mertz (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team  
82Theo Barthelemy (Fra) Look - Beaumes De Venise  
83Arthur Moutte (Fra) Look - Beaumes De Venise  
84Clément Desjardins (Fra) Veloroc Lapierre  
85Jakub Johanek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
86Filip Kubin (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
87Ludek Seller (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
88Martin Stosek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
89Matteo Berta (Ita) Team Dytech  
90Davide Simone Ferrero (Ita) Team Dytech  
91Daniele Koetting (Ita) Team Dytech  
92Thierry Montrosset (Ita) Team Dytech  
93Lucas Negro (Ita) Team Dytech  
94Thomas Griot (Fra) R - VTT Morillon  
95Romain Corti (Swi) Team Dom Cycle - Merida  
96Arnaud Cannau (Fra) AIX VTT Thrifty  
97Lucas De Rossi (Fra) AIX VTT Thrifty  
98Nicolas Le Roy (Fra) AIX VTT Thrifty  
99Hugo Numata (Fra) AIX VTT Thrifty  
100Florian Buffard (Fra) Haut-Jura VTT  
101Bastien Michaud (Fra) Haut-Jura VTT  
102Guillaume Panisset (Fra) Haut-Jura VTT  
103Nicolas Fischer (Swi) Tropical Solothurn  
104Oliver Herzig (Ger) Tropical Solothurn  
Junior women cross country
#Rider Name (Country) Team 
101Jenny Rissveds (Swe) Sweden  
102Margot Moschetti (Fra) Scott Les Saisies  
103Perrine Clauzel (Fra) France  
104Sofia Wiedenroth (Ger) Germany  
105Andrea Waldis (Swi) Switzerland  
106Emilie Collomb (Ita) Italy  
107Nicole Erasmus (RSA) South Africa  
108Barbora Machulkova (Cze) Czech Republic  
109Britt Van Den Boogert (Ned) Netherlands  
110Dina Hordiyuk (Ukr) Ukraine  
111Linda Van Wyk (RSA) South Africa  
112Lena Putz (Ger) Germany  
113Aleksandra Podgorska (Pol) Poland  
114Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams  
115Ramona Forchini (Swi) MTB Kader Zentralschweiz  
116Bethany Crumpton (GBr) Great Britain  
117Sara De Leo (Ita) Italy  
118Tina Perse (Slo) Slovenia  
119Lena Gerault (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
120Giulia Gaspardino (Ita) Italy  
121Nikola Hlubinkova (Cze) Czech Republic  
122Mallory Barth (Swi) Switzerland  
123Deborah Inauen (Swi) Switzerland  
124Jennifer Kupferschmied (Swi) Switzerland  
125Eliane Mueggler (Swi) Switzerland  
126Arianna Cusini (Ita) Italy  
127Serena Tasca (Ita) Italy  
128Jessica Benz (Ger) Germany  
129Veronika Brüchle (Ger) Germany  
130Laura Charles (Fra) France  
131Audrey Menut (Fra) France  
132Karolina Cierluk (Pol) Poland  
133Rita Malinkiewicz (Pol) Poland  
134Felicia Ferner (Swe) Sweden  
135Alicia Franck (Bel) Belgium  
136Axelle Murigneux (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
137Marine Strappazon (Fra) Scott Les Saisies  
138Annemarie Worst (Ned) Giant Dealerteams  
139Imogen Buick (GBr) Moda-Bikemagic Racing Team  
140Paige Coope (GBr) Moda-Bikemagic Racing Team  
141Elea Boissy (Fra) Look - Beaumes De Venise  
142Nolwenn Houot (Fra) Look - Beaumes De Venise  
143Marketa Drahovzalova (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
144Estelle Relave (Fra) Haut-Jura VTT  
145Chantal Eheim (Swi) Tropical Solothurn  
Elite men downhill
#Rider Name (Country) Team 
1Aaron Gwin (USA) Trek World Racing  
2Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate  
3Gee Atherton (GBr) GT Factory Racing  
5Steve Smith (Can) Devinci Global Racing  
6Samuel Hill (Aus) Monster Energy-Specialized  
7Michael Hannah (Aus) Hutchinson United Ride  
8Josh Bryceland (GBr) Santa Cruz Syndicate  
9Andrew Neethling (RSA) Giant Factory Off-Road Team  
10Marc Beaumont (GBr) GT Factory Racing  
11Samuel Blenkinsop (NZl) Lapierre International  
12Brook Macdonald (NZl) MS Mondraker Team  
13Cameron Cole (NZl) Lapierre International  
14George Brannigan (NZl) Devinci Global Racing  
15Nick Beer (Swi) Devinci Global Racing  
16Loic Bruni° (Fra) Lapierre International  
17Rémi Thirion (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team  
18Matthew Simmonds (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof  
19Justin Leov (NZl) Trek World Racing  
20Richard Rude Jr° (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team  
21Damien Spagnolo (Fra) MS Mondraker Team  
22Joseph Smith (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof  
23Patrick Thome (Fra) Lapierre International  
24Luke Strobel (USA)  
25Aurélien Giordanengo (Fra) Topcycle By Trek  
26Pierre Charles Georges (Fra) Team Lac Blanc / Solid / Batibois Alsace  
27Brendan Fairclough (GBr) Scott11  
28Mitchell Delfs (Aus) Kona  
29Mickael Pascal (Fra) CK Racing Santacruz  
30Bryn Atkinson (Aus) Team Norco International  
31Thibaut Ruffin (Fra) Commencal / Riding Addiction  
32Sam Dale (GBr)  
33Marcelo Gutierrez Villegas (Col) CG Racing Brigade  
34Connor Fearon° (Aus) Kona  
35Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team  
36Greg Williamson (GBr)  
37Markus Pekoll (Aut) MS Mondraker Team  
38Bernard Kerr (GBr)  
39Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate  
41Joshua Button (Aus) SC-Intense  
42Lorenzo Suding (Ita) Pila-BlaCK Arrows-MTB Herin School Asd  
43Lewis Buchanan (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof  
45Matthew Beer (Can)  
46Harry Molloy (GBr) Madison Saracen Downhill Team  
47Johannes Fischbach (Ger) Ghost Factory Racing Team  
48Duncan Riffle (USA) Dirt Norco Race Team  
49Mitch Ropelato (USA) Monster Energy-Specialized  
50Oscar Harnstrom (Swe) Pila-BlaCK Arrows-MTB Herin School Asd  
51Robin Wallner (Swe) Team Are Bikepark By W-Racing  
52Ben Reid (Irl) Dirt Norco Race Team  
53Florent Payet (Fra) SC-Intense  
54Neko Mulally (USA) Trek World Racing  
55Richard Thomas (GBr)  
56Nejc Rutar (Slo) Unior Tools Team  
57Oliver Burton (GBr)  
58Jack Reading (GBr)  
60Harry Heath (GBr) Unior Tools Team  
61Ziga Pandur (Slo) Unior Tools Team  
65Adam Brayton (GBr)  
66Marcus Klausmann (Ger) Ghost Factory Racing Team  
67Cyrille Kurtz (Fra) CK Racing Santacruz  
69Alexander Kangas (Swe)  
70Isak Leivsson (Nor)  
71Fraser Mcglone° (GBr)  
72Matti Lehikoinen (Fin) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof  
73Jono Jones° (GBr)  
75Ruaridh Cunningham (GBr)  
76Mark Scott (GBr)  
78Thomas Braithwaite (GBr)  
79Francisco Pardal (Por)  
80Filip Polc (Svk)  
81Bernat Guardia Pascual (Spa)  
82Benny Strasser (Ger)  
83Marco Milivinti (Ita) Torpado Surfing Shop  
84Ivan Oulego Moreno (Spa)  
85Miran Vauh (Slo)  
86Johann Potgieter (RSA)  
87Nico Vink (Bel) Rose Vaujany Gravity MTB Team  
88Matej Charvat (Cze)  
89Emanuel Pombo (Por)  
90Alex Bond (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof  
91Ludovic May (Swi)  
92Lutz Weber (Swi)  
93Matthew Walker (NZl)  
94Fergus Lamb (GBr)  
95Attila Liszi (Hun)  
96Rob Fraser (Can)  
97Zakarias Blom Johansen (Nor)  
98Noah Grossman (Ger)  
99David Trummer° (Aut)  
100Lars Peyer (Swi) SC-Intense  
101Stefan Garlicki (RSA)  
102Dominik Gspan (Swi)  
103Guillaume Cauvin° (Fra) Hutchinson United Ride  
104Bertrand Gilles (Bel)  
105Ludovic Oget (Fra) Dagg - Racing  
106Edgar Carballo Gonzalez (Spa)  
107Niklas Wallner (Swe) Team Are Bikepark By W-Racing  
108Jonty Neethling (RSA)  
109Dennis Dertell (Swe) Team 23 Degrees  
110Nicolas Mathieu° (Bel)  
111Kristoffer Haugland (Nor)  
112Martin Knapec° (Svk)  
113Joonas Savolainen (Fin)  
114Kristof Lenssens (Bel)  
115Gaetan Ruffin (Fra) Commencal / Riding Addiction  
116Samuel Zbinden (Swi)  
117Faustin Figaret (Fra) SC-Intense  
118Andréa Gamenara (Ita)  
119Matthias Stonig (Aut)  
120Martin Frei (Swi)  
121Jasper Jauch (Ger)  
122Mathieu Gallean (Fra) Dagg - Racing  
123Jan Cepelak° (Cze)  
124Richard Leacock (NZl)  
125Terje Nylende (Nor) Team Fokus - Danica  
126Rajmund Lukacs (Hun)  
127Manuel Gruber (Aut) Alpine Commencal Austria  
128Benjamin Verrier (Fra)  
129Yoann Barelli (Fra)  
130Lars Vatnebryn Sandviken (Nor)  
131Oliwer Kangas (Swe)  
132Arthur Parret (Fra) Passion Velo.Fr  
133Scott Mears (GBr)  
134José Manuel Soares Borges (Por)  
135Matej Laktis (Svk)  
136Joe Barnes (GBr)  
137Fabian Fader (Ger)  
138Walter Belli (Ita)  
139Thomas Jeandin (Swi)  
140Joe Connell° (GBr)  
141Dale Russell (GBr) Steve Peat Syndicate  
142George Gannicott° (GBr)  
143Robert Williams (GBr)  
144Kristian Jakobsson (Swe)  
145Jan Uruba° (Cze)  
146Arthur Racaud (Fra)  
147Alexis Pujol (Fra)  
148Geoffrey Cholley (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team  
149Mario Milani (Ita)  
150Ondrej Barta (Cze)  
151Ondrej Stepanek° (Cze)  
152Gianluca Vernassa° (Ita) Devinci Global Racing  
153James Stock (GBr)  
154Florian Arthus (Fra) Xcytt Racing  
155Carlo Caire° (Ita) Argentina Bike Gravity Team  
156Gareth Brewin (GBr)  
157Andreas Schafer (Swi)  
158Joel Moore (GBr)  
159Clément Benoit (Fra)  
160Lukas Ucen (Svk)  
161Ronan Taylor (GBr)  
162Benjamin Torrano (Fra)  
163Reece Langhorn (GBr)  
164Phil Atwill° (GBr) Madison Saracen Downhill Team  
165Jérôme Crocombette (Fra) Passion Velo.Fr  
166Quentin Chanudet (Fra)  
167Cédric Moermans (Bel)  
168Jan Cimperman° (Slo)  
169Jure Zabjek° (Slo)  
170Seanan O'riordan (Irl)  
171Emyr Davies (GBr)  
172Rudy Cabirou° (Fra)  
173Nicolas Walser (Swi)  
174Gaetan Reilhan (Fra)  
175Ivan Oziol (Fra)  
176Robin Lechevallier (Fra)  
177Marco Fernandez Garcia (Spa)  
178Riku Lansio° (Fin)  
179Mads Weidemann (Den)  
180Ville Ormo° (Fin)  
181Bryn Dickerson (NZl)  
182Kevin Falko Dewinski (Ger)  
183Pavel Cep (Cze)  
184Andrea Mocellin (Ita) Team Axo/Pro-Gest  
185Dan Sheridan° (Irl)  
186Maxime Chapuis° (Swi)  
187Jerome Caroli° (Swi)  
188Arran Gannicott (GBr)  
189Christopher Mcglinchey° (Irl)  
190Reece Potter° (NZl)  
191Nicolas Simon (Bel)  
192Adi Van Der Merwe° (RSA)  
193Antoine Bagnoud° (Swi)  
194Alexandre Fayolle° (Fra)  
195Gregoire Pazdziorko° (Bel)  
196Luis Zarco° (Spa) Team 23 Degrees  
197Gabriel Yeray Vargas Hernandez (Spa)  
198Brad Mather (GBr)  
199Pierrick Lannes° (Fra) AIX VTT Thrifty  
200Andreas Sieber (Ger)  
201Rudolf Biedermann (Swi)  
202Peter Williams (GBr)  
203Jordan Maupas° (Fra) Xcytt Racing  
204James Hampton (NZl)  
205Martin Messavilla (Ita)  
206Pol Romero Perich (Spa)  
207Ian Schaad (Swi)  
208Christoph Eder (Aut)  
209Jernej Cokan (Slo)  
210Erik Irmisch (Ger)  
211Sidney Slotegraaf (Can)  
212Joao Gois° (Por)  
213Guilherme Renke (Bra)  
214Cameron Cornforth° (Irl)  
215Jakob Thunell° (Swe) Team Are Bikepark By W-Racing  
216Marek Petelik (Cze)  
217Rastislav Baranek° (Svk)  
218Leo Combee (Ned) Rose Vaujany Gravity MTB Team  
219Danny Sorensen (Den)  
220Mathew Stuttard (GBr)  
221Joris Imbaud° (Fra) Haut-Jura VTT  
222Dave Du Plessis (NZl)  
223Devis Tonelli° (Ita) Torpado Surfing Shop  
224Guillem Jorba Prats° (Spa)  
225Patrik Deuss (Swi)  
226Patrick Kontschieder (Aut)  
227Kevin Berginc° (Slo)  
228Moritz Stroër (Ger)  
229Vit Kucian° (Cze)  
230Billy Matthews° (GBr) Steve Peat Syndicate  
231Melvin Pons° (Fra)  
232Dan Mccombie° (NZl)  
233Riccardo Callini° (Ita) Torpado Surfing Shop  
234Aaron Caballero Bello° (Spa)  
235Loic Burri° (Swi) R - VTT Morillon  
236Markus Planitzer (Aut)  
237Anze Zabjek° (Slo)  
238Luca Biwer° (Ger)  
239Stanislav Sehnal° (Cze)  
240Freddie Oxley° (GBr) Steve Peat Syndicate  
241Romain Payet° (Fra)  
242Francesco Colombo° (Ita) Team Axo/Pro-Gest  
243Javier Suarez Santana° (Spa)  
244Noel Niederberger° (Swi) Scott11  
245Tilen Leban° (Slo)  
246Julian Hibben° (Ger) Rose Vaujany Gravity MTB Team  
247Jan Pavlas° (Cze)  
248Michael Jones° (GBr)  
249Charles Cannonne° (Fra)  
250Mitja Cernilogar° (Slo)  
251Siegfried Zellner° (Ger)  
252Jakub Pekar° (Cze)  
253Morgan Gulland° (GBr)  
254Benoit Coulanges° (Fra)  
255Felix Racaud° (Fra)  
256Benjamin Bernardi° (Fra) Haut-Jura VTT  
257Baptiste Auclair° (Fra) Team Lac Blanc / Solid / Batibois Alsace  
258Quentin Geromin° (Fra) CK Racing Santacruz  
259Loris Vespa° (Fra) Passion Velo.Fr  
260Benjamin Claudin° (Fra) Haut-Jura VTT  
261Andrea Pigazzini° (Fra) Haut-Jura VTT  
262Theo Emery° (Fra) Passion Velo.Fr  
263Florian Ponson° (Fra) Passion Velo.Fr  
Elite women downhill
#Rider Name (Country) Team 
1Rachel Atherton (GBr) GT Factory Racing  
2Emmeline Ragot (Fra) MS Mondraker Team  
3Myriam Nicole (Fra) Commencal / Riding Addiction  
4Tracey Hannah (Aus) Hutchinson United Ride  
5Emilie Siegenthaler (Swi) Scott11  
7Anita Molcik (Aut)  
8Floriane Pugin (Fra) Scott11  
9Morgane Charre (Fra) Passion Velo.Fr  
10Petra Bernhard (Aut) Alpine Commencal Austria  
11Manon Carpenter (GBr) Madison Saracen Downhill Team  
12Miriam Ruchti (Swi) SC-Intense  
14Mio Suemasa (Jpn)  
15Sabrina Jonnier (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team  
17Tracy Moseley (GBr)  
18Fionn Griffiths (GBr)  
21Harriet Rucknagel (Ger)  
22Sarah Atkin (NZl)  
23Jessica Stone (GBr) Unior Tools Team  
24Diana Marggraff (Ecu)  
25Zarja Cernilogar (Slo)  
26Agnes Delest (Fra) AIX VTT Thrifty  
27Veronique Sandler (NZl)  
28Alia Marcellini (Ita) Torpado Surfing Shop  
29Sophie Tyas ° (NZl)  
30Lea Fourton (Fra)  
31Caroline Sax (Fra) Team Lac Blanc / Solid / Batibois Alsace  
32Sandra Reynier° (Fra) Team Morzine - Avoriaz / Haute - Savoie  
33Elke Rabeder (Aut)  
34Sophiemarie Bethell (NZl)  
35Mélanie Pugin (Fra) Team Morzine - Avoriaz / Haute - Savoie  
36Jana Bartova (Cze)  
37Martina Bruehlmann (Swi)  
38Laura Lohner (Fra) R - VTT Morillon  
39Tahnee Seagrave° (GBr)  
40Chloe Gallean° (Fra) Dagg - Racing  
41Laura Guillaume (Fra) Haut-Jura VTT  
42Marianne Ruud° (Nor)  
43Fiona Ourdouillie° (Fra)  
44Monet Adams (GBr)  
45Simona Jirkova (Cze)  
Back to top